Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » Kdo pozná šlechtický monogram ?

Vykupminci.cz
Numisargo

Kdo pozná šlechtický monogram ?

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, kdo by mi prosím poradil s rozluštěním šlechtického monogramu na starém stříbrném příboru ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
AH ?
Registrovaný uživatel
Ano, AH .... kdo by to mohl být ? Z jakého šlechtického rodu ?
Registrovaný uživatel
roman1 napsal
Ano, AH .... kdo by to mohl být ? Z jakého šlechtického rodu ?
To věru nevím a nejsem přesvědčen, že jde o erb šl. rodu. Je tam jen korunka a nic víc to mi , jako erb nepřipadá ... možná někdo doplní ...
Registrovaný uživatel
Příbor je to jistě hezký a pokud majitele nezjistíte,těžko říci co je to zač.Určitá nápověda by jistě byla,kdybyste věděl odkud příbor pochází.
Takto to může být klidně nějaký Adolf Hromádka,nebo také princ Alfréd Habsburský.Ten Adolf co mě napadl jako první to asi nebude.Ten by tam měl asi něco jiného než korunku.
Registrovaný uživatel
Ten "spisovateľ" to asi nebude.Ani moja manželka Anna Ha....Nemá korunku.. :D
-s-
Registrovaný uživatel
a čo tak odstrániť tú korunku a nad A.H. vyraziť hákový kríž? Zberatelia takýchto artefaktov by sa aj pobili
Registrovaný uživatel
:D Mě napadlo to samé ale nechtěl jsem to tak přímo psát :D ..Ale ti měli na nádobí jiné symboly ;). A nemůže to být značka výrobní firmy?
« Poslední úpravu provedl(a) Fenix188 v 15. 6. 2016, 18:53. »
Registrovaný uživatel
Attila Horvath..................madarský bočkajovec!!!
Registrovaný uživatel
Podle korunky to vypadá na nejnižší šlechtický titul, který si do roku 1918 mohl koupit každý, kdo na to měl dost peněz. Ve skutečnosti to však skutečný šlechtic nebyl, pouze užíval titul šlechtic a měl pocit, že je něco lepšího. Pokud je tomu tak, nemáte šanci skutečného majitele najít, protože těchto titulů bylo ve střední Evropě do roku 1918 uděleno více než 100 000. Ale já jsem v tomhle oboru naprostý laik a tak zabruste do fóra numismatiků - pečeti, tam chodí opravdoví znalci. Třeba pro Vás budou mít lepší zprávy.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Bohužel nic víc, co by pomohlo určení mi není známo. Spíše jsem si říkal, jestli tady někdo nepozná podle symbolu...
Jinak s tím Ah a křížem místo hvězdičky je zajímavý nápad :-)
Registrovaný uživatel
roman1 napsal
víc, co by pomohlo určení na starém stříbrném příboru ?


Možno by pomohlo viac vstupných informácií o príbore. Je starý? Je strieborný?
Chýbajú kvalitné fotografie puncov aj celého príboru, prípadne odkiaľ bol príbor získaný.

5 drahokamov (perál) v korunke na erbe používal rytier. Ale ako píše Adalber, je mizivá šanca zistiť meno podľa monogramu.
Registrovaný uživatel
stator napsal
[quote=roman1]
víc, co by pomohlo určení na starém stříbrném příboru ?


Možno by pomohlo viac vstupných informácií o príbore. Je starý? Je strieborný?
Chýbajú kvalitné fotografie puncov aj celého príboru, prípadne odkiaľ bol príbor získaný.

Odkud příbor byl už nejspíš nezjistíme, ale co víme, je stříbrný, přikládám foto rozměrů i celku. Foto puncu jsem zkusil, ale nemám na to foták... Tak jestli to někomu napoví víc, budu rád za nějakou informaci

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem[/quote=stator]
Registrovaný uživatel
Prosím o možnú identifikáciu príboru - výrobca,punc,možno majiteľ :mrgreen: ,možno hodnota :| Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
To bude vidlička sv. Štěpána!! Má ji podepsanou!

(Prostě mi to nedalo, no. ;))
Moderátor
Adalbert napsal
Podle korunky to vypadá na nejnižší šlechtický titul, který si do roku 1918 mohl koupit každý, kdo na to měl dost peněz. Ve skutečnosti to však skutečný šlechtic nebyl, pouze užíval titul šlechtic a měl pocit, že je něco lepšího.
Adalbert

To se sice s oblibou mezi marxisty traduje, ale aspoň v zemích R-U monarchie to nebyla pravda (možná to šlo v Němcích, ale dost pochybuju že by si i tam šlechta mezi sebe chtěla vzít nějaký póvl jen proto, že měl peníze). Šlechtický titul se uděloval za zásluhy (dostal jej třeba i Antonín Dvořák), byť, když si někdo troufal, o něj mohl zažádat, a to "koupení" se týkalo toho, že dotyčný měl povinnost (respektive se to, až na některé velmi zasloužilé, vyžadovalo) si zaplatit vyhotovení erbovní listiny. Takže asi tak. Titul si nikdo koupit nemohl, nepomohlo ani uplácení, protože poslední slovo měl císař, kupovala, přesněji řečeno platila, se erbovní listina. A myslím že ne hotovostně, ale kolkem nalepeným na žádosti o vyhotovení erbovní listiny.
Registrovaný uživatel
Nóóó , ale veď tam je István :mrgreen: Nebudú z toho národnostné trenice ? Foto bolo spravené dnes ráno po svadobnom dozvuku v Košiciach.
Registrovaný uživatel
starky3 napsal
Prosím o možnú identifikáciu príboru - výrobca,punc,možno majiteľ :mrgreen: ,možno hodnota :| Ďakujem.


A ešte možno fotografovať punce s fotoaparátom s makrom a nie s mlynčekom na mak.

Ako možno dať kvalifikovanú odpoveď keď na značky nie je vidieť. Takže bez záruky.

Rakúsky punc Dianinej hlavy v kartuši. Rýdzosť striebra 800/1000. Značka H.S, firma Hermann Südfeld & Co.

Hermanna Südfeld (1835-1915) narodil sa v Poľsku, zomrel vo Viedni. V roku 1881 Hermann Südfeld kúpil firmu BÄCHER A. B a jej vlastnícke práva. Hermann Südfeld bol dovtedy konateľom spoločnosti BÄCHER A. B.

Hermann Südfeld viedol firmu spolu so svojím švagrom Maxom Monasch. Spoločnosť vyrába strieborné príbory, stolový riad, svietniky, šálky, misy, vybavenie pre kostoly, plakety a iné umelecké predmety.
Registrovaný uživatel
TO PAVEL III.:
Máte pravdu v tom, že šlechtický titul se nedal koupit rovnou, ale muselo se na to jít oklikou. Bohatí plátci daní do státní pokladny dostali nabídku na udělení titulu bez velkých okolků. Ostatní si ho museli nějak zasloužit svým uměním, nebo dobročinností atd. Stará šlechta na novou šlechtu samozřejmě hleděla s despektem, ale mluvit do toho nemohla.
Šlechtic to byl titul pro tzv. novou šlechtu mezi kterou se řadili zejména bohatí podnikatelé, kteří hodně přispívali do státní pokladny. Boom této nové šlechty začal v 18. století s rozvojem podnikání. Povýšení do šlechtického stavu panovníka nic nestálo a aby se stará šlechta moc nepohoršovala novošlechtic neměl právo používat predikát a titul. Novošlechtic mohl používat pouze písmenko z - von před jménem a to se samozřejmě některým novošlechticům tůze nelíbilo a tak si mohli koupit čestný titul Ehrenwort - Edler von a ten používat na veřejnosti, aby všichni ostatní viděli, že jsou něco lepšího a státní kasa se díky tomu plnila. Někteří podnikatelé zejména v 19. století povýšení do šlechtického stavu rovnou odmítli, jiné ho uvítali.
Já to nijak neodsuzuji a při své marnivé ješitnosti bych povýšení do šlechtického stavu určitě neodmítnul, naopak byl bych nadšen a všem bych se chlubil.
Adalbert
Moderátor
Jan Županič: Nová šlechta rakouského císařství
Zde bych doporučil velmi dobře napsanou knihu, která by objasnila tuto problematiku. Dále nezapomínejte na vojenskou tématiku, kdy s udělením řádu bylo spojeno povýšení do šlechtického stavu. Pan Županič jako zatím jediný, napsal i o Rakouské šlechtě tedy o titulech udělených Židům.
Ten prostý titul Adler či šlechtic bylo možno opravdu zakoupit, stálo to hodně peněz neb každý si něco zaúčtoval, zápis, erbovní úřední.
Je to hodně zajímavé. Zde to není erb. Jen majitel si tam nechal vyrýt baronskou korunku a svůj monogram.
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Také mám jeden neidentifikovaný. Poradil by někdo? Někdo z dávných příbuzných ho prý dostal od rusa, kterého ukrýval. Děkuju.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Z Ruska asi nebude. Ruština myslím nepoužívá písmeno H.
Registrovaný uživatel
Ruština používá písmeno H, ale je to v azbuce písmeno N.
Pokud by to bylo z Ruska, tak by se ten monogram četl GN.
Ale z Ruska to určitě není protože písmeno G se v azbuce píše úplně jinak.
Adalbert
Registrovaný uživatel
beem51 napsal
Z Ruska asi nebude. Ruština myslím nepoužívá písmeno H.

Děkuji. Já ruštinu neměla tak me to ani nenapadlo :oops:
Registrovaný uživatel
beem51 napsal
Z Ruska asi nebude. Ruština myslím nepoužívá písmeno H.

Děkuji. Já ruštinu neměla tak me to ani nenapadlo :oops:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Starožitnosti » Kdo pozná šlechtický monogram ?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1