Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak hodnotit zachovalost bankovek (aneb rozdíl mezi UNC a UNC)

Vykupminci.cz
Numisargo

Jak hodnotit zachovalost bankovek (aneb rozdíl mezi UNC a UNC)

Moderátoři: smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
mike > jo, v pohodě, rozumím příspěvku.

ono je to vždycky o dohodě - když je vůle tj. někomu se něco nezdá tak kontaktuje prodejce a je snaha řešit, event. když byste vystavil třeba aukci s něčím, co je zavádějící (lidi např. uvedou, že je bankovka neperforovaná a přitom je perforovaná třemi drobnými otvory) a na podnět popis aukce upravíte - je to všechno OK.
Bohužel, někdy vůle není (ať už u kupujícího či u prodejce) a konstruktivní diskuse je ta tam ...

dekuji za Kladny pristup :-)
mate pravdu ale nekdy je to tezky ,dohodnout se
muj bratr prodava na aukru a stalo se mu to ze prodaval starou bankovku 1000kčs r.1945 v UNC stavu ale bohuzel v popisu zapomel napsat 3md a bankovku kupujici dostal a hned zacal nadavat ze to v popisu nebylo a hned udelil negativ ! vim ze to byla bratrova chyba,ale zase nadruhou stranu se mu bratr omluvil a chtel se nejak dohodnout na kompenzaci ze mu treba vrati penize,ale kupujici vubec nereagoval a dal negativ, vim ze by mu muj bratr vratil penize protoze je ferovy ikdyz je brucoun,
Takze ono kolikrat se toto prihodi a nikdo nejsme neomylni,
Proto si Vas jako sberatelu Važim , ze to kolikrat mate ve vasi profesi tezke...
Jak se rika "srazka s blbcem" je velmi tezka, a jeste tesi je temu bl...i neco vysvetlovat :-)
jak se rika kdyz nezna řeč vašeho kmene :-)
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Ta 50 je opravdu hodně divoký stupeň - jenom aby se někteří chytráci prodávající aUNC nezačali obhajovat tím, že jedou podle téhle stupnice! (Stejně začnou - chtělo by to vymyslet nějakou univerzální protiodpověď). Mimochodem, když jsem to studoval, je tam hodně odkazů na "centering", což musí být určitě kvůli množství všelijakých obskurních US Obsoletes, takže aspoň v něčem jsou ti amíci nevinně. Ale jinak je to krásná ukázka politické korektnosti: stupeň 4 je místo "rubbish" nebo "waste-sheet" označen jako "good". :lol:


To centering je vystředění, tzn. na každé straně stejný kousek okraje.
Registrovaný uživatel
Hanes159 napsal
To centering je vystředění, tzn. na každé straně stejný kousek okraje.

;) To já samozřejmě vím. A je to tam kvůli tomu, že US Obsoletes s tím mají docela problémy, takže stejné kraje na všech stranách je v této kategorii bankovek určitě měřítko kvality.
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
Tabulka PMG se sedmdesátistupňovým (!!!) hodnocením zachovalosti:

http://www.pmgnotes.com/grading/grading-scale.asp


Tak proto to zavařují do folie, aby nemohl někdo remcat, že se mu ta zachovalost nelíbí, protože kdo rozstříhavat obal třeba za cca $30 :D
Registrovaný uživatel
Hanes159 napsal
acme2000 napsal
Tabulka PMG se sedmdesátistupňovým (!!!) hodnocením zachovalosti:

http://www.pmgnotes.com/grading/grading-scale.asp


Tak proto to zavařují do folie, aby nemohl někdo remcat, že se mu ta zachovalost nelíbí, protože kdo rozstříhavat obal třeba za cca $30 :D

Jestli se mohu zeptat ?
ty folie se delaji i u nas ? pro nase bankovky ?
Registrovaný uživatel
ne
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
ne

dekuji
Registrovaný uživatel
Včera se mi na poště dostala do ruky bankovka 100 Kč ze série G10. Není ohnutá ani přeložená, rohy ostré, ale horní okraj má asi 3 mm natržený. Jak byste ohodnotili stav bankovky? Evidentně nebyla v oběhu, ale je poškozená. Natržení by mělo znamenat že je to stupeň 4, ale vlastně ještě nebyla v oběhu (unc).
_______________
Registrovaný uživatel
Nevím, jak bych odpověděl, UNC to samozřejmě není. Podstatné ale je to, že takovou bankovku (pokud by byla v UNC běžně sehnatelná) by nejspíš stejně nikdo nechtěl. Pokud by to byl vzácnější kus (namátkou I. emise), pak by se stejně na hodnocení stavu na stupnici nikdo nedíval, ale kupoval by podle toho, co vidí (sběratel to tak ostatně dělá vždycky). Pokud by se měl stav hodnotit v aukčním katalogu, byl by (měl by být) stav slovně popsán, např. "natržení 3mm, jinak bezvadná" a mohl by být uveden v závorce jako "(UNC)".
Registrovaný uživatel
Plne súhlasím s majklom. Takto "poškodená" bankovka sa podľa mňa nedá jednoznačne určiť stupňom zachovalosti. Ak by tak niekto spravil, tak to bude vždy len subjektívne hodnotenie. Slovný popis hodnotenia zachovalosti je v takomto prípade na mieste.
Registrovaný uživatel
Zdravim ve spolek
muzete me nekdo poradit ? , na ebayi se casto ukazuje stav bankovky F (fine)jaky je to stupen anebo cemu odpovida ? je to trojka ?
Dekuji predem
Moderátor
Nenašel jsem tu vlákno, kde jsme stavy v minulosti rozebírali a porovnávali jednotlivé stupnice, nicméně mám obrázek, který jsem si vytvořil z vícero zdrojů tabulek s hodnocením, jak by to tak asi mohlo být ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ono hlavně pod stavem Fine jsou ještě tuším tři různé stupně zachovalosti!
i na ebay platí to, že stav je často dle fotky zcela jiný(horší), než ho prodejce popíše - tedy neřešit popis, když stav vidím na fotce...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Acme pekná tabuľka. Taká by sa mala nachádzať v každom katalógu.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Mám také zajímavou tabulku a i když se netýká papírových platidel, dovolím si ji zde zveřejnit.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
acme: Nešla by prosím ta tabulka v lepším rozlišení vložit do vlákna "POJMY A ZÁKLADNÍ INFO" - mě jako začátečníka velice poučí. Některé odkazy zde z 2011 už nejsou funkční a #5 je proti této "o ničem"

Už zde z diskuze jsem zmatený např.co se týká UNC - výklad "nebyla v oběhu, bez ohybů...."(Bajer atd.) my byl jasný, ale poté co se tu řeší pod mikroskopem zkoumané roztřepení na růžcích a proti tomu "na poště vydaná UNC" :-o
P.S. i jako začátečník jsem prodával(obracel) UNC za které jsem třeba našel hezčí čísla... ale byl jsem seriozní a dával velké rozlišení a průsvit proti světlu a "prohnutí přes prst"...
Registrovaný uživatel
Mal by som jednu otázku, možno sa to tu už niekde riešilo, ale netuším kde.
Mám bankovku v stave UNC, ale všimol som si na nej stopu po páske/ktorá zväzuje bankovky do balíka, neviem ako sa správne volá/, mierne prehnutie na okraji bankovky. Môže sa takáto bankovka stále hodnotiť UNC alebo aUnc?
Moderátor
nie je fotka nahodou?
Registrovaný uživatel
myslel som, že to bude bežný jav a stretávate sa s tým bežne.
Registrovaný uživatel
Dula, skús dať foto o akú bankovku a deformáciu sa jedná.

Pokiaľ sa jedná o slovenskú korunovú bankovku, tak podľa mňa bankovková páska nemôže spôsobiť deformáciu bankovky. Balíky bankoviek priamo z NBS boli previazané papierovou páskou, ktorá nemá silu spôsobiť bankovke akúkoľvek ujmu. Rovnako komerčné banky používajú papierovú pásku. Možno, že bankovky priamo z tlačiarne prichádzajú nejak silnejšie zviazané, ale to by bola stopa po zviazaní vždy na inom mieste... a ona je stále na jednom jedinom.

Z dlhoročnej praxe viem, že na slovenských bankovkách sa vyskytuje len polkruhová stopa so stredom v zalisovanom metalickom pásiku. Na slovenských korunových bankovkách sa vyskytuje od nominálu 100 Sk vyššie. Teda tam, kde sa nachádza širší metalický pásik.

Podľa mňa stopa vzniká pri rezaní bankoviek, keď prítlakom noža rezačky na tvrdý metalický pásik dochádza k deformácii mäkkého okraja bankovky, ktorý sa tlakom deformuje. Ja tento stav posudzujem ako UNC, pretože je to následok výrobného postupu a niekedy je veľmi obtiažne bankovku bez takejto deformácie získať.

Pokiaľ sa jedná o vyhnutý okraj bankovky na inom mieste, ktorý pravdepodobne vznikol nevhodnou manipuláciou s bankovkou až po jej dokončení, tak to posudzujem ako aUNC.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Fidzi napsal
Z dlhoročnej praxe viem, že na slovenských bankovkách sa vyskytuje len polkruhová stopa so stredom v zalisovanom metalickom pásiku. Na slovenských korunových bankovkách sa vyskytuje od nominálu 100 Sk vyššie. Teda tam, kde sa nachádza širší metalický pásik.

Podľa mňa stopa vzniká pri rezaní bankoviek, keď prítlakom noža rezačky na tvrdý metalický pásik dochádza k deformácii mäkkého okraja bankovky, ktorý sa tlakom deformuje. Ja tento stav posudzujem ako UNC, pretože je to následok výrobného
postupu a niekedy je veľmi obtiažne bankovku bez takejto deformácie získať.


"cutting cup" sa to vola, vyrobna chyba, v takomto pripade bankovka je este stale UNC

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jedná sa o niečo podobné ako sem dal numpszi, jedná sa o slovenské bankovky a ako píše Fidzi je to na vyšších nomináloch. ZAjtra to pozriem či je to pri metalických pásikoch.
ďakujem.
Registrovaný uživatel
Ahoj v novém roce, chtěl bych se zeptat na podobnou věc. Když jsem kdysi dělal v bance, tak balíky bankovek byly vázány do tzv. buntů umělohmotnou páskou. To už v měnové odluce v roce 1993. A tenkrát nám je vozili z ČNB právě vyvázaný v těch buntech a byly tak napresovaný, že ta páska na krajních bankovkách nechala rýhu. Bankovka jinak byla jak z tiskárny až na tu rýhu. Zpravidla to schytaly krajní balíky v buntu. Tak by mě zajímalo, zda tato vada je aUNC nebo UNC jak uvádíte u té vady z tiskárny. A pokud se takto balily bankovky do buntů, tak jak dlouho, resp. od kdy. Díky předem za odpověď
Registrovaný uživatel
Pokrčený okraj bankovky z viazania plastovou páskou nie je výrobná vada, ale poškodenie pri balení. Bankovka je aUNC.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Nechci otevírat znovu téma zachovalosti N/UNC, ale nedávno jsem četl článek o hodnocení stavu bankovek polských kolegů, který mi přišel sympatický, do toho jsem si pořídil několik N-bankovek současné Kulhánkovy emise z různých zdrojů, ať už sálových aukcí či ověřených spolehlivých prodejců na aukru. Po rozbalení jsem byl celkem zklamaný, stupněm N jak ho chápu a vnímám já se mohla chlubit sotva třetina bankovek, většina měla vadu v podobě promáčknutého půlkruhu v horní části v oblasti proužku nebo jiné drobné pouze pod světlem viditelné vady (nepatrné otlačky, oťukané rožky), které ale v mých očích degradují bankovku na stav 0.
Přiznám se moje míra tolerance je u nových stále platných bankovek prakticky nulová, očekávám perfektní kvalitu bez jakýchkoli přívlastků nebo mínusíků.

Proto se ptám je ze zvědavosti a statisticky, jaký máte ve sbírkách u novodobých bankovek poměr těch, které jsou bez jakýchkoli vad nebo nedokonalostí bez ohledu na to, jestli tyto vznikly ještě v tiskárně například během řezání nebo až dodatečně neopatrnou manipulací?
A případně kam na ně chodíte?
« Poslední úpravu provedl(a) chybotisky v 15. 1. 2017, 13:09. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak hodnotit zachovalost bankovek (aneb rozdíl mezi UNC a UNC)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1