Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Komerční úspěch obrazů J.Rapina jest mi taky záhadou .

Vykupminci.cz
Numisargo

Komerční úspěch obrazů J.Rapina jest mi taky záhadou .

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Je to o něco složitější téma. Své už jsem řekl :-).
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Evropa 1 :
Za prvé je otázka, zda je ta historka pravdivá.
Za druhé, na významnější výstavy vám nevezmou nějakou anonymní malbu. Neboli možná si jen nějaký významný výtvarník takto "vystřelil" z poroty, osignoval dětskou patlanici, aby tak získal publicitu...


To je historie více let stará, která proběhla i ve zdělovacích prostředcích. Bližší okolnosti již ale neznám. Pouze jsem byl překvapen, na čem může být hodnocení moderního umění založeno.

Přeci i moderní umění by mělo něco vyjadřovat a aby mělo smysl, musí mu rozumět větší okruh lidí. Pokud to bude umění pouze pro malou skupinu lidí, pak je něco špatně.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Artman napsal
To je na samostatnou kapitolu. Děti jsou do jisté míry přirozeně geniální a to se může promítnout i do zdánlivě náhodně vylité a rozmazané barvy.


Ale tento příklad nebyl namalován na základě "geniality," ale pouze na základě náhodnosti. Náhoda je pouhou náhodou, bez nejmenšího náznaku geniality. Spíše jde o pohled odborníků, který není založen na odbornosti.


tož, to já se přiznám, že jsem už totál ztratila... ale upřímně řečeno, ani nevím, o jakém obraze se tady vede řeč...ale to je asi jedno ;)
Registrovaný uživatel
Také nevím o jaký obraz jde. Vím jen, že dětské malby jsou samostatná kapitola.
Registrovaný uživatel
Artman napsal
Také nevím o jaký obraz jde. Vím jen, že dětské malby jsou samostatná kapitola.


Ale ten příklad neměl s dětskou malbou nic společného. Jednalo se o náhodnou patlanici dítěte ve věku do dvou let, kdy vylilo barvu a rukou do ní šáhlo. Pointa celého příběhu je v tom, že znalci, kteří tuto patlanici viděli, byli u vytržení a pěli ódy nad uměleckou úrovní.

Takto tedy funguje moderní umění?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Moderní umění funguje různě. Viděl jsem závěrečné práce VŠ studentů v Ústí n.L. Většina dost špatná a kvalita odfláknutá. Moji nadaní spolužáci na základce dělali mnohem lepší věci.
Posudky znalců. Pěkná je věta, že papír unese všechno. Třeba znalci vín propagují vína z Bordeaux. A dokonce napíší, že víno má typické vlatnosti pro určité chateaux (malý kousek půdy). Tedy pokud ví, co ochutnávají. Naslepo nepoznají pravý břeh od levého, cabernet od merlotu.
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Artman napsal
Také nevím o jaký obraz jde. Vím jen, že dětské malby jsou samostatná kapitola.


Ale ten příklad neměl s dětskou malbou nic společného. Jednalo se o náhodnou patlanici dítěte ve věku do dvou let, kdy vylilo barvu a rukou do ní šáhlo. Pointa celého příběhu je v tom, že znalci, kteří tuto patlanici viděli, byli u vytržení a pěli ódy nad uměleckou úrovní.

Takto tedy funguje moderní umění?



Váš omyl spočívá hlavně v tom, že od umění primárně požadujete, aby se líbilo.
Moderátor
Artman napsal
Evropa1 napsal
Artman napsal
Také nevím o jaký obraz jde. Vím jen, že dětské malby jsou samostatná kapitola.


Ale ten příklad neměl s dětskou malbou nic společného. Jednalo se o náhodnou patlanici dítěte ve věku do dvou let, kdy vylilo barvu a rukou do ní šáhlo. Pointa celého příběhu je v tom, že znalci, kteří tuto patlanici viděli, byli u vytržení a pěli ódy nad uměleckou úrovní.

Takto tedy funguje moderní umění?



Váš omyl spočívá hlavně v tom, že od umění primárně požadujete, aby se líbilo.


jen bych opravil slovo líbilo, umění mně musí oslovit, tedy může se mi i líbit :twisted:
Registrovaný uživatel
Artman napsal
Váš omyl spočívá hlavně v tom, že od umění primárně požadujete, aby se líbilo.


Ale to jsem nikde neřekl!!

Tento příběh má pouze ukázat na naprostý amaterismus lidí, kteří rozhodují o tom, co je kvalitní a co nikoli.

Obraz se mi nemusí na první zhlédnutí líbit, ale musí mít myšlenku (třeba provokativní), nebo zdělení. Pokud dáme nezávisle na sobě několika odborníkům stejný obraz a každý bude mít jiný názor na kvalitu, každý v něm bude vidět něco jiného, pak to asi něco říká. Nebo malíř namaluje něco, neví co a nechá každému ať si vyběre co chce?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Tak určitě jsou mezi odborníky na umění i ti méně zdatní. Jako v každém oboru.
Registrovaný uživatel
Vyhledal jsem aukci díla, jehož obrázek je na předešlé stránce, včetně popisu, autora a vydražené ceny.

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4955&category=149566&lot=4133637
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Evropa1: Asi na tom neco bude, kdyz dosahne uvedene ceny, ale me to neoslovuje. Zaujalo me jen, jake ma ta sedici zena (?) vpravo pruhledna chodidla - no nic, je to umeni, nemusim vsemu rozumet.
Od stejneho autora je tahle podle me "mazanice":
https://www.dorotheum.com/cz/aukce/aktualni-aukce/kataloge/list-lots-detail/auktion/10330-moderni/lotID/1373/lot/1608803-ernst-ludwig-kirchner.html
Nastesti to mame jako numismatici trochu jednodussi :-)
Moderátor
Evropa1 napsal
Vyhledal jsem aukci díla, jehož obrázek je na předešlé stránce, včetně popisu, autora a vydražené ceny.

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4955&category=149566&lot=4133637


Cena odpovídá.

Kirchner byl členem sdružení Die Brücke, což byli jedni z prvních výtvarníků, kteří přišli s uměleckým směrem "expresionismus".
Specifické motivy (často vulgární), nové pojetí barevnosti výtvarných děl a v neposlední řadě i "bohémský" život těchto umělců - to bylo ve své době (začátek 20. století) něco naprosto nového, originálního...

Za Hitlera byli expresionisté prohlášeni za zvrhlé umění, díla vyházena z galerií a řada z nich zničena.
Moderátor
Wjem: nu, dobrá, děkuji za objasnění.

https://kultura.zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=vytvarne-umeni&c=A061109_103712_vytvarneum_kot&foto=KOT16ed7a_vytv_berlin.jpg
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Cena odpovídá.


A jestli se mohu zeptat.

Podle Vás cena odpovídá z důvodu toho, že se jedná o velmi hodnotné dílo, nebo pouze cenu dělá podpis, bez ohledu na úroveň?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Evropa1 napsal
Wjem napsal
Cena odpovídá.


A jestli se mohu zeptat.

Podle Vás cena odpovídá z důvodu toho, že se jedná o velmi hodnotné dílo, nebo pouze cenu dělá podpis, bez ohledu na úroveň?


Cenu dělá zejména historický kontex tohoto díla a tehdejší originální způsob tvorby jeho autora, dále použitá technika a rozměr díla.

Neboli, pokud by podobné dílko vytvořil někdo dnes, tak samozřejmě obdobné aukční ceny ani zdaleka nedosáhne.

Neboli, když byste třeba vy sám uplácal z hlíny něco podobného Věstonické Venuši, tak jí moc draho neprodáte... :)
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Cenu dělá zejména historický kontex tohoto díla a tehdejší originální způsob tvorby jeho autora, dále použitá technika a rozměr díla.

Neboli, pokud by podobné dílko vytvořil někdo dnes, tak samozřejmě obdobné aukční ceny ani zdaleka nedosáhne.

Neboli, když byste třeba vy sám uplácal z hlíny něco podobného Věstonické Venuši, tak jí moc draho neprodáte... :)


Děkuji za vysvětlení.

Takže vlastně cenu dělá především určitý kontext a samotná úroveň je méně podstatná.

Příklad.
Pokud dnes někdo zavede nový směr, (který vzejde v platnost) i když jeho díla budou velmi slábá, budou se za čas prodávat za miliony.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Podle me cenu dela trh - a o uznavaneho umelce je vetsi zajem nez o nekoho neznameho.
Ostatne stejné je to treba u minci a postovnich znamek - a laikovi se muze jevit jako nesmysl, ze o cene rozhoduje rocnik nebo mincovna, i kdyz jinak jde o uplne stejne mince.
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Wjem napsal
Cenu dělá zejména historický kontex tohoto díla a tehdejší originální způsob tvorby jeho autora, dále použitá technika a rozměr díla.

Neboli, pokud by podobné dílko vytvořil někdo dnes, tak samozřejmě obdobné aukční ceny ani zdaleka nedosáhne.

Neboli, když byste třeba vy sám uplácal z hlíny něco podobného Věstonické Venuši, tak jí moc draho neprodáte... :)


Děkuji za vysvětlení.

Takže vlastně cenu dělá především určitý kontext a samotná úroveň je méně podstatná.

Příklad.
Pokud dnes někdo zavede nový směr, (který vzejde v platnost) i když jeho díla budou velmi slábá, budou se za čas prodávat za miliony.


To jsem Vám psal už někde na minulé stránce.
Moderátor
Evropa 1:
Pro "akademiky" vzdychající blahem nad Raffaelem, byly vždy všechny nové originální směry velmi slabé...
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Evropa 1:
Pro "akademiky" vzdychající blahem nad Raffaelem, byly vždy všechny nové originální směry velmi slabé...


Tvorba ceny je jedna věc, ale pokud se Vy sám podíváte na daný obrázek, jaký z něj máte dojem a to bez ohledu na autora, cenu, směr atd.?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
numismat napsal
Podle me cenu dela trh - a o uznavaneho umelce je vetsi zajem nez o nekoho neznameho.
Ostatne stejné je to treba u minci a postovnich znamek - a laikovi se muze jevit jako nesmysl, ze o cene rozhoduje rocnik nebo mincovna, i kdyz jinak jde o uplne stejne mince.


Vložím se krátce laicky do diskuze,s mého pohledu sběratele. numismate napsal jste to výstižně.
Trh, dlouhodoba nedostupnost, uznávaný umělec, dila v danem obdobi, samotna cenova dostupnost dila,histoie dila a tak mohu pokračovat dál
Registrovaný uživatel
Nedělejme z umění vědu, to si nezaslouží, ale radujme se i z malých věcí, není nutné mít E.Fillu 100x 200 cm, ale umět se stejně radovat i z malé graiky... :) Jednu malou krásnou mezzotintu si dovolím připojit

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
;) Vaše sběratelská duše je mi velmi blízká ale za toho Fillu,bych se taky nestyděl..
Moderátor
Jsem křupan.
Fila mi nic neříká, proč nenecháte Repina žít. Ale díky, ta diskuze má svoji úroveň.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Komerční úspěch obrazů J.Rapina jest mi taky záhadou .

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1