Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Karol I. Róbert z Anjou (1307–1342)

Vykupminci.cz
Numisargo

Karol I. Róbert z Anjou (1307–1342)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
fukiwara: našiel, našiel, máš to v maile ;)
Registrovaný uživatel
Pridám podobný ale bez hviezdy a bez kvetinky, ale zasa podstatne lepší stav ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dávaš pecky Braňo. Parádny groš..dík za mail. Už som aj prečítal.
Registrovaný uživatel
kvetinka tam asi bola, Huszár ho rieši ak samostatný typ.
Registrovaný uživatel
Sigur, ty vieš stále prekvapiť. Ak keď bez hviezdy a kvetinky, ale úžasný ! ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
krásný kousek :-)
Registrovaný uživatel
To není překvapení,ale záviděníhodný u něho standard.Paráda. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Chalani, stačí. Toľko chvály to už nie je príjemné :oops: Nabudúce si dobre rozmyslím, či sem ešte niečo dám :lol:
Registrovaný uživatel
Len dávaj.Radi sa pozrieme. :shock: :lol:
Registrovaný uživatel
Sigur tak isto sa pripájam ku gratuláciám naozaj krásna minca.

Rád by som sa spýtal, či ste niekto niekde narazili na mincu H-441. Nikde to neviem nájsť, ba ani len fotografiu. Potreboval by som kvalitnú fotografiu tej mince na jednu prácu.
Ak by niekto našiel budem veľmi vďačný :)
Registrovaný uživatel
keď si prečítaš poznámku v Huszárovi, tak zistíš, že je známy len zo starej kresby.
Registrovaný uživatel
Díky dula77, ,moja nemčina je veľmi slabá, vlastne žiadna :D
Registrovaný uživatel
mal si si zohnať maďarskú verziu :P
Registrovaný uživatel
To už radšej po anglicky alebo po latinsky :D maďarsky neviem vôbec nič.
Registrovaný uživatel
Dlho tu nikto nič nepridal, tak pridávam svoje dva nové prírastky. Za mince ďakujem členovi tohto fóra.
Síce sú to bežné mince, ale aj tak potešili.
Prvá minca je parvus H - 472, jedna z najbežnejších Karolových mincí. V Pohlovi sa uvádza mincovňa Szeged, ale už sa vytvárajú teórie, že sa táto minca nerazila len v jednej mincovni.
Druhá mince je denár H - 497, najmladší Karolov denár, celkom pekne vyrazená mincová značka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jedna z najbežnejších Karolových mincí? To si nemyslím, tieto parvy sú vidieť, ale medzi najbežnejšie Karolove mince (bez ohľadu na nominál) sú denáre P 52. Takže si myslím, že celkom slušný nákup a gratulujem. Ten denár je solídny a značka naozaj pekná.
Registrovaný uživatel
Minule som práve viedol s Misom rozhovor a podla dostupnej literatury je vraj tento parvus s pismenom K najcastejsie zastupena minca medzi nalezmi karolovych minci, vravel som Misovi ze sa mi to nezda, ale ze ked to cital a je si isty nemam preco nesuhlasit.

Spravne Miso spominal si tento parv? (Parv ako vysklonovane slovo Parvus :) )
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Tieto parvy s anjelikom a K čkom sa veľmi bežne vyskytujú v oblasti južného Maďarska a Slavónie. V našich zemepisných šírkach asi veľmi neobiehali.
Moderátor
Stredo akú literatúru máš na mysli? Nálezy Karolových mincí celkom sledujem, avšak je pravda že výlučne z územia dnešného Slovenska a tu naozaj nehrajú prím. Fukiwarovo vysvetlenie je iná vec. Sadnem si k tomu ešte dnes a prekontrolujem to, vychádzam zo Slovenských numizmatík a Nálezov mincí na Slovensku II., III. a IV.
Registrovaný uživatel
To "veľmi bežne" by som upravil na "bežne" aby som príliš nedramatizoval. Ale myslím si že je to tretia najbežnejšia Karolova minca po P 52 a P 54. Pohl uvádza Szeged a to by výskytom celkom sedelo. Otázka je či to je parvus. Ja mám dva kusy a oba vážia okolo 0.5 g. Kľudne by sa dali nazvať aj denármi.
Ozaj Mišo, ten "drak" a kvietok je mimoriadne pekne vyrazený a vzácnejšia mincová značka, gratulujem...
Moderátor
Podarilo sa mi vo všetkej literatúre ktorú mám k dispozícii dopátrať k týmto údajom, vo všetkých prípadoch (až na jednu výnimku zo Serede) som sa nedopátral o aký typ parvov či denárov sa jedná. Tabuľka však podopiera fukiwarov náhľad na dominanciu nálezov parvov z juhu bývalého Uhorska. Vychádzal som z dostupnej literatúry, je jasné, že mnoho nálezov je nepublikovaných. Zaujíma ma literatúra z ktorej si vychádzal ty MisoPN, veľmi by si mi pomohol, téma ma celkom zaujíma.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ospravedlňujem sa, že reaguje až teraz, ale nebol som pri nete.
Bral som do úvahy len oficiálne nálezy v rámci celého bývalého Uhorska. Ten parvus, ktorý som prezentoval vyššie by mal patriť medzi mincu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v nálezoch v rámci celého Uhorska.
Archy čítal som to v práci od M. Budaja. Tejto minci sa tam pomerne pekne venuje a aj teória o razení v iných mincovniach ako je Szeged mi prišla pekne vysvetlená.
Registrovaný uživatel
Inač toto už je tretí parvus s písmenkom K, ktorý mám v zbierky. Čo sa týka hmotnosti tak je to tak ako píše fukiwara, a to 0,50g.
Registrovaný uživatel
Mohl by mi někdo pomoct s upřesněním nebo doplněním uvedených mincoven uherských panovníků v letech 1300 - 1540?

Syrmien/Szerén = ???
Cattaro = Kotor ???
Zara = Zadar ???
Enyed = ???
Registrovaný uživatel
Enyed je Aiud v Sedmohradsku, v blízkosti boli aj náleziska drahých kovov aj sa razilo, či aj konkrétne tam chvíľu niečo treba ešte zistiť...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Karol I. Róbert z Anjou (1307–1342)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1