Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak začít se sbírkou po dědovi

Vykupminci.cz
Numisargo

Jak začít se sbírkou po dědovi

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím,
po 60 letech od dědovi smrti je asi čas začít s rekonstrukcí a rozvojem jeho sbírky. Celý problém je, že za ta léta se známky maximálně vytáhly z krabice, hodinu jsme se kochali, a zase se do krabic vrátily.
Nedělám si iluze o kvalitě (přece jen se dřív sbíralo zcela jinak), přesto bych rád zjistil, co za známky sbírka obsahuje, rád bych dal dohromady nějaké ucelené části, podstatnou část zahraničních známek prodal a naopak dokoupil známky do sbírky Rakouska, Československa, případně ostatních okolních států.
Při zběžné kontrole se bavíme o známkách zhruba od roku 1870 do 1958. Většinou razítkovaných, podstatná část je nalepená na listech A4 filatelistickými nálepkami. Rozsah zahraničí je absolutně celý svět (děda měl velmi významné zahraniční kontakty i do těch nejmenších států a zemiček). Jsou tu i země, které nejenže už neexistují, ale ani jsem o nich v životě neslyšel :mrgreen:
Jako první jsem proto roztřídil známky do obálek podle zemí a teď co s nalepenými listy? Odlepit, nebo nechat nalepené? Většina listů je naštěstí s jednou konkrétní zemí, jsou ale i listy s více zeměmi. Navíc část nálepek už věkem dosloužila, takže i při maximálně opatrném překládání listů se známky odlepují.
Další, co nemám jasno, je způsob identifikace známek. Na české a rakouské mám katalogy, ale co s takovou Čínou, Jihoafrickou republikou, Togem...?
A nakonec, prosím o nějaké rady jak připravit konkrétní část (třeba jednotlivé země) k prodeji a kde to zkusit. eBay?
Dík moc. Dan
(Přikládám několik listů se známkami pro ilustraci)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nádherná sbírka (já mám po dědovi jenom pár kousků).
Je nutné ty exotické země prodávat? A kupovat místo nich Československo a Rakousko, které má "každý"?
Jestli ano, tak bych třeba nějakou exotiku koupil. Ty "obyčejné", pro radost žádné rarity.
Registrovaný uživatel
opal napsal
Nádherná sbírka (já mám po dědovi jenom pár kousků).
Je nutné ty exotické země prodávat? A kupovat místo nich Československo a Rakousko, které má "každý"?
Jestli ano, tak bych třeba nějakou exotiku koupil. Ty "obyčejné", pro radost žádné rarity.


Možná, že není potřeba prodávat, jen bych rád věděl něco o hodnotě, případně o způsobu změny "uložení" známek. Přece jen sbírat 50 různých zemí úplně nejde ;)
Registrovaný uživatel
Pro základní roztřídění by mohlo stačit toto: https://www.stampworld.com/en/maps/Europe/ , jen ty ceny jsou tam trochu přepálené a chce to dělit cca 5. Registrace je zdarma.
Registrovaný uživatel
pepahavel napsal
Pro základní roztřídění by mohlo stačit toto: https://www.stampworld.com/en/maps/Europe/ , jen ty ceny jsou tam trochu přepálené a chce to dělit cca 5. Registrace je zdarma.


Dík za tip
Registrovaný uživatel
dancernohorsky napsal
Možná, že není potřeba prodávat, jen bych rád věděl něco o hodnotě, případně o způsobu změny "uložení" známek. Přece jen sbírat 50 různých zemí úplně nejde ;)


Podle mého názoru byste měl zvolit úzký sběratelský záběr. Čím budete více tříštit síly, tím budete mít možná všeobecnější znalosti, ale sběratelství je naopak spíše o potřebě detailnějšího přehledu v menším okruhu zájmu.

Sbírka neobsahuje pouze běžné položky, ale sbírku sbírkou dělají především méně dostupné položky. Proto já bych si zvolil užší okruh, zbytek známek bych prodal a utržené peníze bych investoval do dražších známek.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
dancernohorsky napsal
Možná, že není potřeba prodávat, jen bych rád věděl něco o hodnotě, případně o způsobu změny "uložení" známek. Přece jen sbírat 50 různých zemí úplně nejde ;)


Podle mého názoru byste měl zvolit úzký sběratelský záběr. Čím budete více tříštit síly, tím budete mít možná všeobecnější znalosti, ale sběratelství je naopak spíše o potřebě detailnějšího přehledu v menším okruhu zájmu.

Sbírka neobsahuje pouze běžné položky, ale sbírku sbírkou dělají především méně dostupné položky. Proto já bych si zvolil užší okruh, zbytek známek bych prodal a utržené peníze bych investoval do dražších známek.


Přesně tak nějak jsem to myslel.
Co s těmi nálepkami nalepenými známkami, odlepit a dát třeba do zásobníku? Nálepky na zadních stranách nechat, nebo u razítkovaných napařit a stáhnout?
Registrovaný uživatel
Nálepky nechte na známkách.

Zkuste navštívit některý filatelistický kroužek v blízkosti vašeho bydliště a pokuste se tam známky ukázat. Jistě vám zevrubně zdělí jejich hodnotu. Obávám se, že většina známek bude z okruhu těch běžných a tedy těžko prodejných.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Nálepky nechte na známkách.

Zkuste navštívit některý filatelistický kroužek v blízkosti vašeho bydliště a pokuste se tam známky ukázat. Jistě vám zevrubně zdělí jejich hodnotu. Obávám se, že většina známek bude z okruhu těch běžných a tedy těžko prodejných.


Zkusil jsem to letmo projít na tom stampworld.com serveru a je to tak. Většina jsou běžné levné známky, pár "dražších" je v řádu stokorun. Ale je tam dost kompletních nebo téměř kompletních sérií, tak je aspoň na co koukat ;)
K místním filatelistům už se nějakou dobu chystám, jen se v sobotu ráno vykopat z pelechu :mrgreen:
Moderátor
Nevím jestli jsem to nepřehlídl - místní filatelisti jsou kde?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Jak začít se sbírkou po dědovi

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1