Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Jaký byl návrh 500 Kčs poslední komunisticé série?

Vykupminci.cz
Numisargo

Jaký byl návrh 500 Kčs poslední komunisticé série?

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nevíte někdo, jaký byl návrh bankovky v hodnotě 500 Kčs ve stylu poslední komunistické serie (100 Kčs s Gottwaldem, 1000 Kčs se Smetanou apod.), jenž by nahradila pětisetkorunu s partyzány?
Moderátor
je to ta berevná vpravo dole
Registrovaný uživatel
Šenfi napsal


Zajímavé barevné provedení. Takové "ohnivé". Nevíte někdo, co tam bylo za osobu? A obrázek rubu někdo nemáte?
Moderátor
rub je třeba tady ;)

Jinak ta slovenská žena měla být údajně vytvořena podle portrétu herečky Evy Jakoubkové. Ale samotná bankovka se už nestihla realizovat, protože, tuším, že někdy v březnu 90 se změnil název republiky na ČSFR. a pak se už vypisovala nová soutěž na federativní bankovky od Kulhánka, který jsme pak částečně převzali my.
Registrovaný uživatel
nepaci sa ta 500-vka... dobre ze ju nedali do obehu :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Šenfi napsal
rub je třeba tady ;)

Jinak ta slovenská žena měla být údajně vytvořena podle portrétu herečky Evy Jakoubkové. Ale samotná bankovka se už nestihla realizovat, protože, tuším, že někdy v březnu 90 se změnil název republiky na ČSFR. a pak se už vypisovala nová soutěž na federativní bankovky od Kulhánka, který jsme pak částečně převzali my.


To je zvláštní. Vždyť na bankovkách z této série byl vždycky portrét nějaké známé osobnosti čs. dějin.

Nejlepší byl samozřejmě Gottwald. To, že se tahle bankovka vydala v poslednim roce komunistickýho režimu, to bych snad ještě věděl, ale když jsem se dozvěděl, že to bylo až v ŘÍJNU... :shock:

Jinak "tuning" těchto brčálových bankovek (propíchnuté oči, nápisy "VRAH") byly časté nebo to byla spíš rarita?
Registrovaný uživatel
ja som ziadny tuning nezazil...a v obchode ju brali ako kazdu inu bankovku...
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
Kapku lepší obrázek líce:

Obrázek vložený uživatelem

Jinak ty faksimile (stejně jako uvedený obrázek) vychází pouze z nehotové bankovky (pouze malba) A. Brunovského. Samotná rytecká transpozice existuje pouze pro část líce.

Ta žena měla symbolizovat Slovenské národní povstání (vychází ze zadané předlohy, kdy na jednotlivých nominálech měly být významné osobnosti a 500 Kčs měla být připomínkou události).
Moderátor
Co se týče toho propichování, nikde se to mezi sběrateli neobjevuje - přece jen by se to dalo dodělat i dodatečně. Nicméně pamatuji si, že v porevoluční Mladé frontě byly otištěné reprodukce takto poškozených bankovek (pokreslené, přeškrtlé nebo jinak modifikované portréty "prezidenta budovatele" :-))
Moderátor
Ta je i ta rytina (zvětšený detail vypadá trochu ošklivě, ale když je to zmenšené a představí si to člověk v barvě, tak by to vypadalo fajně). Jinak je na tom vidět pěkně odvodená práce ...

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Docela mne překvapuje i to, že soudruzi nechtěli dvoustovky, když mince v hodnotě 2 Kčs a bankovky v hodnotě 20 Kčs byly.

Jinak jsem určitě rád, že jsem se dozvěděl, jak by tato bankovka vypadalo. Je to takové náhlédnutí do alternativního toku dějin. Ale návrhy nových českých bankovek, jenž na 99,9% nikdy nebudou existovat, bych viděl raději. 8)
« Poslední úpravu provedl(a) fricoolinek v 22. 6. 2009, 0:08. »
Moderátor
Ono se o dvou stovkách uvažovalo, ale pokaždé zůstalo jen u námětu v tebatě především kvůli cenové úrovni. Koneckonců bankovka nominálu 200 u nás nemá žádnou historii, ta kterou máme v současnosti je vůbec první a dnes je zároveň hned po 1000 nejvíce zastoupeným nominálem v oběhu.

Jinak někde v archivu ČT jsem viděl pořad s panem Kulhánkem, kde ukazoval jiný návrhy bankovek, ale ne ve stylu platidla nýbrž jen jeho umělecko - recesistický představy.
Koneckonců při tvorbě je zadáním tak sešněrovanej, že pro nějakou velkou kreativitu není prostor.
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 22. 6. 2009, 8:15. »
Registrovaný uživatel
Mozete, prosim, este raz zobrazit lic aj rub navrhovanej bankovky.
Mimochodom, Slovensko nemalo navrh na 2000 Sk bankovku?
Registrovaný uživatel
Dobrý den měl bych dotaz , mám doma bankovku 25 Kčs 1961 serie Q22. Tato série není uvedena v žádnám katalogu. Nevíte někdo jakou má tato bankovka cenu ?: ;) ;)
Moderátor
nesmysl, je v každém katalogu ;)
v naprosto bezvadném stavu 90,-
Registrovaný uživatel
já mám právě katalog ob Novotného a tam jsou série pouze 01-20
Moderátor
tak jsem se schválně kouknul, mám sice jen Novotnýho z 98. roku, ale jsou v něm skutečně uvedeny obě série ;)
Těch 01 - 20 je taky nesmysl; čísla sérií jsou 01 - 28 :)

Holt je vidět, že Novotný je dobrej jen jako obrázková brožurka ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 30. 12. 2009, 20:12. »
Moderátor
;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To Šenfi: Dobrý den, velice me zaujala Vaše tabulka s rozdělením čísel bankovek podle roku výroby (viz Váš příspěvek výše z 30. 12. 2009, 20:05. Už delší dobu se snažím tuhle informaci sehnat, zatím marně. Mohu Vás poprosit, jestli byste mi mohl tu tabulku poslat celou ev. mě nasměrovat, kde by se tahle informace dala sehnat. Moc děkuji. Kontakt ales.cirkva@seznam.cz
Moderátor
tabulku máte v mailu ;)
Moderátor
šenfi, mohl bych prosím taky poprosit o tu tabulku? (nějak jsem v literatuře nezachytil, kde je to k dosažení). dík ;-) ( y160z@seznam.cz )
Moderátor
Ajac, právě jsem vám to odeslal, podívejte se, zda soubory došly, je to trochu objemnější ;)
Registrovaný uživatel
To Šenfi: Ano, vše došlo OK, děkuji za spolupráci!
Registrovaný uživatel
Senfi - prosim tez o tabulku - diky !!

jirka72@centrum.cz
Moderátor
máš to tam ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Jaký byl návrh 500 Kčs poslední komunisticé série?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1