Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 9 10 11 12 13 14 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Predám ľadvinu a kúpim ho. Za 5 litrov, to je za babku... :D
Registrovaný uživatel
Dostal sa ku mne tento denár 1530 N-TN. Podla mňa ide o dosť vzácnu záležitosť, našiel som len 1 iný predaný kúsok pred pár rokmi. Prečo ho ale Unger aj Huszar nepovažajú za nejak vzácny? :-) Aký máte naň názor?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podľa mňa je to veľmi vzácna minca.
Registrovaný uživatel
Aj cena nebola malá vzhladom k ulomeniu, no je možné že by som sa k nemu už nikdy nedostal.
Registrovaný uživatel
Na fb sa teraz predal krásny za 110€.
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
Na fb sa teraz predal krásny za 110€.

Naozaj? V akej skupine ak možem vedieť?
Registrovaný uživatel
Michal44 zmenši si ikonku, maximálna veľkosť je 65x65 pixlov. Inak to rozhadzuje stránku. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
Chlapi potrebujem trochu pomoct. Pohl ma vacsinou detailne vykreslene znacky, ale toto klasicke C hoci som uz par krat videl neviem podla Pohla urcit, kam by ste ho zaradili vy?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Bude to 8 rokov, čo mi Stredo vyfúkol Zápoľského denár s týmto "C", zatiaľ čo som sa bicykloval po kopaniciach. Pamätám si to ako dnes...ráno som ho tam zbadal, povedal som si, že si ho kúpim za odmenu, ale keď som sa vrátil, tak už tam nebol. :lol:
Tento je zaujímavý aj nápadne malým stredovým štítkom a pod "C" je vyrytý zvláštny objekt, ktorý pripomína stĺpik (lavice, trónu?).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sigur gratulujem, neboj sa stále závidím viac mincí ja tebe ako ty mne.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo - gratulujem! Na fóre nie je hodne ľudí čo Sigurovi niečo vyfúkli spred nosa. A zjavne ho to mrzí, keď na to nezabudol ani po ôsmych rokoch... :)
Zaujímavosťou vaších mincí je, že pri razidle stredovej mince použili na averze pre písmeno A obrátený punc písmena V no a pri sigurovej je to presne naopak.
Jediné čo mi z toho vychádza je, že každé razidlo Av či Rv vyrábal iný majster a možno bolo vyrobené v rôznom časovom období t.j. jedno razidlo sa vyrobilo nové a druhé bolo používané staré, ktoré vyrábal iný majster.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Sigur tieto mince by mali byť spolu. Si ochotný zastaviť sa a hodíme si o ne mincu?
Víťaz berie obe....
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Veď sú spolu...v jednom príspevku. :D
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Veď sú spolu...v jednom príspevku. :D


Dobre teda. Inak už som to mal premyslené. Každý by si priniesol svojho sekundanta, zvolili by sme nominál a ten by sa následne vyhodil nad podložkou od Leuchtrumu. Groš Karola Róberta by bol na túto aktivitu obzvlášť vhodný...
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Dohodnuté. A potom možeme ísť k Váhu, že kto urobí s tým svojim grošom viac žabiek. :)
Registrovaný uživatel
Prešiel som tu zopár košických a teda neviem, či sa mi to zdá, ale ten objekt je na všetkých, aj na tej Stredovej. Že tá košická madona na niečom sedí?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Áno. Madona sa zobrazuje sediaca na stredovekej lavici (neviem ako odborne nazvať tento kus nábytku) už od doby Mateja Korvína, kedy sa začala zobrazovať na minciach s Ježiškom v náručí. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Áno, na dukátoch sa to objavuje. Zo strieborných mincí je na jednom veľmi vzácnom groši Korvína. Huszár ju v nemčine uvádza ako "Bank", teda lavica. Ornamenty okolo madony, ktoré by mohli predstavovať lavicu sa objavujú na Ľudovítových denároch typu Moneta Nova.
Na denároch s madonou tohto typu som ale nič podobné inde nevidel.
Registrovaný uživatel
Ja si myslím, že madona je vždy zobrazovaná v sede. Ak sa pozrieš na šaty madony, tak sú zobrazované so záhybmi na stehnách a kolenách, teda v sede. Podľa mňa sa lavica prestala zobrazovať kvôli nedostatku miesta a jej nepodstatnosti. Obraz bol rušený nepodstatným detailom, ktorý ustúpil a vytvoril priestor napríklad pre značku mincovne alebo svätožiaru okolo svätice. Naopak centrálnym motívom ostala samotná madona a Ježiš v jej náručí.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Jasne, s tým ja súhlasím. Už prvé madony po Korvínovej reforme boli evidentne zamýšľané ako sediace. Ide len o zobrazenie tej lavice, ktorá sa tam objavila takmer po 50 rokoch od začiatku razby tohto typu.
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
comes napsal
Obeh mincí Jána Zápoľského bol v rakúskych oblastiach zakázaný a aby ich Rakúšania mohli používať, údajne poškodzovali zápoľskovskú vlčicu v strede znaku.

Chcel by som Vás teda poprosiť, či by ste príležitostne neprezreli svoje zbierky, či by sa niečo na tento spôsob ešte nenašlo. Teda stopy po vedomom zahladzovaní symbolov emitenta na minci - v tomto prípade Jána Zápoľského.

(Mne sa to celé trošku nepozdáva, že by si dali prácu so zahladením Zápoľského vlčice, pidi-symbolu uprostred denára veľkosti terajšieho eurocentu a ponechali by nepovšimnutý zreteľný kolopis IOANNES :-)

Najprv som si myslel, že celá tá vymyslená teória je uletená a postavená na náleze pár zničených mincí... ale v aukcii som naďabil na obol K-T Jána Zápoľského a veru nestačil som sa čudovať... :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Ďalší kus...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Bohužel, z mýho kousku asi moc informací nezískáme. Beru ho, jako poškozenej korozí.
Ale na druhou stranu to je hluboká ražba. Bohužel s problematicky doraženou oblastí zájmu. :'(

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
... vďaka za príspevky :-) Či sú dve mince dôkaz, ťažko povedať, ale niečo na tom asi bude ...

Ešte mi napadlo, keď nedávno menila česká banka bankovky, kvôli bezpečnostným prvkom na starších emisiách (pásiky), že možno ten "erbíček" v strede poškodzovali, aby nebolo vidieť, že nie je Habsburský ... stále mi to ale príde absurdné, lebo v obehu by si takú drobnosť sotva niekto všimol (tak ako bežný používateľ nezaregistruje, aké pásiky sú na bankovke).

Je to asi jedna z vecí, ktorú nikdy nevyriešime, ale zase, je to príležitosť donekonečna o tých našich milovaných minciach diskutovať :-)
Registrovaný uživatel
Zvláštne na tom je, že je obrovský nepomer medzi množstvom Zápolského denárov a obolov. Na denaroch som to nikdy nevidel a to si všímam všetky detaily. Comes, okrem týchto obolov máš aj iné záznamy o takto poškodených stredových štítkoch?
Registrovaný uživatel
Jeden denár z netu k tejto téme ,som tu dávnejšie dával.
Registrovaný uživatel
Sigur, tú interpretáciu mám z literatúry ... len, či to v dohľadnej dobe nájdem (možno je to spomenuté aj niekde tu?)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 9 10 11 12 13 14 >

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1