Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Konec uherského království 1918-1921

Vykupminci.cz
Numisargo

Konec uherského království 1918-1921

Moderátoři: Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 >

Autor Příspěvek
Moderátor
stani napsal
Píšeme s Nenadom príručku :P , vlastne on píše a mne napísal tento mail. Zrejme si ma s niekým pletie.. Pavel_III, nie je to niečo z oblasti Tvojho záujmu? Nechceš si s ním pokecať? Ja ani neviem, čo vlastne chce a samozrejme nič nemám.. :)

I'm writing a handbook about local issues in Medjimurje and Prekmurje 1918/1919: Prelog/Perlak, Mursko Središće/Muraszerdahely, Beltinci/Belatincz, Dobrovnik/Lendvavásárhely, Prosenjakovci/Pártosfalva.



Do you have any stamps or covers of these issues?


Tak určitě by se dalo. "Co mám, to dám." Jen by mohl používat nějaký srozumitelný jazyk.
Registrovaný uživatel
A napíšeš mu? Alebo mu pošlem Tvoj mail? Veď on bude pravdepodobne len zvedavý na podobné známky ako mi poslal. Možno bude chcieť kúpiť, možno mu budú stačiť obrázky. K tomu moc angličtiny netreba. ;) Postačí aj prekladač.
-s-
Moderátor
Asi mu nenapíšu, protože ani nemám kam. Aspoň jsem žádnou adresu nenašel. Ani poštovní. ;)
Registrovaný uživatel
nenad.rogina@live.com
-s-
Moderátor
V pondělí překvapilo nové číslo Filatelie (11/2020). Hlavně článkem Václava Šedivého "Přetisková vydání známek Temešváru při srbské okupaci rumunského (??) území".
V první řadě bych si dovolil polemizovat o tom, že šlo o okupaci rumunského území. Šlo samozřejmě o okupaci uherského území. Rumunským se to stalo až o pár měsíců později po předchozím mezidobí (Bánát, Bácska) a rumunské okupaci.

Dál musím přiznat, že neznám zmiňovanou jugoslávsko-srbskou literaturu. Je to chyba, ale prostě jsem se s ní nepotkal (na druhou stranu zase autor neuvádí literaturu maďarskou, kterou mám, aspoň zčásti, já).

U známky 10/2 f Ženci uvádí 3 typy přetisku podle číslic. V zásadě ano (i když mne nikdy nenapadlo to číslovat), ale pokud se na číslice podíváme podrobněji, je to kapánek složitější. A když k tomu připojíme "fillér", máme typů jak u Hradčan. Z hlediska rozlišení typů má nejasnost u 13. ZP s tím, že se jedná nejspíš o I. typ. Já bych se spíše klonil k tomu, že se jedná o IV. typ (viz obrázek). Jednička je výrazně tlustší než jiné a dokonce o něco vyšší než nula. Maďaři (Szigeti Lajos) tvrdí, že vyšší jednička je 5× na archu (no, nevím, nemám dostatek materiálu). Teoreticky by se dalo uvažovat i o V. typu (viz obrázek). Dále p. Šedivý uvádí, že přetisk byl prováděn jednou deskou a stejnou deskou, s vyměněnými hodnotami, následně i přetisk 45/15 f Válečné III. V zásadě to je pravda, ale neznamená to, že deska z počátku tisku je totožná s deskou z konce tisku. Kupříkladu Szigeti na 41. ZP uvádí pěknou deskovou vadu "šikmé číslice" (na obrázku jsou v úhlu -45°). Naživo jsem to nikdy neviděl a arch a část archu, který mám, tuto pozoruhodnost nemá, čili musela být během tisku opravena. Jako doklad, že s deskou bylo manipulováno předkládám porovnání 31. ZP, kde si myslím, že to je jasné. K tomu přidávám tři pěkné odlišnosti ve slově "fillér" - viz obrázek.
U známky 45/15 f Válečné III je otázka nějakých typů složitější. Číslice 4 existuje bez těch dolních patek a bez šikmé spojnice ("otevřená 4"). Jestli se jedná o nedotisk nebo typ je těžko posuzovat, na druhou stranu u číslice 5 nic až tak zajímavějšího vidět není. Jako doklad stejnosti desky přikládám výřezy 62. - 64. ZP. Samotná část archu, co mám, je pěkná značnými rozdíly ve výškovém umístění známek a o dírku výškově posunutou perforací u prvního řádku (61. - 68. ZP).
U hodnoty 30/2 f Ženci uvádí dvě DV, já si dovolím přidat ještě čtyři takové zajímavější (ale mám jen část archu - 51 až 97. ZP (7×5).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
No a v podstatě mne předchozí příspěvek tedy nutí, abych dal příslušnou část velkého exponátu.
Vydání temešvárská a Bánátu - Bácsky jsem doplnil, čistě z praktických důvodů, vydáním v Pančevu. Ale není to od sebe daleko a časově taky ne.

Na doplnění ještě přiznávám, že okolo toho zkusmého tisku panují nejasnosti, někteří to považují za zkusmý tisk pro Nové Zámky (III. vydání). Je ovšem nutno poznamenat, že novozámecké přetisky (I. vydání) vypadají zcela jinak a že se není čeho chytit. Ale zařazuji sem. Ještě by měla existovat hodnota 50 f. V každém případě, je to prakticky nesehnatelné. Ani zkusmý tisk Pančeva není nic, co by bylo běžně k dostání.

Nejradši z toho mám ovšem ten 40-blok. Vzato čistě matematicky, jsou to plné 2 ‰ nákladu a před mnoha lety mne to stálo celých 150 Kčs (a to z popisu nebylo jasné o co se má vlastně jednat). Všem Maďarům, kteří to aspoň trochu sbírají, se tento blok strašně líbí. :mrgreen:

Za velmi pěkný považuju i ten lístek. Je to sice filatelistická - obchodní - záležitost, ale ryzí nefilatelistická frankatura a navíc do Prahy. Takových je málo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dnes si ukážeme Segedín. Ovšem ne guláš, ten tam neznají, tam to mají jako koloszvárkáposzta nebo székelykáposzta.
Celistvost nemám, ty jsou extrémně vzácné. Aspoň teda ty, ze kterých nečpí filatelie na 100 honů, tedy správně a rozumně vyfrankované. A napodařilo se mi ani získat větší blok, optimálně z poloviny archu, kde je krásně vidět, jak to na sebe nenavazuje. Ale mám, viz poslední známka, otočené "MAGYAR", což taky není moc vidět. Spíš vůbec ne.
Vzhledem k množství vad (by se možná dalo říci i typům), jsem zvolil ne zrovna typickou formu popisku, ale jednodušší, než na to upozorňovat u každé známky extra. Si aspoň myslím.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekná práca, palec hore, týmito emisiami sa v československu veľa ľudí nezaoberá... ale pozor, Segedín a Koložvárska sú dve odlišné veci! Segedín je taký, ako ho poznáme aj my v ČS, avšak niekedy sa u nás mýli so Székelykáposzta, čo je v podstate Segedín s pridanou smotanou, na maďarsky hovoriacich územiach sa podáva so žemlovým knedlíkom kruhového tvaru, alebo zajedá sa len čisto s chlebom, niekde dokonca so zemiakmi na rôzne spôsoby. Parenú knedľu maďarskí Maďari nepoznajú... No, čo sa týka Koložvárskej, to je v podstate prekladaná kapusta s mletým masom, ryžou či nejakou obilninou, samozrejme všetko sa zalieva omáčkou podobnou segedínu a pečie sa v trúbe, výnimočne sa zajedáva chleom. Samozrejme, väčšinou sa používa bravčové mäso... Toľko kulinárske okienko, my Maďari sme na tieto veci veľmi háklivý :-D...
Ale k veci, zaoberáte sa aj DV a VV na samotných ZP? Nielen pretlačiach? Ja zbieram predbežné a súbežné uhorského pôvodu, mám tieto veci celkom slušne spracované... Zberu zdar!
Moderátor
Jestli dělám DV, VV na známkách? V zásadě ano, pokud se k nějaké (pěkné) natrefím, což je kapánek problém. Zatím nejhezčí je ta na Lajtabánságu, takovou jsem dosud nenašel ani na známce bez přetisku a přitom určitě jsou! :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Veľmi pekná! Je to klasická DV pri tejto emisii, zaujímavá je ešte s bielou škvrnou v kontúre 0 tzv. 2C... ak ešte máte nejaké zdokumentované, hoďte ich hore na porovnanie, ja ich mám celkom pekne spracované...
Inak k oblasti ktorú zbierate je na facebooku veľmi aktívna skupina: Megszállási bélyegek, moderuje ju Attila Derecskei, popredný zberateľ tejto oblasti v Maďarsku.
Registrovaný uživatel
Omlouvám se, že vstupuji do tématu - našel jsem tyto tři celistvosti - chci se zeptat, má cenu se tím zabývat, nebo se jedná o běžné kusy?
Děkuji za odpověď

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
No tak, má cenu se tím zabývat, běžné kusy u tohoto prakticky nejsou. Jedině snad u Baraně by se dalo uvažovat o běžných kusech.
Ale zase, 20000 Kč za to nečekejte. Až takové rarity to taky nejsou. Ale ta poslední je dost zajímavá. ;)
Registrovaný uživatel
Děkuji mnohokrát.
Aniž bych chtěl porušovat pravidla fóra, která mi jsou samozřejmě dobře známa, tak bych je rád nabídnul případnému zájemci. Cenu bohužel skutečně netuším.
Můj mail případně : nosek.1949 (a) seznam.cz
Hezký víkend přeji
Moderátor
Nuž, ale trošku to popiš!
a) data na razítkách
b) zezadu nic není?
Ostatní je celkem vidět, ale případná nepravost je poznat těžko, obrázky jsou moc malé.
Registrovaný uživatel
Přidávám foto - data nerozluštím - jen rok 1919...
snad budou obrázky lepší...děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Mate mne ten Turul na prvním dopise. To by měla být 20 f známka, ale jakou to má vlastně barvu a papír?
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Mate mne ten Turul na prvním dopise. To by měla být 20 f známka, ale jakou to má vlastně barvu a papír?


Barva je taková světle hnědá a papír lesklý...
Registrovaný uživatel
...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Vono to na tom obrázku (malém) vypadá spíš šedě. :) Černotisk na dopise by byl divný.
Já bych to bral ... ehmmm, po véplatě.

Teď na tom velkým to je jiný kafe.
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Vono to na tom obrázku vypadá spíš šedě. :) Černotisk na dopise by byl divný.
Já bych to bral ... ehmmm, po véplatě.

Tak mi prosím napište na ten mail - děkuji.
Moderátor
Nahoď takový pěkný obrázek i u těch zbývajících dvou.
Registrovaný uživatel
...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jo. vypadá to OK. :)
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Jo. vypadá to OK. :)

Dobrý den, pokud máte zájem, prosím o info, než to dám do nějakého konvolutu. Děkuji
Moderátor
Do exponátu se to nedá dát, ale jako součást tématu to sem patří - smuteční přetisk k úmrtí krále Karla IV. - 1922. IV. 1. Náklad nevím (i když jsem ten údaj/odhad asi někde potkal), poštovní použití to samozřejmě nemělo, jedná se o ryze soukromou, spekulativní, akci, ale zase až tak snadno se to koupit nedá.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 >

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Konec uherského království 1918-1921

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1