Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Interregnum 1444-1446

Vykupminci.cz
Numisargo

Interregnum 1444-1446

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Takzvané interregnum II je obdobie medzi úmrtím Vladislava I. v bitke s Turkami pri Varne a zvolením Jána Huňadyho za regenta Ladislava Pohrobka a gubernátora Uhorska.
Denáre, razené v tomto období boli bez mena panovníka, len s označením územia platnosti, teda MONETA REGNIE VNGARIE DALMACIE CROACIE ET C.
Mincový obraz je totožný ako na tomto obole. Priniesol som si ho minulý týždeň ako suvenír z Budapešti ;)
Huszár 614 , K-P, Kremnica, Konrad Polner

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Z tohto obdobia sem dávam jeden denár Alžbety pre Ladislava Pohrobka z Bratislavy, kom. gróf Wolfgang Raneys. Zaujímavé, že sa jedná o nepopísaný variant typu Pohl 150. Pohl pozná sto päťdesiatku z Bratislavy len klasickú značku LP (P 150-10) a LP s prázdymi guličkami nad písmenami (P 150-11), tu je evidelntne LP s bodkou. Nerobím z toho žiadnu vedu, dávam to sem ako zaujímavosť, navyše Bratislava vždy poteší... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Archy, máš pravdu, nebude to asi žiadna extra vec keďže to mám v zbierke aj ja..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Super, mal by si tu viac prezentovať svoje veci, máš ich v zbierke naozaj dosť. ;)
Registrovaný uživatel
Dovolte mi aby som sa aj ja pochvalil svojim novym prirastkom do tohto obdobia, podarilo sa mi konecne ziskat interregnum denar s pekne vyrazenou mincovou znackou mincovne Buda. Pohl 174-2

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Co říkáte na můj denár.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
zda se, ze je na nem nejaka prerazba - podarilo se identifikovat?
Registrovaný uživatel
Bertíku, ja na nej vidím napísané tvoje meno, takže si myslím, že si ju dal nesprávneho vlákna. Celkom pekný denár. ;)
Registrovaný uživatel
sigur napsal
.. Bertíku, ja na nej vidím napísané tvoje meno ..

jj je tam :mrgreen:
zacina na 3.hodine
_______________
Registrovaný uživatel
To Sigur.Díky za hodnocení.Ostatní jsem nepochopil.Můžeš upřesnit,nebo přeformulovat?
Registrovaný uživatel
Pravdepodobne myslel že tam bude Albert. A toto vlákno je interregnum
Moderátor
je to albert 1437-1439, ung. 461
Registrovaný uživatel
Zaujímavé, teraz som pre istotu pozrel do Pohla. Malo by sa jednať o Albertovu posmrtnú razbu z roku 1440, resp. razbu jeho manželky - kráľovnej Alžbety, ale ešte s menom zosnulého Alberta. Logicky by sa teda dala zaradiť do obdobia medzivládia 1439 - 1440 (tzv. Interregnum I).
Moderátor
tak to je zajimave... o to vic si myslim ta razba potesi :)
Registrovaný uživatel
Presne tak, gratulujem k zaujímavej minci. ;)
Registrovaný uživatel
Pánové ,děkuji za tu debatu.Já jsem tu minci koupil jako interregnum v Numizmatika KV.Bral jsem to jako fakt.Ovšem ,teď se dívám do Huszára.Ten to uvádí pod č.592b-Albrecht.Mám jich ještě několik,musím si v tom udělat pořádek.
Registrovaný uživatel
Další Albert,ale s hezčí moravskou orlicí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zrejme je to zasa posmrtná Albertova razba ako v predchádzajúcom prípade, teda 2.polovica roku 1440 a Interregnum I. Je to značka K-R?
Ja mám celkom zaujímavú razbu z druhého medzivládia, pohľadám foto a hodím sem.
Registrovaný uživatel
Pohl sa domnieval, že prvé denáre razené po smrti Vladislava I. v bitke pri Varne sa vyznačovali tým, že mali prehodené strany uhorského znaku. Stále však niesli meno zomrelého panovníka.
Na tomto denári z lendavskej mincovne (značka A-B) však jeho meno už chýba, a opis na obidvoch stranách sa odvoláva len na Uhorsko (MONETA VNGARIE... / REGIS VNGARIE...).
Katalógy tento variant neuvádzajú.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ne je to K-B.Toto by mohlo být K-R.Žádná sláva,ale je do serie.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Toto vyzerá byť iný typ. Zdá sa mi, že opis začína M.LADI...takže zrejme sa jedná o razbu Alžbety v mene Ladislava Pohrobka.
Registrovaný uživatel
Díky za upřesnění.
Moderátor
Áno, tá prvá razba je Albertova posmrtná a druhá je Alžbetina, mincovanie pre Ladislava Pohrobka.
Registrovaný uživatel
Oživím zapadnuté vlákno klasickým denárom z obdobia druhého medzivládia. Klasický je práve svojím opisom, kde nie je uvedené meno panovníka, ale len že sa jedná o "Mincu kráľovstva uhorského, dalmátskeho, chorvátskeho atď."
Mám odsledované, že tieto denáre sa vyskytujú pomerne vzácnejšie ako oboly, čo je tiež zaujímavé, lebo väčšinou je tomu práve naopak. Vzhľadom na to, že boli razené z bilonu, tak sa v takomto stave často neobjavujú a s kompletným opisom takmer vôbec.
Tento kúsok má oproti katalógom nepublikovaný variant opisu na reverze a 2 preklepy - "CROCIE" a "ECT"
Na jedenástej hodine na averze je navyše pokovený fliačik pre Olivera ;)
Viem, foto opäť nič moc, zasa som nestihol dobré svetlo...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak ona by ta mince šla zesvětlit třeba ve Photoshopu, aby byla čitelnější ne? :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Uherské mince » Interregnum 1444-1446

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1