Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Josef I. (*26.7.1678 +17.4.1711)

Vykupminci.cz
Numisargo

Josef I. (*26.7.1678 +17.4.1711)

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Zde ještě odkaz na článek o dolování zlata v Jílovém:
http://www.mining.cz/TEXTY/Jilove1.htm
Registrovaný uživatel
Děkuji všem za názory. Zatím neznám složení mince, teprve ponesu kamarádovi na XRF analýzu prvkového složení.
Zatím jen dle zkoumání pod lupou to vypadá na pozlacenou měď. Takový typ mince se ale pokud vím nerazil, nebo to alespoň není zdokumentováno, případně se nejedná o oficiální ražbu. Ražba je velice kvalitní a detailně propracovaná, když srovnám s originálem. Ještě mne napadlo falzum? Rozměr mince odpovídá originálu, tj. 22 mm, tloušťka 0,3 mm (jakou mají AU a AG ražby nevím), váhu zatím neznám. Jenže díky oušku a místy sloupnutému zlacení stejně nebude moc prokazatelná.
Moderátor
pawcz napsal
Děkuji všem za názory. Zatím neznám složení mince, teprve ponesu kamarádovi na XRF analýzu prvkového složení.
Zatím jen dle zkoumání pod lupou to vypadá na pozlacenou měď. Takový typ mince se ale pokud vím nerazil, nebo to alespoň není zdokumentováno, případně se nejedná o oficiální ražbu. Ražba je velice kvalitní a detailně propracovaná, když srovnám s originálem. Ještě mne napadlo falzum? Rozměr mince odpovídá originálu, tj. 22 mm, tloušťka 0,3 mm (jakou mají AU a AG ražby nevím), váhu zatím neznám. Jenže díky oušku a místy sloupnutému zlacení stejně nebude moc prokazatelná.


Au standartně dukátová hmotnost 3,5g...ag kolem 2,5g..U váší vzhledem k oušku to bude problém odhadnout .. Ale může se jednat o zlacené stříbro, jako brož velmi pravděpodobné, klidně i měď a dobový padělek s ouškem, hodně zajímavé .. Samozřejmě analýza nebude na škodu.Zřejmě se jedná o nález..
Registrovaný uživatel
Zatím jsem u kamaráda nechal alespoň zvážit, hmotnost je 1,6g.
Kamarád se přiklání spíše ke zlacenému stříbru, zřejmě ale méně kvalitnímu. No v každém případě to není ani Au, ani Ag ražba, které jsou zdokumentovány. Takže nejspíš falzum? Že by to byl od začátku šperk se mi moc nezdá. Jinak ano, jedná se o nález. Jakmile budu znát složení, dám vědět.
Registrovaný uživatel
Ta zlatá ražba s parametry dukátu měla hlavně "propagační účel" jako důkaz úspěšného obnovení těžby zlata v Jílovém. "Stříbrné ražby" tedy měly nejspíš jenom funkci zkušebního odražku a tím pádem nemuseli mít nutně všechny stejné parametry.
Např. v Donebauer, Max: Beschreibung der Sammlung Böhmischer Münzen und Medaillen des Max Donebauer (In numismatisch-geschichtlicher Bearbeitung von Eduard Fiala, Prag, 1889) je u stříbrného odražku (pol. 4234) uvedená hmotnost 1,35 g při zhruba stejném průměru (22 mm) jako má zlatá ražba. Když uvážíte + dodatečné pozlacení + ouško - koroze, tak to by mohlo klidně i odpovídat tomu vašemu.
V záři 2004 se měl dražil stříbrný odražek ze sbírky Hanse Dietikera. Možno by mohl někdo kdo má katalog z aukce kouknout jakou měl hmotnost.
_______________
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Moderátor
U Ag odražku ze sbírky Hanse Dietikera (pol. 487) je uvedena hmotnost 1,60g, vydražil se za 1100 € + aukční poplatek.
Moderátor
pawcz napsal
Zatím jsem u kamaráda nechal alespoň zvážit, hmotnost je 1,6g.
Kamarád se přiklání spíše ke zlacenému stříbru, zřejmě ale méně kvalitnímu. No v každém případě to není ani Au, ani Ag ražba, které jsou zdokumentovány. Takže nejspíš falzum? Že by to byl od začátku šperk se mi moc nezdá. Jinak ano, jedná se o nález. Jakmile budu znát složení, dám vědět.


1,6 g s ouškem?
Nebo jak jste to vážili?...
Určitě se jedná o ag. Odražek..měď by vypadala pravděpodobně jinak v zemi..
Registrovaný uživatel
Ano, je to 1,6g i s ouškem.
Registrovaný uživatel
Ještě bych se chtěl zeptat na váš názor ohledně čištění. Čistit, nebo nečistit? Případně v čem... citronka, LEUCHTTURM lázeň na Au/Ag? Dále pak na možnosti restaurování mince, zda je vhodné se do toho pouštět, případně u jaké firmy/restaurátora? Děkuji
Registrovaný uživatel
Najskôr si počkaj na to, čo to je. Potom môžeš čistiť do bezvedomia.. :)
Ak to bude prkotina..
-s-
Moderátor
pawcz napsal
Ještě bych se chtěl zeptat na váš názor ohledně čištění. Čistit, nebo nečistit? Případně v čem... citronka, LEUCHTTURM lázeň na Au/Ag? Dále pak na možnosti restaurování mince, zda je vhodné se do toho pouštět, případně u jaké firmy/restaurátora? Děkuji


Normálně se mince do sbírek nerestaurují přesněji neopravuji. Pokud je restaurováním míněno pouze čištění oněch nalezených mincí tak ano.
Ve vašem případě bych se do žádného čištění nepouštěl. Velmi pravděpodobně se jedná o stříbro.. Tenký střižek je velmi křehký, mince je prasklá a snadno by se zlomila.
Do sbírky je takto požkozená mince s ouškem v podstatě nezařaditelná. Naopak s badatelského hlediska může být pro někoho ze zdejších zajímavá. Osobně neznám,výskyt ani záznam o ag. odražku tak vzácného jilovskeho dukátů..
Moderátor
Barbare to že neznáte Ag odražek je irelevantní. Zde výše zmiňovaný Ag odražek - odkaz na foto z katalogu aukce firmy Meister & Sonntag z 20.9.2004 kde se dražila sbírka českých mincí Hanse A. Dietikera:
http://imgway.cz/v/1C6v.jpg
Moderátor
Kucera napsal
Barbare to že neznáte Ag odražek je irelevantní. Zde výše zmiňovaný Ag odražek - odkaz na foto z katalogu aukce firmy Meister & Sonntag z 20.9.2004 kde se dražila sbírka českých mincí Hanse A. Dietikera:
http://imgway.cz/v/1C6v.jpg


Napsal jsem osobně ho neznám a že je to irelevantní, je myslím jasné..
Tak by bylo vhodné se zaměřit na samotné téma odražek a né tady soudit co je a co není irelevantní Kučera!
Mimochodem kdyby jste ho,, nevykopal,, s nějakýho aukčniho katalogu 17 let starého, nevěděl by jste, že vůbec existuje a myslím, že i značná většina zdejších.. O odražcich dukátů v literaturach toho moc není a už vůbec né o Jilovskych, asi tak..
Moderátor
To že si to neumíte najít v literatuře je jenom váš problém, potom se ale k tomu nevyjadřujte. Již v příspěvku #100 jsem psal že Ag odražek je zmíněn v díle od Čermáka a Skrbka. Kolega Ander zde uvedl další odkazy a já ještě doplním že Ag odražek je uveden i v katalogu Herinek a také v Halačkovi, takže asi tak ...
Registrovaný uživatel
Nojo, mince vypadá stejně jako ta z katalogu. Takže je to tedy pravděpodobně odražek jílovského dukátu, na který někdo naletoval ouško a pozlatil. Kolik takových odražků vzniklo se asi neví, že? Jsem zvědav na analýzu složení, ta ale bude nejdříve v polovině dubna :/
Moderátor
Kucera napsal
To že si to neumíte najít v literatuře je jenom váš problém, potom se ale k tomu nevyjadřujte. Již v příspěvku #100 jsem psal že Ag odražek je zmíněn v díle od Čermáka a Skrbka. Kolega Ander zde uvedl další odkazy a já ještě doplním že Ag odražek je uveden i v katalogu Herinek a také v Halačkovi, takže asi tak ...


Kučera, vždyť jsem psal, že všeobecně toho v literatuře moc není k odražkum jako takovým ..
A konkrétně k jílovskym odražkům nic, krom vašeho odkazů s aukce, před 17 lety, tak si tady laskavě, nenahanějte ego..
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 29. 3. 2021, 22:55. »
Moderátor
pawcz napsal
Nojo, mince vypadá stejně jako ta z katalogu. Takže je to tedy pravděpodobně odražek jílovského dukátu, na který někdo naletoval ouško a pozlatil. Kolik takových odražků vzniklo se asi neví, že? Jsem zvědav na analýzu složení, ta ale bude nejdříve v polovině dubna :/


To víte , že není známo.. Ale vzhledem k výskytu minimum. Miň než samotných dukátů 1710 , kterých nebylo mnoho...
Registrovaný uživatel
Je úplne jedno či to bol unikát, vzácna minca alebo kolotočová atrakcia. Je rozbitá na šrot ako po desiatej borovičke. :D
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Fidzi napsal
Je úplne jedno či to bol unikát, vzácna minca alebo kolotočová atrakcia. Je rozbitá na šrot ako po desiatej borovičke. :D


Pravda...
Registrovaný uživatel
Pan Kučera publikoval na tomto fóru celou řadu zajímavých a poučných příspěvku na téma ražeb z pražské mincovny. Již v r. 2011 psal zde o jílovských dukátech a v r. 2014 konkrétně i o typu Halačka 1713a. U jeho příspěvku následně přímí účastníci dražby diskutovali o osudu onoho vydraženého stříbrného odražku ze sbírky Hanse Dietikera.
Stříbrný odražek je uveden v relevantních katalozích na české ražby (např. i v CNA). 3 exempláře jsou popsány ve 3 slavných sbírkách.
Tvrzení, že nebýt náhody nevěděl by dlouholetý sběratel pražských ražeb p. Kučera o existenci stříbrného odražku, je prostě hloupost ...
_______________
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Registrovaný uživatel
Výstižně napsáno, naprostý souhlas
Moderátor
Ander napsal
Pan Kučera publikoval na tomto fóru celou řadu zajímavých a poučných příspěvku na téma ražeb z pražské mincovny. Již v r. 2011 psal zde o jílovských dukátech a v r. 2014 konkrétně i o typu Halačka 1713a. U jeho příspěvku následně přímí účastníci dražby diskutovali o osudu onoho vydraženého stříbrného odražku ze sbírky Hanse Dietikera.
Stříbrný odražek je uveden v relevantních katalozích na české ražby (např. i v CNA). 3 exempláře jsou popsány ve 3 slavných sbírkách.
Tvrzení, že nebýt náhody nevěděl by dlouholetý sběratel pražských ražeb p. Kučera o existenci stříbrného odražku, je prostě hloupost ...


Bavíme se o odražcich a né o samotných dukátech.
Dohadovat se zdá-li věděl o konkrétním ag. odražku, či ne je nesmysl.
Pouze vycházím s jeho tvrzení, že se Halačka zmiňuje o tom to konkrétního ag. odražku dukátů 1710, což je nepravdivé.
..Zřejmě jen chybně citoval ze svého aukčniho odkazů, který zde vložil.
Já nepochybuji o jeho znalostech a zkušenostech, ale tak jako každý z nás nemusí vědět vše, zejména pokud se jedná o tenhle typ málo publikovaných mincí jako jsou, odražky dukátů...
Za mne se jedná o velkou vzácnost, bohužel v podstatě bezcenném stavu..
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 30. 3. 2021, 18:42. »
Moderátor
Mimochodem onen aukční katalog mám také..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No,nechtěl jsem se vměšovat do tehle diskuse,protože o těchto odražcích dohromady nic nevím..
..ale myslím že jsi barbare nyní vstoupil do toho největšího lejna které jsi mněl v cestě a kráčíš dál,nevědouc o tom...
Protože obvinovat zrovna p.Kučeru z toho že si tady honí ego-to je něco nehorázného.
Myslím že své znalosti už zde prokázal nesčislněkrát...a zcela nepochybně patří k těm lidem od kterých se dá leccos zajímavého dozvědět a přiučit.
Osobně mi je velmi líto,že se jeho působení na foru stalo velmi sporadickým.
A asi nejen mně ale i řadě dalších...i těch kteří nemají koule to zde přiznat.
Konec hlášení.
Moderátor
Lopez1506 napsal
No,nechtěl jsem se vměšovat do tehle diskuse,protože o těchto odražcích dohromady nic nevím..
..ale myslím že jsi barbare nyní vstoupil do toho největšího lejna které jsi mněl v cestě a kráčíš dál,nevědouc o tom...
Protože obvinovat zrovna p.Kučeru z toho že si tady honí ego-to je něco nehorázného.
Myslím že své znalosti už zde prokázal nesčislněkrát...a zcela nepochybně patří k těm lidem od kterých se dá leccos zajímavého dozvědět a přiučit.
Osobně mi je velmi líto,že se jeho působení na foru stalo velmi sporadickým.
A asi nejen mně ale i řadě dalších...i těch kteří nemají koule to zde přiznat.
Konec hlášení.


Ale Pánové, naopak já vůbec nemám páru kdo je p. Kučera a právě to je na tom to krásné ;)..Myslím pro p. Kučeru to bude výzva aktivně se znovu zapojit.
Zde na sběrateli jsem jen krátce všeho všudy 6stým rokem a nemohu znát všechny kdo je kdo..
Lopezi víš jakej jsem, jen si vzpomeň na nás dva .. ;) než jsem tě zde poznal, po odborné stránce,, pořádně jsem si tě,, proklepl,, a nyní nepochybuji o tvých kvalitách... Žádné lejno tohle není pánové, pouze bližší seznámení... ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 >

Sběratel.com » Mince Habsburků » Josef I. (*26.7.1678 +17.4.1711)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1