Moderátoři: smith

V první linii: Z Leningradu až do Berlína
Nikolaj Nikolajevič Nikulin
Autor nastoupil rovnou ze školy, ve věku 18 let, na nejkrvavější úsek Leningradské a Volchovské fronty. Jako voják Rudé armády došel až do Berlína. Zázrakem zůstal na živu. Svoje vzpomínky na válku napsal proto, aby se osvobodil od strašných zážitků. Nepočítal s tím, že je bude někdy publikovat, a tak zůstaly 30 let v jeho pracovním stole. Byly publikovány až na naléhání spolubojovníků, v dobách relativního tání politického napětí v sovětské společnosti.
Čtenář v nich nenajde ani lehké čtivo, ani hurávlastenecké popisy bojů. Obsahem je výpověď o skutečné podobě války na východní frontě, o které oficiální publikace, ale i nedávné ruské životopisy mlčí. Nad stránkami této knihy mrazí – tak otevřená výpověď o drastických činech na obou stranách fronty nemá obdoby. Po válce a po studiích se N. N. Nikulin stal odborným pracovníkem Ermitáže. Jeho oborem bylo umění starých evropských mistrů, vydal řadu knižních publikací a jako vynikající pedagog vychoval několik generací studentů. Jako vědecký pracovník státní instituce a evropsky uznávaný odborník navštívil několikrát i Západní Německo, kde měl možnost konfrontovat své zážitky s vojáky druhé strany; i o tom píše ve své knihy a i z těchto postřehů mnohdy mrazí. Nikulinovy vzpomínky na válku v první linii nejsou rozhodně vhodnou četbou před spaním.
Knihu doprovázejí unikátní fotografie jednak samotného autora, dále oficiálního fotografa divize, ve které Nikulin sloužil – D. F. Onochina – a potom snímky H. Vierse, německého vojáka, který bojoval na druhé straně fronty a dlouho po válce se s autorem seznámil a spřátelil…
Jedna z nejzajímavějších knih z pohledu Rusa/Sověta. Bez propagandy a patosu...Dnes mimořádně aktuální, zvlášť kritika vedení státu, které posílalo na smrt a utápělo v nesmyslnejch a diletantskejch operacích statisíce životů. O velení, tvořené často alkoholiky a neschopnými lidmi...
Stejnou situaci lze pozorovat dnes v konfliktu UA - Rusko. Důstojnický sbor, kde iniciativa je zločinem, kde i sebehloupější rozkaz je splněn, byť nemá smysl a stojí životy tisíců a tisíců lidí. O neúctě k životu jako takovému.

Ja mám problém pozerať aj filmy s touto tematikou. Napríklad Pianistu som vypol už po scéne, kedy ubili na smrť malého chlapca, čo sa snažil utiecť dierou v plote.
Počul som v rádiu rozhovor s autorom tejto knihy a včera v kníhkupectve som na ňu narazil. Dávno som nečítal beletriu, tak som si povedal, že tomu dám šancu. Ale je tu aj veľká šanca, že to nedočítam.
Obrázky:


Utekl jsem z Osvětimi
kniha od: Rudolf Vrba & Alfréd Wetzler
*Příběh slovenského Žida za okupace působivě líčí především jeho zážitky z koncentračního tábora.
Hlavní hrdina Walter Rosenberg (Rudolf Vrba) byl při druhém pokusu o útěk za hranice Slovenského štátu transportován do vyhlazovacího tábora v Majdanku a posléze do Osvětimi. Podstatná část knihy je tvořena líčením jeho zážitků a pozorování z táborů. Roku 1944 s jedním ze spoluvězňů z Osvětimi uprchl. Ve zprávě, kterou s sebou přinesli, podávají první ucelené, podrobné a zároveň otřesné informace o situaci, která ve vyhlazovacích táborech panovala. Děj knihy končí ve chvíli, kdy hrdina jde poprvé do boje proti Němcům.*
Neuvěřitelná kniha, přečteno za tři dny! Šílenost, ani se nechtělo věřit.


Poznám príhodu (už som to tu niekde písal), vravel ju osobne Milan Lasica. Mal tú česť stretnuť sa v USA s Vrbom. Ten sa mu zdôveril, že má veľmi rád ich album "Bolo nás jedenásť" a jeho obľúbený song je "Na výstave". Vzhľadom na text tej skladby je to pomerne zaujímavé. Je to totiž o tom, ako týpek dostal riadnu nakladačku a nedalo sa s tým nič urobiť.


Bonaparte v Egyptě
kniha od: Jiří Kovařík
Bonapartova výprava a tažení 1798-1801.
Monografie popisuje slavné Napoleonovo tažení do Egypta v letech 1798-1801.
V květnu roku 1798 vyplul Napoleon z francouzského Toulonu s rozsáhlou flotilou na vojenskou výpravu do Egypta. Ovládnutí Egypta mělo Fracii přinést nové mocenské postavení v oblasti východního Středomoří, ochránit zdejší francouzské obchodní zájmy, cílem bylo rovněž oslabení britského vlivu v regionu. Kromě mnohatisícové armády doprovázela Napoleona i velká skupina učenců, kteří měli probádat a vědecky popsat ovládnutá území. Publikace líčí postup Východní armády (Armée d’Orient) v Egyptě, útrapy, kterým museli francouzští vojáci během tažení čelit. Autor přibližuje rovněž Napoleonovy reformní snahy, které měly obyvatelstvu zaostalé země přinést lepší životní podmínky. Zabývá se Napoleonovým syrským tažení (1799), popisuje slavnou porážku tureckých vojsk u Aboukiru v červenci roku 1799 i Napoleonův spěšný návrat do vlasti v srpnu téhož roku. Text je prokládán rozsáhlými pasážemi čerpanými z autentických vzpomínkových textů účastníků výpravy. Tažení skončilo roku 1801 porážkou Francouzů, jejich kapitulací a odchodem ze země, expedice se však stala impulsem k novodobému zkoumání dějin a kultury starověkého Egypta.
Dočteno. Spokojenost. Střety (na svou dobu moderní) Francouzský armády s přesilou různých etnik/arabských národů.
Mor, žízeň, hlad. Jak lehký bylo umřít.
Pro vkládání příspěvků se musíte přihlásit.