Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Investice zlato / stříbro 4-5k

Vykupminci.cz
Numisargo

Investice zlato / stříbro 4-5k

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Osobně nevěřím investičnímu zlatu a nedivil bych se, kdyby se v horizontu 5-10let obchodovalo třeba o 1/3 níže, než teď, nehledě na vývoj inflace. Proč? Než člověk naskočí na ty marketingové slogany "zlato je jisté" atd. měl bys si uvědomit co vlastně kupuje. Zlata se ročně vytěží přes 3tis tun (to je 3mil kilo). Dále centrální banky po světě drží doslova tisíce tun zlata (20% světových zásob) a prodají ho, když cena vzroste. Teď zažíváme jednu z největších inflačních period v moderní historii (alespoň co se týče investičních aktiv) a zlato vzrostlo od začátku roku 2020 jen o 15% a to bych řekl, že ho lidi po celém světě nakupovali jak zběsilí. Čekal bych, že se poptávka nasytí a pak platí obligátní "dnešní poptávka je budoucí nabídka". Vzácné zlaté předměty, včetně mincí s vysokým nominálem, jsou samozřejmě úplně jiná věc.
Registrovaný uživatel
Je potřeba si před nákupem nějaké takové "investiční" záležitosti zjistit, jestli se to vůbec obchoduje, neboli, jestli to ode mě vůbec bude někdo někdy chtít. Můj názor je ten, že já bych do nějaké bižuterie nedal ani korunu.
Registrovaný uživatel
rektor napsal
Osobně nevěřím investičnímu zlatu...

...a zlato vzrostlo od začátku roku 2020 jen o 15%


Protože dnes je každý furt posedlý jistotou desetinásobku :D podstata zlata není vydělat spekulací, ale neskončit na ulici. Je to víc dlouhodobé spoření než rychle návratná investice.

Proč asi Němci, centrální banka i jednotlivci, vlastní tolik tun zlata?
https://www.mining.com/web/germans-own-over-9000-tonnes-of-gold/

Ale když už jsme u toho, v porovnání s jakým datem? Ke konci roku 2019 stálo i pod 1200 USD za unci, a v panice roku 2020 to vystřelilo až skoro na 2100. Teď se lidi trochu uklidnili, ale furt se to drží okolo 1800. To je podstatně víc procent.
_______________
"Democracy.... is non-negotiable."
- Liberty Prime
Registrovaný uživatel
Tak moje pointa byla, že téměř jakékoli jiné investiční aktivum zhodnotilo za stejnou dobu více, někdy násobně více, než zlato. A vzhledem k tomu, že do zlata teď v krizi začaly investovat konzervativní davy, aby ochránily úspory (nemám na to data, myslím si to, vidím i v okolí), tak 15% zhodnocení mi příjde málo. Byl to skokový nárůst poptávky a odkud ta poptávka přijde teď, resp. v následujících letech, aby se udržel nebo ještě zvýšil ten cenový level? Neříkám, že to půjde dolů zítra, ale třeba v tom horizontu 5-10 let... můj názor na věc.
Registrovaný uživatel
Otravnykomar napsal
No však, tak se vyprdni na novorazbu, i nějaký 1/10unce to je všechno k ničemu. Otevři Aukro, zlaty mince, Ru 10 korun tam bude kopa, najdi si prodejce s velkým hodnocením a nějakou si vydraz. Ez


Ru 10 korun historická tam není prakticky žádná :roll:
Registrovaný uživatel
Ale je, vždy se tyhle mince obchodovali za +-10% nad cenu zlata a především má vysokou likviditu díky tomu že se vždy držela jen mírně nad cenu zlata, není to nic velkýho takže si to může dovolit skoro každý a v podstatě se v tom dá nastřádat dost a i rychle a dobře prodat bez nějakých výkupních ztrát, novorazba má omezený investorský trh, investiční mince taky, stará dobrá desetikacka má i slušnou sběratelskou základnu, mince fji sbírá kupa lidí. Taky investuju dětem do mincí ale mám vyhodu že se i mincím věnuji takže do toho vidím a v podstatě investorsky kritérium je zachovalost a vzacnost. Takové věci si vždy udrží zájem sběratelů. Můžeš zkusit šetřit, počkat na nějakou aukci třeba aureu a koupit pár kusů Ru mincí v 0/0 zlatníky, 5koruny, koruny, chytneš oko aby jsi věděl co je to 0/0 to je nejpodstatnější, protože rádoby pěkná, povedená, řazení lesk, sbírková, perfektní v sobě ukrývá často mincí 1/1 někdy i 2/2 a lajk to nepozná protože si myslí že na 150 let starý minci je malý ošoupání v pořádku. Ru mince jsou dost jednoduchý, je o ně velký zájem, jsou dostupný a jediný co je třeba je naučit se znát zachovalost a pořídit si katalog. To může být možná lepší cesta než měsíčně utrácet za malý kousky zlata nafouknutý marketingem na který slyší dav.
« Poslední úpravu provedl(a) OtravnyKomar v 24. 8. 2021, 10:41. »
Registrovaný uživatel
Otravnykomar napsal
Ale je, vždy se tyhle mince obchodovali za +-10% nad cenu zlata ....


Děkuju za další info. Mohl by mi stačit tento katalog? [url=https://knihy.heureka.cz/mince-frantiska-josefa-i-1848-1916-vlastislav-novotny/
« Poslední úpravu provedl(a) E300 v 24. 8. 2021, 11:16. »
Registrovaný uživatel
Otravnykomar má pravdu. Jenom je tady jedno ALE. Na získání zkušeností Vám nebude stačit pouze katalog. A než získáte opravdové zkušenosti může se to velmi prodražit. Asi byste se měl nejdříve rozhodnout co vlastně chcete. Pokud pouze zlato, kupujte investiční mince nebo slitky podle svých možností. Pokud chcete investovat do sběratelských mincí, nekupujte nic, UČTE SE, šetřete a pak se rozhodněte co koupit. Na Aukru jsou dvě aukce RU desetikorun které se tak trochu hodí k tomuto tématu. Novoražba 1912 a původní ražba 1911. Dnešní cena novoražby je 4420 Kč. Na Aukru je novoražba zatím na 6848 Kč aukce od koruny a v popisu je uvedeno že se jedná o novoražbu. Druhá desetikoruna 1911, aukce kup Teď za 6900 zatím bez zájmu. Přikládám foto mincí číla aukcí: 6994861407 a 6995105815.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Otravnykomar, Zilvar8

Majú úplnú pravdu , ja by som odporúčal začať striebornými mincami napr. korunovej meny Františka Jozefa 1,2,5 okrem RR sú to lacné mince 5 korunáčky veľké , všetko striebro . ale aj zlatníky .
Najdôležitejšia rada je kupovať iba dobré stavy .
Až po okukaní investovať do zlatých mincí .
Zhodnotenie je určite vyššie ako pri investičnom zlate .
My sme začali FJi , poskladali niekoľko sád slovenského štátu a až popri tom sme poskladali Au 10 korunáčky .

Katalóg Novotný je OK ale na Fr. Jozefa by som odporúčal výborný kat. Mince a medaile 19 storočia - Roman Veselý .
Registrovaný uživatel
Dobre zhodnotiť 5 000 korún, moja rada: naštudovať si stredoveké mince (katalógy nie je vysoká investičná položka), trpezlivo chodiť na rôzne hobby burzy výsledok možno za pol roka- rok určite príde...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Objednal jsem katalog, nastuduji to a začnu zřejmě tím stříbrem polehounku ať se rozkoukám. Děkuji Všem za rady!
Registrovaný uživatel
Tak už druhý den čumim do katalogu, na Aukro a e-shopy a zjistuji, že největší peklo bude stav mince vs cena mince. To taky mohu koupit 1/1 za cenu 0/0, když mám znalost asi 3denni 😭
Moderátor
E300 napsal
Tak už druhý den čumim do katalogu, na Aukro a e-shopy a zjistuji, že největší peklo bude stav mince vs cena mince. To taky mohu koupit 1/1 za cenu 0/0, když mám znalost asi 3denni 😭


Hmm.. To časem příjde,ale nejdřív pořádný průvan ve šrajtofli.. :)
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Hmm.. To časem příjde,ale nejdřív pořádný průvan ve šrajtofli.. :)


No přesně tomu průvanu bych se rád v ideálním případě vyhnul :roll:
Moderátor
E300 napsal
barbar napsal
Hmm.. To časem příjde,ale nejdřív pořádný průvan ve šrajtofli.. :)


No přesně tomu průvanu bych se rád v ideálním případě vyhnul :roll:


:)
Jo kamaráde to tě nemine vánek, nebo průvan.. V konečném důsledku to budeš ty, kdo se rozhodne.Nehledě na různé rady...
Jednu ti hned posílám..
Dobrý sběratel by měl být v teorii a praxi zkušený, tím se stává zpravidla i dobrým investorem a minimalizuje průvan ve své šrajtofli..
Našlápnuto se stát špatným investorem je když to vezmeš s opačné strany, tak počítej s rizikem pořádnýho průvanu .. ;)
Registrovaný uživatel
E300:Tak už druhý den čumim do katalogu, na Aukro a e-shopy a zjistuji, že největší peklo bude stav mince vs cena mince. To taky mohu koupit 1/1 za cenu 0/0, když mám znalost asi 3denni 😭
Hmm,tady v Čechách je to dost populární a celkem běžné,zvlášt na jistém serveru... ,prodávát stav 2 a vydávat za za 0,tak to určitě nebude jednoduché vybrat něco slusného.Určitě doručuji před koupí osobní prohlídku a nebo zkusit jinou aukcní společnost,kde se alepon trochu dá uplatnit nějaká záruka,která funguje i v realu a ne jenom v reklamě.
Moderátor
E300 napsal
Tak už druhý den čumim do katalogu, na Aukro a e-shopy a zjistuji, že největší peklo bude stav mince vs cena mince. To taky mohu koupit 1/1 za cenu 0/0, když mám znalost asi 3denni 😭

Najdete si nejakeho zkuseneho numismatika, ktery by byl ochoten trochu Vas zaskolit a pripadne poradit se stavem konkretnich minci.
Moderátor
Hmm.... tak E třístovko koukám, že to nebude jen o znalostech kvalitě materiálu,ale také o jeho správné manipulaci a uskladnění..
Souhlas s numismatem...
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Hmm.... tak E třístovko koukám, že to nebude jen o znalostech kvalitě materiálu,ale také o jeho správné manipulaci a uskladnění..
Souhlas s numismatem...


Pojďme si otevřeně a upřímně říct, že jsem začínající amatér. Ale tak nějak mě ta numismatika láká, takže čerpám a sháním informace a jsem rád za tento web, protože nikoho známého numismatika nemám. Jen k té manipulaci, odpřísáhnu zde, že jsem se mincí nikdy fyzicky nedotkl, žádnou jsem nikdy nevyndal z obalů - mimo dnešní fotografie.
« Poslední úpravu provedl(a) E300 v 30. 8. 2021, 20:21. »
Moderátor
E300 napsal
barbar napsal
Hmm.... tak E třístovko koukám, že to nebude jen o znalostech kvalitě materiálu,ale také o jeho správné manipulaci a uskladnění..
Souhlas s numismatem...


Pojďme si otevřeně a upřímně říct, že jsem začínající amatér. Ale tak nějak mě ta numismatika láká, takže čerpám a sháním informace a jsem rád za tento web, protože nikoho známého numismatika nemám. Jen k té manipulaci, odpřísáhnu zde, že jsem se mincí nikdy fyzicky nedotkl, žádnou jsem nikdy nevyndal z obalů - mimo dnešní fotografie.

Mnohdy staci i fotka nebo jmeno prodejce, aby bylo jasne, co nekupovat.
Nabizim pomoc (v omezenem rozsahu), kontakt mam v profilu.
Moderátor
E300 napsal
barbar napsal
Hmm.... tak E třístovko koukám, že to nebude jen o znalostech kvalitě materiálu,ale také o jeho správné manipulaci a uskladnění..
Souhlas s numismatem...


Pojďme si otevřeně a upřímně říct, že jsem začínající amatér. Ale tak nějak mě ta numismatika láká, takže čerpám a sháním informace a jsem rád za tento web, protože nikoho známého numismatika nemám. Jen k té manipulaci, odpřísáhnu zde, že jsem se mincí nikdy fyzicky nedotkl, žádnou jsem nikdy nevyndal z obalů - mimo dnešní fotografie.


Pokud nikoho nemáš a numismatika tě opravdu láká, navštiv jednu s poboček čns, kluci od fochu se s tebou určitě rádi podělí se svými bohatými zkušenostmi. Také není problém se stát přímo členem, na stránkách čns najdeš potřebné info.
Je mnoho možností od těchto stránek po různé publikace a osobních návštěv různých nume aukci .
Dále ke konkrétní minci, kde si zbytečně zakládal nové vlákno.
Problém těch fleku může cokoliv, zřejmě se jedná o špínu v obalu,nebo na samotné minci, která časem nějak reagovala.. U proof střibra to není problém, stačí opláchnout minci pod tekoucí vodou prsty jemně očistit, pak osušit fénem a uložit nejlépe do kvalitních novych nepoužívanych kapslí, vložit do suchého tmavého místa konstantní pokojové teploty,některým se osvědčilo i aktivní uhlí v místě uložení mincí.. Bohužel určite patině u stříbra nelze zabránit u historických mincí je pěkná rovnoměrna patina ceněná, však u novodobých proof kousku investičního charakteru je spíše na škodu...
Registrovaný uživatel
Reklama na Seznamu:
Švýcarské zlaté cihličky v akci. :shock:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Investice zlato / stříbro 4-5k

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1