Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Josef II. (*13.3.1741 +20.2.1790)

Vykupminci.cz
Numisargo

Josef II. (*13.3.1741 +20.2.1790)

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Kupferstift
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Děkuji za reakci.

Měděné 1/4 krejcary Josefa II. z období spoluvlády byly raženy pouze ve dvou ročnících-jeden ve vídeňské a druhý ve smolnické mincovně.

Tuto problematiku jsem rozebíral s jedním sběratelem měděných mincí a v jeho záznamech hezky zachovaných mincí lze nalézt pouze odkaz na položku z aukce Raucha z roku 2005, kterou zmiňujete. Je pravdou, že nesleduje např. Aukro z důvodu neserioznosti prodejců, ale podle jeho názoru se jedná v případě 1/4 krejcaru 1777 S o vzácný ročník, což je patrno z dosažené aukční ceny již z dávného cenového "středověku." Mince tohoto ročníku lze občas zaregistrovat, ale převážně se jedná nesběratelské kusy.

Za vzácné bych považoval něco, co se vůbec nebo téměř vůbec nevyskytuje - v tomto případě vídeňský 1/4 krejcar 1772, na který jsem dosud nenarazil (pokud někdo má nebo ví, kdy a kde se dražil, budu rád za info).

Měděné (zvláště drobné) mince, pokud se nejedná o vyložené vzácnosti, se v normálních aukcích moc nevyskytují, takže přehled o výskytu je značně zkreslený. Kupříkladu jednokrejcar 1779 bez značky mincovny se vyskytuje velmi málo, v sálových aukcích jsem zatím našel 3 kusy jenom (z toho 2 byly v lotech). V internetových aukcích se objevilo více kusů a nešlo zdaleka o šroty. Třeba ten od Frühwalda z TOP3 Auction 4, položka 509 (docílená cena 1250 EUR bez poplatku, první foto) se v červnu 2017 prodal na eBay kolem 300 EUR (druhé foto). Já sám mám také z internetové aukce (třetí foto) a stav také celkem ujde. Tuto minci bych považoval za vzácnou.

Ale zpět k 1/4 krejcarům 1777 - sice je asi jenom pár výskytů mincí v top stavu, ale v "obyčejné" zachovalosti jich je relativně hodně, takže bych si tento ročník netroufal označit za vzácný. Vzácný stavem to ano, ale to platí v tomto období snad u všech měděných mincí. Nebo alespoň mě teď nenapadá nic, co z měďáků z 18. století by bylo běžně dostupné v top stavu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuji za reakci a fota, alespoň někdo, kdo má o měděných mincích přehled.

Samozřejmě termín vzácný je myšlen ve smyslu, kdy se mince nachází alespoň ve slušné zachovalosti se všemi zachovanými detaily. Jistě se nejedná o ražbu velmi vzácnou, či mimořádně vzácnou. Videňská ražba pak bude v hezké zachovalosti na úrovni mimořádně vzácné mince ve výskytu jednotek kusů.

Kolega nad touto ražbou od rána přemýšlel, nebyl si jist stavem. Z tohoto důvodu poslal majiteli dotaz a až po kladné odpovědi večer tuto položku koupil.

Krejcar 1779 je jistě zajímavější, což si byl vědom i kolega, který nabízený kus vydražil právě v aukci u Frühwalda. Minci jsem fyzicky viděl a je hezčí než na fotu. Samozřejmě deklarovaná zachovalost neodpovídá skutečnému stavu.

Měděné mince byly u našich sběratelů dlouhou dobu na vedlejší koleji, ale v poslední době nastal zásadní obrat a tyto mince jsou poptávané. Pěkné kusy pak stojí velké peníze, ale dá se říci, že oprávněně. Já se věnuji v současné době pouze stříbrným a měděným mincím císaře Františka II./I. a proto vím, že se jedná o nelehký úkol sehnat pěknou měděnou minci.

Pokud byste měl zájem o polemiku na téma měděných mincí císaře Františka II./I., můžete mne kontaktovat na email.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
arc napsal
Za vzácné bych považoval něco, co se vůbec nebo téměř vůbec nevyskytuje - v tomto případě vídeňský 1/4 krejcar 1772, na který jsem dosud nenarazil (pokud někdo má nebo ví, kdy a kde se dražil, budu rád za info).


Na tento ročník se mně nepodařilo (a nejenom mně) získat odkaz a to ani v případě odřeného kusu.

1/4 krejcar 1777 S je sice běžnější ročník, ale v pěkné zachovalosti je velmi omezeně dostupný. Zde uvedený kus již kolega obdržel a podle jeho názoru se jedná o druhou nejhezčí minci, kterou v případě tohoto ročníku zaznamenal. Tuto mince lze ohodnotit kvalitou 1/1 s růžovou patinou bez lesku.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1: tak to jsme na tom stejně :? a není to jenom tento 1/4 krejcárek, ale např. z více než 330 mincí Josefa II. jako spoluvládce jsem jich kolem 40 dosud nezaznamenal (případně si vzhledem k zachovalosti nejsem jist, zda se jedná skutečně o ten kýžený kus) - samozřejmě může být také na vině chyba v přepisech při katalogizaci (ať už v aukčních katalozích nebo v soupisech).

Kolegovi můžete za mě pogratulovat. Chvíli jsem o něm také uvažoval, ale právě to, že vím o existenci hezčího, mě od koupě odradilo a řekl jsem si, že počkám na "ten ještě lepší" (snad se někdy i dočkám :P ).
Registrovaný uživatel
Měděné mince jsou zajímavé. Taky čekám na "tu lepší" před rokem 1700.
Ale nemůžu dát tisíce € za jedno kolečko.
Registrovaný uživatel
Měděné mince jsou zajímavé a to z několika důvodů. Předně se jednalo o nejnižší nominály, které soustavně obíhaly a tak mohly i během jednoho dne změnit několik majitelů, kteří se k nim nechovali v rukavičkách. Pak i z velkých jednotlivých nákladů lze v dnešní době dohledat pouze minimální část, která by snesla přísnější kritéria na zachovalost. Některé ročníky byly navíc raženy pouze v omezených, či malých nákladech. Ale i tak se některé zajímavé mince nechají koupit za relativně zajímavější cenu, než mnohem oblíbenější, např. tolarové ražby, které mohou být i výskytem mnohem běžnější.

Proto se nelze divit, že měděné mince v dnešní době přicházejí do obliby a zajímavější ročníky tak mohou stát vyšší ceny. Na druhé straně lze koupit krásné kusy ze sorty běžnějších ročníků za velmi nízkou cenu. Přitom se nemusí jednat o běžné mince, protože tyto krásně zachované mince musíme hledat v některých případech velmi dlouhou dobu.

Já se věnuji také měděným mincím císaře Františka II./I. a jako příklad mohu uvést 1/2 krejcar 1816 A, který jsem koupil za "pár korun" po mnoha letech až v německé aukci.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
a môžem sa spýtať kde bol ten 1/4 grajciar "k mání"?
Registrovaný uživatel
maros: 1/4 krejcar Josefa II. byl na MA

Evropa1: tak ano, měďáky 1816 jsou běžné, ale nerazily se ještě i za Františka Josefa I. (nevím to jistě, o toto období se nezajímám)?
Registrovaný uživatel
arc napsal
Evropa1: tak ano, měďáky 1816 jsou běžné, ale nerazily se ještě i za Františka Josefa I. (nevím to jistě, o toto období se nezajímám)?


Měděné mince s s letopočtem 1816 ve vídeňské a kremnické mincovně razily.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Jen zabezpečit, uskladnit (proti oxidaci) měďaky pro zachování špičkové patiny tak aby se neměnila je umění... Opravdu zachovalé kusy, nečistěné (např. Před 100lety) s původní atraktivní patinou se zůstatkem ražebniho lesku je jako šafránu a to i u běžných ročníku. Vzácnější ražby v takovýchto stavech je opravdu vzácnost a proto i cena...
U nás mezi zběrately mnohdy ještě neplatí, to co například v zahraničí, kde sběratelé zvlášť hodnotí kvalitu patiny Cu, AG, AU mincí a to zejména na bežnějšich ročnících...
Uvedu z příklad.... Na akci jsou dva naprosto stejně zachovalé kusy AG mince v UNC stavu obě jsou nečištěné stejných ročníku, pouze cena se výrazně liší a to vzhledem k rozdilu v patině.. Tohle je typický příklad pro aučni síně například v Británii,kde se cenu odvíjí nejen na vzácnosti a zachovalosti, ale také stav(atraktivita) patiny.
Registrovaný uživatel
barbar napsal
U nás mezi zběrately mnohdy ještě neplatí, to co například v zahraničí, kde sběratelé zvlášť hodnotí kvalitu patiny Cu, AG, AU mincí a to zejména na bežnějšich ročnících...
Uvedu z příklad.... Na akci jsou dva naprosto stejně zachovalé kusy AG mince v UNC stavu obě jsou nečištěné stejných ročníku, pouze cena se výrazně liší a to vzhledem k rozdilu v patině.. Tohle je typický příklad pro aučni síně například v Británii,kde se cenu odvíjí nejen na vzácnosti a zachovalosti, ale také stav(atraktivita) patiny.


Ale k tomu již nemalé procento našich sběratelů přihlíží a pak v případě takové zachovalosti jsou ochotni si připlatit.

Pak jsou ale i takoví a není jich také málo, kteří ze zásady čistí, aby se mince leskly. Stačí se podívat na před aukční vystavený materiál na nemalém procentu našich aukcí. Mince se přeci musí lesknout, aby o ně byl zájem-tmavší patina přeci nikoho nebude táhnout.

Jen se děsím, až se moje sbírka dostane do ruk takového břídila čističe a dané mince zničí. Bohužel tito lidé zničili spoustu kvalitních památek minulosti. Přeci peníze a zisk dostane vždy přednost, ať to stojí cokoli.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 30. 7. 2019, 13:29. »
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Jen zabezpečit, uskladnit (proti oxidaci) měďaky pro zachování špičkové patiny tak aby se neměnila je umění... Opravdu zachovalé kusy, nečistěné (např. Před 100lety) s původní atraktivní patinou se zůstatkem ražebniho lesku je jako šafránu a to i u běžných ročníku. Vzácnější ražby v takovýchto stavech je opravdu vzácnost a proto i cena...
U nás mezi zběrately mnohdy ještě neplatí, to co například v zahraničí, kde sběratelé zvlášť hodnotí kvalitu patiny Cu, AG, AU mincí a to zejména na bežnějšich ročnících...


Uskladnění špičkově zachovaných měděných mincí je problém, protože v tomto případě velmi záleží i na zachování zajímavějšího odstínu patiny. Pak si tyto mince zaslouží naší zvláštní pozornost.
I když jsem odpůrcem škatulek PCGS, v případech špičkově zachovaných vzácnějších měděných mincí, asi nejsem proti, protože to může být jedno z přijatelných řešení. Několik škatulek se stříbrnými mincemi jsem již zničil, ale naopak v případě jedné měděné mince o této možnosti uvažuji a to z několika důvodů.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
arc napsal
Kolegovi můžete za mě pogratulovat. Chvíli jsem o něm také uvažoval, ale právě to, že vím o existenci hezčího, mě od koupě odradilo a řekl jsem si, že počkám na "ten ještě lepší" (snad se někdy i dočkám :P ).


Kolegovi jsem gratulaci předal a i když při koupi váhal, dnes je rád, že minci vlastní.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
arc napsal
Evropa1: tak to jsme na tom stejně :? a není to jenom tento 1/4 krejcárek, ale např. z více než 330 mincí Josefa II. jako spoluvládce jsem jich kolem 40 dosud nezaznamenal (případně si vzhledem k zachovalosti nejsem jist, zda se jedná skutečně o ten kýžený kus) - samozřejmě může být také na vině chyba v přepisech při katalogizaci (ať už v aukčních katalozích nebo v soupisech.


V případě mincí Františka II./I. platí to samé. Některé ročníky platí za mimořádně vzácné a dají se zaregistrovat možná jednou v životě, některé ani to ne. To ale neznamená, že neexistují-pouze jsme neměli štěstí.

O existenci některých ročníků ale vážně pochybuji. Bohužel některé ročníky "vznikly" na dávných chybách, které noví autoři numismatických seznamů stále přebírají a ze stále se opakujících chyb vznikla pravda.

Proto já věřím pouze tomu, co mám v ruce, či je bezpečně zdokumentováno!!
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1: ano, vidím to úplně stejně - neustále dokola opisované chyby (a k tomu nějaké nové), takže nevěřím ničemu, co nevidím :)
Registrovaný uživatel
arc napsal
Evropa1: ano, vidím to úplně stejně - neustále dokola opisované chyby (a k tomu nějaké nové), takže nevěřím ničemu, co nevidím :)


Ano, bohužel vznikají zcela nové chyby. Já jsem v poslední době zaregistroval dvě fatální chyby mincí, které byly v aukčním katalogu popsány dobře, ale autor nového seznamu si sdělení v katalogu špatně přečetl a tento omyl zlegalizoval do podoby neexistujících mincí..
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
arc napsal
Evropa1: ano, vidím to úplně stejně - neustále dokola opisované chyby (a k tomu nějaké nové), takže nevěřím ničemu, co nevidím :)


I když já se numismaticky a sběratelsky věnuji převážně měděným mincím pouze císaře Františka II./I., jsem ve spojení s kolegou, který sbírá měděné mince z období vlády Karla VI až Františka Josefa I. Na tomto základě mám snad nějaký všeobecnější přehled o měděných mincích. Bohužel na těchto stránkách není snadné se dopracovat k nějakému širšímu zájmu za podpory ostatních uživatelů.

Tato problematika nám dokáže položit mnoho otázek a není snadné na ně hledat odpovědi. Navíc některé otázky nechci řešit veřejně. Proto Vás chci opětovně požádat, pokud je to možné, o osobní elektronickou komunikaci.

Děkuji.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Znáte jméno sběratele, či sbírka byla v aukci v Šumperk?. Myslím, že tak ucelenou sbírku mincí Josefa II moc lidí nemělo, a nebylo by od věci používat jméno v provenance

Škoda že jsem vydražil jen jednu minci, a k tomu jedinou, kde jsem váhal, jestli vůbec mám přihazovat. Co si myslíte o položce 330?
_______________
kdyby někdo potřeboval ceník oběžných mincí - tabulku pro své úpravy, vyžádejte na : adorosh@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Nalezen v záklopu na půdě. Ta patina naživo je nádherná :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Ahojte, pozdrav zo Slovenska zasielam. Takmer 40tka na krku a prvy krat na fore, prvy prsipevok, verim, ze v pohode :) Chcel by som sa vas vsetkych uprimne spytat co bol dovod, ze ste si vybrali prave zbieranie minci Josefa II.? Dakujem ..PS: lub121 krasny nalez "na pude" !
Registrovaný uživatel
Nejak to tu po tych rokoch stichlo...ak by ste mali mince Josefa II. na predaj v klude mi piste. Dakujem
Registrovaný uživatel
Ok, ale kam ti to máme napísať?
Registrovaný uživatel
cesar, niečo by sa našlo. V prípade záujmu sa mi ozvi na lupola@centrum.sk.
Registrovaný uživatel
Sigur ahoj, dakujem pisem ti email. No veril som ze sa nejak rozprudia vase odpovede tu pre vsetkych ...ved to moze byt zaujimava tema ...a kedze je to "komunita" Josef II tak som veril ze to moze byt pre nas vsetkych motivacne neajkym sposobom...ale v poriadku, ziaden tlak :) pohodovy vecer vsetkym

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 >

Sběratel.com » Mince Habsburků » Josef II. (*13.3.1741 +20.2.1790)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1