Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Josef II. (*13.3.1741 +20.2.1790)

Vykupminci.cz
Numisargo

Josef II. (*13.3.1741 +20.2.1790)

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Při zařazování nových přírůstků spoluvládních dvacetníků jsem natrefil na jednu možná zajímavost. Týká se konce titulatury v líci mince. U ročníku 1775 B jsem si všiml, že se mi liší opis M. D. H. vs. M. H. D. (nechal jsem si samozřejmě oba).
Zapátral jsem tedy u ostatních svých mincí a došel k závěru, že všechny ostatní mincovny razily pouze (na malém vzorku z mé sbírky) opis M. H. D.
Jen u Kremnice se v poměru 1:1 objevily obě varianty. Co je ale zajímavé, že přelomovým rokem je právě 1775. Do tohoto roku totiž všechny vzorky vykazují opis M. D. H., kdežto všechny vzorky potom mají již správné M. H. D. Vypadá to, že v Kremnici zpočátku roky razili mince se špatným opisem, než si toho všimli v roce 1775. Do této hypotézy zapadá i desetník 1767 B, který má též opis M. D. H. Jiné spoluvládní kremnické mince nemám, takže uznávám, že jde spíš o nerelevantní výsledek z malého vzorku mincí.
Výsledky spoluvládních dvacetníků:
A: 6x MHD
B: 5x MDH, 5x MHD
C: 8x MHD
D: 1x MHD
E: 2x MHD
F: 4x MHD
G: 3x MHD
H: 1x MHD
Budu rád, když si projedete Josefovy spoluvládní mince (vyjma tolarů apod., které končí M.D.HET.), můžeme tak rozšířit statistický vzorek. Případně celou tuto hypotézu zahodit do koše s tím, že je to jen náhoda.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Řekl bych také, že jsou rozdílné portréty - zejména jiný tvar brady, nosu a mašle ve vlasech
Registrovaný uživatel
Horní 20 krejcar je typ Eypeltauer 832 a spodní 833. Dále podle Eypeltauera mají mít ročníky 1768 a 1774 (SK-PD) obě dvě verze opisu, tj. M.H.D. i M.D.H. (1768 jsem myslím neviděl M.H.D.).
Registrovaný uživatel
20 krejcar 1774 B / SK-PD s opisem končícím M.H.D. - např. Macho & Chlapovič, 2. aukce, položka 342
Registrovaný uživatel
karell napsal
Řekl bych také, že jsou rozdílné portréty - zejména jiný tvar brady, nosu a mašle ve vlasech


Ano, portréty a mašle svazující vavřínové listy jsou jiné. To ale při mém sbírání nehraje roli (prakticky co jiné razidlo, to nějaká odchylka a měl bych tak desítky mincí od jednoho ročníku). Rozdíly v opisu ale už beru jako variantu, která mě zajímá.
Registrovaný uživatel
arc - děkuji za upřesňující údaje. Eypeltauera nemám. Je ho tedy potřeba upravit o ročník 1775, který je také obojetný.
Registrovaný uživatel
Myslím, že ty portréty rozděluji i Huszár, ale toho nemám teď u sebe, takže to nevím jistě.
Ročník 1775 má pro každý portrét jiný opis, pro stejný portrét asi neexistují 2 verze opisu.
Registrovaný uživatel
Ahoj. Přidám sem jeden pulkrejcar s hezkou patinou. Podobný prodával uživatel Denary v 2019. Ale fotky nejsou tak dobré. Kdyby mi někdo ze sběratelů Josefa odhadl cenu, byl bych rád
Díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Druhá strana

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mal by som dotaz, ako je na tom 1/2 grajciar 1779 bz čo sa týka výskytu/vzácnosti? Mám pocit že ho moc nevidieť.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Michal44: sem tam se ukáže, ale třeba 1773 S nebo 1776 S jsou mnohem vzácnější. A to neberu v potaz případné další ročníky, které se občas vidí bez značky mincovny (např. 1772) - dá-li se tomu věřit: https://www.sixbid.com/en/h-d-rauch/224/romisch-deutsches-reich/124583/romisch-deutsches-reich?term&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=&sidebarIsSticky=false

Ale abych se vrátil k 1779 bz, posledních pár prodejů v aukcích, kde se drobnější mince zrovna moc neukazují:
Numismatica Ferrarese, E-Live Auction 15 (16. 1. 2022), #76
ČNS Hradec Králové, 146. aukce (17. 4. 2021), #1023
Dorotheum GmbH & Co KG, Coins and medals (18. 11. 2020), #647
H.D. Rauch, Auktion e-Live 32 Day 2 (14. 12. 2019), #981
ČNS Šumperk, 80. aukce (12. 5. 2018), #1255
Registrovaný uživatel
Veliká radost z malé drobnůstky
3 krejcar 1776 C v pěkném stavu

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj...velmi krásný kousek! A až teď jsem si všiml, že toho lva na rameni nacpali i sem :D
Registrovaný uživatel
při procházení aukcí jsem narazil na krejcar 1781 S s opisem IOSEPHUS II.D.G.R.I.S.A.GER.IER.R. (1. foto), který byl na ročníku 1780, kdy byl Josef II. ještě jako spoluvládce (2. foto); jako samostatný vládce má od roku 1781 na mincích opis IOS.II.D.G.R.I.S.A.GE.HV.BO.REX.A.A. (3. foto)
protože se o mince Josefa II. po roce 1780 nezajímám, tak nemám o tomto vůbec přehled
mně dostupná literatura se opisům buď nevěnuje (Polívka, Novotný, Herinek), nebo (pokud jsem něco nepřehlédl) tuto možnost opisu neuvádí (Szaivert, Huszár); Eypeltauer uvádí pouze mince do roku 1780
při hledání mincí na internetu jsem našel ročník 1781 pouze s opisem IOS.II...REX.A.A.
má někdo přehled o opisech z období počátku samostatné vlády?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
nikdo nic?
mohli byste se, prosím, kdo máte krejcar 1781 S, podívat na opis a napsat, jaká je tam verze - zda IOS.II..., nebo IOSEPHUS...?
předem děkuji
Registrovaný uživatel
Mám IOS...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nejdou mi vložit dvě fotky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
mockrát děkuji
Registrovaný uživatel
Není zač. Viděl jsem teď někdy fotku, či nabídku k prodeji i tu druhou variantu. Ale už to nedokážu najít.
arc napsal
mockrát děkuji

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5

Sběratel.com » Mince Habsburků » Josef II. (*13.3.1741 +20.2.1790)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1