Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Literatura, katalogy, časopisy » Jan Bajer - katalog 2010

Vykupminci.cz
Numisargo

Jan Bajer - katalog 2010

Moderátoři: numpszi, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Já bych řekl, že sbírání "ostatních platidel platných na našem území" je už nadstandard pro pokročilé sběratele, kteří mají Československo (třeba až na vyjímky) posbírané a chtějí "něco víc". Ve vztahu k běžným sběratelům je to podle mého docela dobrý marketingový trik: Československo v dobrých stavech není, tak budeme obchodovat s markami, pengo a zlotými. Docela by mně zajímalo (bez emocí), co bude sbírat "běžný začínající" sběratel za nějakých 5 let až / pokud půjdou věci podobným tempem jako dnes a bude problém sehnat věci, které dnes stojí v eNku cca 2.000 Kč.

Vím, že to není řešitelný problém a že to je a bude o penězích (nabídka - poptávka), ale snažím se vžít do role začátečníků a nemůžu než srovnávat s dobou, kdy bylo sběratelů málo. Z toho důvodu se třeba nezbavuju horších stavů, když seženu lepší - buduju sbírku pro syna "na hraní".


Plne s vami súhlasím. Napísali ste môj názor. A to doslovne!
Registrovaný uživatel
Stačí pozrieť staršie aukčné katalógy, cca 2 roky a pri vtedy ešte veľakrát neoznačených bankových vzoroch je cena bežná alebo o niečo vyššia ako pri klasickej perforácii. Ako náhle vyšla kniha - ktorá sa mne osobne veľmi páči), sú tieto vzory hitom a hlavne cenovým. To isté aj tie cudzie. Len na aurei tento rok išli niektoré kusy v stave N za polovičné alebo o niečo vyššie ceny ako uvádza nový Bajer. A ani one nebol až taký veľký záujem. Česť výnimkám.
Registrovaný uživatel
Ono to zase taková novinka není. Už v publikaci od p. Séma z roku 1977 jsou tyto bankovky zhruba popsané, Penga, zloté,marky i ty Ruble s Červonci. Já jsem se snažil, když jsem na něco narazil, podle séma průběžně něco nasbírat. Teď po vydání nového Bajera je o trochu problém, ale hlavně ceny postupně rostou.
Registrovaný uživatel
Jistě, novinka to není - tyto věci se sbíraly vždy. Ještě před 89 jsem si na jakési hobby burze koupil pár marek ve velmi slušném stavu - a bylo běžné nabízet to s Československem. Totéž, jak píše tráva, pengo, červonce a zloté. Nicméně, zařazení do (i vyřazení z) Bajera dělá divy. Dva příklady: Terezín, nevydaná 5/1938 a její přesunutí z hlavního textu do sekce nevydaných platidel (v obou případech pokles ceny). A teď zvýšení zájmu o cizí platidla platná u nás.
Registrovaný uživatel
Slušná odpoveď.

Ano, je to tak: Ros 173b = Baj D2c
Lenze, Ros 173b je vydanie z roku 1941/42,
nesedi vyraz "mierove vydanie".

katalóg Rosenberg strana 118.
Moderátor
Upozorňuju, že pokud byste chtěli zařazovat a rozklíčovávat Říšské Marky, tak u Rosenberga to lze jakžtakž až od 16. vydání (i tam jsou ale chyby), Bajer to má uvedené také dost zevrubně a orientačně (vadí mi obecně, když někdo uvádí např. že podtisková písmena byla A - Z a série A - Z; to sice jo, ale pro určité podtiskové písmeno nebyly nikdy vytištěny všechny série + vzácnost lítá od 1€ do 1000€ apod.). Jediná slušná publikace, podle které se dá katalogizovat, seřazovat a zařadit přesně (= bez dohadů) Říšské Marky je od M.H.Schöneho - "Die Varianten der deutschen Reichsbanknoten 1924 - 1948"
Registrovaný uživatel
Ešte od boha šťastie, že tieto fašistické peniaze nezaujímajú až tak veľa zberateľov.
Moderátor
Brett napsal
Ešte od boha šťastie, že tieto fašistické peniaze nezaujímajú až tak veľa zberateľov.


no ano, nikto tu nezbiera talianske bankovky...
Moderátor
numpszi napsal
Brett napsal
Ešte od boha šťastie, že tieto fašistické peniaze nezaujímajú až tak veľa zberateľov.


no ano, nikto tu nezbiera talianske bankovky...


;)
Registrovaný uživatel
numpszi napsal
Brett napsal
Ešte od boha šťastie, že tieto fašistické peniaze nezaujímajú až tak veľa zberateľov.


no ano, nikto tu nezbiera talianske bankovky...


Numpszi - ja som sa vyjadril jasne. Nepísal som nič o Mussoliniho Taliansku. A debatovať tu o politickom usporiadanie predvojnovej európy tu nebudem. Na to nie je toto fórum určené.
Moderátor
acme2000 napsal
Upozorňuju, že pokud byste chtěli zařazovat a rozklíčovávat Říšské Marky, tak u Rosenberga to lze jakžtakž až od 16. vydání (i tam jsou ale chyby), Bajer to má uvedené také dost zevrubně a orientačně (vadí mi obecně, když někdo uvádí např. že podtisková písmena byla A - Z a série A - Z; to sice jo, ale pro určité podtiskové písmeno nebyly nikdy vytištěny všechny série + vzácnost lítá od 1€ do 1000€ apod.). Jediná slušná publikace, podle které se dá katalogizovat, seřazovat a zařadit přesně (= bez dohadů) Říšské Marky je od M.H.Schöneho - "Die Varianten der deutschen Reichsbanknoten 1924 - 1948"


myslím, že pro ty, kteří sbírají jen těch několik málo marek z Bajera je Shöne stejně zbytečný, a co si budem povídat, i těžko sehnatelný. Nové vydání zatím není a když se náhodou dostane na e-bay, tak se po něm vždy jen zapráší.
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 17. 12. 2010, 10:57. »
Moderátor
to jo, já jen, že být důsledný v určení M nebo RM se musí brát u Picka, Bajera a víceméně i Rosenberga s rezervou (a pokud už má sběratel eminentní zájem o 100% určení, pak nezbývá nic jiného než pořídit si speciální literaturu s tím, že si ji člověk přečte a pochopí)
Moderátor
naprosto souhlasím, Německo sbírám kvůli těm nádherným bankovkám s úžasnými rytinami, navíc historie toho státu ...
Ostatně, já jsem k tomuhle sbírání stejně dost skeptický. Někdo doplní katalog o bankovky na "českém území" za 2 sv. a hned se strhne modní vlna. Ale co to vlastně je české území? Ve středověku jsme měli hranice Čech až k Pirmě u Drážďan, za první republiky se zase hranice naposled měnily někdy v roce 1924.
Když bych chtěl být důsledný a doplňovat cizí platidla v katalogu o ČSR, tak nevidím důvod proč se orientovat jen na druhou světovou válku. :?
« Poslední úpravu provedl(a) Šenfi v 17. 12. 2010, 11:23. »
Registrovaný uživatel
Čo sa týka tých "cudzích pap. platidiel platných na našom území"
Zoberme čiste hypoteticky, že eurozóna zanikne, alebo, že Česká republika do nej nevstúpi. Niekto z ČR sa rozhodne zbierať bankovky platné na území ČR po roku 1993 a chce mať vo svojej zbierke aj cudzie platidlá platné na území ČR po roku 1993. Má do takejto zbierky zaradiť aj eurobankovky? Ak ich České hypermarkety OFICIÁLNE rešpektujú ako zákonné platidlo a majú na to zo zákona právo tak potom eurobankovky do takejto zbierky patria ...
Registrovaný uživatel
Brett napsal
......Má do takejto zbierky zaradiť aj eurobankovky? Ak ich České hypermarkety OFICIÁLNE rešpektujú ako zákonné platidlo a majú na to zo zákona právo tak potom eurobankovky do takejto zbierky patria ...


To že se soukromá osoba nebo firma rozhodne přijmout platbu v jiné měně neznamená, že měna je platná na danném území !!!
Moderátor
> Brett > Jaký zákon mluví o tom, že musíme/můžeme respektovat platbu Eurem? Nevím o takové zákonné úpravě.
A co se týče Eura - to bychom si museli hrábnout pěkně do peněženky neb by pak ve sbírkách měl být nominál emitovaný v jednotlivých letech + z každého státu (tiskárny)... brrrr :)

> Šenfi > to samé jsem psal někde kousek dříve (výše?). Taky to beru jako umělou módní vlnu, která ovšem nemá pevné základy (nebudu se už opakovat, proč mi to vadí, máme shodu + popsal jsem to už jednou docela košatě).

Navíc - vadí mi, když se pak v katalogu ještě objeví toto téma vlastně jen okrajově se základní informací (a někdy i chybnými či zavádějícími údaji). A jen pak dělají sběratelům (kteří podlehnou této módní vlně) průvan v hlavě i v peněžence.
Moderátor
a jinak - je vtipné, jak se objevuje aukce např. s polskými Zlotými ... a už není ani uvedeno "Polsko XX Zlotych/XXXX" ale "XXX Zlotych - platné na našem území" :))

a další poznatek - jak bankovky, kterých si nikdo nevšímal jsou najednou "chtěné", protože někdo uvede, že platili i u nás... hmmm tak jen snad nadhazuji, že poukázky rudé armády pro Maďarsko, Polsko i Rumunsko byly na našem území zachyceny reálně také (lidé je v některých obcích zejména na Slovensku akceptovali a používali následně k platební styku mezi sebou). Co s tím? Budou se sbírat, až se objeví v katalogu Bajer 2014 v kapitole "Platidla obíhající na našem území bez zákonné úpravy"? :))
Registrovaný uživatel
Dracek - ale ja som nepísal o nejakej vytrasenej babičke, ktorá predáva pár kvietkov zo svojej záhradky na okraji tržnice, ani o prostitútke niekde pri diaľnici, ktorá si nechá za svoje služby zaplatiť v eurách a ani jedna z týchto platieb neprebehne cez registračnú pokladňu. Ja som písal o obrovskej sieti hypermarketov, ktoré pôsobia po celom území štátu a u ktorých platba za tovar/služby prebehne cez registračnú pokladňu a následne na základe tejto platby a zisku odvádzajú do štátneho rozpočtu dane.
Acme - ja tie zákony nepoznám a neviem ani na základe akého zákona to majú povolené a keďže to tak OFICIÁLNE funguje tak to musia mať nejakým zákonom povolené a štátne úrady to asi rešpektujú.
Registrovaný uživatel
Brett napsal
Dracek - ale ja som nepísal o nejakej vytrasenej babičke, ktorá predáva pár kvietkov zo svojej záhradky na okraji tržnice, ani o prostitútke niekde pri diaľnici, ktorá si nechá za svoje služby zaplatiť v eurách a ani jedna z týchto platieb neprebehne cez registračnú pokladňu. Ja som písal o obrovskej sieti hypermarketov, ktoré pôsobia po celom území štátu a u ktorých platba za tovar/služby prebehne cez registračnú pokladňu a následne na základe tejto platby a zisku odvádzajú do štátneho rozpočtu dane.
Acme - ja tie zákony nepoznám a neviem ani na základe akého zákona to majú povolené a keďže to tak OFICIÁLNE funguje tak to musia mať nejakým zákonom povolené a štátne úrady to asi rešpektujú.

Jenže největší sranda je, že v tomle opravdu není rozdíl mezi nějakou šlapkou, babičkou prodávající karafiáty a třeba Teskem (to není reklama :-) ).

Jde totiž o soukromoprávní vztah a tam to fuguje tak, jak se strany domluví (a z hlediska zákona v soukromoprávních vztazích platí, že co není zakázáno, tak je povoleno - proto nemusí existovat, a skoro se vsadím že neexistuje, žádná úprava ohledně plateb EURem v hypermarketech). Jde o to, že obchodník řekne "Ok, můžeš u mě platit v EURech ale dám Ti úplně hroznej kurz" a pokud na to přistoupí i druhá strana, její problém. Zisk a daně jsou úplně jiný problém a ty pochopitelně platí, ale vyjádřený v oficiální měně, korunách - určitě ne v EURech (ale musí se platit daň ze zisku, který vznikl tím nevýhodným kurzem, řekl bych).

Takže abych to shrul, ČR má jen jednu jedinou oficiální měnu zakotvenou ústavním pořádkem a to je Koruna česká. Čím si budou lidé platit mezi sebou záleži jen a jen na nich (a s oficiální měnou to nemá vůbec nic společného) - a nemusí to být nikde výslovně povolené.
« Poslední úpravu provedl(a) rihav v 17. 12. 2010, 12:42. »
Moderátor
acme2000 napsal
a další poznatek - jak bankovky, kterých si nikdo nevšímal jsou najednou "chtěné", protože někdo uvede, že platili i u nás... hmmm tak jen snad nadhazuji, že poukázky rudé armády pro Maďarsko, Polsko i Rumunsko byly na našem území zachyceny reálně také (lidé je v některých obcích zejména na Slovensku akceptovali a používali následně k platební styku mezi sebou). Co s tím? Budou se sbírat, až se objeví v katalogu Bajer 2014 v kapitole "Platidla obíhající na našem území bez zákonné úpravy"? :))

:)
a este bonusova otazka:
Sovjeti ked okupovali Zakarpatsku oblast (v 10.1944), co dali do obehu? Pengo (z 1944) alebo koruny (z 1944)?
Registrovaný uživatel
Brett napsal
Ešte od boha šťastie, že tieto fašistické peniaze nezaujímajú až tak veľa zberateľov.

Fašizmus prišiel k moci až v roku 1933. Väčšina nemeckých bankoviek uvedenych v katalogu Bajer bola už vydaná. Ja zbieram aj Slovensko 39-45 a veľmi si nad fašizmom hlavu nelámem.
Moderátor
cedula napsal
Fašizmus prišiel k moci až v roku 1933. Väčšina nemeckých bankoviek uvedenych v katalogu Bajer bola už vydaná. Ja zbieram aj Slovensko 39-45 a veľmi si nad fašizmom hlavu nelámem.


fašismus přišel k moci v Itálii roku 1922 ;)
a v Německu nikdy nebyl ;)
Registrovaný uživatel
Senfi, písal som o fašizme v Nemecku a nie Taliansku, lepšie povedané o "fašistických" nemeckých bankovkách. Inak máš v príspevku úplne pravdu ;) . V Nemecku bol národný socializmus - nacizmus. Avšak slovo fašizmus sa používa tiež na popis extrémne pravicových, totalitných režimov a obzvlášť pre obdobie nemeckého národného socializmu. Z toho hľadiska hovoriť o fašizme v Nemecku je bežné a zaužívané.
Moderátor
> rihav > ano, krásně jsi to popsal :)) myslím, že jsi to přesně vystihl - však v McDonaldu např. jeden čas šlo platit za jídlo tzv. "mekdollary" (McDollars) apod. Prostě co uzná obchodník za vhodné ke směně za vlastní zboží, to uzná a hotovo - jen síť hypermarketů může vypadat monstrózněji než ta babička s květinkama :))
Registrovaný uživatel
Otázku platby eurom v ČR som začal v príspevku č. 214. A to najpodstatnejšie o čo mi išlo je napísané hneď v prvom riadku toho príspevku (214). Takže otázka NEZNIE, či je alebo nie je euro oficiálnym platidlom/menou v ČR, ale či by sa dalo považovať za cuzie platidlo platné na území ČR po roku 1993.
Uvediem príklad:
V novom Bajerovom katalógu je na strane 239 uvedená pod katal. číslom D1 bankovka 5 RM 1.8.1942. V opise tejto bankovky je v časti Oběh napísané - Pohraničí od 17.6. 19......
Otázka znie:
Ak niekto vydá za xy rokov podobný katalóg ako Bajer, pre ČR po roku 1993 a tento katalóg bude obsahovať aj časť "Cizí papírová platidla na území ČR po roku 1993" tak bude možné do takéhoto katalógu zaradiť pod číslom napríklad E1 bankovku 5 euro a do popisu zadať, Oběh: Hyprmarkety od ...... ?

Môj názor na túto problematiku a zhoduje s 99%-ntami zberateľov a najlepšie to podľa mňa vystihol majkl v príspevku č. 198.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 > »

Sběratel.com » Literatura, katalogy, časopisy » Jan Bajer - katalog 2010

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1