Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antické mince » Keltské mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Keltské mince

Moderátoři: Misak33, smith, tenzor.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Super, že vznikla samostatná sekce antika. Snad mi nebudete mít za zlé, když v této sekci založím toto téma, Keltské mince.
Registrovaný uživatel
Nie nemáme za zlé. :D
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
.. zde zatím nic? Tak sem dám alespoň něco já :mrgreen: Tento leucký potin jsem si koupila někdy v loňském roce na aukci ČNS. Potěšila přijatelná cena, ale zklamalo, že ji někdo vyčistil místy až na kov, (možná to bylo potřeba, kdo ví) ale už nenapatinoval, takže až někdy budu mít čas... kanec a pod ním obličej(?) /hlava do leva
Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 13. 1. 2011, 20:10. »
Registrovaný uživatel
korunka: pro mě je to typ: hrbolky a čárky / hrbolky :D
Registrovaný uživatel
...hrbolky a čárky.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: To chce trochu keltské představivosti :mrgreen:
Moderátor
Take moc keltkym minci typu hrbolky, prohlubne, zarezy a dalsi nehovim :). Vzdy se na aukci divim, ze je nekdo schopny dat tolik penez za takovou hroudu niceho :). Nutno ale podotknout, ze nektere mince keltu jsou pekne.
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
Tak sem dám ještě jednu mincičku, kterou mám ve sbírce už asi dva roky. Opět z aukce a doufám, že je pravá. Tady člověk nikdy neví. Jde o velmi běžný východokeltský typ, typ Kugelvange. Tento typ je snad nejběžnější mincí, kterou lze sehnat, ale až na jednu maličkost, která dělá právě tuto konkrétní minci celkem zajímavou... kdopak sbíráte keltíky, jestlipak přijdete na to, oč se jedná .. ;) avers hlava do leva/ r. koník do leva
Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tak Kelty nesbiram, ale vypada to jako imitace Filipa Makedonskeho :)
Registrovaný uživatel
Keltové začali razit mince podle makedonských vzorů, nejprve opravdu napodobovali ražby makedonských vládců, jak Filipa tak i Alexandra. Proto je na aversu "hlava". Ta se u pozdějších ražeb mění, je více a více stylizovaná. U některých keltských mincí až tak, že úplně zaniká a je na místo ní pouze hrbolek s pár hodně stylizovanými zářezy, pokud vůbec.
Co se týká konkrétně této mince, poznají opravdu pouze lidé, kteří se tomuto věnují. Ještě počkám, zda se tu objeví někdo z kolegů, kdo se těmto mincičkám také věnuje. Kdo tyto mince zná, určitě hned pozná, co je na ni zajímavé.
Registrovaný uživatel
Zajímavé jsou hned dvě věci:
za prvé že hlava je do leva neboť většinou se dívá do prava
a za druhé je divné že si toho soudruzi v Bulharsku nevšimli
když tu minci udělali.
;)
Registrovaný uživatel
..tušila jsem, že sem taky určitě zavítáš :mrgreen: Také koukám, že moc nevěříš v pravost těchto mincí, viď ;) Jinak ano, to je ono. Asi devadesát procent těchto ražeb má hlavu otočenou do prava, s hlavou do leva je mnohem méně.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 15. 1. 2011, 12:42. »
Registrovaný uživatel
Jinak ještě doplním- jó s pravostí, to je vždy velká otázka. Právě tento fakt mne přimněl přestat sbírat toto období a přejít na středověk. (i když i tady jsem dost podezřívavá) Teď už tyto mincičky kupuji spíše vyjimečně, protože u káždé mince, která se mi dostane do rukou mám obavy, zda se nejedná právě o falzum. Konkrétně u této spodní mince jsem na vážkách, tak 50:50. Vzhledem k tomu, že se střížky lily, byla jejich výroba celkem náročná na tavbu kovu. Pokud se přepálil a to se stane velmi snadno a rychle i v laborce, nebyl materiál stejnorodý a pak při oražení se mohla oddělit horní "slupka" kovu, jako je tomu u této mincičky. Loupe se. Mohl by to být důkaz, že střížek byl litý a po té oražen. To by mohlo svědčit pro pravost a také to, že ostré úhly např. v čelence jsou opravdu pod lupou ostré, (kdyby byla mince i s kresbou litá, byly by většinou zaoblené, nikoliv ostré) Proti pravosti by však mohla být velikost mince. Váhově téměř odpovídá, ale velikostně se mi proti ostatním zdá být větší. Toť otázka. Tyto teorie jsem vyvodila z praxe odlévání různých slitin kovů, včetně slitin stříbra, ale ještě to neznamená, že se nemohu mýlit. Kdo ví, třeba je toto jasné falzum... Pokud k tomu máte někdo připomínky, určitě napište, ať tu podiskutujeme a třeba se i k něčemu dopátráme.
Moderátor
korunka: z toho si nic nedelej, mne turtle tvrdil, ze ma alexandrijska tetradrachma Antonia Pia je z Ciny (pritom to byo od obchodnika, ktery skupuje primo nalezy v te oblasti (bud Libanon, nebo Palestina) a vyroba takoveto mince v nijak zavratne hodnote (kolem 1500), aby sedelo vse vcetne struktury kovu, by se cinanum nejspis vyplatila o dost mene nez prevazne moderni mince, ktere delaji ve velkem. Takze bych to videl spis na popichovani :)
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
Takze bych to videl spis na popichovani :)

:mrgreen:
Já také.
;)
Registrovaný uživatel
A ták to jó ;) Už jsem se bála, že máš opravdu podezření na falzum :mrgreen:
Moderátor
turtleoverhead napsal
Zajímavé jsou hned dvě věci:
za prvé že hlava je do leva neboť většinou se dívá do prava
a za druhé je divné že si toho soudruzi v Bulharsku nevšimli
když tu minci udělali.
;)


Je přeci logické, že bulhaři můžou udělat hlavu pouze do leva :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Noooo veľkosť snad áno,ale váha zasa až tak nekolíše.

Samozrejme pokiaľ sa nebudeme sporiť o "desatinách gramu".
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Pridám aj ja niečo pre Korunku....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tocomabyt napsal
u keltskych minci vaha a velkost kolisa snad ako u ziadnych inych,
pri posudzovani autenticity to velmi nepomoze.

a navyse ked vaha sedi.. velkost je druhorada.

strizky sa neodlievali do formy, ale tavili sa odvazene kusky kovu,
vid nalezy vypalenych hlinenych tabuliek s priehlbeninami na keltskych hradiskach

tzv. strizok (v tomto pripade skor zliatok/slitek) si spravil velkost a tvar jaksi sam od seba, pri prechode kovu z kvapalneho skupenstva do tuheho.
pre tych ktori nemali moznost vidiet kov v kvapalnom stave:
skuste si predstavit kvapky ortute z rozbiteho teplomeru, alebo Terminatora jak sa v tom filme zas zlieva dokopy


O tom, že se odměřené množství stříbra tavilo v keramických destičkách, to je mi známo a o tom není sporu. Proto píšu, že se velmi snadno přetavilo. S tou váhou a velikostí to tak úplně pravda není, záleží, jak moc je ten rozdíl markantní. Mám spíše na mysli fakt, pokud jsou vyobrazené mince v poměru jedna ku jedné, je jich tam dvacet v obdobné velikosti a já při tom držím v ruce kus, který je znatelně větší a znatelně nadprůměrný. To už budí podezření. Bohužel u tetradrachem je rozdíl i v několika gramech (opravdu v gramech!), u drachem logicky bývá menší. Takže souhlas, váha ani rozměr bohužel nic zásadního neřeší a to i nahrává potenciálním padělatelům. :'(
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 16. 1. 2011, 17:08. »
Registrovaný uživatel
Derrick- jééé, kdyby jsi se někdy nečeho zbavoval, mysli na mne, jo! :mrgreen: Pěkňoučké!
Registrovaný uživatel
tocomabyt- ani takovými bych nepohrdla. Keltiberii mám také. Jednu dokonce od turtleho :mrgreen: Doufám, že nám prodal pořádné padělky :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Moderátor
takovy hrabani bych taky bral :).
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
« Poslední úpravu provedl(a) Misak33 v 16. 1. 2011, 23:46. »
Registrovaný uživatel
Pěkné ;)
Mne už nějakou dobu těší tento suberátek od Turtleho. No není krásný? :mrgreen:
Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Doufám, že nebudu v takové situaci, abych své miláčky opět musela prodávat, jak tomu bylo nedávno. Ale docela často se objevují na numismatických aukcích.
Registrovaný uživatel
Jéj, pěkný náhodný nález. No vida, typ Zemplín bych taky jednou chtěla mít. Pěkné kousky.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Antické mince » Keltské mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1