Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Kdo určuje raritu mincí?

Vykupminci.cz
Numisargo

Kdo určuje raritu mincí?

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahoj, zajímalo by mě kdo a podle čeho určuje raritu mincí. Doteď jsem si myslel, že je to podle počtu kusů (méně => vzácnější). Když prohlížím katalog československých mincí (Vlastislav Novotný), tak:

20h 1938 - 2212 tisíc kusů => obyčejný
20h 1925 - 4244 tisíc kusů => R

Nemělo by to být naopak?
Registrovaný uživatel
To není katalog, ale soukromý ceník a navíc nepovedený. Obě citované mince jsou celkem běžné a žádné R. Citované počty nemají na cenu mince moc vliv, ostatně o ničem v reálu nevypovídají a jsou v mnohém značně zkreslující...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Díky, už to chápu. Jaký katalog by jste mi doporučil? Bez něj nevím jestli jsou mince předražené.
Registrovaný uživatel
Souhlasím s Dracek, že se jedná pouze o orientační ceník, ovšem ročník 1925 je tak zvaně "lepší ročník" a je po ročníku 1933 druhý nejlepší - viz scan z knihy Miroslava Jízdného - Katalog mincí Československa.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
:shock: :shock: tak toto je hodne starý katalóg. ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Katalog je z roku 1992 a pro informaci pro začínající numismatiky postačující a navíc je zde uvedeno pouze bodové ohodnocení a ne ceny mincí, takže je stále aktuální - toť můj názor.
Registrovaný uživatel
ako archívna brožúrka doma to určite .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Díky za doporučení toho katalogu. Podle čeho určujete cenu mincí vy? To znáte všechny ceny z aukcí nazpaměť a podle toho se orientujete? Nebo používáte nějaký katalog?
Registrovaný uživatel
trh se stále mění, takže je třeba ho sledovat včetně aukcí...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
cenu urcuje aktualni nabidka a poptavka a kolik je kdo v dany okamzik ochoten zaplatit... katalog je orientacni pomucka a nejde se podle ni nijak striktne ridit...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Jedna vec je pôvodný náklad mince a druhá počet skutočne zachovaných kusov. Raritnosť mince samozrejme udáva jej výskyt t.j. počet zachovaných kusov. Veď niektorých mincí boli vyrobené tisícky, ale potom boli demonetizované a zachovalo sa len pár kusov.
Čo sa týka Jízdneho - starý ale jarý. Stojí pár korún a myslím si, že aj po rokoch je stále aktuálny. Presne ako píše Numizmatik-FJ, neosahuje síce ohodnotenie cenové, ale relativne vyjadrenie vzácnosti - takže je aktuálny v každej dobe.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Kdo určuje raritu mincí?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1