Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Vykupminci.cz
Numisargo

Jan Lucemburský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 141 142 143 144 145 146 147 148 149 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Škoda, že není v lepším stavu, ale řekl bych var. Castelin VIII. 45.
Moderátor
Podle mě je pravděpodobnější, že to bude běžná varianta Castelin VIII.47.
Na líci je poměrně výrazný dvojráz, díky němu je mírně deformované znaménko mezi GRATIA a REX, ale přijde mi to spíše jako čtyřlistá (než pětlilistá) kytička.
Registrovaný uživatel
Těžko říct, možná kdyby se rubní strana nafotila znovu a "Je cerstva" si trochu pohrál se šikmým osvětlením, tak by bylo zřetelnější zda je kytička čtyřlistá nebo pětilistá.
Registrovaný uživatel
Viděl bych to spíše na čtyřlistou, viz sofistikovaná analýza níže.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Souhlas, ta sofistikovaná analýza kolegy to beze všech pochybnosti dokazuje :)
Registrovaný uživatel
Asi ano, nejspíš to opravdu bude jen čtyřlistá trochu zdeformovaná dvojrázem. Koukám, že jsem ve svém předchozím příspěvku psal o nafocení rubní strany, ale samozřejmě jsem měl na mysli lícní stranu :) .
Registrovaný uživatel
Dobrý den

Děkuji všem za rada a cenné informace

Zasílám ještě jednou fotku rubu
Registrovaný uživatel
i líce

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Na těch nových fotkách je to asi vidět ještě lépe - že se jedná o čtyřlistou kytičku - a tedy var. Castelin VIII.47 - ale jsou (ty fotky) moc malé, bez ořezu zbytečností.

Nicméně nevadí, problém je myslím i tak vyřešen.

Zde líc varianty Castelin VIII.45 - s pětilistosu kytičkou.

Obrázek vložený uživatelem


Zde srovnání kytičky z vaší var. VIII. 47 a z var. VIII. 45.

Obrázek vložený uživatelem

U pětilisté kytičky var. VIII. 45 jsou všechny úhly mezi lístky kytičky ostré.
U vaší čtyřlité kytičky jsou všechny patrné úhly pravé či spíše již tupé.
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 6. 1. 2021, 23:25. »
Moderátor
Ještě připojím dotaz - máte někdo ve sbírce či máte alespoň povědomí o existenci varianty Castelin VIII.45?
Registrovaný uživatel
Děkuji za určení a cenné informace.
Registrovaný uživatel
Tento zajímavý grošík se dneska vydražil na jedné zahraniční aukci, měl jsem na něj také zálusk, ale vzhledem k stavu a nečitelnosti některých znamének, jsem do něj nešel. Castelin sice nezná, ale podle nové revize Cast. tab. by se mohlo jednat o V.či VI. skup. var. n3,n5,n3. Zmíňka o vnítřním znaménku (trojlist), by měla být uvedena v příspěvku- Jeřábek, T.: Pražské groše Jana Lucemburského s trojlistem na vnitřním lícním opisu, Numismatický časopis 5,6 2014.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Podle tvaru lva je to z té V. skupiny a podle toho, že rubní značka se zdá být 2. typu (mezi prameny ocasu lva), tak nejspíše V.n5
Registrovaný uživatel
Zdravím pánové.
Po dlouhé pauze se zase vracím k mincím, tedy hlavně ke grošíkům a hned tu mám jednu zapeklitost 😁.
Nedaří se mi určit tohoto Jana, tuto kombinaci nemohu najít ani v revidované tabulce.
Budu rád za vaše laskavé názory, hlavně co si o tom myslí Honza 😊
Omlouvám se za horší fotky a díky...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Moderátor
VI. 36 nebo VII. 39,40, 43

rubní znaménko je buď lehce deformovaná lilie nebo (spíše?) trojlist se stopkou s hranatými lístky
ať již je to ten první nebo druhý zmíněný případ, tak tam chybí spodní část znaménka
Registrovaný uživatel
Dobrý večer všem.
Prosím, řekněte mi o tomto typu grošu, může to být typ 39? A další otázka - prostě nemohu přijít na to, jaký je rozdíl mezi typy 39, 40 a 43? Díky předem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jacx: děkuji za odpověď na mou předchozí otázku))
Registrovaný uživatel
Alexleo, ano Cn. VII. 39,40, 43. V Castelinove tabulce rozdil mezi temito variantami neni.
Moderátor
To jaký rozdíl mezi variantami 39, 40, 43 Castelin viděl dnes nevíme. V Ccastelinově tabulce jsou označeny naprosto shodně a z textu jeho práce také žádný rozdíl nevyplývá. (Nějaké rozdíly se tušit dají - třeba rozdílné tvary trojlistu na stopce, ale zda a jak to rozlišoval Castelin nevíme)

Kontkrétně tento tvůj groš je však zřejmě ražen z upraveného lícního razidla.
Líc byl původně var. VII. 39, 40, 43 a razidlo bylo upraveno na variantu VII. 37, 38 = na líci byly původně kroužky a ty byly nově předělány na plné tečky.

(Pro var. VII. 37, 38 platí totéž, co pro 39, 40, 43. Tedy, že nevíme zda a jaký rozdíl mezi 37 a 38 Castelin viděl.)
Registrovaný uživatel
jacx, xjert01: díky za odpověď 🍻
« Poslední úpravu provedl(a) ALEXLEO v 10. 2. 2021, 7:50. »
Registrovaný uživatel
jacx napsal
Kontkrétně tento tvůj groš je však zřejmě ražen z upraveného lícního razidla.
Líc byl původně var. VII. 39, 40, 43 a razidlo bylo upraveno na variantu VII. 37, 38 = na líci byly původně kroužky a ty byly nově předělány na plné tečky.

Nemohl by ten groš být vyražen ze zaneseného razidla? Proč by někdo předělával kroužky na tečky/kuličky? ;)
Moderátor
Předělání / renovace razidla - znaménka kroužky na plné tečky (případně kroužky na křížky) je opakovaně pozorovaný jev. A že by se zaneslo razidlo právě ve všech šesti pozicích kroužků?
Registrovaný uživatel
Souhlasim, sam taky par grosu s touto upravou mam. Jinak renovace nebo uprava razidla byla zcela bezny a hlavne i nutny jev (i bez upravy znamenek), takze to je i timto vysvetlitelne.
Registrovaný uživatel
Když je to běžně pozorovatelný jev, jaký to má tedy důvod? To už prostě někoho nudily kroužky tak se to jen tak předělalo na tečky/křížky? Nebo to má hlubší důvod, třeba při nástupu nového mincmistra? ;)
Registrovaný uživatel
Dobrý den, pomůže někdo s určením?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 141 142 143 144 145 146 147 148 149 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Jan Lucemburský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1