Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o známkách » Kecárna-tlachárna (filatélia)

Vykupminci.cz
Numisargo

Kecárna-tlachárna (filatélia)

Moderátoři: ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
To není sken, to je čtyřblok seskládaný ze 4 obrázků (skenů) známek. No ale, pro jednoduchost bych si to naskenovat mohl rovnou. ;)
Doprostřed ve smyslu malá (5 fill), čtyřblok (4× 5 fill), malá (25 fill), Parlament (80 fill)? Nebo 5 fill, 25 fill 4×5 fill, 80 fill? Rovnoměrný to nebude nikdy a 5 fill je přece jen logicky před 25 fill.
Moderátor
No ono to vůbec z toho skenu nejde poznat, že to jsou 4 obrázky v hromadě. Když to tak je, tak by měla byt mezi nima trošku mezera. Jinak mně šlo o to, že listy máš skládané do "pyramidy" a tento je prostě jiný- mimo osu. U námětových exponátů je to něco jiného. Tam je to jak seno na hůře a přesto se na to dá dívat. ;)
Registrovaný uživatel
Vynechal jsem ty svislé čáry a přeskupil do plochy,teda pokud to nějak významně nenarušuje to přehození.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
To jde. Jen trochu víc místa mezi nadpisem a průsvitkou (vpravo). A hlavně nezapomenout dole nechat zhruba 3,2 cm místa kvůli přeložení listů na rámu.
Registrovaný uživatel
-dělal jsem to nahrubo a narychlo ,mělo by to být v řádkové ose dle vedlejšího listu.
-to přidané orámování je potřeba pořešit spíše šedou, ,,černou,, zdá se mi výrazné v poměru k ploše,chce to ovšem dělat v reálné velikosti
Moderátor
pavlinka napsal
No ono to vůbec z toho skenu nejde poznat, že to jsou 4 obrázky v hromadě. Když to tak je, tak by měla byt mezi nima trošku mezera. Jinak mně šlo o to, že listy máš skládané do "pyramidy" a tento je prostě jiný- mimo osu. U námětových exponátů je to něco jiného. Tam je to jak seno na hůře a přesto se na to dá dívat. ;)

Však to je v pořádku, že to nejde poznat. Reálně to je čtyřblok, ale pro potřeby návrhu holt seskládaný ze 4 obrázků. Jsem líný skenovat všechny známky, to až hotové listy. Proto je taky místo okrajů známek (s počitadly) jen zabarvená plocha a některé známky mají zcela jiný přetisk. :mrgreen:

............

Z čehož plyne, že to údajné orámování je jen "okraj" listu, protože je to printscreen z náhledu ve wordu. Jinak je to čistě bílá plocha (původně jsem chtěl nějaký světle béžový odstín papíru, ale na karton, pokud to má být tištěno barevně, to dělají jen na bílý a já ten barevný tisk na několika listech prostě potřebuju).

Upřímně pak musím přiznat, že ta oyramida s průsvitkama se mi moc nejeví. Sice to z výtvarného hlediska vypadá možná o něco líp, nebo spíš zajímavěji, ale jednak to v té horní půli je takový poněkud divný a u těch novinových to vyvolává dojem, že ta ležatá průsvitka je nadřazena (je nějak výrazně lepší) těm dalším dvěma ... a kazí mi to popis. Tam je totiž psáno:
Průsvitka VI – hranatá koruna // Průsvitka VII – stojaté kříže / – ležaté kříže
Řešit by se to sice asi dalo širokým nápisem s opakováním že to je průsvitka VII., ale stejně to vypadá, že ta řada známek (turulů) patří spíš k té předchozí pyramidě, což není pravda a pokud bych to přehodil a turuly dal pod novinové známky (i třeba v té pyramidě - to samotné přehození by nebyl takový logický problém), ztratí se zase to výraznější oddělení předchozího oddílu 1. nákladu od 2. nákladu.

Ještě abych vysvětlil své pokusy o logické řazení: vycházím z tradičního maďarského pojetí, kdy při přetiskových vydáních řadí známky podle druhů a podle vydání základních známek (turul, novinové, spořitelní, ženci, parlament, král Karel, Közstársaság, ...) s tím, že neřeší, že nějaká hodnota ženců vyšla až po jiné hodnotě atp. Jinak to je u známek s přetištěnou novou hodnotou, taková se zařadí dle hodnoty. Někteří ve svých exponátech Uher a Maďarska (nebo PČS1919) mají známky oddělené a podnadpisy "Ženci", "Parlament", "Král Karel". Na podnadpisy kašlu, neb předpokládám, že průměrný návštěvník výstavy není idiot a pozná, že Karel není chmurný žnec nebo parlament :lol: , ale to oddělení dodržuju, tedy až na pár výjimek, kdy by mělo být mnoho řádků s jednou, dvěma známkami, a já, jak jsem s překvapením zjistil, musím trochu šetřit s místem.

Tak a teď - upravený list se čtyřblokem - je to tak lepší?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Toš jako stavař uznaj, že je to o něco málo lepší.
Registrovaný uživatel
Ještě bych to upravil takto... :D
(samozřejmě vycentrovat ještě nově popis na Zitou)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
No a když ten popis bude na celém řádku (zalomené okruží) tak už to bude mět- řečeno tatovýma slovama- štábní kultúru :D
Registrovaný uživatel
-jasně,to ,,přidané,, orámování bylo myšleno u průsvitek,jak jsem ho tam dal v té černé
Moderátor
Lacewings napsal
-jasně,to ,,přidané,, orámování bylo myšleno u průsvitek,jak jsem ho tam dal v té černé

Jo takhle! ... Ale, není to blbý? Průsvitka jako taková přece žádné orámování nemá.

Dracek
Ta úprava by nebyla od věci, ale já to tam mám 3× (Kluž, Oradea 1. a 2. náklad) a ve všech případech to mám podle jednoho mustru. Je na tom názorně vidět, že je použito stejných štočků a u té Kluže se mi to tak nevleze, tam těch známek mám 6. Tady mám sice taky ještě další 4 různé známky, jenže ve větších blocích (i celém archu) a vytrhávat to tedy nebudu (tudíž je to i připraveno pro případné přírůstky). Dobré by bylo, kdybych tam napsal na kterém poli to je, ale, jak už jsem kdesi psal, není to tak jednoduché. U klužského vydání se mi to nepodařilo zatím zjistit a u tohoto to s určitostí vím jen u známek malého formátu u obou vydání (není to na tom stejném poli - vždycky tu desku předělali), u "vysokých" turulů a u parlamentu 1. nákladu (aspoň jsem přesvědčen, že to je všechno 1. náklad).
Moderátor
Malé známky 1. náklad - 80. ZP, 2. náklad 83. ZP, "vysoký" turul 83. ZP a parlament 28. ZP.
Moderátor
Abych to dokladoval - 4 listy s vydáním Koloszvár (chybí mi 5 základních známek a 4× chybotisk LFI, u té Oradei je to o něco horší, pokud se vezmou v úvahu ty 2 náklady, bez nich jen 4 +, pokud existuje, novinová s průsvitkou V):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
http://profit.etrend.sk/aktivny-zivot/biznis-kde-nejestvuje-cierny-trh.html
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
No a takto by ty mé 2 jednorámovky měly vypadat v praxi (pokud se nedostaví ještě nějaká změna). Je to o známkách s příklady použití v praxi a je to v podstatě na téma: "Seznámení širší veřejnosti se skutečností, že něco takového existuje i v praxi nejen na konci katalogu a že to může být celkem zajímavé". :twisted: To je asi tak moje ambice.
Z Debrecína nemám fyzicky nachystané 2 listy a jeden z již hotových udělat znova (nebo dva, ale ten druhý to by nebyla tak zajímavá úprava) ... a kdyby Pán Bůh dal ...
Z Lajtabánságu mám k předělání nachystáno 6 listů (jejich dosavadní stav byl k vidění loni v Řečkovicích + ještě jeden list namísto úvodního) a ten čtrnáctý, ten by mohl být v několika variantách (znamenalo by to ale zrušit onen 15-blok a nahradit ho 4-páskou a to mi přijde škoda).
Na obrázcích už je samozřejmě budoucí čas.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
no pekne, gratulujem!
_______________
Moderátor
babygulka napsal
no pekne, gratulujem!

Dík. Jsou to ve své podstatě generální sbírky (nebo pokus o ně - u Debrecína jsou některé známky známy jen v 15 kusech - kupodivu 8) je nemám a napodobeninu se mi kupovat nechtělo) s takovou mírnou specializací, pokud je v mých skromných možnostech.
Moderátor
kolko rokov to zbieras Pavle? kupujes nieco aj z Madarska?
_______________
Moderátor
Z Maďarska fšecko!! :twisted: Teda podle finančních možností a nabídky. :?
A tyhlety přetisky sbírám ... no, nějakých 30 let, možná. Maďarsko o něco dýl a přetisky a vydání po druhé válce cca 15 let, protože u nás je v tomto ohledu veliké a naprosté NIC, anebo nebylo v nabídce.

Před 30 lety a ještě i dlouho potom, prakticky až do výstavy Brno 2000, jsem o těch přetiscích moc nevěděl. Hlavně teda to, že existují, ale pravé a falešné, to se nebylo koho zeptat. Různé rozdíly jsem pochopitelně pozoroval, ale co je co ...

A z Maďarska je velká část (ale dobrou část jsem získal u nás ještě za bolševika), u vydání po druhé válce, kromě Z-U a ČSP ve všech podobách, prakticky všechno.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 18. 5. 2013, 14:28. »
Moderátor
dik za informacie, tusil som :-)...
inaksie mam otazocku ma niekto na predaj starsiu rezacku na hawidky?
_______________
Moderátor
babygulka napsal
dik za informacie, tusil som :-)...
inaksie mam otazocku ma niekto na predaj starsiu rezacku na hawidky?

Nó, zase tak jednoduchý to není. ;) Například u Debrecína z těch 5 známek s 1. deskou co mám jsem určitě 4 pořídil u nás, z toho 2 ještě za bolševika. Ale v Maďarsku se vyskytují pochopitelně častěji. Mít peníze, mohl jsem mít za ty roky už skoro všechny. Při nákladu 1 arch od každé (až na novinovou) to není o tom "když budu mít dost peněz, koupím si celou sérii", to se nestává. Ty 3 dopisy s přetisky (2× Marcel Biró + ten předchozí) jsem pořídil taky u nás, jeden myslím u Klima, jeden u Bláhy, jeden už nevím. Od Černíka pochází ten s definitivními s doplatkem.
Z Lajtabánságu jsem většinu základních známek pořídil u nás (kromě IV. a IX. emise, ze IV. jen tři známky), dobrou polovinu ještě za bolševika (dokonce i 2 známky II. emise). Už za bolševika jsem registroval troje různé kuličky u III. emise, i když to normálně, pro běžného člověka, není nikde napsané (Michel se na některé věci vůbec nedá použít a neuvádí to ani běžný maďarský katalog a ani ten černý - nic z toho jsem stejně neměl). 3 známky s chybějícím "j" mám taky z domácích zdrojů už od pradávna. Od té doby jsem žádné další neviděl a nezmiňuje je ani monografie (byť se to tak nejmenuje) vydaná v roce 2001 (koupil jsem ji na Nitrafila 2003). VIII. emisi jsem získal od jednoho známého sběratele z Prahy, který si s ní nevěděl moc rady (Michel ji tehdy ještě neznal) a nevyplacený dopis s doplatní známkou jsem pořídil na burze u Brno 2005 ... ovšem od Angličana.
Kdysi, ještě za bolševika, jsem koupil i Fiume 10 K Parlament přetisk knihtisk II. typ (což jsem tehdy netušil) s obtiskem přetisku v ** kvalitě a rozhodně jsem za něj nedal ekvivalent 4500 MiM, co byl tehdy katalog, ale odhaduju tak 200 nebo maximálně 500 Kčs (nadlouho životní kauf). Takže, dalo se i u nás něco získat z období po 1. válce, než jsem vyplenil běžné zásoby, ale i teď se občas něco vyskytne.
Po té 2. válcetu ale není prakticky nic. Vysvětluju si to tak, že řadu věcí po první válce dotáhli naši vojáci nebo zaměstnanci (obchodníci, řemeslníci - dokladováno to je třeba u Fiume), když se vraceli z různých částí rozpadlé monarchie domů a taky se s těma známkama čile obchodovalo, kdežto po druhé válce jsme v těch oblastech nikoho neměli a obchod se ve všeobecnosti nekonal. Známky buď zůstali v místě, nebo si je nakoupili sovětští (případně rumunští) vojáci a odvezli dom jako suvenýr.
Moderátor
zaujimave Pavle, mam otazocku ako ukladas zbierku Madarska? pouzivas zasobniky? alebo mas to na albumovych listoch?
_______________
Moderátor
Normálně do alba. Začal jsem s jedním, pak dvěma ..., později jsem se rozhodl k radikálnímu kroku a "vyrobil" 6 velkých alb pro generální sbírku (s typy a vylepšeními) + poloviční album na doplatní, služební, telegrafní, ... a přetisky - to mi vydrželo snad 15 let, no a teď to co bylo v jednom albu je ve třech (kamenotisk+měditisk+psaníčka, turulové, zbytek do měnové reformy), ... ono je jednodušší přeskládat album dle zvýšených nároků (od rozlišení průsvitek a zoubkování až po polohy průsvitky a typy s různými barevnými odstíny apod.) než nějaké albové listy, kde předtištěné zkrátka nevyhovují (nepostačují), musel bych je nějak zasklívat (kdo by se s tím před 20 lety dřel), když by se mi to nechtělo lepit na nálepky (u čistých fakt nechtělo) a vůbec jsou albové listy pro jakékoliv rozšiřování sbírky do hloubky poměrně nevhodné. A třeba jsem ještě neskončil a časem to vezmu velmi vážně a budu chtít rozdělit turuly nejen podle polohy průsvitky (a průsvitky II. a III. nejen stranově ale skutečně i dle křížku), ale i podle typů zavřené a otevřené mřížky a podle polohy VI (IV) ... takže zatímco běžnému sběrateli stačí jedna známka, já bych ji najednou chtěl až 18×. Leda bych si udělal 18 albových listů na jednu sérii (nebo dokonce 36, pokud by navíc byly čisté a ražené), ale ty by byly z větší části prázdné a to by bylo smutné!! :)
Moderátor
no mas to velmi siroko specializovane skor studijne zbieranie, ja zas riesim dilemu ako ulozit moje znamky, jasne pojdu do zasobnikov ale neviem ci pouzit s ciernymi listami alebo s bielymi a perg. paskami, a sam vies ake maju Madari znamky s lepom 60-80 roky emisie obrazy... vies mi nieco poradit?
_______________
Moderátor
Mám černé listy, ovšem mám velká tlustá alba Brněnské papírny a.s. Spíš mi vadí, že mi některé obrazy zrezly (nejen mně) a že nedokážu odhadnout, které jiné (nové) by to mohlo postihnout (přesněji, prostě mne to nenapadne). U některých známek má i katalog extra cenu pro "nem oxidális".

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... > »

Sběratel.com » Pokec o známkách » Kecárna-tlachárna (filatélia)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1