Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filatelie aukce » Investiční filatelie

Vykupminci.cz
Numisargo

Investiční filatelie

Moderátoři: ikanek, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
pro ty, kdo neví, že pod "podhradsko" se skrývá Radek Novák - můj význam bych nijak nepřeceňoval :-) ale je mi jasné, že jsem se na filatelistickém trhu vynořil z ničeho nic jako monstrum a lavina, které nikdo neočekával a dost lidí to zde viditelně šokovalo. To už tak bývá. Přitom jsem jen obyčejný filatelista, který miluje známky a je jedno, zda jsou to známky za haléře (kterých mám doma mraky), nebo milióny.

Ale mám otevřené oči, vidím, co se děje na světových trzích a vím, že v zahraničí je investiční filatelie a sběratelství všeobecně již desítky let běžný pojem. V ČR jsme trochu zaspali, což ale ničemu nevadí. Z toho důvodu jsem o tom napsal knihu (nic podobného neexistuje ani v angličtině nebo v němčině), aby si filatelisté i nefilatelisté udělali obrázek, jaké jsou možnosti. Prostě lidem otevřít oči, ukázat jim to, co je vlastně zcela běžné. NIKDO z vás nekupuje známky s úmyslem, aby je později prodal hluboko pod nákupní cenou, že? Takže svým způsobem investujeme.

Nedokázal bych napsat monografii nebo jakoukoliv úzce specializovanou knihu. Jsem ale přesvědčen, že můj význam a má síla je v ekonomické a marketingové stránce propagace filatelie a sběratelství. V jejich opětovné šíření mezi normální lidi. V ČR všichni stále fňukají, jak nikdo nesbírá, jak ubývají sběratelé atd. Má odpověď je - přestaňte fňukat a začněte něco dělat! Začněte sběratelství také propagovat, pište o něm, mluvte o něm, uspořádejte výstavu, dostaňte to do TV a všech médií. Založte časopis, dělejte přednášky. Obětujte všechen svůj volný čas...

Je mi líto, ale lidi dnes nezaujmete našimi překrásnými ocelotiskovými a pod. známkami. To média nezajímá. A o čem se nemluví, to jako by pro masy lidí neexistovalo.

Do sběratelství je potřeba určitým způsobem zapracovat i ten finanční rozměr, který tam byl VŽDY, jen se o tom nemluvilo. Jen si vzpomeňte, kdo za komára kupoval drahé známky - veksláci, zelináři, řezníci... Ne, to fakt nebyli sběratelé, ti to měli ze zištných finančních důvodů, přátelé!

díky bohu za lidi, kteří jsou například v PPCP, kteří filatelii propagují a díky nimž je filatelie opět v hlavních večerních zprávách a na stránkách předních novin a časopisů - jen díky takovýmto lidem jsme měli možnost vidět v prosinci raritní známky v ČR. Jen díky nim se z ČR stává filatelistická VELMOC!!! Kolik zemí na světě má majitele takových rarit, jakou je modrý a červený Mauritius, Bombay Cover, kompletní archy modrých Merkurů, a já nevím, co ještě!!!

A ještě k Portu - KAŽDÝ filatelista měl možnost se na ně obrátit a nabídnout jim spolupráci. Proč to nikdo neudělal? Prosím, neříkejte mi, že jste nechtěli prodávat známky lidem, kteří o filatelii nic nevědí, tomu přeci sami nevěříte :-)

Zakončím výzvou pro všechny:
ZAMYSLETE SE NAD TÍM, JAK ZAČÍT PROPAGOVAT SBĚRATELSTVÍ, JAK HO OPĚT DOSTAT MEZI MASY LIDÍ. KAŽDÝ SÁM ZA SEBE, K TOMU NIKOHO NEPOTŘEBUJETE.
VOŽTE DO TOHO SVŮJ VOLNÝ ČAS, SVÉ PENÍZE, SVÉ ZNALOSTI, SCHOPNOSTI A DOVEDNOSTI. NEHLEDEJTE DŮVODY, PROČ TO NEJDE, HLEDEJTE ZPŮSOBY, JAK TO UDĚLAT.

KDO Z VÁS SEBERE TUTO HOZENOU RUKAVICI? Chceme přeci všichni, aby sbíralo více lidí, aby byly ohromné burzy v každém malém městě. Nebo zůstane opět jen u diskuse?


Joops17 napsal
david kopriva napsal
Ještě k tomu ... "nikdo ze skutečných odborníků v branži ( a myslím, že jich je dost ) "...
Portu ale začalo se známkami teprve před pár měsíci. Kromě RN neznám žádného dalšího odborníka , kterého by Portu kontaktovalo, či stihlo kontaktovat , tj. nikdo ani neměl příležitost s nimi "nechtít mít nic společného" .... Takže nedělejme závěry na špatných předpokladech.


Děkuji za odpověď.
Ale vzhledem k tomu, že jste již několikrát napsal, že s Portu nemáte nic společného, tak to asi jen těžko můžete vědět.
Registrovaný uživatel
téměř na vše se dá použít Paretův zákon 20/80. A i kdyby v Indii bylo jen 1% bohatých lidí, kteří si mohou dovolit vzácné známky, řekněme od 4000 EUR/kus, tak je to pořád více, než počet obyvatel celé ČR. Mně to připadá docela dost, Vám ne?

Pavel_III napsal
Bohatnou Indové jako celek, nebo jen pár jedinců? Rádžové byli bohatí i dřív. Myslím, že drtivá většina bude ještě dlouho mít jiné starosti než nějakou "vyšší" filatelii.
Moderátor
podhradsko napsal
téměř na vše se dá použít Paretův zákon 20/80. A i kdyby v Indii bylo jen 1% bohatých lidí, kteří si mohou dovolit vzácné známky, řekněme od 4000 EUR/kus, tak je to pořád více, než počet obyvatel celé ČR. Mně to připadá docela dost, Vám ne?

Pavel_III napsal
Bohatnou Indové jako celek, nebo jen pár jedinců? Rádžové byli bohatí i dřív. Myslím, že drtivá většina bude ještě dlouho mít jiné starosti než nějakou "vyšší" filatelii.

Mezi "mohou si dovolit" a "dovolí si" je ovšem radikální rozdíl. Kolik z toho 1% bude sbírat známky, kolik mince, kolik obrazy, kolik automobily (nikoliv auta ;) ) a kolik třeba lokomotivy? A pochopitelně, část z těchto rádžů si bude, jako za starých dobrých časů, vydržovat harém - a to něco stojí!

Ono, ani u nás není těch, kteří si mohou dovolit koupit (myšleno asi běžně, že?) známku za 4000 € nějak přehnaně mnoho.

Z hlediska sběratelského spíš vidím problém v tom, že koupit si podíl na nějaké drahé známce, kterou si ani nebudu moci prohlédnout, natož zařadit do sbírky a vystavovat - vystavovat jako součást exponátu, ne jako jednotlivou položku (tak, jak jsme viděli i v Liberci - jedna 50/50 samostatně s velkým humbukem a kamerama a druhá integrálně v exponátu, na kterou se jaksi účelově[??] zapomnělo), se tak nějak vymyká sběratelské vášni.
Registrovaný uživatel
To máte, Pavle, pravdu. Ne každý si může dovolit vše. ale přesto se najde dostatek lidí, kteří utrácí dle svých možností stovky, tisíce a miliony za známky, obrazy, mince, stará auta atd. Takových lidí bylo vždy dost a věřím, že bude i nadále. Protože je žene touha se odlišit, touha vlastnit něco, co nemá nikdo jiný. A sběratelské předměty jim to nabízí.

Podle mne je na čase si zvyknout na to, že i ve filatelii jsou lidé, kteří nejsou filatelisté, přesto si kupují známky. Ruku na srdce - kolik majitelů obrazů od Kupky je opravdu znalcem malířství, nebo alespoň znalcem umění? Kolik majitelů historických aut je zároveň automechanikem?

Filatelisté, kteří vlastní opravdu vzácné známky, si je také moc neprohlíží, jak píšete, protože je mají v trezoru, často buď v bance, někteří dokonce i v jiné zemi. A o vystavování už ani nemluvím - troufnu si tvrdit, že převážná většina majitelů rarit nikdy nevystavovala. Kolikrát jsme viděli ve střední Evropě například Inverted Jenny? a přitom jich existuje 99 kusů. Takže o tom prohlížení a vystavování, jak píšete, to OPRAVDU není.

Opravím vás v jedné maličkosti - Portu připravuje určitý projekt, kde bude možné si většinu produktů z portfolia prohlédnout. Podle mne je to skvělé pro české sběratelství, protože jinak bychom tyto předměty NIKDY neviděli, neboť by skončili v zahraničních sbírkách... Takto jsou u nás, v ČR!

Myslím, že si prostě budeme muset oficiálně zvyknout na to (neboť neoficiálně to zde je už desítky let), že jsou sběratelské předměty někdy i investičními předměty a že se s nimi takto nakládá. Tudíž že se i kolektivně kupují, stejně, jako se kolektivně kupují podíly ve firmách formou akcií. To už nikdo nezmění.

Našim cílem by mělo být této skutečnosti VYUŽÍT PRO ROZŠÍŘENÍ POVĚDOMÍ O FILATELII a přitáhnout nové sběratele.

Pavel_III napsal
podhradsko napsal
téměř na vše se dá použít Paretův zákon 20/80. A i kdyby v Indii bylo jen 1% bohatých lidí, kteří si mohou dovolit vzácné známky, řekněme od 4000 EUR/kus, tak je to pořád více, než počet obyvatel celé ČR. Mně to připadá docela dost, Vám ne?

Pavel_III napsal
Bohatnou Indové jako celek, nebo jen pár jedinců? Rádžové byli bohatí i dřív. Myslím, že drtivá většina bude ještě dlouho mít jiné starosti než nějakou "vyšší" filatelii.

Mezi "mohou si dovolit" a "dovolí si" je ovšem radikální rozdíl. Kolik z toho 1% bude sbírat známky, kolik mince, kolik obrazy, kolik automobily (nikoliv auta ;) ) a kolik třeba lokomotivy? A pochopitelně, část z těchto rádžů si bude, jako za starých dobrých časů, vydržovat harém - a to něco stojí!

Ono, ani u nás není těch, kteří si mohou dovolit koupit (myšleno asi běžně, že?) známku za 4000 € nějak přehnaně mnoho.

Z hlediska sběratelského spíš vidím problém v tom, že koupit si podíl na nějaké drahé známce, kterou si ani nebudu moci prohlédnout, natož zařadit do sbírky a vystavovat - vystavovat jako součást exponátu, ne jako jednotlivou položku (tak, jak jsme viděli i v Liberci - jedna 50/50 samostatně s velkým humbukem a kamerama a druhá integrálně v exponátu, na kterou se jaksi účelově[??] zapomnělo), se tak nějak vymyká sběratelské vášni.
Registrovaný uživatel
https://www.investujeme.cz/tiskove-zpravy/trh-se-vzacnymi-historickymi-mincemi-v-cr-se-loni-propadl-o-357/
Moderátor
PetrPal napsal
https://www.investujeme.cz/tiskove-zpravy/trh-se-vzacnymi-historickymi-mincemi-v-cr-se-loni-propadl-o-357/


Zajímavé, ale nejedná se o nezávislou investiční expertízu spíš soukromou analýzu M&Ch..
Statistické hodnocení 2020(kovidové době) bude vyšší..
Mnoho sběratelu a obchodníku je právě nucena prodat své investice. Nejčastěji nejvýhodnějším způsobem(často i neodborně) tvz. po své ose...
Moderátor
Mimochodem jak to zde pročítám, tak by nebylo vůbec od věci.
Změnit název zdejší sekce na investiční filatelie a numismatika,možná ještě lépe na investiční sběratelství..
Mít zde společnou sběratelskou sekci kde se v podstatě prolínají podobné, né-li stejné investiční osnovy. Možnost hodnocení jednotlivých sběratelských oblastí zde pod,, jednou střechou,,
Registrovaný uživatel
Není špatný nápad od Barbara... ale už nyní se tu "hádají" filatelisté noví investiční se "staromilci" a dovedeš si představit tu řežbu, když se do toho přimíchají ještě numizmatici? Těch hádek co už bylo - co je lepší - filatelie nebo numizmatika ...
Registrovaný uživatel
Zde není důvod k nějakým hádkám. Pokud zde budete probírat investice do sběratelských oblastí, pak je zcela nepodstatné, zda chce někdo investovat do sirkových nálepek, či sýrových etiket. Investiční zákonitosti totiž platí ve všeobecné rovině. Jde pouze o to, neuzavírat se pouze do jedné škatulky a mít širší rozhled.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
podhradsko napsal
To máte, Pavle, pravdu. Ne každý si může dovolit vše. ale přesto se najde dostatek lidí, kteří utrácí dle svých možností stovky, tisíce a miliony za známky, obrazy, mince, stará auta atd. Takových lidí bylo vždy dost a věřím, že bude i nadále. Protože je žene touha se odlišit, touha vlastnit něco, co nemá nikdo jiný. A sběratelské předměty jim to nabízí.

Podle mne je na čase si zvyknout na to, že i ve filatelii jsou lidé, kteří nejsou filatelisté, přesto si kupují známky. Ruku na srdce - kolik majitelů obrazů od Kupky je opravdu znalcem malířství, nebo alespoň znalcem umění? Kolik majitelů historických aut je zároveň automechanikem?

Filatelisté, kteří vlastní opravdu vzácné známky, si je také moc neprohlíží, jak píšete, protože je mají v trezoru, často buď v bance, někteří dokonce i v jiné zemi. A o vystavování už ani nemluvím - troufnu si tvrdit, že převážná většina majitelů rarit nikdy nevystavovala. Kolikrát jsme viděli ve střední Evropě například Inverted Jenny? a přitom jich existuje 99 kusů. Takže o tom prohlížení a vystavování, jak píšete, to OPRAVDU není.

Opravím vás v jedné maličkosti - Portu připravuje určitý projekt, kde bude možné si většinu produktů z portfolia prohlédnout. Podle mne je to skvělé pro české sběratelství, protože jinak bychom tyto předměty NIKDY neviděli, neboť by skončili v zahraničních sbírkách... Takto jsou u nás, v ČR!

Myslím, že si prostě budeme muset oficiálně zvyknout na to (neboť neoficiálně to zde je už desítky let), že jsou sběratelské předměty někdy i investičními předměty a že se s nimi takto nakládá. Tudíž že se i kolektivně kupují, stejně, jako se kolektivně kupují podíly ve firmách formou akcií. To už nikdo nezmění.

Našim cílem by mělo být této skutečnosti VYUŽÍT PRO ROZŠÍŘENÍ POVĚDOMÍ O FILATELII a přitáhnout nové sběratele.

S tím, že si filatelista svou drahou a vzácnou známku neprohlíží si dovolím nesouhlasit. Samozřejmě netvrdím, že na ňu čučí každý den (ani já to nedělám), ale občas jo a to i když je v trezoru. V každém případě si ju podrobně prohlédne když ju získá (a nesnažte se mi tvrdit, že ne!). Jenže, pokud si "koupím" takříkajíc jedno písmenko či jednu rýhu od rytce na té investiční známce ve společnosti, neuvidím ju nikdy, nikdy ju v ruce držet nebudu. Anebo možná jednou na nějaké výstavě, pokud vůbec mám šanci tam dojet.
Dobře, anglická královna taky asi řadu položek ze své sbírky neviděla, ale nepochybuju o tom, že jí ty opravdu lepší kousky ten její kustod předvede. Ale anglických královen zase tolik není (když nepočítám obrázek na známkách, těch jsou miliardy) a vůbec je to poněkud jiný případ.

No a s tou touhou vlastnit co nikdo nemá. Tak ano, ale kromě mne ještě 1000 dalších vlastní tu samou známku, což poněkud, pro jednotlivce, kazí celkový dojem. Představil jsem si, že bych měl manželku a kromě mne by patřila ještě deseti dalším a třeba by i byla v trezoru (nemyslím takový ten jak jsou okna s mřížkou a klika jen zvenčí) a jen občas bych ju mohl vidět. Nějak to není ono, že? 😇

Zkrátka, z hlediska tvorby sbírky, sbírání, je to dost o ničem. To si přiznejme. Je to obdoba akcií, kde mi sice taky teoreticky kousek patří a i ta dividenda třeba jsou, ale jinak mne tam ani nepustí a rozhoduje někdo úplně jiný.
Moderátor
MikyM napsal
Není špatný nápad od Barbara... ale už nyní se tu "hádají" filatelisté noví investiční se "staromilci" a dovedeš si představit tu řežbu, když se do toho přimíchají ještě numizmatici? Těch hádek co už bylo - co je lepší - filatelie nebo numizmatika ...

To přece jde jedno s druhým. Musíš být nejprve numismatik a sběratel bankovek ... a pak si můžeš koupit známku!! 😂
Registrovaný uživatel
Pavle, víte, já vidím to nedorozumění v tom, že Vy se neumíte na sběratelské předměty podívat žádným jiným, nežli tím sběratelským pohledem. Na tom není nic špatného, jenže ony prostě existují ještě další pohledy, třeba právě ten investorský. Zkuste nad tím zapřemýšlet. Proč lidé investují do akcií amerických nebo jiných firem, když se do té fabriky stejně nikdy nepodívají? Prostě to berou jako "předmět", ke kterému nemají žádný citový vztah, jako vy, nebo já, sběratelé. Tito lidé prostě nemají potřebu držet tu známku, láhev vína, nebo mít obraz od Rembrandta na zdi nebo být majitelem nějaké firmy. Prostě jim stačí, že toho "vlastní" jen část, protože to je jen dočasná držba za účelem zhodnocení. tudíž Vaše přirovnání k dělbě manželky je s odpuštěním nesmyslné.

Zkusím dát další příklad - podívejte se, kolik lidí již desítky let investuje do vzácného alkoholu. Tito lidé také nebudou mít nikdy šanci se tou svojí investicí "pokochat" a užít si ji = vypít ji, protože tím by tu investici zničili. A přesto to kupují. A dokonce opět i kolektivně, nejen na Portu Gallery. Víte, že ty sudy, které tam jsou prodány, dokonce snad ani nejsou v ČR? Prostě leží někde ve Skotsku, žádný investor je nikdy neuvidí a ani si k té whisky nečichne, načeš aby ji ochutnal. Prostě tam budou ležet, zrát a zhodnocovat se a jednoho dne budou prodány. Možná dalším investorům, kteří je zase nechají zrát a zhodnocovat se.

Zkuste se tedy prosím na celou problematiku podívat jinýma očima. Ne jako sběratel, který chce předmět vlastnit, ale jako investor, který ho má jako prostředek zhodnocení svých peněz a je mu úplně jedno, jak vypadá a co to je.


Pavel_III napsal
podhradsko napsal
To máte, Pavle, pravdu. Ne každý si může dovolit vše. ale přesto se najde dostatek lidí, kteří utrácí dle svých možností stovky, tisíce a miliony za známky, obrazy, mince, stará auta atd. Takových lidí bylo vždy dost a věřím, že bude i nadále. Protože je žene touha se odlišit, touha vlastnit něco, co nemá nikdo jiný. A sběratelské předměty jim to nabízí.

Podle mne je na čase si zvyknout na to, že i ve filatelii jsou lidé, kteří nejsou filatelisté, přesto si kupují známky. Ruku na srdce - kolik majitelů obrazů od Kupky je opravdu znalcem malířství, nebo alespoň znalcem umění? Kolik majitelů historických aut je zároveň automechanikem?

Filatelisté, kteří vlastní opravdu vzácné známky, si je také moc neprohlíží, jak píšete, protože je mají v trezoru, často buď v bance, někteří dokonce i v jiné zemi. A o vystavování už ani nemluvím - troufnu si tvrdit, že převážná většina majitelů rarit nikdy nevystavovala. Kolikrát jsme viděli ve střední Evropě například Inverted Jenny? a přitom jich existuje 99 kusů. Takže o tom prohlížení a vystavování, jak píšete, to OPRAVDU není.

Opravím vás v jedné maličkosti - Portu připravuje určitý projekt, kde bude možné si většinu produktů z portfolia prohlédnout. Podle mne je to skvělé pro české sběratelství, protože jinak bychom tyto předměty NIKDY neviděli, neboť by skončili v zahraničních sbírkách... Takto jsou u nás, v ČR!

Myslím, že si prostě budeme muset oficiálně zvyknout na to (neboť neoficiálně to zde je už desítky let), že jsou sběratelské předměty někdy i investičními předměty a že se s nimi takto nakládá. Tudíž že se i kolektivně kupují, stejně, jako se kolektivně kupují podíly ve firmách formou akcií. To už nikdo nezmění.

Našim cílem by mělo být této skutečnosti VYUŽÍT PRO ROZŠÍŘENÍ POVĚDOMÍ O FILATELII a přitáhnout nové sběratele.

S tím, že si filatelista svou drahou a vzácnou známku neprohlíží si dovolím nesouhlasit. Samozřejmě netvrdím, že na ňu čučí každý den (ani já to nedělám), ale občas jo a to i když je v trezoru. V každém případě si ju podrobně prohlédne když ju získá (a nesnažte se mi tvrdit, že ne!). Jenže, pokud si "koupím" takříkajíc jedno písmenko či jednu rýhu od rytce na té investiční známce ve společnosti, neuvidím ju nikdy, nikdy ju v ruce držet nebudu. Anebo možná jednou na nějaké výstavě, pokud vůbec mám šanci tam dojet.
Dobře, anglická královna taky asi řadu položek ze své sbírky neviděla, ale nepochybuju o tom, že jí ty opravdu lepší kousky ten její kustod předvede. Ale anglických královen zase tolik není (když nepočítám obrázek na známkách, těch jsou miliardy) a vůbec je to poněkud jiný případ.

No a s tou touhou vlastnit co nikdo nemá. Tak ano, ale kromě mne ještě 1000 dalších vlastní tu samou známku, což poněkud, pro jednotlivce, kazí celkový dojem. Představil jsem si, že bych měl manželku a kromě mne by patřila ještě deseti dalším a třeba by i byla v trezoru (nemyslím takový ten jak jsou okna s mřížkou a klika jen zvenčí) a jen občas bych ju mohl vidět. Nějak to není ono, že? 😇

Zkrátka, z hlediska tvorby sbírky, sbírání, je to dost o ničem. To si přiznejme. Je to obdoba akcií, kde mi sice taky teoreticky kousek patří a i ta dividenda třeba jsou, ale jinak mne tam ani nepustí a rozhoduje někdo úplně jiný.
Registrovaný uživatel
zajímavá myšlenka, když už, tak už. :-) Věřím, že i mezi numismatiky, notafilisty, faleristiky a já nevím kým ještě se najdou přátelští lidé, kteří by na toto téma rádi podiskutovali.

barbar napsal
Mimochodem jak to zde pročítám, tak by nebylo vůbec od věci.
Změnit název zdejší sekce na investiční filatelie a numismatika,možná ještě lépe na investiční sběratelství..
Mít zde společnou sběratelskou sekci kde se v podstatě prolínají podobné, né-li stejné investiční osnovy. Možnost hodnocení jednotlivých sběratelských oblastí zde pod,, jednou střechou,,
Moderátor
Obvykle se ten alkohol kupoval s tím, že se časem vypije. Třeba na svatbě. že si někdo koupí sud a nechá ho ležet ve Skotsku, aniž by z něj ochutnal, a pak ho možná někdy prodá - se naskýtá otázka, proč to ten Skot vlastně prodává a nenechá to těch 50 let ležet rovnou a pak by to prodal 1000× dráž. U vína je zase potíž v tom, že se může zkazit i při dobrém skladování (ovšem opět, k čemu je takové víno vlastně dobré?). A nebylo by rovnou lepší zakoupit podíl v oné palírně, vinohradu?
Akcie firem se kupují proto, že ta firma (snad) něco dělá a měla by generovat zisk. Sbírat známky s tím, že je nikdy ani neuvidím a vlastně mi z ní věcně ani nic nepatří, to není žádné sběratelství. To je čirá spekulace a s filatelií to nemá nic společného. To je dobře si říci. A navíc, tyto známky (dopisy, mince, cokoliv) nejsou a nemohou být tím, čemu se říká "ozdoba sbírky", "zlatý hřeb exponátu". Tady je dobré se zamyslet nad tím, jestli by tomu nebylo líp v muzeu a mít podíl na tom muzeu.
Sběratel nesbírá věc svého sběratelského zájmu proto, aby ho, pokud není slepec, nikdy neviděl a vlastně se o něj ani nezajímal. Ano, je to možná investice, ale je to naprosto stejné jako akcie Telecomu nebo Námořní plavby. Ty taky člověk nedrží z lásky k telefonům nebo k lodím (nehledě k tomu, že ty lodě Klausův kamarád Kožený, když koupil-ukradl většinu, poslal ke dnu - takže na to bacha v jakémkoliv odvětví) a často je mu předmět podnikání té či oné firmy vlastně lhostejný. A totéž platí u tzv. investičního sběratelství. Není to o sběratelství a vlastně to ani o sběratelství být nemůže (sbírat něco co nemám a z čeho ve své podstatě ani nemohu mít tu sběratelskou radost, je nesmysl). Aspoň ne pro toho, který má ve svém teoretickém vlastnictví jen "jeden zoubek stříhané známky".
A to jsme neprobírali ještě tu ziskovost - prodej. Kdo rozhodne o tom, že se daný artefakt má prodat a proč a za jakých podmínek? Musí to schválit všech 10000 vlastníků, nebo stačí nadpoloviční většina akcionářů? A jak k tomu přijdou ti, kteří jsou proti a chtěli to vystavit ve svém exponátu? I když si myslím, že to nelze. Odporuje to všem předpisům a podmínkám. A taky, proč by to jeden mohl vystavovat a druhý ne, že.
Prostě, není to o sbírání, pokud to teda nebudeme brát tak, že "pár vyvolených sbírá a ostatní to jen financují".
Moderátor
proste si investori koupil obrazek sudu s necim vevnitr. a je to zastiteno firmou, ktera obchoduje s trestne stihanymi lidmi s podezrenim s organizovaneho zlocinu, minimalne majetkovem.
skvela predstava pro potencialniho investrora.

ale jak pise Pavel, toto neni o filatelii to je o investovani. v postate do neceho podobneho jako je BTC.
v soucasne dobe je BTC urcite zajimavejsi, nez Wood...
kveten: 1000 ..... unor 6200 .... to je 620%. pocitam dobre ??

v podstate delate nejake PR. jestli je to pro dobro filatelie, nebo pro dobro investovani, pro dobro poradcu, pro dobro tech nebo onech, to uz necham na soudneho cloveka. urcite je fakt, ze je to PR. pise se o znamkach. sice takovych, na ktere obycejny clovek sotva dosahne, ale mluvi. jestli je to ten spravny smer, to posoudit nedokatu. mozna to nekomu imponuje, nekdo to rad posloucha. nic proti tomu. ale osveta je mravenci prace a zacina od zdola.
Registrovaný uživatel
kolo101 napsal
kveten: 1000 ..... unor 6200 .... to je 620%. pocitam dobre ??


Nie. :)
Registrovaný uživatel
no vidíte, a už jsme doma. Když se na to podíváte očima investora, tak vidíte, že to není o sbírání, ale o investování. O vidině zhodnocení. Známky (nebo jakékoliv jiné sběratelské předměty) kupují sběratelé, jako jste Vy nebo já, abychom je měli ve sbírce a těšili se jimi. No a pak je kupují právě ti investoři, kteří je kupují s vidinou zhodnocení a tím zisku pro ně. A je jim jedno, zda to je akcie, známka, flaška vína, nebo třeba hektar kráteru na měsíci. Je to prostě předmět, ve který věří, že se zhodnotí.

Prodej u Portu - pokud se nepletu, tak se bude čekat na vhodný okamžik = až nastane vhodná doba k prodeji, například, že přijde nějaký sběratel, nebo jiný investor a řekne, že chce daný předmět za určitou cenu koupit. Pak se obešlou všichni investoři a když více než 50% bude souhlasit, tak se to prodá. Celkem jednoduché. Všichni v tom mají peníze, takže dost pochybuji (a to je teď spekulace), že by to chtělo přes 50% investorů prodávat pod cenou. Menšina, která bude proti má smůlu. Stejně, jako by ji měla u KAŽDÉ jiné investice. S tím do té investice šli. Nikdo je ke koupi nenutil.

Pavel_III napsal
Obvykle se ten alkohol kupoval s tím, že se časem vypije. Třeba na svatbě. že si někdo koupí sud a nechá ho ležet ve Skotsku, aniž by z něj ochutnal, a pak ho možná někdy prodá - se naskýtá otázka, proč to ten Skot vlastně prodává a nenechá to těch 50 let ležet rovnou a pak by to prodal 1000× dráž. U vína je zase potíž v tom, že se může zkazit i při dobrém skladování (ovšem opět, k čemu je takové víno vlastně dobré?). A nebylo by rovnou lepší zakoupit podíl v oné palírně, vinohradu?
Akcie firem se kupují proto, že ta firma (snad) něco dělá a měla by generovat zisk. Sbírat známky s tím, že je nikdy ani neuvidím a vlastně mi z ní věcně ani nic nepatří, to není žádné sběratelství. To je čirá spekulace a s filatelií to nemá nic společného. To je dobře si říci. A navíc, tyto známky (dopisy, mince, cokoliv) nejsou a nemohou být tím, čemu se říká "ozdoba sbírky", "zlatý hřeb exponátu". Tady je dobré se zamyslet nad tím, jestli by tomu nebylo líp v muzeu a mít podíl na tom muzeu.
Sběratel nesbírá věc svého sběratelského zájmu proto, aby ho, pokud není slepec, nikdy neviděl a vlastně se o něj ani nezajímal. Ano, je to možná investice, ale je to naprosto stejné jako akcie Telecomu nebo Námořní plavby. Ty taky člověk nedrží z lásky k telefonům nebo k lodím (nehledě k tomu, že ty lodě Klausův kamarád Kožený, když koupil-ukradl většinu, poslal ke dnu - takže na to bacha v jakémkoliv odvětví) a často je mu předmět podnikání té či oné firmy vlastně lhostejný. A totéž platí u tzv. investičního sběratelství. Není to o sběratelství a vlastně to ani o sběratelství být nemůže (sbírat něco co nemám a z čeho ve své podstatě ani nemohu mít tu sběratelskou radost, je nesmysl). Aspoň ne pro toho, který má ve svém teoretickém vlastnictví jen "jeden zoubek stříhané známky".
A to jsme neprobírali ještě tu ziskovost - prodej. Kdo rozhodne o tom, že se daný artefakt má prodat a proč a za jakých podmínek? Musí to schválit všech 10000 vlastníků, nebo stačí nadpoloviční většina akcionářů? A jak k tomu přijdou ti, kteří jsou proti a chtěli to vystavit ve svém exponátu? I když si myslím, že to nelze. Odporuje to všem předpisům a podmínkám. A taky, proč by to jeden mohl vystavovat a druhý ne, že.
Prostě, není to o sbírání, pokud to teda nebudeme brát tak, že "pár vyvolených sbírá a ostatní to jen financují".
Registrovaný uživatel
no, ale to, že to je o investování, zde přeci píše každý, nejen Pavel (ten to naopak dlouho nějak nemohl vstřebat, protože na to koukal pořád jako sběratel). Vždyť se tak jmenuje i tato skupina :-)

Jiak bitcoin je fajn, sice je tam trochu větší fluktuace cen, na rozdíl od známek patří do těch nejrizikovějších investic, ale proč ne. V portofliu může být. to samé Tesla - sice je to skoro nejmenší automobilka světa co se objemu výroby týká, ale když to Elon umí dobře zpropagovat, tak proč ne?

Jinak souhlasím, že propagace filatelie je potřeba děla i od zdola. Ale nejen odtud. Je třeba využít všechny možné způsoby a prostředky.

Mohu se zeptat, co děláte Vy pro propagaci filatelie? Jak to "od zdola" děláte? Zdá se, že máte zkušenosti, rád bych se něco přiučil. Člověk se učí celý život. Třeba budu moci Vaše zkušenosti také nějak použít. Předem díky za sdílení.

kolo101 napsal
proste si investori koupil obrazek sudu s necim vevnitr. a je to zastiteno firmou, ktera obchoduje s trestne stihanymi lidmi s podezrenim s organizovaneho zlocinu, minimalne majetkovem.
skvela predstava pro potencialniho investrora.

ale jak pise Pavel, toto neni o filatelii to je o investovani. v postate do neceho podobneho jako je BTC.
v soucasne dobe je BTC urcite zajimavejsi, nez Wood...
kveten: 1000 ..... unor 6200 .... to je 620%. pocitam dobre ??

v podstate delate nejake PR. jestli je to pro dobro filatelie, nebo pro dobro investovani, pro dobro poradcu, pro dobro tech nebo onech, to uz necham na soudneho cloveka. urcite je fakt, ze je to PR. pise se o znamkach. sice takovych, na ktere obycejny clovek sotva dosahne, ale mluvi. jestli je to ten spravny smer, to posoudit nedokatu. mozna to nekomu imponuje, nekdo to rad posloucha. nic proti tomu. ale osveta je mravenci prace a zacina od zdola.
Moderátor
ja jsem, jak me nazval jeden zdejsi diskuter, jen takovy obyvakovy papucovy filatelista, ktery v podstate nicemu nerozumi ..... :-)

https://rakouskeznamky.cz
Moderátor
jinak jech 620% je dobre spocitane

to je zacatek unora.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
podhradsko napsal
no vidíte, a už jsme doma. Když se na to podíváte očima investora, tak vidíte, že to není o sbírání, ale o investování. O vidině zhodnocení. Známky (nebo jakékoliv jiné sběratelské předměty) kupují sběratelé, jako jste Vy nebo já, abychom je měli ve sbírce a těšili se jimi. No a pak je kupují právě ti investoři, kteří je kupují s vidinou zhodnocení a tím zisku pro ně. A je jim jedno, zda to je akcie, známka, flaška vína, nebo třeba hektar kráteru na měsíci. Je to prostě předmět, ve který věří, že se zhodnotí.

Jakýpak vstřebávání. Já to tvrdím celou dobu. Ve své podstatě jsou u toho ty známky (mince, obrazy, víno) naprosto nepodstatné a s filatelií to má společný akorát možná předmět zájmu.
Bitcoin je krásná hra, ale k ničemu. Stačí vypnout internet a je po pr...legraci. Investovat do kráterů na Marsu/Měsíci je čirý nesmysl, to je čistá zlodějna. Už jen to, že někdo prodává pozemky na Marsu/Měsíci. Základní otázka je, jakým právem? Prodává něco, co mu nepatří a nikdy patřit nebude. A další, investice není vratná ani za 500 let i kdyby dotyčný majitel nějakým zázrakem prokázal svůj majetkový nárok. Pozemek (spíš pomarsek či poměsek) bude toho, kdo si tam postaví barák a vykolíkuje "clajm". A uhájí si jej před Marťany a Měsíčňany, případně Vetřelci.
To už je lepší investovat do těch holek pod červenou lucernou. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
kolo101 .... pravidelná a častá mediální oslovení statisíců lidí o tématech filatelie, či proběhlá výstava primárně pro nefilatelisty, to není osvěta od zdola ?

jak ta osvěta od zdola tedy vypadá ?
Moderátor
Pánové položte si základní otázky k investicím,možná poněkud primitivní, za to praktické.Které oblasti byly vždy v historii nejzajímavější. Dali se snadno uchovávat, manipulovat, přepravovat a v těžkých dobách celkem snadno uschovat.Byly vždy zajímavým investičním artiklem a v průběhu času si získali oblibu a důvěru investorů v podstatě sběratelů..
Moderátor
Já k průběhu této diskuse jako moderátor mohu poznamenat jediné.
Dozvěděl jsem se zde hodně zajímavých názorů, ale velmi si cením hlavně toho, že diskutující diskutují věcně a bez osobních urážek, protože, kde se mluví o penězích, tam bývají i velké emoce.
Registrovaný uživatel
no, tak to už jsme dva. Já to o sobě mohu říci s klidným svědomím, slovy klasika, "vím, že nic nevím" Prostě se přeci stále učíme, nikdo není dokonalý...

kolo101 napsal
ja jsem, jak me nazval jeden zdejsi diskuter, jen takovy obyvakovy papucovy filatelista, ktery v podstate nicemu nerozumi ..... :-)

https://rakouskeznamky.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Sběratel.com » Filatelie aukce » Investiční filatelie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1