Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Konzultácie ...

Vykupminci.cz
Numisargo

Konzultácie ...

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
(nerád otváram novú tému ale týka sa)

Uhorsko, SZ-Slovensko 1543:
vo vete mám:

... zlatých desať a "osmaky 90" ...

zaujímajú ma tie osmaky (už som vygúglil, že osmaky sú hlodavce, ale nepredpokladám, že by v 16. storočí boli predmetom sporu :-)

Úplne vážne prosím o objasnenie slova "osmaky"
Registrovaný uživatel
... dnes ráno som sa zobudil a prvá vec, čo mi napadla bola nejasná zmienka, že predsa niekde som videl 8-denár (už starnem, kedysi som po ránu myslel na úplne iné veci ...)

... dôležité je (nie len v našom veku) spomenúť si v správnom okamihu ... a ja som si spomenul, že pri popise KB Groša 1562 (Numismatika Aurea s.r.o, Nabídkový katalog na aukci 23. května 2009, pol. 2057 - dostupný on-line, odkiaľ prevzatý obr.) je popísaný tento nominál tiež ako "8 denár" ...

... akurát, že Unger 737 uvádza datované razby až do rokov 1559-1562 - zmienka v "mojom" dokumente je z roku 1543 - možno sa pre groše, ako také mohol používať "slangový renesančný" názov - "osmak" - ako osemnásobok denára ...

Inú možnosť som nenašiel.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
V literature kterou mam na mince Ferdinanda I. (J.Cejnek - Österreichische, Ungarische, Böhmische und Schlesische Münzprägungen v.1519-1705) je uveden jako jeden z nominalu "gros velky = 8 denar" s letopocty 1527,28,36,37,39,40,41,45,50,51,52,56,58,59,60,61,62,63,64. Protoze se ale uherskym mincovnictvim nezabyvam neni mi jasne proc treba Huszar uvadi jen rocniky 1559-62.
Registrovaný uživatel
Možno Aurea neurčila mincu správne - myslím to, že je to ekvivalent 8-denára, ale asi by to mal byť (ten an obrázku) len ekvivalent 4-denára (?)

"gros velky" = 8 denár by mohol byť, (a letopočty by súhlasili) s Unger 735, ktoré ovádza od roku 1527 (a bol by to teda Husz. 923)

ten "osmak" by teda mohol byť "gros velky" = "széles garas" = "breit" (je to teda "široký groš"?)

akurát by to potom asi nebolo 90 kusov tých "osmakov", ale asi len 9 (chyba pri čítaní by vznikla tým nadpísaním "o" nad číslicu 9 ... už som totiž videl ako pri prepise dokumentu niekto v 18. storočí prepísal "rokov panovania nášho 19-teho" na "190-teho" kôli tomu nadpísanému "o", ako značky kontrakcie - možno to nájdem niekde v PC :-)

zdá sa, že to bude teda 8-denárový groš (8 dukáty sa razili asi podstatne neskôr, či jestvuje 8 toliar - to som tiež nevidel ... ale isto to neviem)
Registrovaný uživatel
poprosím Vás dajte sem fotku toho dokumentu. dakujem
Registrovaný uživatel
Myslím, že už nie je dôvod, problém je pre mňa vyriešený.

"osmaky" = osemdenárové groše
Registrovaný uživatel
dovod je!!! citujete z dokumentu ktorý sa dá spochybniť!!! takže napíšte aspon kde sa to dá nájst. Dakujem
Registrovaný uživatel
Dokument je vo fáze príprav na publikovanie, jeho transkripcia bude prístupná aj online.

Tým ranným príspevkom som chcel len uzatvoriť svoju rečnícku otázku v prvom príspevku. Sám som si položil, sám som si objasnil ...

Ďakujem užívateľovi Kucera za upresnenie mojej domnienky.
Registrovaný uživatel
To som na to teda veľmi zvedavý. Dajte mi posím vedieť ked to bude online! Dakujem.
Registrovaný uživatel
dotaz na znalce Uherského mincovního systému
Široké uherské groše, např. Bethlen nebo Matyáše. Jaký měli tyto mince vlastně nominál? Byl to násobek denáru nebo nějaký extra nominál? Byly okrajovou záležitostí nebo běžným oběživem?
dík za odpověď
Registrovaný uživatel
Matej II. s tzv. hrubých nominálov razil 1/4 toliar priemer 28mm K-B. 1612.
,hrubý denár, 1609, 1612 K-B, a 1615-1616 a 1619. :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
široký groš razil aj Rudolf II. Asi sa ľuďom cnelo za pražským grošom tak to bolo niečo podobné.
Registrovaný uživatel
Zaujímam sa o nejaké "numizmatické fonty" - ide mi skôr o to nejako sa vysporiadať s "ľaliami" a "kvietkami" a "hviezdičkami" ... zatiaľ som veľa nenašiel ... nedávno takúto stránku (obrázky sú skríny z návštevy)

http://www.numisbel.be/NumisMed_GB.htm

skúšal som niečo, ale asi som nezvolil správny postup ... požívate niečo také ? Ak áno, tak čo môžete odporúčať (free, prípadne aj platené veci - nech si rozšírim znalosti ... ) - niečo špeciálne pre uhorské razby :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Luke a xjert01 to využívajú pri pražských grošoch, kontaktuj ich...
Registrovaný uživatel
10 000 kop českých grošů - to je vlastne 600 000 grošov ... koľko je to zlatých (účtovne, početne) ?

suma je z roku 1565

ďakujem (neviem to totiž nájsť, nehovoriac o prípadných špecifikách v tomto období)
Registrovaný uživatel
chcel by som skonzultovat jednu vec a ide o uhorske mince, tak zrejme v tomto vlakne

- ake mate skusenosti s nakupom uhorskych minci na vatera.hu ? diky
Registrovaný uživatel
tak dnes som našiel jeden web kde bolo niekoľko zaujímavých mincí. Myslím že niekoho potešia.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
najskôr ešte ad obrázky od dula77 - chodil som si pozerať ten obolus (úplne na vrchu) vyzerá ako aktívna grafika od Vladimíra Boudníka :-)

Konzultovať by som chcel jedno označenie nominálu alebo typu mince, v dobových dokumentoch z roku 1511 a 1516 nachádzam nariadenie na prijímanie mince (teda nútený obeh) nazývanej v Sedmohradsku "zolden" (tiež zoldenus, zoldinus - ppod. z lat. soldinus, alebo talianskeho soldino).

Najskôr som si myslel, že to je Ľudovítova "moneta nova", ale nesedí mi to chronologicky a musí to byť staršie. (?)
Registrovaný uživatel
Našiel som takúto obálku knihy ... sú nejaké Fuggerovské razby doložené v obehu na našom území ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Našiel som v jednom zozname kníh z roku 1837 zápis o dvojzväzkovom katalógu uhorských a sedmohradských mincí:

"Cathalogum nummorum Hungariae et Transylvaniae tomos 2"

Dalo by sa presnejšie určiť o akú publikáciu sa jednalo (prípadne koľko takých dvojzväzkových katalógov do roku 1837 mohlo byť vydaných) ?
Registrovaný uživatel
S.Schonvisner ,1807,Pešť.
Registrovaný uživatel
Ještě mám třídílné vydání,celkem 1418 stran ,55487 kB v pdf.
Registrovaný uživatel
Ďakujem, nevedel som to nájsť, chcel som vedieť presnú citáciu.

Podľa záznamu v Bibliografii na googlebooks to vydanie bolo dvojzväzkové.

Ak by sa Vám chcelo, nepozriete v tom PDF, či tam nie sú na predsádke, alebo frontispice "ex libris", alebo iné vlastnícke značky ?

Dikes :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Presnejšie či tam nie je niečo ako Comitatus Trenchiniesis - to ma zaujíma vlastne najviac, aby ste nemuseli vypisovať všetko ... za dvesto rokov tam toho môže byť požehnane ...
Registrovaný uživatel
Více v e-mailu.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Konzultácie ...

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1