Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 10 11 12 13 14

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
začalo sa to tu ... len sa mi marí, že tá interpretácia bola v nemeckom jazyku ...

comes napsal
Mám jednu sprostredkovanú prosbu. Oslovil ma jeden bádateľ, ktorý sa dozvedel, že mám pár mincí Jána Zápoľského s tým, či by som na mojich exemplároch niečo nepreveril.

Obeh mincí Jána Zápoľského bol v rakúskych oblastiach zakázaný a aby ich Rakúšania mohli používať, údajne poškodzovali zápoľskovskú vlčicu v strede znaku.

Chcel by som Vás teda poprosiť, či by ste príležitostne neprezreli svoje zbierky, či by sa niečo na tento spôsob ešte nenašlo. Teda stopy po vedomom zahladzovaní symbolov emitenta na minci - v tomto prípade Jána Zápoľského.

(Mne sa to celé trošku nepozdáva, že by si dali prácu so zahladením Zápoľského vlčice, pidi-symbolu uprostred denára veľkosti terajšieho eurocentu a ponechali by nepovšimnutý zreteľný kolopis IOANNES :-)

Ale výskum môže takúto hypotézu, potvrdiť ale nie, záleží aj na objeme preskúmaného materiálu ... ako vzorku takéhoto "pozmeňovania" mi poslali pripojený obrázok:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
že by to bolo v Pohl-ovi?
Registrovaný uživatel
A aký máš názor na tento groš? Príde mi, za štít dostal tupý úder namiesto škrabania.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Fidzi napsal
comes napsal
Obeh mincí Jána Zápoľského bol v rakúskych oblastiach zakázaný a aby ich Rakúšania mohli používať, údajne poškodzovali zápoľskovskú vlčicu v strede znaku.

Chcel by som Vás teda poprosiť, či by ste príležitostne neprezreli svoje zbierky, či by sa niečo na tento spôsob ešte nenašlo. Teda stopy po vedomom zahladzovaní symbolov emitenta na minci - v tomto prípade Jána Zápoľského.

(Mne sa to celé trošku nepozdáva, že by si dali prácu so zahladením Zápoľského vlčice, pidi-symbolu uprostred denára veľkosti terajšieho eurocentu a ponechali by nepovšimnutý zreteľný kolopis IOANNES :-)

Najprv som si myslel, že celá tá vymyslená teória je uletená a postavená na náleze pár zničených mincí... ale v aukcii som naďabil na obol K-T Jána Zápoľského a veru nestačil som sa čudovať... :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Ďalší kus...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Tiež som si spomenul na túto diskusiu, keď som videl ten druhý obol. Zaujímavé.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
sigur napsal
A aký máš názor na tento groš? Príde mi, za štít dostal tupý úder namiesto škrabania.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Subjektívne. Mne sa to tak javí.

Ale niekedy majú aj inak dobre vyrazené mince podobné defekty, môže to byť spôsobené malým rozdielom v hrúbke pôvodného strižku. Prípadne iné materiálové rozdiely, ktoré ja ako amatérsky zberateľ si netrúfam posúdiť a ešte podľa fotografie.

Ale ako som napísal, mne sa to javí ako zámerné, lebo aj na Madone vidieť "poškodenie" približne rovnakého tvaru a možno aj na rovnakom mieste - na snímke je averz a reverz zorientovaný, čo na mnohých ručných razbách nebýva zväčša dodržané, takže či je to poškodenie na tom istom mieste averzu a reverzu by sme vedeli len z originálu.

(ospravedlňujem sa za neskoršiu reakciu, bol som na rodinnej oslave a radšej som počkal, kým účinok rozpúšťadiel, hoci nie mnohých, predsa len pominie :-)
Registrovaný uživatel
Nie, averz je otočený voči reverzu do kríža a tie miesta súhalsia. Toto je moje vlastné foto, mal som ho v kompe. Vyzerá to, že najprv tam bol snaha o škrabanie, ale zrejme to šlo pomaly, tak nasledoval tupý úder. Nie je to dobre vidieť, lebo fórum mi zmenšuje fotky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jeden pekný denár. 1538 C-G

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 10 11 12 13 14

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1