Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Vykupminci.cz
Numisargo

Jan Lucemburský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 139 140 141 142 143 144 145 146 147 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Groš č. 46 zu Chaurovy sbírky nemá znaménko mezi GRATIA a REX. Toto místo je na tvém groši bohužel setřené. Fotka není v moc vysokém rozlišení, ale nějaký náznak znaménka tam vidím. Prostor tam podlě mě je.
V reálu tam něco vidíš?
Registrovaný uživatel
bohužel ještě nedorazil, zatím jen to mizerné foto z úhlu. Až ho budu mít v ruce tak sem zkusím dát lepší
Moderátor
z této fotky těžko říct a obávám se, že se 100% jistotou to - při stavu dané oblasti (jak se z fotky dá trochu tušit) - nebude možné potvrdit či vyvrátit ani přímo s mincí v ruce

jinak píšeš VI. 34 (dva kroužky) nebo 36 (trojlístek) - takže na rubu bude heraldická lilie

k tomu bych dodal jen, že v Chaurově sbírce je groš č. 68, který právě v této pozici - mezi GRATIA a REX - žádné znaménko nemá a patří do VI. skupiny dle Castelina neb na rubu má také heraldickou lilii

znám ještě pár exemplářů této varianty - Chaura 68
přikládám foto jednoho z nich, kde absence znaménka v pozici Av3, je myslím prokazatelná
nicméně držím palce, ať to v reálu případně vyjde i u tvého

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
P.S. - dotaz a prosba - viděl jste někdo groš varianty VI. 34 ?
- tedy takový, který má na líci všude dva kroužky a na rubu heraldickou lilii
Mně se zatím nepoštěstilo tuto variantu v reálu na minci tak, aby to bylo jasně prokazatelné, zaznamenat.
Díky předem za případné odezvy.
Registrovaný uživatel
Díky za vyčerpávající odpověď, pokud by to byl on tak máš samozřejmě pravdu a byl by to Há. 68. K otázce výše mohu nabídnout jen potenciálního kandidáta z článku Černohorský O., Cihlář J. (2014): Nálezy PG JL na Popickém vrchu. Folia numismatica 28/2. ale spíš to bude zase .36. Tak a teďko nevim jestli nejsi náhodou dokonce jedním z autorů :). Každopádně bych měl ještě jeden dotaz, znáte někdo jinou variantu/typ s níže uvedeným rozdělovacím znaménkem nad lvem (,,list" místo 6 cípé hvězdy) než u var. III.11? díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
uvedené znaménko neznám - tedy podobá se trochu heraldické lilii, jaká bývá u VI. skupiny v rubním opise uprostřed
a neznám ani variantu III.11 - neviděl jsem groš této varianty a Castelin se u této varianty odkazuje na článek F. Grimma - NČČsl 11-12, str 98 - ovšem Grimm zde popisuje úplně jiná znaménka, než jsou zakreslena v práci Castelinově a v reálu jsem takovou kombinaci znamének také zatím neviděl

Pokud znáte moc rád bych viděl - jak III.11, tak výše zakreslené znaménko

P.S.: ano jsem jedním z autorů
Registrovaný uživatel
aby nedošlo k mýlce myslel jsem toto. Pro pořádek mince je Karel pač je na něm lépe čitelné oč jde

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Detail inkriminovaného miesta z veľkej fotky od predajcu...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
chalko - no možná, ale zachovalost opět ne dost dobrá, a když se podívám, jak dole tancoval perlovec nahoru a dolů, bude tam víceráz
jakou to má souvislost se zmiňovanou var. III.11 ?
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 3. 4. 2020, 18:09. »
Moderátor
sigur - něco tam je- zda je to kroužek či trojlist se spolehlivě opět nedá určit
Registrovaný uživatel
dotaz zní zda je uvedené znaménko známo i na groších JL u jiného typu než Cast. III.?
« Poslední úpravu provedl(a) chalko v 3. 4. 2020, 18:17. »
Moderátor
odpověď zněla a zní, že to neznám ani u Cast. III
a dříve zmiňovanou var. III.11 (s či bez takovéhoto znaménka) rovněž neznám
Registrovaný uživatel
?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To je normální hvězdička, jen byl zřejmě poškozený, nebo dodatečně upravený kolek. Nic zvláštního bych za tím nehledal.
Registrovaný uživatel
U těch Popic to znaménko není čitelné, ta var. 34 tam byla zmíněna jako potencionální, ale téměř nepravděpodobná možnost.
Moderátor
Tady to vypadá nejspíše na VIII. 47
- na rubu mezi GROSSI a PRAGENSES je pravděpodobně patrný vršek od trojlistu se stopkou.
- já tam - z této fotky - nevidím žádný kroužek - ani jeden ani dva.

A pokud jde o šesticípou hvězdu na počátku rubního opisu, tak v tomto případě bych řekl, že asi poškozený punc tohoto znaménka - cíp v pozici 7:30 hod je více zašpičatělý u obou hvězd a jinak je to klasická šesticípá hvězda s tupými konci - typická pro groše z konce vlády.
Registrovaný uživatel
ok díky oběma, šlo mi jen o to jestli Hánou a Pintou navržená možnost využití rubních kolků z JL pro Karla (hlava lva stylizovaná silnou hladkou linkou..) se neprojeví i tímto znaménkem, které na některých Karlových prvních typech PG prokazatelně je..
Registrovaný uživatel
To je samozřejmě možné a i běžné, že se využívaly kolky se znaménky i literami déle.
Registrovaný uživatel
Panove zasnu nad typologii, urcovanim a hlavne zalibou v tom urcovat takhle do detailu prazske grose at uz jde o jakehokoliv panovnika. Opravdu az by se reklo filatelie do detailu. Osobne mi tohle prave na PG odstrasuje a nikdy jsem je nezacal vazneji poznavat. Klobouk dolu
Moderátor
dulezite je si uvedomit, ze to ma velky vyznam, a neni to jen "filatelie" v tom hanlivem slova smyslu. ty mince nejsou datovane a byly razeny nekolik let i desetileti. poznani, jak se obraz vyvijel a menil, vcetne tech znamenek, umozni pochopeni relativni chronologie a casem umozni i dataci. tudiz ma to docela velky prakticky vyznam a dopad :)
Registrovaný uživatel
Howgh!
Registrovaný uživatel
Vidím, že se zde rozběhla diskuze jak za starých dobrých časů a tak to má být. Ještě kdyby to tak vydrželo :)...
Registrovaný uživatel
:)
Registrovaný uživatel
nj. home office dělá své, tak sem se začal vrtat a doplňovat tabulku variant o nové co se kde ukázalo za poslední rok a otazníky se jen hrnou..ještě jednou díky pánové
Registrovaný uživatel
Olivere urcite jsem to nemyslel hanlive, jestli to vazne dokaze v budoucnu rozklicovat casovani obdobi jednotliviych razeb tak je to urcite zasluzna prace, hadam ze se pak od toho da odvijet dalsi detaily jako situace ohledne stribra,ekonomiky,tezby, v danem obdobi atp... Jen jsem si tady chtel povzdechnout ze ja na tohle asi nemam bunky nebo trpelivost a obdivuju ze nekdo ma. ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 139 140 141 142 143 144 145 146 147 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1