Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
No, tiež som si to nevšimol, lebo som kukal po tých rozetách. Je to veľmi zaujímavé. To s tým VNGARIER by sa dalo preložiť ako "Ján, kráľ Uhorčan". :D
Registrovaný uživatel
comes napsal
Obeh mincí Jána Zápoľského bol v rakúskych oblastiach zakázaný a aby ich Rakúšania mohli používať, údajne poškodzovali zápoľskovskú vlčicu v strede znaku.

Chcel by som Vás teda poprosiť, či by ste príležitostne neprezreli svoje zbierky, či by sa niečo na tento spôsob ešte nenašlo. Teda stopy po vedomom zahladzovaní symbolov emitenta na minci - v tomto prípade Jána Zápoľského.

(Mne sa to celé trošku nepozdáva, že by si dali prácu so zahladením Zápoľského vlčice, pidi-symbolu uprostred denára veľkosti terajšieho eurocentu a ponechali by nepovšimnutý zreteľný kolopis IOANNES :-)

Najprv som si myslel, že celá tá vymyslená teória je uletená a postavená na náleze pár zničených mincí... ale v aukcii som naďabil na obol K-T Jána Zápoľského a veru nestačil som sa čudovať... :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
... záhada :-)
Moderátor
Na tom mým nějaký poškození nevidím. Ale asi nebylo co poškozovat. :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To ja mám groš, inak celkom pekný, ale zrovna stred so štítom Zápoľského je taký ako keby po ňom niekto niečím...ako aby nebolo vidieť, čo to tam vlastne je. :D
Registrovaný uživatel
Kvoli takymto zaujimavym minciam mam rad drobaky volenych kralov. Toto podla mna dobove falzum (neoficialna razba v nejakej diere) Ma skomoleny opis ktory by mi skor sedel na Zapolskeho, ikonografiu Madony na Zapolskeho denaroch tiez celkom trafili, len ten erb este mali len od Ludovita II. Co myslite vy? Rok vzniku by som kvoli tomu tipoval niekde medzi 1526-28.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Budínsky denár, 1530. Typickým znakom týchto mincí je, že minimálne v rámci lícového alebo rubového razidla sa používal jeden punc pre "1" a "I", "O" a "0" a najmä pre "V" a "A". Prečo tak robili, je mi jasné.
Ak sa ale pozriete na "V" a "A" narubovej strane, tak tu boli použité minimálne 2 rozdielne punce. A to mi už moc zmysel nedáva.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Se stejným jevem se můžeme setkat např. na bílých penízech VJ, tam se také u některých typů používal jeden kolek pro litery C-D a V-N a pak se najednou vyskytne exemplář, na kterém jsou V a N do razidla vybity jiným kolkem.
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
Kvoli takymto zaujimavym minciam mam rad drobaky volenych kralov. Toto podla mna dobove falzum (neoficialna razba v nejakej diere) Ma skomoleny opis ktory by mi skor sedel na Zapolskeho, ikonografiu Madony na Zapolskeho denaroch tiez celkom trafili, len ten erb este mali len od Ludovita II. Co myslite vy? Rok vzniku by som kvoli tomu tipoval niekde medzi 1526-28.

Súhlasil by som so všetkým okrem datovania. Rok vzniku/razby falzifikátu je varenie z vody, keďže falzifikátori viac-menej len napodobňovali originál mnohokrát bez znalosti písma. Je to vidieť podľa skomolených písmen. Kto vie ako im išli vysoké počty v tisícoch... ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Mne z toho logicky vychádza len jedno a síce, že predlohou bol denár Ľudovíta Jagelovského a to usudzujem práve podľa stredového štítu. Peňazokazec si razidlo nevymýšľal podľa pamäte, ale pravdepodobne mal v ruke konkrétnu mincu. Či sa písmo alebo ikonogarfia madony podobá na mince jedného alebo druhého panovníka je podľa mňa bezpredmetné.
Nadviažem na môj príspevok vyššie...tá istá mincovňa, ten istý rok, možno aj niektoré punce rovnaké (napr. "T", "3", "5") a madony pritom diametrálne odlišné.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Budínsky denár, 1530. Typickým znakom týchto mincí je, že minimálne v rámci lícového alebo rubového razidla sa používal jeden punc pre "1" a "I", "O" a "0" a najmä pre "V" a "A". Prečo tak robili, je mi jasné.
Ak sa ale pozriete na "V" a "A" narubovej strane, tak tu boli použité minimálne 2 rozdielne punce. A to mi už moc zmysel nedáva.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Sigur mám peknú kolekciu Zápoľského denárov A-B a tento by sa v nej cítil ako doma. Ono by to vlastne bolo niečo ako scelenie súrodeneckého páru. Je mu u teba dobre, nezlákali by ta v týchto pohnutých časoch peniaze?
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
Sigur mám peknú kolekciu Zápoľského denárov A-B...


Viem. Ja mám na mince takmer fotografickú pamäť. ;)

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/jan-i-zapolsky-1526-1540-_post_-225898#post225898
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
...Je mu u teba dobre, nezlákali by ta v týchto pohnutých časoch peniaze?


Ale veď nebuď glgavý, dopraj aj ostatným. Ty už predsa tento typ máš. :D
Registrovaný uživatel
Ešte doplním, že značka K-B sa na Zápoľského denároch buď nevyskytuje vôbec alebo len veľmi vzácne.
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Stredo napsal
...Je mu u teba dobre, nezlákali by ta v týchto pohnutých časoch peniaze?


Ale veď nebuď glgavý, dopraj aj ostatným. Ty už predsa tento typ máš. :D


tvoju pamat na mince by som chcel mat, ja sa musim ist hrabat v albumoch kvoli kazdej sprostosti.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
sigur napsal
Stredo napsal
...Je mu u teba dobre, nezlákali by ta v týchto pohnutých časoch peniaze?


Ale veď nebuď glgavý, dopraj aj ostatným. Ty už predsa tento typ máš. :D


tvoju pamat na mince by som chcel mat, ja sa musim ist hrabat v albumoch kvoli kazdej sprostosti.

Zase si lepšie pripravený na stareckú demenciu. Ty sa budeš hrabať v albumoch stále rovnako, ale Sigur nebude vedieť čo robiť... :D
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Zase si lepšie pripravený na stareckú demenciu. Ty sa budeš hrabať v albumoch stále rovnako, ale Sigur nebude vedieť čo robiť... :D


Stano, zaťal si úplne presne...ale lupole som už dal inštrukcie. Ak ma za cca 30 rokov bude vidieť niekam odchádzať s albumom, tak nech sa radšej na nič nepýta, lebo pravdepodobne pôjdem na priehradu hádzať žabky... :D
Registrovaný uživatel
Pred časom niekto dal na toto fórum Zápoľského košický denár, kde mala madona na šatách niekoľko kvietkov, ktoré sa ale skôr používajú ako rozdeľovacie znamienka v opisoch.
Myslím, že to ale bolo v nejakej samstatnej téme. Nespomína si niekto? Alebo nemá niekto stiahnutý obrázok?
Ďakujem.
Registrovaný uživatel
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/ludovit-ii-jagelonsky-1516-1526-_post_-412892#post412892
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
odkaz je v cerstvom vlakne Wladislav II
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Tak to je šupa páni. Vďaka chlapom z mincovne v Košicoch máme v numizmatike veselo. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Dík, Stredo, si macher. Aha, takže to bol Ľudovítov posmrtný a ešte tam bol zamotaný aj jeho tata... :D
Tak ja mám niečo podobné, ale kvetinky sú na madone len 2. Ale za to okolo štítu sú ďalšie 3 a nad "C" ešte 2 extra bodky. Viac sa mu tam tentokrát nezmestilo... :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prešiel som všetky košické denáre, ale na tie vaše esá v rukáve nemám. :'(
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Nadviažem na tento dotaz ohľadom moldavskej mince...
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/stefan-cel-mare-moldavia_post_-614637#post614637

...hmm, a čo tento denár? Napríklad ja som z toho jeleň. :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Košická mincovňa to razila na objednávku v roku 1565 Jána II.
len si zle prečítali objednávku a poplietli opis, Nká majú ako vždy obrátené. :mrgreen:
nejaká rumunská literatúra na stredovek by to mohla objasniť.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ján I. Zápoľský (1526-1540)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1