Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak na bankovky

Vykupminci.cz
Numisargo

Jak na bankovky

Moderátoři: smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Myslím, že je pravej čas oprášit starou sbírku bankovek, co tu mam doma, a trošku jí rozšířit atd. Jen mam takovej menší problém :? Bankovkám vůbec nerozumím, tak bych potřeboval nějaké rady... hlavně podle čeho se vůbec sbírají? podle serie?
Registrovaný uživatel
No podle mého je to jako když sbíráš mince. Můžeš sbírat co chceš !!!!!!!
Registrovaný uživatel
opelomega36 napsal
Myslím, že je pravej čas oprášit starou sbírku bankovek, co tu mam doma, a trošku jí rozšířit atd. Jen mam takovej menší problém :? Bankovkám vůbec nerozumím, tak bych potřeboval nějaké rady... hlavně podle čeho se vůbec sbírají? podle serie?

No bankovky se sbiraji podle nalady a chuti :) Pokud zacinas, tak bych sbiral jen "podle katalogu", tj. snazil se mit kompletni sbirku ruznych bankovek usporadane podle toho v jakem poradi byly emitovany. Az budes mit jakous takous "kostru sbirky" je mozne se pustit do sbirani ruznych typu jednotlivych bankovek, napr. perforovane/neperforovane/s ruznymi druhy perforaci ap.

Dalsi moznost je taky sbirani podle serii. Vzasade existuji dva pristupy :

1, sbirani "podle pismena" serie
2, sbirani "podle cisla" serie

Oboje ukazu na prikladu 10kc 1986 (serie V,P,J 01 - nevimkolik - sedim v praci a katalog je doma :) )

Podle prvniho pristupu budou stacit tri kousky, jeden ze serie V, jeden z P a jeden z J a je jedno s jakymi cisly.
Podle druheho pristupu jich bude potreba vic, teda 1 - nevimkolik od serie V, 1 - nevimkolik od P a to stejne od J

Sice nekomu muze prijit ten druhy zpusob mirne sileny, ale i taci lidi existuji (treba ja :), byt jsem s tim zacal pomerne nedavno)

PS. ja vim, ze to "podle pismena" a "podle cisla" nemusi platit u vsech bankovek (nektere nemaji v serii pismena, jine zas cisla), ale tady to je jen pro ilustraci..

Abych nezapomnel, tak to co jsem psal, jsem psal s ohledem na nase bankovky (treba sbirku nouzovek mam usporadanou jinak). A taky podle toho, jak to vidim ja. Jestli je nekdo jineho nazoru sem s nim 8)
Registrovaný uživatel
Díky za rady, pořídím si nějakej katalog a postím se do toho... Viděl bych to na variantu "podle písmena" aspoň zatím....
Registrovaný uživatel
...ta varianta zbierania podla cisla...akoze do postupky od 1 do neviem kolko asi u sucastnych bankoviek nema vyznam co?? v banke mi ich daju kolko chcem ..teda kolko mam na ucte ;)
Registrovaný uživatel
Dobrý den, jsem nováček pokud jde o bankovky. Zajímalo by mě, jaký je váš názor na sbírání bankovek do běžného pořadače s pevnými foliemi.

Také bych rád věděl, jak moc rozšířené jsou v této oblasti padělky a na co si dávat pozor.
Registrovaný uživatel
Já používám také obyčejné pořadače, osvědčily se mi perfektně! ;)
Registrovaný uživatel
ke druhe casti dotazu - toto je na dlouhe vypraveni, falzifikatu se vyskytuje pomerne dost dobovych (i ty jsou nekdy docela cenne, ale horsi je, kdyz je nekdo vydava za original). A pak jsou obcas se vyskytujici novodoba falza, nekdy mohou vznikat i upravovanim starych bankovek. Je toho hodne, nevim, co bych k tomu kratce napsal.
Registrovaný uživatel
otázka je, jak definujeme "běžný pořadač", mnohé mohou být chemicky pro bankovky nevhodné...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Co by mohl papírový pořadač chemicky udělat? ;) Dracku, nehledej problémy tam, kde nejsou! ;) Mám to v nich už xlet a ani té stovce nesežloutlo "K" :mrgreen:
Registrovaný uživatel
mischel13 napsal
Co by mohl papírový pořadač chemicky udělat? ;) Dracku, nehledej problémy tam, kde nejsou! ;) Mám to v nich už xlet a ani té stovce nesežloutlo "K" :mrgreen:


Znám i plastové poředače, nehledě na to, že různé chemické přísady se často dávají i do papíru.
A hlavně Jirka 318 se ptal takto: "Zajímalo by mě, jaký je váš názor na sbírání bankovek do běžného pořadače s pevnými foliemi."(folie papírové jistě nebývají)
Takže si příště raději přesně přečti, na co reaguješ... :roll:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Reagoval sem na běžný pořadač a také to napsal výše, o pevných foliích jsem nepsal! ;) Jestli sis nevšimnul, tak sem reagoval na jednu část otázky, náš jirka72 na další část a ty dodatečně na zbytek, který chyběl! ;)
Registrovaný uživatel
mischel13 napsal
Co by mohl papírový pořadač chemicky udělat? ;) Dracku, nehledej problémy tam, kde nejsou! ;) Mám to v nich už xlet a ani té stovce nesežloutlo "K" :mrgreen:

Nevím jak u vás ale tady jsou skoro všechny kancelářské potřeby z Číny a tím pádem mohou obsahovat naprosto cokoli :evil:
od chemického až po radioaktivní. :mrgreen:
Mimochodem co znamená xlet? Nechci se nikoho dotknou ale už jsem se setkal s tvrzením “dělám to tak celej život” a bylo mu 14 let.
;)
Registrovaný uživatel
Děkuji za odpovědi. Že existuje nebezpečí chemického poškození jsem netušil. Vyřešilo by se to pomocí podobných obalů? http://eshop.infofila.cz/ochranne-obaly-na-bankovky-premium-176-339-346-3592
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Nevím jak u vás ale tady jsou skoro všechny kancelářské potřeby z Číny a tím pádem mohou obsahovat naprosto cokoli :evil:
od chemického až po radioaktivní. :mrgreen:
Mimochodem co znamená xlet? Nechci se nikoho dotknou ale už jsem se setkal s tvrzením “dělám to tak celej život” a bylo mu 14 let. ;)

Tak třeba pákové pořadače, které používám, vyrábějí kousek za Prahou! ;) První bankovky jsem dostal, jako "žold" v r.1985! :mrgreen: Byla to postupka ze 7ks 10kčs/1961! ;) Ty skončily v knížce a až po r.89 jsem je dal pořadače, jeho vzhled tomu odpovídá! ;)
Xlet u mne znamená, cca 15let a více ;)
Registrovaný uživatel
opelomega36 napsal
... hlavně podle čeho se vůbec sbírají? podle serie?

Například v Austrálii se bankovky sbírají hlavně podle podpisů na nich.
Podle toho se také datují, jak který Secretary of the Treasury a Governor of the Reserve Bank vydržel dlouho ve funkci. ;)
Registrovaný uživatel
Mám problém. Ve sbírce mám tyhle dvě bankovky. Neperforovanou v hrozném stavu a naopak o něco lepší, ale perforovanou. Kterou si nechat?
A nebo to risknout, obě prodat a koupit za to jednu lepší neperforovanou?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prodat fuj neperforovanou, něco našetřit, koupit jednu variantu v lepším stavu něž je ta perforovaná a pak prodat perforovanou...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Taky dobrej nápad.
Registrovaný uživatel
A nemá někdo na prodej lepší neperforovanou?
Registrovaný uživatel
Zdravím, prepáčte že píšem do tejto témy aj keď to s ňou nesúvisí, ale nechcel som zakladať novú. V bankovkách sa moc nevyznám, skoro vôbec, keďže zbieram niečo iné ale chcel by som si spraviť takú skromnú zbierku menších nominálov krajín z Ázie, Karibiku,Južnej Ameriky,atď . Samozrejme nie staré bankovky ale tie čo sú teraz v obehu v kvalite UNC len tak na ukážku aby som mal niečo doma :) Moja otázka preto znie takto : Poradili by ste mi nejaké stránky, prípadne knihy kde sú bankovky z týchto štátov ? A v približne akej cenovej relácií sú bankovky napr.Kambodža, Korea, Mexiko a podobne, samozrejme menšie nominály
Registrovaný uživatel
Hotas napsal
Zdravím, prepáčte že píšem do tejto témy aj keď to s ňou nesúvisí, ale nechcel som zakladať novú. V bankovkách sa moc nevyznám, skoro vôbec, keďže zbieram niečo iné ale chcel by som si spraviť takú skromnú zbierku menších nominálov krajín z Ázie, Karibiku,Južnej Ameriky,atď . Samozrejme nie staré bankovky ale tie čo sú teraz v obehu v kvalite UNC len tak na ukážku aby som mal niečo doma :) Moja otázka preto znie takto : Poradili by ste mi nejaké stránky, prípadne knihy kde sú bankovky z týchto štátov ? A v približne akej cenovej relácií sú bankovky napr.Kambodža, Korea, Mexiko a podobne, samozrejme menšie nominály

Alebo nejaký katalog kde sú bankovky z celého sveta :) Ak také niečo existuje vlastne
Moderátor
http://www.banknoteworld.com/

katalog pro bakovky z celého světa je poté Albert Pick: Standard Catalog of World Paper Money
Registrovaný uživatel
Dobrý večer,
Jsem začínající zběratel a chtěl bych se zeptat jestli je dobrá investice koupit 2019 Pamětní bankovku 100KČ - ALOIS RAŠIN za odpověď děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A nebo jestli si mám koupit nějakou starší bankovku .

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak na bankovky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1