Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filatelie aukce » Investiční filatelie

Vykupminci.cz
Numisargo

Investiční filatelie

Moderátoři: ikanek, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
not bad : https://www.theguardian.com/artanddesign/2020/apr/11/post-modern-why-millennials-have-fallen-in-love-with-stamp-collecting
Registrovaný uživatel
koukal jsem na IG a hashtag #philately je u víc než 400k příspěvků. Takže nějaký mladší dorost snad bude ;-)
Registrovaný uživatel
ta přirovnání mě pobavila, máte zajímavý pohled na věc :) tak já také přihodím něco pro pobavení (i ostatních)...

osobně na ten rozpor který popisujete mám následující náhled:

rozlišuji mezi investicemi do koníčků (mezi ty patří třeba filatelie, ale i mnohé další obory - zde neočekávám primárně jen výnos, ale především požitek a nevadí mi, když občas prodělám finančně, když mě to obohatí vnitřně)

a do byznysu (firmy, nemovitosti, komodity a akcie - zde naopak neočkávám nějaké nadstandartní požitky, ale primárně výnos...)

v byznysu je třeba se totiž řídit buffettovskou radou, že ta nejlepší věc, která se ti může stát, je, když se skvělá firma dostane do dočasných problémů a ty se ji snažíš pak koupit, když leží na operačním stole!

na filatelistickém trhu to funguje stejně, ale na operačním stole ne vždy zrovna ve správný okamžik leží pacienti, kteří odpovídají vašemu zájmu... ;)




Pavel_III napsal
podhradsko napsal
To máte, Pavle, pravdu. Ne každý si může dovolit vše. ale přesto se najde dostatek lidí, kteří utrácí dle svých možností stovky, tisíce a miliony za známky, obrazy, mince, stará auta atd. Takových lidí bylo vždy dost a věřím, že bude i nadále. Protože je žene touha se odlišit, touha vlastnit něco, co nemá nikdo jiný. A sběratelské předměty jim to nabízí.

Podle mne je na čase si zvyknout na to, že i ve filatelii jsou lidé, kteří nejsou filatelisté, přesto si kupují známky. Ruku na srdce - kolik majitelů obrazů od Kupky je opravdu znalcem malířství, nebo alespoň znalcem umění? Kolik majitelů historických aut je zároveň automechanikem?

Filatelisté, kteří vlastní opravdu vzácné známky, si je také moc neprohlíží, jak píšete, protože je mají v trezoru, často buď v bance, někteří dokonce i v jiné zemi. A o vystavování už ani nemluvím - troufnu si tvrdit, že převážná většina majitelů rarit nikdy nevystavovala. Kolikrát jsme viděli ve střední Evropě například Inverted Jenny? a přitom jich existuje 99 kusů. Takže o tom prohlížení a vystavování, jak píšete, to OPRAVDU není.

Opravím vás v jedné maličkosti - Portu připravuje určitý projekt, kde bude možné si většinu produktů z portfolia prohlédnout. Podle mne je to skvělé pro české sběratelství, protože jinak bychom tyto předměty NIKDY neviděli, neboť by skončili v zahraničních sbírkách... Takto jsou u nás, v ČR!

Myslím, že si prostě budeme muset oficiálně zvyknout na to (neboť neoficiálně to zde je už desítky let), že jsou sběratelské předměty někdy i investičními předměty a že se s nimi takto nakládá. Tudíž že se i kolektivně kupují, stejně, jako se kolektivně kupují podíly ve firmách formou akcií. To už nikdo nezmění.

Našim cílem by mělo být této skutečnosti VYUŽÍT PRO ROZŠÍŘENÍ POVĚDOMÍ O FILATELII a přitáhnout nové sběratele.

S tím, že si filatelista svou drahou a vzácnou známku neprohlíží si dovolím nesouhlasit. Samozřejmě netvrdím, že na ňu čučí každý den (ani já to nedělám), ale občas jo a to i když je v trezoru. V každém případě si ju podrobně prohlédne když ju získá (a nesnažte se mi tvrdit, že ne!). Jenže, pokud si "koupím" takříkajíc jedno písmenko či jednu rýhu od rytce na té investiční známce ve společnosti, neuvidím ju nikdy, nikdy ju v ruce držet nebudu. Anebo možná jednou na nějaké výstavě, pokud vůbec mám šanci tam dojet.
Dobře, anglická královna taky asi řadu položek ze své sbírky neviděla, ale nepochybuju o tom, že jí ty opravdu lepší kousky ten její kustod předvede. Ale anglických královen zase tolik není (když nepočítám obrázek na známkách, těch jsou miliardy) a vůbec je to poněkud jiný případ.

No a s tou touhou vlastnit co nikdo nemá. Tak ano, ale kromě mne ještě 1000 dalších vlastní tu samou známku, což poněkud, pro jednotlivce, kazí celkový dojem. Představil jsem si, že bych měl manželku a kromě mne by patřila ještě deseti dalším a třeba by i byla v trezoru (nemyslím takový ten jak jsou okna s mřížkou a klika jen zvenčí) a jen občas bych ju mohl vidět. Nějak to není ono, že? 😇

Zkrátka, z hlediska tvorby sbírky, sbírání, je to dost o ničem. To si přiznejme. Je to obdoba akcií, kde mi sice taky teoreticky kousek patří a i ta dividenda třeba jsou, ale jinak mne tam ani nepustí a rozhoduje někdo úplně jiný.
Moderátor
Jsem dostal aukční katalog (nebudeme propagovat ;) ), je tam rozhodně pár položek k investování. Při vyvolávacích cenách 28000, 24000, 15000 € (zkusmé tisky a eseje Merkurů, růžový Merkur - s razítkem Plaňany), 40 blok (!!) známek U-Boot Hela za vyvolávačku 7500 €, dvoupásky (se spojenými typy) tří známek Deutsch-Ostafrika - ty místní za 1800 €, I. emise 1 kr strojový papír v kvalitě ** za pouhé 2000 € atd.
Moderátor
Ale podívejme se, co je naprodej:
https://www.philasearch.com/de/i_9020_50379/4745_sterreich/9020-A10-10246.html?set_sprache=de&suchtext=znaim&row_nr=4&breadcrumbId=1644580158.3763
Registrovaný uživatel
Investiční filatelie nemusí znamenat jen oblast s vysokými hodnotami. V mnoha ohledech již raritními muzejními exponáty. Bedlivě jsem toto vlákno přečetl a velmi kvitoval několik poznámek, i napsaných velkými písmeny ohledně propagace filatelie, komunikace... Z mého soukromého pohledu se v dnešní době vyplatí investovat do střední sekvence. A specielně se vyplatí investovat do ucelených kompletů, do kvalitně zpracovaných a adjustovaných alb zemí, či oblastí. Ale je to samozřejmě o dostatku místa. není to pět známek v trezoru, ale prostorná skřín, či soustava regálů.
Moderátor
A co teprva ta radost, když si ten ucelený komplet člověk sám vybuduje!
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
A co teprva ta radost, když si ten ucelený komplet člověk sám vybuduje!

Přesně!!! Je to úplně o ničem jiném, než když to koupíš už celé, někým dřív sesbirane.
Ale to je právě ten rozdíl mezi sberatelstvim a investováním.
Mě osobně je oboje blízké...
Registrovaný uživatel
Naprosto nezpochybňuji. Ale ty rozdíly mohou být propastné, ale i zanedbatelné.
Ono také máte otázku, v jakém věku se do filateliue pouštíte a kolik času před sebou máte. Já jsem se do tohoto koníčka pustil v duchodovém věku a zejména s pohledem investovat hmotné věci pro další generaci.
Až při postupném kupování mne filatelie začala více přitahovat.
Ale máte pravdu, někdy koupím takový celek, že se s ním jen jednou pokochám a nelze na něm již nic zdokonalovat. Takto jsem třeba koupil slušně kompletní Izrael.
Na druhou stranu ale třeba právě pracuji na zasklívání Brasilie. V lonském roce jsem vydražil balík asi 15 alb Brasilie, kde ovšem nebylo období do 1900, Takže jsem pak následně ještě vydražil několik položek s tímto obdobím ale zejména jsem využil masy materiálu k dublovanému zasklení. A i toto beru jako investici, i když tam je nutno počítat i čas a materiál, který dnes není nijak laciný.
Takže já se snažím sklooubit zájem o dobrou investici se zájmem sběratelských, který se naopak snažím potlačit ve smyslu nehromadění méně hodnotných věcí.
Registrovaný uživatel
koolabsovi :

Dobrý názor, ale má svoje úskalia. Ja napríklad zbieram známky viac ako 50 rokov. Naivne som to bral aj ako investíciu pre svojich potomkov. Teraz, v pozdnom dôchodkovom veku zisťujem, že nikto z mojich potomkov o to nemá záujem. Takže to skončí predané. A tu je tiež problém. Moji potomkovia sa v známkach nevyznajú a ani nemajú záujem niečo o známkach študovať. Takže si viem predstaviť, ako by to asi predali ...

Obávam sa, že si to aj predať budem musieť sám. Takto skončila moja snaha o investovanie do známok.
Registrovaný uživatel
většina sběratelů, když známky prodává, tak je chce prodat za více, než za kolik je koupili. Takže to brali taky jako investici, ač se tomuto slovu mnozí sveřepě brání.

Jinak já osobně jsem hodně opatrný, abych považoval za investiční třeba sbírku Izraele nebo Brazílie po roce 1900. To nejsou ani "ohromné trhy", ani to neobsahuje celosvětově hledané rarity. Ale pokud to kupující koupil hodně pod aktuální cenou, tak v případě prodeje samozřejmě vydělá.

Jako investiční vidím známky, u kterých je veliký převis poptávky nad nabídkou a tím jejich cena roste. A takových jsou stovky různých známek po celém světě.

V ČR se ale hledají těžko.

V tomto oboru je potřeba hodně opatrnosti. Mohli by o tom vykládat všichni, co sbírali ČSSR. Stačila politická změna a většina těchto známek ztratila desítky procent na ceně. To samé se může stát u všech dosud platných známek celého světa.

Je to téma na hodně dlouho, nedá se to popsat zde v diskuzi. Někteří z vás možná znají knihu:

"Poštovní známky - koníček, nebo investice?"

tam jsou popsána jak rizika, tak výhody, na co si dát pozor a na co se zaměřit.

Hlavní ale je, aby nás sbírání bavilo. A je jedno, zda sbírám rarity, nebo arabské šajcháty. ;)
Registrovaný uživatel
kosican napsal
koolabsovi :

Dobrý názor, ale má svoje úskalia. Ja napríklad zbieram známky viac ako 50 rokov. Naivne som to bral aj ako investíciu pre svojich potomkov. Teraz, v pozdnom dôchodkovom veku zisťujem, že nikto z mojich potomkov o to nemá záujem. Takže to skončí predané. A tu je tiež problém. Moji potomkovia sa v známkach nevyznajú a ani nemajú záujem niečo o známkach študovať. Takže si viem predstaviť, ako by to asi predali ...

Obávam sa, že si to aj predať budem musieť sám. Takto skončila moja snaha o investovanie do známok.


On to v minulém příspěvku řekl vlastně už podhradsko ... já jen ...
- já věřím, že jste těch 50 letým sbírání známek naplnil svůj volný čas, bavilo (baví) vás to, poznal nové přátele ... a o to jde...
a u mě osobně, rubáš nemá kapse a až jednou odejdu na onen svět, je mi úplně jedno, co se zde na tomto světě s mojí sbírkou stane...
Pokud tedy její investiční část už za svého života neprodám, abych se zajistil na stáří a nebyl na obtíž svému okolí ...

Brrr to jsou už morbidní myšlenky ... ;)
Registrovaný uživatel
Velmi dobře
trochu odbočím, ale není nutné si se všem souhlasit. Ale pokud zde bude o trochu lepší diskuze a musíte uznat, že v oblasti filatelie je diskuze velmi, velmi sporá,,, tak touto diskuzí prostě zhodnocujete své doma uložené sbírky.
Jedna věta na foru, no může Vám to vydělat sto korun, pokud máte jen sbírku čssr, ale třeba i milion korun, pokud máte sbírku doposud neznámých invertních přetisků Rakouských známek.
Ano, dělám si srandu, ale nedělám.
Filatelie je potenciálně velmi nadějný obor investiční filatelie, i když, jak jsem sledoval některé poslední aukce,
investoři velmi cenných známek prodělali i gatě.

Ale já filatelii věřím.

Snad ještě Poznámka k Podhradsku.

Známky Izraele rozhodně nezačínají před rokem 1900. Na tomto území byly před tímto datem jiné známky.
Ale i tak myslím, že má koupě této destinace byla investiční. Známky serie 7-9 dosahují k desetitisícům EUR.
Takže pokud jsem koupil starou podezřelou sbírku a z ní mám aktuálně "" zatím "" 2 znalecky certifikované
hodnoty 1000, jedna i s okrajem. Tak mou hodnotu, za kterou jsem koupil přesáhla hodnota jednoho tohoto kusu známky vícekrát. To je dle mého ten správný pojem investice.
Svým dobrým riskem a také i svou nabývající znalostí jsem pro své potomky připravil pohodlnou možnost, jak v jakékoli aukci zpěněžit sběratelsko investiční snahu jejich tatíka, dědečka...
Registrovaný uživatel
pro koolabs:

vím, že známky Izraele nezačínají před rokem 1900, tímto datem jsem mířil na Brazílii. A také vím, že první emise Izraele jsou celkem drahé. Přesto si o jejich investičním potenciálu dovolím pochybovat, protože ten trh není nijak veliký. Ovšem jak jsem psal - když koupím jakoukoliv známku pod aktuální tržní cenu, tak na ní mohu vydělat. Z tohoto pohledu to je vždy dobrá investice.

Umění už je ale koupit známky za téměř tržní cenu a odhadnout, zda jejich cena poroste nebo ne. A tam bych se toho Izraele hodně bál, taktéž Brazílie po roce 1900. Naopak taková "býčí oka" v dobré kvalitě, to už je jiná. Tam by cena mohla růst i nadále.
Moderátor
Zakarpatská Ukrajina, okupační a revoluční vydání po první i druhé válce v Uhersku/Maďarsku, tam ten růstový potenciál je. Pravda, cen Modrého Mauricia to nedosáhne, ale to proslavené "jedno procento" na tom bude (jedno procento = za korunu koupím, za dvě prodám, jak říkal Kohn).
No a pak Čína, jenže ta se mi nijak zvlášť nelíbí (citáty a jiné zhovadilosti).
Registrovaný uživatel
Pokud vím, prodej poslední guyany byl dosti ztrátový.
Ale na rovinu se přiznám, že nejsem multimilionář a velice zvažuji nákup každé další filatelistické investice :-)
V každém případě laicky dovozuji, že to co jsem před cca 2 lety koupil je v obdobném srovnání dnes o 1/3 dražší a počet zájemců, kteří přihazují na některé mé zájmové akce také stoupl.
Ale o tom už se psalo v souvislosti s covidem.
osobně myslím, že s rustem cen PHM a energií opadne zájem o cestování a některé koníčky zašlé slávy se znovu probudí.

Ještě k reakci Podhradska. Já se zde nechci a nebudu vyvyšovat nad ty z Vás, kteří se opravdu dlouhou dobu filateliii věnují a nemám iluze, že moje znalosti jsou velmi velmi slabé.
Nicméně, právě ten Israel mě velmi mile překvapil, když jsem se této destinaci začal alespon trochu chabě věnovat. Stejně jako v naší zemi má Izrael řadu velmi hodnotných známek v odlišném zoubkování.
,A kromě těch prvních hodnotných známek roku 1948 třeba ukáži jednu ze stránek, která mne potěšila, je rok 1948 obrácenné dvojice s velmi slušnou cenou a pokud se kouknu na historii prodejů, tak to žádná plečka soustavně nabízená není:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Co se týká investiční filatelie, chce to mít dobře zmapovaný trh a vědět, co se kde levně nakupuje a kde to se ziskem prodat (tím nemyslím největší světové rarity, tam to bývá v poslední době nevyzpytatelné oběma směry).
Myslím si, že může být investičně zajímavý i Izrael, jak vidíme na ukázce. Ale, musíme vědět, kdo Izrael nakupuje. A tak je to se všemi státy. Třeba ČSR I, ale i ČSR II u nás nyní zažívá veliký boom, ale jsem přesvědčený, že v okolních státech Evropy by tyto známky byly prodané za podstatně nižší ceny a třeba v Asii nebo Jižní Americe by se prodaly hluboce pod cenou.
Univerzálně se dá říct, že vysokou cenu po celém světě si celkově drží Britské kolonie, ale i zde jsou výkyvy, což je třeba Britská Guiana, nebo Mauritius. Vzhledem k tomu, že známky Mauritia už nějakou dobu sbírám, je zajímavý můj poznatek, že nejdražší jsou tyto známky u nás. Z tohoto důvodu tyto známky nakupuji po celém světě, ale zatím jsem ani jednu známky nekoupil u nás. A vím, že u nás bych je prodal s vyšším ziskem, než např. ve Velké Británii, nebo v USA. A to nejsem investor, ale sběratel.
Registrovaný uživatel
jen krátce k té ztrátovosti při poslední aukci Guiany - předchozí majitel, které ty známky měl od roku 2014, tehdy výrazně přeplácel. Byl to člověk, který opravdu neřešil, zda dá za známku o deset tisíc eur více, nebo méně. Prostě je chtěl mít, tak do toho nasypal pár mega eur. Neřešil, za kolik je kdy prodá. Proto všechny známky a to zdůrazňuji - VŠECHNY - brutálně přeplatil. Jen, aby je získal. To nebyla investice. Nyní se vrátily na celkem rozumnou mez. Díky tomu, že se jich objevilo najednou tolik, tak se některé daly koupit velmi lacino. Několik kusů už je i v ČR - což je skvělé!

to samé bylo s 1c magenta - Weitzman opravdu neřešil, kolik za ni dá. Taktéž ji neměl na investici, jemu šlo o prestiž, čehož dosáhl. Nyní ji SG koupil levněji (i když na můj vkus stále moc draho), ale vzhledem k tomu, že jeho náklady po současné akci s NFT, kterou chytře vymysleli, už jsou někde na pouhých ca 3 milionech USD, tak ji mají za suprovou cenu..
Registrovaný uživatel
Jaromir napsal
Co se týká investiční filatelie, chce to mít dobře zmapovaný trh a vědět, co se kde levně nakupuje a kde to se ziskem prodat (tím nemyslím největší světové rarity, tam to bývá v poslední době nevyzpytatelné oběma směry).
Myslím si, že může být investičně zajímavý i Izrael, jak vidíme na ukázce. Ale, musíme vědět, kdo Izrael nakupuje. A tak je to se všemi státy. Třeba ČSR I, ale i ČSR II u nás nyní zažívá veliký boom, ale jsem přesvědčený, že v okolních státech Evropy by tyto známky byly prodané za podstatně nižší ceny a třeba v Asii nebo Jižní Americe by se prodaly hluboce pod cenou.
Univerzálně se dá říct, že vysokou cenu po celém světě si celkově drží Britské kolonie, ale i zde jsou výkyvy, což je třeba Britská Guiana, nebo Mauritius. Vzhledem k tomu, že známky Mauritia už nějakou dobu sbírám, je zajímavý můj poznatek, že nejdražší jsou tyto známky u nás. Z tohoto důvodu tyto známky nakupuji po celém světě, ale zatím jsem ani jednu známky nekoupil u nás. A vím, že u nás bych je prodal s vyšším ziskem, než např. ve Velké Británii, nebo v USA. A to nejsem investor, ale sběratel.


Tak tato informace mě tedy překvapila. Žil jsme v domnění, že známky Mauritius (POST PAID) jsou celosvětovým fenoménem a sběratelé (i investoři) je chtějí a ženou se za nimi ...
Moderátor
MikyM napsal
Jaromir napsal
Co se týká investiční filatelie, chce to mít dobře zmapovaný trh a vědět, co se kde levně nakupuje a kde to se ziskem prodat (tím nemyslím největší světové rarity, tam to bývá v poslední době nevyzpytatelné oběma směry).
Myslím si, že může být investičně zajímavý i Izrael, jak vidíme na ukázce. Ale, musíme vědět, kdo Izrael nakupuje. A tak je to se všemi státy. Třeba ČSR I, ale i ČSR II u nás nyní zažívá veliký boom, ale jsem přesvědčený, že v okolních státech Evropy by tyto známky byly prodané za podstatně nižší ceny a třeba v Asii nebo Jižní Americe by se prodaly hluboce pod cenou.
Univerzálně se dá říct, že vysokou cenu po celém světě si celkově drží Britské kolonie, ale i zde jsou výkyvy, což je třeba Britská Guiana, nebo Mauritius. Vzhledem k tomu, že známky Mauritia už nějakou dobu sbírám, je zajímavý můj poznatek, že nejdražší jsou tyto známky u nás. Z tohoto důvodu tyto známky nakupuji po celém světě, ale zatím jsem ani jednu známky nekoupil u nás. A vím, že u nás bych je prodal s vyšším ziskem, než např. ve Velké Británii, nebo v USA. A to nejsem investor, ale sběratel.


Tak tato informace mě tedy překvapila. Žil jsme v domnění, že známky Mauritius (POST PAID) jsou celosvětovým fenoménem a sběratelé (i investoři) je chtějí a ženou se za nimi ...

Známky Mauritius, hlavně POST PAID jsou sice světovým fenoménem, ale v současné době na našem trhu jejich ceny vysoce překračují ceny i v takových zemích, jako je Velká Británie.
Podívejte se do Chlubírny na můj poslední přírůstek, který porovnávám se známkou prodanou v předminulé aukci Burda za 348.000,-Kč. Myslím si, že ta moje známka je s ní plně srovnatelná (po stránce okrajů, rubu, čistoty si myslím, že má dokonce vyšší kvalitu, jen má trochu pozdější tisk "early", ale to je minimální rozdíl) a přesto jsem tuto známku koupil v britské aukci za zlomek ceny, než co se vydražila u Burdy.
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 15. 2. 2022, 12:33. »
Registrovaný uživatel
Jo, jo chlubírmu a Vaše vlákno pečlivě sleduji, známku už jsem viděl. Moc pěkná... teď jste přiblížil i tu cenu, tak teď mám info i přehled... :D
Moderátor
Jaromir napsal
Známky Mauritius, hlavně POST PAID jsou sice světovým fenoménem, ale v současné době na našem trhu jejich ceny vysoce překračují ceny i v takových zemích, jako je Velká Británie.
Podívejte se do Chlubírny na můj poslední přírůstek, který porovnávám se známkou prodanou v předminulé aukci Burda za 348.000,-Kč. Myslím si, že ta moje známka je s ní plně srovnatelná (po stránce okrajů, rubu, čistoty si myslím, že má dokonce vyšší kvalitu, jen má trochu pozdější tisk "early", ale to je minimální rozdíl) a přesto jsem tuto známku koupil v britské aukci za zlomek ceny, než co se vydražila u Burdy.

No a stála teda kolik? Pro porovnání. Já ju kupovat nebudu, leda až vyhraju (ale předtím musím vsadit - i když teda razím teorii, že na první pořadí ve Sportce stačí jeden sloupeček).
Moderátor
Pavel_III napsal
Jaromir napsal
Známky Mauritius, hlavně POST PAID jsou sice světovým fenoménem, ale v současné době na našem trhu jejich ceny vysoce překračují ceny i v takových zemích, jako je Velká Británie.
Podívejte se do Chlubírny na můj poslední přírůstek, který porovnávám se známkou prodanou v předminulé aukci Burda za 348.000,-Kč. Myslím si, že ta moje známka je s ní plně srovnatelná (po stránce okrajů, rubu, čistoty si myslím, že má dokonce vyšší kvalitu, jen má trochu pozdější tisk "early", ale to je minimální rozdíl) a přesto jsem tuto známku koupil v britské aukci za zlomek ceny, než co se vydražila u Burdy.

No a stála teda kolik? Pro porovnání. Já ju kupovat nebudu, leda až vyhraju (ale předtím musím vsadit - i když teda razím teorii, že na první pořadí ve Sportce stačí jeden sloupeček).

Já tedy tu cenu prozradím. Se všemi poplatky cca 86.000,-Kč. Katalog dle SG je 9.000 GBP.
Registrovaný uživatel
Tak to gratuluji!
Moderátor
MikyM napsal
Tak to gratuluji!

Díky.
Na zahraničních aukcích se 2pence POST PAID "early" dají sehnat ještě levněji, ale již v horší kvalitě, zpravidla zastřižené do známkového obrazu, nebo jinak poškozené.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Sběratel.com » Filatelie aukce » Investiční filatelie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1