Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ján Huňady /Iohanes Hunyadi/ (1446-1453)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ján Huňady /Iohanes Hunyadi/ (1446-1453)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Mám obecnou otázku na znalce historie - Jan Huňádi, jakožto správce (gubernátor) za nezletilého L. Pohrobka razil v Uhersku mince (s opisem Tempore IO Guber) ale nikde jsem neobjevil, že by Jiří z Poděbrad, jakožto gubernátor za země Koruny české razil "vlastní" mince po dobu správcovství, než L. Pohrobek převzal vládu. V Uhrách lze najít vcelku slušnou škálu denárových mincí jak za J. Huňádiho tak hlavně L. Pohrobka, nicméně jaké drobné mince razily v té době české a moravské mincovny?

Na fotce denár mincovna Buda, CNH. II. 156, ÉH 490

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
V Cechach byla situace urcite o dost komplikovanejsi v tom, ze zeme byla ponicena valkou a celkovym spolecenskym rozvratem. Obdobi vlady Ladislava Pohrobka (a porucnictvi Jiriho z Podebrad) je obdobim, kdy teprve dochazelo k pomale stabilizaci pomeru v naprosto rozvracenych Cechach. Podrobneji se tomu venuje Castelin (Ceska drobna mince doby predhusitske a husitske 1300 - 1471). Prirazeni konkretnich drobnych nominalu penez se lvem vsak muze byt do jiste miry diskutabilni, nejake teorie ma napr. greggy, myslim, ze se k tomu vyjadri. Myslim, ze na vymysleni a razbu vlastnich minci proste nebyl prostor. Vybral jsem par stran z Castelina, kde se dana situace resi:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
vypadla mi tam strana 217, ktera rovnez stoji za rec:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Co se tyce Moravy, tam lze myslim celkem souhlasit s tim, co uvadi ve sve praci Moravska mince doby husitske Jiri Sejbal (jinak do tohoto obdobi spada i klasicka produkce mestkych mincoven a samozrejme i obeh cizi - rakouske - meny), byt i zde se zrejme novodobe nazory trochu ruzni a jistota prirazeni nekterych razeb Brno ci Olomouci je spise zdanliva:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pánové díky, velice zajímavé čtení! Vypadá to, že se budu muset někde poohlédnout po uvedené literatuře. Nevíte jestli se věnuje této době ještě nějaký jiný autor (kromě obou níže uvedených) ? Dík ermanarich
Registrovaný uživatel
ako vyčistiť tento denár? H627. Stav je síce horší, no je to vzácnejšia razba, vlastne mimo katalógov som ho ešte nikde nevidel.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hm fakt škoda tej mince. Netuším ako ju dočistiť, osobne by som toho bál, že ju totálne zničím.
Jedine, čo ma napadlo je, že skúsiť ju hodiť do citrónovej šťavy zriedenej s vodou a sledovať.
No ale to je len môj názor, neručím za to :)
Registrovaný uživatel
ono by to chcelo asi nejakú chémiu, aby sa tie sekundárne prílepky odstránili tak, aby nebol zničený povrch bronzovej mince, teda aby to nevyzeralo ako vyleštená meď, zároveň aby sa nezničili detaily, ktoré aj popri defektoch, ktoré minca má, ukazujú ako celkom slušné
Registrovaný uživatel
Mne sa celkom osvedčilo mincu nahriať nad plameňom sporáka, kým nezačne mať plameň zelený nádych z tej medenky. Tá vrchná vrstva sa premení na takú zuhoľnatenú škvareninu, ktorá potom ide mechanicky po kúskoch odtrániť. Treba mať len trpezlivosť a samozrejme odstraňovať pomaly a jemne.
Moderátor
zahrivani ozkouseno na drobnych nominalech (srotu podobneho vzhledu). nedoporucuju, muze se stat, ze diky korozi uvnitr mince (zpusobene prasklinami) sestrizek popraska a mince se rozpadne (ostatne na tom je uspech teto metody v podstate zalozen - zahrivanim se oxidacni produkty dehydratuji ci jinak rozkladaji, meni svuj objem a odtrhavaji se od povrchu strizku).

nevim, co by na to rekl nekdo se zkusenostmi s elektrolyzou (tyto zkusenosti ja nemam), ve vhodne nastavenem prostredi by to treba pomoci mohlo - rad bych si zde poslechl nazor nejakeho v tomto smeru zkuseneho antikare.

mit to v ruce, spolehnu se v prvni fazi - opakuji se, vim - na cistou vodu a jeji pusobeni po delsi dobu (obcasna vymena)
Registrovaný uživatel
kdyby se ta mince dala do elektrolýzy tak by byl efekt stejný jako u kyseliny citronové navíc by se musel na minci očistit mechanicky povrch tak,aby byl kontakt se zdravým jádrem jinak by elektrolýza nefungovala.šlo by to sice očistit na hraně,ale při uchycení kontaktů a následném čistění by se mohla mince zlomit.nečistoty by se sice elektrolýzou odstranily,ale mince by byla vyčistěná do lesku na čistý kov bez patiny.já bych u toho denáru použil chelaton stejně je už po smrti a takto nemá skoro žádnou cenu.
Moderátor
to mne s tou elektrolyzou prekvapuje. vysledky prezentovane na konferenci, kterych dosahovali odbornici (konzervatori) z nevimjakeho muzea tak jak je popsano urcite nevypadaly. budu si muset najit nekdy cas a podivat se tomu na zoubek. s chelatonem bych nespechal, nicmene nevylucuju, ze na jeho velmi slaby roztok by nemohlo casem dojit.

u cennejsich minci nebo u minci, kde je mozne ocekavat existenci nejakych variatnt, hlavne pak u minci se znamymi nalezovymi okolnostmi je nezniceni mince dulezite a neni podstatne hledisko ciste sberatelske "tj. ze mince je po smrti" (ne ze by nebyla), ale hledisko badatelske - tudiz zde bych snahu o nejake osetreni mince (do nehoz bych se v tomto pripade poustel opatrne), chapal spis jako to druhe.
Registrovaný uživatel
ďakujem za pomoc a nápady, aj keď asi minci veľmi nepomôžu. Normálne by som sa takým šrotom nezapodieval, avšak aj keď denáru chýba asi 5 % úlomku a je značne zanesená, črtajú sa tam pekné detaily a aj mince s nie úplne zachovaným opisom môže mať výpovednú hodnotu, hlavne v prípade že sa jedná o denár, ktorý sa vidí možno raz za 10 rokov. Ešte som chcel poprosiť ak má niekto tento denár celý v lepšom stave alebo ho videl niekde na nete, hoďte ho tu, nech máme to s čím porovnať, diky
Registrovaný uživatel
http://www.pannoniaterra.hu/tetel/24/167
Registrovaný uživatel
diky sigur, tak vidieť tento denár v dobrom stave je asi problém
Registrovaný uživatel
Čo som zbežne pozeral Panonia Terra, tak v 1999 a 2004 sa dražil tento typ ale s nepublikovanou značkou I-h. Oba vo veľmi dobrých stavoch. V 2008 sa dražil so značkou K-S/*, ale stav dosť zlý.
Registrovaný uživatel
mas stare katalogy tlacene doma, ci sa daju zohnat aj dakde na nete? (na stranke maju asi len poslednych 10)
Registrovaný uživatel
Mám originál tlačené katalógy,ale nie je to komplet.
Inak, máš recht, nájsť aj bežné bilonové mince z tohto obdobia v dobrom stave je umienie, nie ešte vzácne typy, ktoré sa ukážu raz za niekoľko rokov.
Registrovaný uživatel
denár som trochu preplachol a nafotil pri dennom svetle, na averze sa naľavo od koruny so štítom črtá jasne "I REGIS E +" (z pôvodneho M WLADISLA - I REGIS E a kríž) a na reverze IOh... nIAD (pôvodne IOhAnnES DE hVnIAD), dvojkríž na trojvrší je zreteľný a značka mincovne je I-S

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hmm, o poznanie lepšie... :)
Registrovaný uživatel
diky, a aj keď má kusok odlomený je určite krajší ako tie denáre z panonie terra za vyvolavačku 60, či 20.
Registrovaný uživatel
pomoze niekto s urcenim prosim? Mne to vychadza na Unger 486 B-I

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
V podstate OK. Značka je B-I, ale správne určenie podľa Ungera je 486 a). Na značky je lepší Pohl, kde sa dozvieš, že sa jedná o mincovňu Budín a komorského grófa Iohannesa Munczera.
Mám dojem, že bol prehnutý a pri narovnávaní sa zlomil, že? Vyzerá to na viacmenej medenú razbu so zbytkami pokovenia (cín alebo striebro). Teoreticky sa môže jednať o odlupujúcu sa vrstvu, ktorá vznikla bielením (finálna fáza úpravy strížkov s nižším obsahom striebra), ale to už leziem do kapusty Oliverovi ... :)
Moderátor
jen lez do zelicka :mrgreen: , to nevadi. jsou to veci, o kterych by mel mit alespon ramcove povedomi kazdy zajemce o stredovekou numismatiku (aby se nesirily ty bludy s tim putovanim stribra apod.). zde bych to videl spis na ten pokoveny strizek, je to medene az na kost, pri beleni by se to spis rozpustilo. ale dojem samozrejme muze klamat. pokud by ten druhy kus (mensi odlomeny, pokud existuje) byl k dispozici na analyzy destruktivni a ten vetsi na zapujceni nedestruktivni, mohlo by se casem o tom nejake info objevit.
Registrovaný uživatel
Dakujem za urcenie...

Ano zrejme bol prehnuty a ulomeny. Ja som ho nenarovnaval, tak som ho kupil:) Zial dostal som sa len k tejto casti, tu ulomenu nemam.. Ked sa pozeram aj na tu hranu po odlomeni, vyzera to na med...

Zapozicanie na nedestruktivnu analyzu je mozne...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 >

Sběratel.com » Uherské mince » Ján Huňady /Iohanes Hunyadi/ (1446-1453)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1