Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Identifikace a určení antických mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Identifikace a určení antických mincí

Moderátoři: jano7B9, Misak33, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 159 160 161 162 163 164 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Mam tady tohohle maleho reckeho lvicka, nepomohl by nekdo urcit? diky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
Thrácký Chersonesos ,hemidrachma...4.stol.př.n.l.

Díky Lopezi, ty nezklames.

Obrázky:

Jde tedy o provincni razbu?
« Poslední úpravu provedl(a) OtravnyKomar v 11. 5. 2022, 20:55. »
Registrovaný uživatel
Otravnykomar napsal
EDIT: Uz to mam, constantin II folis AE4, 335-337, Trier, muze nekdo potvrdit?
Jde tedy o provincni razbu?

AE4-áno, Constantius II.(RIC VIII Lyons 21; Sear 17967
RIC VIII Lyons 21; RIC VIII Lyons 22;RIC VIII Lyons 23; )

, alebo Constantinus II.(RIC VIII Lyons 20;)
, alebo, Constans(RIC VIII Lyons 24, RIC VIII Lyons 25)

. Trier-nie. Máte tam Y na banery a to razila iba mincovňa Lyons (SLG,PLG)
Registrovaný uživatel
ještě doplním - o tzv. provinční ražbu se nejedná, za ty se považují mince z cca 1.-3. stol., kdy si zjednodušeně řečeno kolonie razily vlastní nominály s vlastními náměty na reverzech a v drtivé většině s řeckými opisy (na východě)
Toto je oficiální císařská ražba s latinskými opisy, které se razily ve stejné podobě ve všech mincovnách po celé říši (opět jednodušeně řečeno).
V této době už se "vedlejší" provinční-koloniální ražby nerazily.
Dříve (do konce 3. stol.) mohly ale z jednoho města (např. Antiochia) pocházet klidně jak oficiální císařské ražby, tak ty místní provinční s řeckými opisy. Na západě šlo obvykle i dřív o oficiální císařské nominály. Je toho ještě víc, ale snad jsem vypíchl to nejpodstatnější a snad to lze pochopit :D
« Poslední úpravu provedl(a) martinvangelis v 12. 5. 2022, 11:45. »
Registrovaný uživatel
Supr, díky oběma za užitečné informace.
Dobrý den. Chtěl bych poprosit o pomoc s určením tohoto nalezeného antoniniánu. Podle toho, co se mi podařilo dohledat, by se mělo jednat o tuto minci - Antoninianus - Galerius as Caesar - viz. https://en.numista.com/catalogue/pieces306797.html
Vše odpovídá včetně opisů na aversu - GAL VAL MAXIMIANVS NOB CAES i reversu IOVI ET HERCVLI CONS CAES - Γ//XXI
Je tu pouze jedna nesrovnalost - materiál. Dle katalogu by mince měla být stříbrná, ale to co jsem našel na stříbro rozhodně nevypadá a nehádal bych ani billon. Připadá mi to jako klasický bronz. Můžete mi někdo poradit? Děkuji

Obrázky:

Registrovaný uživatel
Dobrý den, určené to bude dobře. Tyhle mince už stříbrné dávno nebyly. Jen lehce postříbřené (teor.4 %) na povrchu, aby aspoň budily dojem stříbrných. Tahle vrstva bývá často (většinou) setřelá, tak jako u vaší mince.
Registrovaný uživatel
Ok, díky.
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Mohu prosím požádat o určení této drachmy. Vaha5,5 g. Moc děkuji

Obrázky:

Registrovaný uživatel
To bude Istros. Je to tam i pěkně čitelné. S dioskury.
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na tuto minci. Jedná se o nález detektorem. Mince byla silně zakrustěná a až po třech měsících se mi podařilo alespoň polovinu mince zčitelnit. Nečekal jsem, že pod tou silnou krustou najdu docela zachovalý portrét i opis. Teď zápasím s druhou stranou, kde už krusta také pomalu ustupuje a začíná se tam rýsovat orel. Nechci předbíhat, ale je možné, že by se mohlo jednat o tetradrachmu Philippa I. ?

Obrázky:

Registrovaný uživatel
Nikoli.
Trebonianus Gallus.
Registrovaný uživatel
Díky👍
Registrovaný uživatel
Přeji všem pohodovou neděli. Mohl bych poprosit ještě o pomoc s identifikací následujících mincí? Některé jsem určil sám, ale u dvou si nevím rady :
1.) Seleukis, Antiochos VIII. Epiphanes, 125-96 př.n.l.
2.) nevím
3.) AE Follis, Licinius I., 308-324 n.l., IOVI CONSERVATORI AVGG, Jupiter, Antioch
4.) Antoninián, Aurelianus, 270-275 n.l., FORTVNA REDVX, Siscia
5.) Seleukis and Pieria, Antiochie, Tyche
6.) Constantinus I., posmrtná ražba, raženo za vlády Constantia II., 342-347 n.l.,
IVST VEN MEM,
7.) nevím

Mohli by jste mě potvrdit, opravit, příp. doplnit informace k jednotlivým mincím?
A hlavně pomoci s určením mincí č. 2 a 7 ? Nebo alespoň poskytnou nějaké vodítko? Děkuji předem za každou informaci, která mi pomůže.

Obrázky:

Moderátor
č.2 vypadá na Elagabala, bronz z Antiochie
https://www.acsearch.info/search.html?id=1818722
Moderátor
č.7 vypadá na ražbu z Edessy v Mezopotámii s hlavou bohyně Tyche, Caracalla nebo Elagabalus
Registrovaný uživatel
Koukal jsem na to a to č. 2 sedí. U čísla 7, jsem to porovnával a vypadá to spíš taky na toho Elagabala. Každopádně díky za pomoc.
Registrovaný uživatel
Dobrý deň,
v antickom Grécku mám veľké medzery...tieto dve mince sa mi akosi nedarí určiť. Chcel by som poprosiť, či by mi nejaká dobrá duša vedela, s tým určením pomôcť?

Obrázky:

Registrovaný uživatel
...mince vpravo bude Mysia-Pergamon,diobol.
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
...mince vpravo bude Mysia-Pergamon,diobol.

Ďakujem veľmi pekne. Tá vľavo bude asi iná záhada :?
Registrovaný uživatel
No,snad se bude dát dohledat..zkus Akanthos,Makedonii nebo něco podobného.

...Stierkopf links/quadratum incusum..
Registrovaný uživatel
Vďaka, na ten Akanthos som pozeral už skôr, ale tam som našiel len hlavy býkov doprava...na mojom obole je doľava. A ešte k tomu to nie je len hlava býka, ale akýsi polovičný býk pádiaci doľava...

V Ionii som našiel niečo podobné, ale z elektra... https://www.vcoins.com/en/stores/numiscorner/239/product/coin_ionia_phokaia_hekte_478387_bc__electrum_bodenstedt58/1466732/Default.aspx

Alebo Lesbos, Mytilene, tiež elektrum, ale Quadripartite incuse square je prerazený inkusnou hlavou leva... https://www.wildwinds.com/coins/greece/lesbos/mytilene/Bodenstedt_001.jpg

Ešte by do úvahy mohla pripadať IBERIA, Emporion, ale tam je kombinácia ľudskej tváre a býka... https://www.sixbid.com/en/classical-numismatic-group/9572/greek/8190597/iberia-emporion-5th-century-bc?term&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=&sidebarIsSticky=false

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 159 160 161 162 163 164 >

Sběratel.com » Antické mince » Identifikace a určení antických mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1