Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Karel IV a Ferdinand I

Vykupminci.cz
Numisargo

Karel IV a Ferdinand I

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Moderátor
Dracek napsal
Kacuro: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


je tam nieco, co nie je pravda?
Registrovaný uživatel
...dnes konečně jsem sehnala knížku od Pinty k určování PG Karla lV., ale stejně jsem nebyla schopna mince určit. Tedy připadají mi, alespoň koruna té druhé jako typ lV.b, ale vůbec si nejsem jistá. Prosím proto o určené obou mých mincí.
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hmm, ten levý Karel je na to co se dnes ukazuje všude za hrůzy docela pěkně zachovalý...
Registrovaný uživatel
..také je to můj nejhezčí grošík Karla lV. (mám jen tři) :lol: :lol: :lol: Zato ten druhý je po pokusech jakéhosi amatéra dost oleštěný :'( :'( :'(
Moderátor
korunka napsal
...dnes konečně jsem sehnala knížku od Pinty k určování PG Karla lV., ale stejně jsem nebyla schopna mince určit. Tedy připadají mi, alespoň koruna té druhé jako typ lV.b, ale vůbec si nejsem jistá. Prosím proto o určené obou mých mincí.
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem


Odporúčam určovať podľa Hánu, mierne (a veľmi dobre a triezvo) upravil Pintovu tabuľku. Hánova tabuľka je bežne dostupná v el. podobe, mám ju k dispozícii. Podľa Hánu sa pri oboch prípadoch jedná (ak ma zrak neklame) o typ V. Kónicky rozšírená koruna, evidentné perly na lístkoch ľalie, pri druhej minci aj s náznakom tretej, maličkej perly na vrchole strednej ľalie. Lev zodpovedá bez problémov. Osobne určujem ako Hána V.a/1 (prvá minca) Hána V.a/? (druhá minca - nie je zreteľné rozdeľovacie znamienko na rube).
Registrovaný uživatel
Archypov- díky za určení. Trošku mám teď zmatek v tom, podle čeho určovat. Dnes jsem si vytiskla i Hánovu tabulku a obě určení mi připadají rozdílná hlavně v číslování a řazení typů podle korun. Podle koho určuje většina sběratelů?
Registrovaný uživatel
zde určují většinou dle Hány, ale mezi lidma a na aukcích je používán nejvíce Pinta...
Moderátor
No ide o to, ktorá tabuľka je aktuálnejšia. V tomto prípade je to Hánova, dopĺňa Pintu. Ja osobne idem podľa Hánu, ale je to vec pohľadu.
Registrovaný uživatel
Hánova tabulka byla dána na web ČNS PG jako prozatímní úprava Pintovy typologie s tím, že takto byla navržená k úpravám V. Pintovi, který ale úpravy neakceptuje s tím, že pro identifikaci typu je pro něj důležité rubní rozdělovací znaménko, až potom kresba lva nebo koruny. Hánova tabulka tedy nikdy zatím nebyla oficielně vydaná a je tak na místě určování podle Pinty;-)
« Poslední úpravu provedl(a) patason v 31. 7. 2009, 17:51. »
Moderátor
Je mi jasné že Hánova tabuľka ešte nebola publikovaná, ale popisuje niektoré varianty aké Pinta nepozná. Preto osobne naďalej budem pužívať túto, ale to je iba môj subjektívny výber. S Pintovými výhradami nesúhlasím, kresba koruny a leva je nesmierne dôležitá, už sme túto tému rozoberali stokrát v inej diskusii. Pintov prínos a jeho prácu si samozrejme veľmi vážim, ale ideme jednoducho ďalej a určite budem akceptovať najnovšie práce (alebo korektúry).
Registrovaný uživatel
...tak jsem to určení vyřešila Šalamounsky. Tedy, napsala jsem si k mincim určení obojí. A je to... ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Pražské groše » Karel IV a Ferdinand I

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1