Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Kupony

Vykupminci.cz
Numisargo

Kupony

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahoj,
chtěl bych poprosit o radu. Přeskočím příběh a půjdu rovnou k věci. Zdědil jsem sbírky nefrankovaných známek, ze které chci sestavit sbírku "našich" (ČR/ČSFR/ČSSR atd.) známek. Nechci jít do hloubky, co se týče specialit a vad. Třeba albové listy ČR na filaso.cz dobře definují, co má do sbírky patřit (známky, aršíky, PL).

S čím si nevím rady, jsou kupony. Ve chvíli, kdy jsou kupony u známky potištěné, měly by (podle mne) být součástí "základní sbírky". Jak to opravdu je?

Příklad: s ohledem na malý objem jsem začal s organizací známek protektorátu. Třeba města jsou ve sbírce s horními a dolními kupony (plus samostatné známky) a pohromadě to vypadá moc pěkně. Jenže (1) kupon je čistě bílý, není na něm nic důležitého a (2) vlastně mi chybí ještě varianty s kuponem vlevo a vpravo. Můj názor: než investovat do sbírky 4 různých bílých kuponů, raději pořídím známky, které ve sbírce zatím úplně chybí. Nemám problém ponechat si jen známky bez kuponů.

A druhý příklad z PČM je Německý Červený kříž, který má na kuponu potisk a určitě chci, aby byl součástí základní sbírky. Ale který? Levý, pravý?
Shodou okolností to jsou emise krátce po sobě a přesto mám na ně úplně odlišný názor.

Tuším, že nějaké pravidlo asi neexistuje ("dělej si to jak chceš, je to tvoje sbírka"), ale snad právě proto bych chtěl slyšet názory zkušenějších.

Předem díky za pomoc.
Moderátor
Ve specializované sbírce mají svoje místo i nepotištěné kupony, pokud jsou součástí přepážkového archu a u potištěných by ve sbírce měly být všechny varianty - tedy levý, horní i pravý, pokud se v archu vyskytují. To stejné platí i pro kupony nepotištěné.
Registrovaný uživatel
Keďže blazek007 ako odborník neodpovedal priamo na otázku / otázky tak sa o to pokúsim ja z môjho pohľadu.

Mne tie otázky s repáčením pripadajú, ako otázky človeka, ktorý sám nevie čo chce.

Berounskej napsal
Nechci jít do hloubky, co se týče specialit a vad.

S čím si nevím rady, jsou kupony. Ve chvíli, kdy jsou kupony u známky potištěné, měly by (podle mne) být součástí "základní sbírky". Jak to opravdu je?

A druhý příklad z PČM je Německý Červený kříž, který má na kuponu potisk a určitě chci, aby byl součástí základní sbírky.

Tým, čo som hrubo vyznačil je pravdepodobne myslené to, čomu sa vo filatelistickej terminológii hovorí generálna zbierka.

Berounskej napsal
Nechci jít do hloubky, co se týče specialit a vad.

Tak sa toho treba držať a tvoriť generálnu (základnú) zbierku, bez kupónov ;)

Berounskej napsal
S čím si nevím rady, jsou kupony. Ve chvíli, kdy jsou kupony u známky potištěné, měly by (podle mne) být součástí "základní sbírky". Jak to opravdu je?

Podľa mňa tomu tak nie je.

Berounskej napsal
A druhý příklad z PČM je Německý Červený kříž, který má na kuponu potisk a určitě chci, aby byl součástí základní sbírky.

Ten, kto takto uvažuje nechce budovať generálnu (základnú), ale špecializovanú zbierku.

A na záver asi to najpodstatnejšie.
Je to všetko o dobrom pocite a radosti zo zbierania. Ak si chce niekto vytvoriť generálnu / základnú zbierku a chce si k tomu "vyzbierať" známky s kupónmi (variantami kupónov) tak veselo do toho a nenechať sa obmedzovať názorom niekoho iného vrátane toho môjho ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Brett v 1. 1. 2017, 15:36. »
Registrovaný uživatel
Brett napsal
Tak sa toho treba držať a tvoriť generálnu (základnú) zbierku, bez kupónov ;)


Pánové, díky vám oběma za reakce. Věta výše je přesně tou odpovědí, kterou jsem chtěl znát. Pokud se mi nějaké známky s kupony budou líbit, nechám si je mimo, ale nebudou součástí generální sbírky.
Moderátor
Omlouvám se, Brett má pravdu - všechny kupony odtrhej.
Registrovaný uživatel
blazek007 napsal
Omlouvám se, Brett má pravdu - všechny kupony odtrhej.

prehliadol som nieco? Kde pise Brett o otrhavani kuponov?
Za take rady sa netreba ospravedlnovat :(
Moderátor
Je to reakce na jeho názor že do generální sbírky nepatří známky s kupony.
Registrovaný uživatel
Toto mi nestojí ani za reakciu ...
Doteraz som si myslel, že za nickom blazek007 sa skrýva niekto seriózny ... :(
Moderátor
Pro Brett a blazek007: Prosím o trochu vzájemné tolerance, jinak tyto příspěvky budu mazat.

Pro ostatní: Zda si kolega Berounskej známky s kupony zařadí do generální sbírky nebo ne, bych nechal na něm. Rozhodně bych ale pokud k tomu není důvod, kupony neodtrhával.
Moderátor
Ty kráso. Já bych do té odborné terminologie, kterou jsme poměrně dost řešili jinde, zařadil i termín militantní filatelista. To bude tepráv fičák :lol:
Moderátor
Jinak do generální sbírky je úplně v pořádku zařadit známky s kupony, protože je kladen důraz na známky a ne na kupony a jejich umístění, typ apod.. Jinak sbírka (jakákoliv !) je osobní záležitostí sběratele a může si tam dát co chce.
Registrovaný uživatel
Môžme si položiť tri otázky a odpovedať na ne.

Otázka 1: Ak vytvorí niekto generálnu zbierku bez kupónov, je možné takúto zbierku nazvať generálnou?
Odpoveď: Áno. Mohol by niekto namietať, že to nie je generálna zbierka, lebo v nej chýbajú kupóny? Nemohol.

Otázka2: Rozhodnem sa budovať generálnu zbierku. Mám možnosť rozšíriť zbierku o známku s kupónom za 200 Kč a takú istú bez kupónu za 100 Kč. Som nútený investovať 200 Kč do tej s kupónom, alebo si môžem 100 Kč odložiť a použiť ich na nákup ďalšaj známky?
Odpoveď: Do generálnej zbierky mi stačí tá bez kupónu za 100 Kč.

Otázka3: Zdedil som neúplnú zbierku a sú v nej aj známky s kupónmi. Nie som moc ochotný finančne investovať do rozšírenia zbierky. Môžem tie s kupónmi predať a za utŕžené peniaze rozšíriť zbierku o známky, ktoré v nej chýbajú. Prípadne tie s kupónmi vymeniť za viacero iných, ktoré v zbierke chýbajú?
Odpoveď: Môžem.

Záver: Keď je v generálnej zbierke známka s kupónom, tak je to len bonus navyše. Keď v generálne zbierke nie sú známky s kupónmi, tak takúto zbierku stále bez problémov môžme nazvať generálnou.

Mýlim sa? Ak áno, tak poprosím o argumenty a opravu môjho názoru.
Registrovaný uživatel
Brett napsal
Môžme si položiť tri otázky a odpovedať na ne.

Otázka 1: Ak vytvorí niekto generálnu zbierku bez kupónov, je možné takúto zbierku nazvať generálnou?
Odpoveď: Áno. Mohol by niekto namietať, že to nie je generálna zbierka, lebo v nej chýbajú kupóny? Nemohol.

Otázka2: Rozhodnem sa budovať generálnu zbierku. Mám možnosť rozšíriť zbierku o známku s kupónom za 200 Kč a takú istú bez kupónu za 100 Kč. Som nútený investovať 200 Kč do tej s kupónom, alebo si môžem 100 Kč odložiť a použiť ich na nákup ďalšaj známky?
Odpoveď: Do generálnej zbierky mi stačí tá bez kupónu za 100 Kč.

Otázka3: Zdedil som neúplnú zbierku a sú v nej aj známky s kupónmi. Nie som moc ochotný finančne investovať do rozšírenia zbierky. Môžem tie s kupónmi predať a za utŕžené peniaze rozšíriť zbierku o známky, ktoré v nej chýbajú. Prípadne tie s kupónmi vymeniť za viacero iných, ktoré v zbierke chýbajú?
Odpoveď: Môžem.

Záver: Keď je v generálnej zbierke známka s kupónom, tak je to len bonus navyše. Keď v generálne zbierke nie sú známky s kupónmi, tak takúto zbierku stále bez problémov môžme nazvať generálnou.

Mýlim sa? Ak áno, tak poprosím o argumenty a opravu môjho názoru.

dobrý večer pane kolego je potřeba se seznámit s definicí co je a co není generální sbírka.
Já jsem si zapamatoval, že generální sbírka je soubor známek vydaných poštovní správou daného státu bez jakéhokoliv rozlišení a pokud se jakýmkoliv způsobem rozšiřuje jde o začátek sbírky se specializací. A čím dále budeš doplňovat další podrobnosti dostaneš se ke studijní sbírce. Jirka z Moravy
« Poslední úpravu provedl(a) smith v 2. 2. 2017, 11:39. »
Moderátor
Brett napsal
Môžme si položiť tri otázky a odpovedať na ne.

Otázka3: Zdedil som neúplnú zbierku a sú v nej aj známky s kupónmi. Nie som moc ochotný finančne investovať do rozšírenia zbierky. Môžem tie s kupónmi predať a za utŕžené peniaze rozšíriť zbierku o známky, ktoré v nej chýbajú. Prípadne tie s kupónmi vymeniť za viacero iných, ktoré v zbierke chýbajú?
Odpoveď: Môžem.


Otázka3b: Vyplatí se mi prodávat známky s kupóny, jejichž cena je nepatrně vyšší oproti známkám bez kuponu, následně koupit ty stejné známky bez kuponu? Nebo tyto známky s kupóny zařadím do generální sbírky bez kladení důrazu na kupon (varianta, umístění apod.)?
Odpověď: Každý musí uvážit dle svého mínění, protože sbírka je soukromou záležitostí sběratele

Otázka4: Lze označit sbírku "kompletních" známek (státu) za generální, když obsahu je i (některé) známky s kupony?
Odpověď: Ano, protože obsahuje všechny známky.

Brett napsal
Záver: Keď je v generálnej zbierke známka s kupónom, tak je to len bonus navyše.

Souhlas
Registrovaný uživatel
gnilretniw - vďaka za podnet.
regula_jan - súhlasím ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Kupony

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1