Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak hodnotit zachovalost bankovek (aneb rozdíl mezi UNC a UNC)

Vykupminci.cz
Numisargo

Jak hodnotit zachovalost bankovek (aneb rozdíl mezi UNC a UNC)

Moderátoři: smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
To neviem. Nech Ti poradia odborníci. Ja som Ti to sem len chcel dať. ;)
Ak pošleš obrázky, tak Ti ich sem zajtra po 15:00 vložím. Skôr nie, idem pracovať aj keď je nedeľa...
Daj aj skeny, aj fotky, ak sa Ti dá. Viac sa dozvieš.
-s-
Registrovaný uživatel
mischel13 napsal
Většina má růžové brýle.

A ještě bych doplnil, a snaží se je nasadit i případnému kupci!
Jak může být bankovka přeložená do kříže stav 1? A trhlinky snižují stav na 1-?
Snad má být za přeložení do kříže stav 2 a trhlinky další min půl stupeň dolů, čili nejlépe stav 2- (u starších bankovek), spíše +3(u novějších). Přečtěte si popis u aukce.
https://aukro.cz/ru-20-kronen-korona-1900-s-1856-zbierkovy-stav-1-6956489694

Potom se bude kupec divit, až mu ji kolegové ohodnotí na tento stav (2-), ale on ji přeci kupoval ve stavu 1-, jak měl xy u aukce napsáno?
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
VG/F, což je po česku 2-3. Na jedničku to není ani po pěti rumech...
Registrovaný uživatel
A po šesti?
Já myslím, že u rádoby znalců rozhoduje hodně stáří a vzácnost bankovek.
Mám starou vzácnou bankovku, co se nedá v UNC v podstatě sehnat, tak hodnocení bude hned o jeden až dva stupně vyšší.
Kdyby to byla platná stovka, tak by si nedovolil napsat stav 1-.
Registrovaný uživatel
Stará a vzácná bankovka má stále stejné hodnocení, jako novější a běžná. Od toho jsou stupně zachovalosti, které platí pro všechny bankovky a ceny stavů jsou v katalozích uvedeny. Potom ještě existuje tabulka vzácnosti bankovky (01 až RRRR), tam si ji může případný zájemce najít, jak je která bankovka vzácná.
Lituji případného výherce, až ji bude v budoucnu prodávat, jako stav 1-! :mrgreen:
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
nebylo by možné dostat tento obrázek se stavem v lepším rozlišení?
Předem děkuji

acme2000 napsal
Nenašel jsem tu vlákno, kde jsme stavy v minulosti rozebírali a porovnávali jednotlivé stupnice, nicméně mám obrázek, který jsem si vytvořil z vícero zdrojů tabulek s hodnocením, jak by to tak asi mohlo být ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Stavy bankovek, máte v každém katalogu popsané i s obrázky bankovek. ;)
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Moderátor
hojiCZ napsal
Dobrý den,
nebylo by možné dostat tento obrázek se stavem v lepším rozlišení?
Předem děkuji

acme2000 napsal
Nenašel jsem tu vlákno, kde jsme stavy v minulosti rozebírali a porovnávali jednotlivé stupnice, nicméně mám obrázek, který jsem si vytvořil z vícero zdrojů tabulek s hodnocením, jak by to tak asi mohlo být ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem



Podívám se, jestli bych to ještě našel, už je to pár let, co jsem ten přehled dělal...
Registrovaný uživatel
Jo tak teď už konečně chápu ty stavy na Aukru, sBazaru, Bazoši atd. :roll: - někteří si prostě dělají vlastní pravidla(vycházejíc jen z překladu zkratky) a tvrdošijně si budou stát za svým...

https://www.facebook.com/groups/mojazbierka/permalink/691706145052504/

"Unc a stav bankovky sú dve rozdielne veci..."
"Príklad, priamo z tlačiarne po orezani vezmete bankovku, prelozite na polovic a odložíte do albumu. Stále to bude unc keďže v obehu nebola, ale stav bude napr 1..."
"Unc znamená že nebola v obehu. Takze ak bankovku rovno z tlačiarne prelozite 50x a dáte do albumu stále bude UNC lebo v obehu nikdy nebola! Môže byt pokrcena, odstrihnuté rohy, vypalene diery, pokial nebola v obehu je a bude unc-uncirculated."

:'(
Registrovaný uživatel
Ono těch nesmyslů leze více, např. stupnice je jen do stavu 3, i v katalozích! Lidská blbost je nekonečná, bohužel! Když se to píše na fb, tak to musí být pravda! :roll:
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
markyz napsal
Jo tak teď už konečně chápu ty stavy na Aukru, sBazaru, Bazoši atd. :roll: - někteří si prostě dělají vlastní pravidla(vycházejíc jen z překladu zkratky) a tvrdošijně si budou stát za svým...

https://www.facebook.com/groups/mojazbierka/permalink/691706145052504/

"Unc a stav bankovky sú dve rozdielne veci..."
"Príklad, priamo z tlačiarne po orezani vezmete bankovku, prelozite na polovic a odložíte do albumu. Stále to bude unc keďže v obehu nebola, ale stav bude napr 1..."
"Unc znamená že nebola v obehu. Takze ak bankovku rovno z tlačiarne prelozite 50x a dáte do albumu stále bude UNC lebo v obehu nikdy nebola! Môže byt pokrcena, odstrihnuté rohy, vypalene diery, pokial nebola v obehu je a bude unc-uncirculated."

:'(

Opustí-li bankovka v době její platnosti legálním způsobem trezor centrální banky, stává se součástí peněžního oběhu.

Tak, panáčku chytráčku aukráčku, a teď mi vysvětli:
a) jak se dostaneš k platné bankvoce ve stavu UNC podle tvé definice?
b) jak víš, že ta bankovka, kterou inzeruješ ve stavu UNC podle své definice, šla ke sběrateli přímo z trezoru centrální banky, a to po době její platnosti?

Odpovědi:
a) legálně nijak
b) nevíš

Proto, když inzeruješ, že máš na prodej bankovku ve stavu UNC podle své trhlé definice, pácháš podvod. Není lepší přistoupit na to, že UNC neznamená "nebyla v oběhu", ale "nijak nepoškozená oběhem", "nenese stopy oběhu" apod.? Ve svém vlastním zámu bys na to přistoupit měl. ;)

Banda jedna podvodnická! :evil: :evil: :evil:
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Opustí-li bankovka v době její platnosti legálním způsobem trezor centrální banky, stává se součástí peněžního oběhu.

Tak, panáčku chytráčku aukráčku, a teď mi vysvětli:
a) jak se dostaneš k platné bankvoce ve stavu UNC podle tvé definice?
b) jak víš, že ta bankovka, kterou inzeruješ ve stavu UNC podle své definice, šla ke sběrateli přímo z trezoru centrální banky, a to po době její platnosti?

Odpovědi:
a) legálně nijak
b) nevíš

Proto, když inzeruješ, že máš na prodej bankovku ve stavu UNC podle své trhlé definice, pácháš podvod. Není lepší přistoupit na to, že UNC neznamená "nebyla v oběhu", ale "nijak nepoškozená oběhem", "nenese stopy oběhu" apod.? Ve svém vlastním zámu bys na to přistoupit měl. ;)

Banda jedna podvodnická! :evil: :evil: :evil:

👍
_______________
vše okolo Darexu, Tuzexu a jejich poukázek
Registrovaný uživatel
Tak něco z praxe...
To je tak, když někdo špatně zabalí zásilku...
(foto "v obalu" bylo foceno až po vyjmutí a kontrole bankovky, bankovka byla bohužel právě v tomto růžku...)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To se mi taky párkrát stalo. A bylo mi sděleno, že si to mám vyřídit s poštou ??? Takže teď už při jakémkoliv nákupu píšu do zprávy, ať dají bankovku mezi 2 kartony a podobně. Je tím pádem dražší poštovné / větší váha / ale z bankovky UNC se nestane NULKA nebo Jednička. To jsou pak vyšší ztráty než vyšší poštovné !
Registrovaný uživatel
Mně se toto dokonce stalo před lety v aukci jedné z poboček ČNS. Ale tam se vše vyřídilo rychle a bezproblémově reklamací. A pak ještě jednou u (dnes relativně vzácných) bonů. Koupil jsem UNC a přišly bony zabalené mezi varhánkové kartóny - a varhánek byl i na bankovce. Ale co už, nechal jsem si ji a neprohloupil. I tento stav by se dnes těžko sháněl. Jak píše tráva - je nutné neustále vypisovat prodejcům, jak chce člověk bankovky zabalit. I když to mnohdy vypadá hloupě.
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 9. 1. 2021, 22:38. »
Registrovaný uživatel
ano, je to velmi ruzne, jednou mi prisla bankovka jen tak hozena do bublinkove obalky bez niceho dalsiho. Jen zazrakem se neposkodila ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak hodnotit zachovalost bankovek (aneb rozdíl mezi UNC a UNC)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1