Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Jaromír, Oldřich, Břetislav I.

Vykupminci.cz
Numisargo

Jaromír, Oldřich, Břetislav I.

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
české denáry první poloviny 11. století - Jaromír, Oldřich a Břetislav I.
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 20. 3. 2013, 10:40. »
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
C 284
velikost 20 x 20 mm váha 1,000g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
aby tu bylo více srovnávacího materiálu pro startovní typ C 284, vkládám pár kousků z http://www.mcsearch.info

Av: ODALRICVS : DVX
Rv: ODALRICVS : DVX (otočené C)
0,96 g

Obrázek vložený uživatelem

---------
Av: ODALRICVS : DVX
Rv: ODALRICVS : DVX
0,98 g

Obrázek vložený uživatelem

----------
Av: ODALRICVS : DVX
Rv: ODALRICVS : DVX
0,92 g

Obrázek vložený uživatelem


Obrázky:
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 20. 3. 2013, 11:34. »
Registrovaný uživatel
Av: ODALRICVS : DVX
Rv: ODALRICVS : DVX
1,12 g


Obrázek vložený uživatelem

--------
Av: ODALRICVS : DVX (obrácené S)
Rv: ODALRICVS : DVX
1,00 g

Obrázek vložený uživatelem

--------

Av: ODALRICVS : DVX
Rv: ODALRICVS : DVX
0,99 g

Obrázek vložený uživatelem

--------
Av: ODALIICVS : DVX (místo R vyraženo I ?)
Rv: ODALRICVS : DVX
0,90 g

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 20. 3. 2013, 11:37. »
Registrovaný uživatel
Hurley napsal
Moc pěkné... Doufám že zde budou kousky jen přibývat a nebudu moc daleko od pravdy když prohlásím, že samo toto vlákno bude jedna velká chlubírna - protože každý přemyslovský denár je tak trochu chloubou :)

MisoPN napsal
Veľmi dobrá téma, o týchto minciach viem veľmi málo, ale musím priznať, že sa mi páčia, tak dúfam, že sa dozviem o nich viacej :)

Pavel_III napsal
Kníže Oldřich nebo indiánský náčelník Oldřich? ;)

oliver napsal
nekde jsem cetl, ze se to interpretuje jako odznak knizeci moci v tehdejsi dobe - tj. celenka z pavich per. ovsem jak moc je to pravda, to netusim...

kacuro napsal
no nevím jestli zrovna z pavých per, ale v české odborné historické literatuře se o tom píše právě na základě vyobrazení na denárech - knížecí čelenka s pery

turtleoverhead napsal
A nebo to prostě jen okopírovali z anglických mincí které byly předlohou pro mnoho prvních českých Denárů.
Aethelred II (978 - 1016)
Long Cross penny
Moneyer: Aelfsige of Barnstaple. S.1151
Foto převzato z:
http://www.coins-of-the-uk.co.uk/pics/hamm/aethel2/1d/index.html

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

oliver napsal
dost mozna, ale dotycny asi take nebyl vyznavacem punku a to ciro bude mit nejaky svuj vyznam, nebo ne?
Registrovaný uživatel
přesouvám sem starší diskuzi z původního vlákna k mincím Oldřicha:

Kucera napsal
Ted kdyz se zjednodusilo vkladani obrazku chci sem hodit par fotek neceho zajimavejsiho ze sve male sbirky techto razeb, treba se i nekdo prida. Posledni prirustek:
Oldrich (1012-33,1034), C.288.
19,8-20,4mm, 0,969g


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 31. 3. 2013, 6:57. »
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
další letosni prirustek (C.292)
19,2-19,9mm, 0,934g


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 31. 3. 2013, 6:58. »
Registrovaný uživatel
denar napsal
krásnej Oldřich :-) V tom opisu Wencezlavs se nejčastěji místo W objevuje II. Ale tady u toho to není moc patrno. Typl bych si na II s nějakou vadou razidla, nebo nálitkem. Jinak je celkem zajímavé , jak se Oldřichovo jméno na mincích měnilo z UDALRICUS na ODALRICUS. Kdo je tu lingvista? Je to tím, jak se německé jméno postupně počešťovalo, nebo se používaly obě varianty současně?


Kucera napsal
Zajimave je ze Cach klade denary s opisem ODALRICVS pred ty s VDALRICVS a v textove casti publikace uvadi ze chronologii zpracovanou Katzem a Skalskym nebyl duvod menit.
K tomu W - mozna tam male a skoro nezretelne propojeni je i kdyz ne tak vyrazne jako treba na stejnem typu z aukce Aurea 2008:


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
přesouvám sem starší diskuzi z původního vlákna k denárům knížete Jaromíra:

Kucera napsal
Protoze sem nikdo nic nedava tak alespon na oziveni jedna razba ceskeho knizete ktery si na tomto svete moc radosti neuzil:
Jaromir, denar C.263
18,6-19,6mm, 0,961g


Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


jv64 napsal
Skutečně nádherný exemplář ....
Jestli se nemýlím, tak kterýsi Nummus OL tak před deseti lety ?
Nevypátral jste někde, co je v tom opise na rubu ?


denar napsal
kucera: tak ten je parádní :-) Gratuluju


Kucera napsal
Mate dobrou pamet, a co se toho opisu tyce tak je pro mne zahadou, a tak trochu doufam ze zde nekdo napovi


Hurley napsal
Možná budu za blbce, ale připadá mi, že ten opis na rubu je taky IAROMIR... ale zleva do prava...


jv64 napsal
Odpověď neznám a latiník nejsem ani trochu, proto jsem to nadhodil do diskuze.
Opis na rubu určitě na IAROM začíná a může to být i IAROMIR, ale taky může být třeba dělený IAROM XRISTVM C A
Mohlo by to pak být i nějaké biblické (křesťanské, náboženské) úsloví, jako je na jiném časově blízkém Jaromírově typu I (ESVS) X(RISTVS) DOMINVS NOSTER, ve zkratce.
Možná se tomu už někdo věnoval, F.Cach má článek v NSb 1960 o Jaromírech (bohužel jsem sborníky půjčil kamarádovi).


Suvorov napsal
na rubu je to podle mě IAROMI[R] B[OHEMORUM] DU[X] zleva doprava
líc: zprava doleva IAROM[IR] XRISTUM CA[RITATEM]

to poslední CA jsem spíš hádal, nejsem si na 100% jistý ani správností pádů :roll:


alarich napsal
Kucera:No to je aspon DENÁR z velkým D!
Super kus takových se moc nevidí.


jv64 napsal
suvorov: to vypadá skoro nadějně, (klobouk dolů... :shock: !!)
Proklepl jsem synovy znalosti (má latinu jako nepovinný předmět první rok :mrgreen: ) a XRISTUM prý je "akusativ" = 4.pád, tedy snad Jaromír Krista milující (?). Caritas =křesťanská láska, i ve smyslu slova charita, dle slovníku též vážnost, úcta. To by dávalo smysl ...
Zkoušel jsem dodhledat známé opisové varianty toho denáru, ty které jsem našel se moc vzájemně neliší.


jv64 napsal
kucera: omlouvám se za takovéto "parazitování" na tématu, k denáru samotnému prostě není co dodat :D


Suvorov napsal
jv64: Krista milující vypadá dobře, v tom případě by tam nebylo CARITATEM, ale spíš asi CARITANS, tyhle slovesné tvary mi moc nejdou :oops: schválně by mě zajímalo, jestli je celé znění opisu někde správně rozluštěné...


tenzor napsal
Je potreba si uvedomit, ze lide, co vyrabeli razidla v te dobe, nebyli zrovna mistri pres latinu...


jv64 napsal
Jasně, ti třeba ne, i když bych nepodceňoval ani ty, kteří už měli nějaký ten rok v mincovně a nějaké to razidlo za sebou, to nutně nemuseli být úplní primitivové.
Samozřejmě u hodně denárů to byla rutina, měli vzor a ten vypuncovali, tu pečlivěji, tu méně, takže pak vznikaly koruptely.
V každém případě ale latinu uměli ti, co jim texty předepisovali, předpokládá se, že asi často nebo většinou kněží. A ti tam v této době občas kromě tradičního XY DVX / ABC CIVITAS napsali i nějaké to hlubší sdělení. Nejen na našich ale i na cizích ražbách je to celkem známá problematika.


Kucera napsal
Dekuji kolegum za pomoc s opisy, nemaje klasickeho vzdelani s latinou stale se musim ucit ;)
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 31. 3. 2013, 6:57. »
Moderátor
jeden bezny denar ktery ma urcite kazdy, zde s drobnou odchylkou obrazu:
Oldrich, denar C.283
20,3-20,6mm, 0,759g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
jeden bezny denar ktery ma urcite kazdy, ...

Jo jasně, já jich mám pytel a požívám je jako zarážku aby se mi nezabouchly dveře ;)
Registrovaný uživatel
:D také asi nejsem "každý" ... nicméně denárek je nádherný, radost pohledět ...
Moderátor
Já nemám Oldřicha žádného, ale kdyby byl k mání nějaký za cenu, kdy by ho mohl mít každý, tak určitě beru ;)
Moderátor
jezusmaria nic jsem tim nemyslel, jenom ze to neni zadna raritka :oops: ;)
Registrovaný uživatel
Nemohu si pomoci, ale ja na te druhe fotce vidim Houmra Simpsna :)
Registrovaný uživatel
Tovy napsal
Nemohu si pomoci, ale ja na te druhe fotce vidim Houmra Simpsna :)

Jo a na druhé straně v levém horním poli je donut \kobliha s dírou\ ;)
Moderátor
Hezký, a mezi Oldřichy nepatří k nejběžnějším. I když se jich teď odkudsi pár vyrojilo.
A je to taková záhadná ražba, ne přímo tento základní typ se jménem Oldřicha na obou stranách, ale celá ta skupina se stejným obrazem na rubu i líci, ale různými opisy. Některé mají v opise proslulé "REGNET IN PRAGA SCTA", další jsou Oldřich / Břetislav, jiné dokonce s CVRIM, další mají zkomoleniny Jaromíra. Vše z hradeckého nálezu, tak snad už konečně letos vyjde.
Moderátor
Asi budu za nevzdělance, ale proč je tam to SCTA? Má to být SANCTA? Je to z toho důvodu, že bylo v Praze biskupství?
Moderátor
Sancta to určitě je. Ale na otázku jsou jen hypotetické odpovědi. Není k dispozici žádné "doprovodné" vysvětlení v písemných pramenech. Je jen ten nápis na dvou typech mincí. Něco o tom snad psali badatelé, když se poprvé tyto denáry objevily, nejspíš J.Hásková a J.Šůla.
S biskupstvím ta proklamace souvisí, ale pravděpodobně s vyšším stupněm, metropolí. Mince s tímto nápisem byly raženy někdy cca 1010-1012 a Praha v té době byla "pouhým" biskupstvím, snaha o vlastní církevní metropoli byla ještě dlouho neúspěšná. Přitom kořeny těchto snah jsou spojovány již s osobou sv.Vojtěcha. Ovšem r.1000 bylo nad jeho hrobem na arcidiecézi povýšeno císařem Otou III. Hnězdno a Boleslav Chrabrý tak pro Polsko získal to, co si Přemyslovci marně nárokovali pro Prahu. V r. 1012 byla konstalace taková, že Přemyslovci, Jaromír i Oldřich bojovali v 15let trvajícím válečném konfliktu na straně nového císaře Jindřicha II. proti Polákům. Snad v tom okamžiku spatřovali příležitost svůj nárok touto formou prezentovat.
Další pokus pak podnikl až r.1039 Břetislav přenesením Vojtěchových ostatků z Hnězdna do Prahy.
Registrovaný uživatel
Jeden s hezkymi parametry :)
Oldrich, denar Cach 288
1.00g, 20mm

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkný, nádherné detaily v obličeji, jak se spokojeně tváří :D ;)
Registrovaný uživatel
ano, je opravdu krásný!
Moderátor
Nádhera, gratuluji, hned jsem si aspoň stáhl obrázek. Originál se mě zatím nějak vyhýbá. Jak se také dívám, co kousek jiné razidlo.
Registrovaný uživatel
Jsem rad, ze se libi, diky!

turtleoverhead: Ja bych spise rekl, ze primo podrimuje :)
Registrovaný uživatel
WAG 66/1653 380,- Eur + % :twisted: :twisted: :twisted: :P
Tovy napsal
Jeden s hezkymi parametry :)
Oldrich, denar Cach 288
1.00g, 20mm

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Denárové období » Jaromír, Oldřich, Břetislav I.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1