Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Keltské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Keltské mince

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Okřídlený u tohoto typu nebyl, ale nad koníkem bývá čárka s tečkou, snad stylizovaný jezdec, nebo právě hvězda. Zde přikládám dva své koníky. První je koník do prava s hvězdou-typ Roseldorf l. (asi prošel žárem??? a nebo byl střížek přepálený a po té oražen už v tomto stavu? ) a vedle typ Ros. ll. (koník do leva) Ta "čárka" s tečkou nad koníkem se vyskytuje i u prvního typu, ale ten nemám, nebo alespoň ne ve slušném stavu, takže ho sem na posouzení dát nemohu.
Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 4. 4. 2011, 10:57. »
Registrovaný uživatel
Podíval jsem se znovu na stránku http://www.vcoins.com/guyclark/store/viewitem.asp?idProduct=323 ,
na které jsem před časem velice podobnou, nicméně zachovalejší mincičku našel a vlastně to souhlasí s touhle diskuzí. Jestli jsem to správně přeložil, tak se tam hovoří o "jezdci tvořeném kuličkou a půlměsícem". Pokud to ovšem není úplně jiná mince :)
Registrovaný uživatel
Ano, Dembski 754, to je on.
Registrovaný uživatel
Poprosil by som znalých problematiky o určenie tohto kelta.
Váha cca 2.5g.
Ďakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mně to vzdáleně připomíná drachmu raženou na Slovensku. Tento typ Demski nazývá kleinestucke mit Vogelpferd ("menší kus s ptako-koněm"), Někde je uváděn jako Zemplin. Připadá mi jako ona, má ji tocomabyt na předchozí straně. Jen tady už bylo, a to hódně, poškozené razidlo, takže je na minci spousta věcí, které být nemá. Je to jen můj hrubý odhad. Váha a tvar střížku by ale souhlasit. Když tak napiš i průměr mince. Tyto drachmy jsou totiž, přesně jak píše Dembski, o proti jiným typům na menším, ale tím také na silnějším, střížku. ( Do nedávna jsem tuto informaci sama neměla podloženu ;) ) Tento mi tak připadá. (pokud to není nějaké řecko)
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 9. 4. 2011, 8:21. »
Moderátor
Bude to asi keltik...z Recka mi to nic nepripomina...
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
Tady posílám, proč bych si myslela, že je to ten Zemplín. Razidlo je hodně poničené- ty modré kontury jsou to, co by na minci vůbec nemělo být a co si myslím, že způsobily právě vady razidla, to červené, jak si myslím, že měl ten "pták" být, tak, jak má vypadat...
Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 9. 4. 2011, 8:46. »
Registrovaný uživatel
Ďakujem za odpoveď. Priemer mince je cca 10-11 mm, hrúbka cca 3mm, váha 2.35g.
Registrovaný uživatel
To by přibližně odpovídalo... snad se ještě někdo na potvrzení, nebo vyvrácení, ozve..
Registrovaný uživatel
celkom zaujimava teoria, mohlo by to tak byt.
ale mozu vzniknut na razidle az tak hlboke a rozsiahle defekty?
_______________
Registrovaný uživatel
Tento jev není u keltských mincí nic neobvyklého. Jsou patrné u všech známých nominálů, i u statérů. Mnoho takových budí pozornost a podezření, kde se to tam vzalo, zda to nevzniklo u lití. Už tu kvůli tomu kdysi někde tyhle diskuze dokonce byly. Keltové neměnili razidla moc často, hodně dlouho používaly to samé. Snad to bylo jeho náročností výroby- železo bylo velmi tvrdým kovem a jeho opracovávání v jejich době nebylo snadné, takže hodně dlouho užívaly stejné razidlo, i když už bylo velmi opotřebované a popraskané. Takže by to mohlo být vysvětlení. Pokud to samozřejmě není padělek :-)
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 12. 4. 2011, 19:10. »
Registrovaný uživatel
No, pokud koukneš už na tu Dráčkovu minci tady, tak ten "jezdec" zrovna tak vypadá jako poničené,( nebo snad upravené )razidlo. Pod jezdcem jsou totiž vidět zřetelně ramena hvězdy, takže to budí dojem, že to byl typ s hvězdou ale právě opotřebením, nebo dodatečnou úpravou tam vznikla ta "čárka".. jen teorie...
Registrovaný uživatel
Praktická otázka: existujú keltské mince kde z jednej i z druhej strany je zobrazený koník? o aký typ sa jedná? foto momentálne nemám, ak mi dovolia odfotiť, pošlem odborníkovi neskoršie.Dík
Registrovaný uživatel
Takové mince samozřejmě jsou. Chtělo by to foto. Pokud se jedná o malou minci, "obol", pak by to mohla být východo-norická ražba.
Registrovaný uživatel
Bola to malá mincička,ak sa dobre pamätám, viem však že z oboch strán mal koníka, jeden akoby chudší, druhej akoby tlstejší.Ak by si vedel dať odkaz na nejaký obrázok z vebu, hneď ti poviem či to je ono,ja som taký nenašiel.
Registrovaný uživatel
Dobrý. Chcel by som sa opýtať či niekto nevie, ako zaradujú odborníci na keltské mincovníctvo túto mincu - katalógovo. Je to tetradrachma, Ag, 11,40g , Typ Veľký Bysterec, ale táto má na averze vyrazeného koníka s chvostom. U mincí, ktoré som našiel na nete typu VB sú koníky bez chvosta. Tak neviem či popisuje niekto aj túto variantu, keďže katalóg na keltské mince nemám. A taktiež či náhodou neviete prečo sú na reverze - na hrbole dve malé bodky. A či bolo skúmané s akou čistotou striebra kelti razili tieto razby na Slovensku. Prípadne mi môžete odporučiť nejakú literatúru čo sa týka keltského mincovníctva na Slovensku okrem Kolnikovej 1978. Ďakujem za odpovede.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Radko napsal
- túto mincu - katalógovo- koníka s chvostom.Tak neviem či popisuje niekto aj túto variantu, keďže katalóg na keltské mince nemám.
- prečo sú na reverze - na hrbole dve malé bodky.
-A či bolo skúmané s akou čistotou striebra kelti razili tieto razby na Slovensku.


-Tento typ popsaný je, např. ve vídeňském katalogu Dembskiho, pod číslem 1293, katalog Kelten im Osten - M.Kostial-682 apod.
Objevuje se hodně variant, lišících se právě přítomnostím chvostu, tvarem, či jeho absencí, nebo počtem kuliček a pod. Takže nejde u těchto mincí o nic vyjimečného. Jsou to krásné mince.
- co se týká dvou teček na reversu- nevím které myslíš, ale u některých variant jsou dvě větší "tečky" na začátku hrbolku. Prostě to byl motiv, ale jaký měl význam, to nevím, nejsem odborník a literaturu na tyhle mince nemám prostudovanou.
-snad se někdo ozve z kolegů ze Slovenska, kdo má tyhle věci v malíčku :mrgreen:
Registrovaný uživatel
namur- to bude nejspíš ta východo norická ražba, nevybavuji si jiné, které by na obou stranách měly koníka. Sežeň její foto a bude to ideální. Jestli tomu rozumím dobře, mince není tvá, ale snad by ti ten někdo fotku mohl poskytnout.
Registrovaný uživatel
Radko: na straně 2, tohoto vlákna, má podobnou variantu Tocomabyt- variantu s chvostem
Registrovaný uživatel
Vyzerá to na VB typ B alebo prechod medzi typom A a B (lepšie by sa to určilo keby bol celý chvost) . Odporúčam Slovenská numizmatika XVII. kde má pani Kolníková peknú štúdiu k severoslovenským minciam.
Registrovaný uživatel
Sorry teraz som otvoril celý obraz skôr to bude typ A. Rozdiel medzi typom A a B je v hrive koníka. Na tvojom je jemne vidieť naznak a ako keby razidlo bolo opotrebované takže aj zároveň taký prechod od A k B.
Registrovaný uživatel
to Radko:
tie 2 gulicky na okraji hrbola som videl uz velakrat, zhruba na 30 % minci tohto typu.
ci sa vyskytuju castejsie u tej ktorej varianty som nejak nezistoval.
ak by si v buducnosti zvazoval ze mincu pustis do sveta, posli mi mail.

to caesar:
niekolkokrat som sa neuspesne pokusal zohnat a kupit SN xvii.
neporadis?
_______________
Registrovaný uživatel
Citovat
niekolkokrat som sa neuspesne pokusal zohnat a kupit SN xvii.
neporadis?


Kolko ks. ? :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
no, jeden by stacil a aj potesil.
pripadnu ponuku na mail. dakujem.
_______________
Registrovaný uživatel
tocomabyt napsal
to caesar:
niekolkokrat som sa neuspesne pokusal zohnat a kupit SN xvii.
neporadis?


vyskúšaj tu :

http://www.archeol.sav.sk/kn_vymfond.php

niečo som z tadiaľto bral ale bolo to už dávnejšie. :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » Keltské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1