Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Kupovanie, zbieranie, vystavovanie a viac okolo pohladnic

Vykupminci.cz
Numisargo

Kupovanie, zbieranie, vystavovanie a viac okolo pohladnic

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, HeliFox, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Necudujem sa smith, ze ho to namrzelo. Ano, zo sencom to nema nic spolocne ale ked to tak z diskusie vypalilo.....
Tak sa mozeme pokojne pokusit dat si sem kazdy to co chce. Uvidime, ci pribudne nejaka nova znacka, lebo ako som napisal, tocime sa tu stale ti isti ako vietor v bedni.
Moderátor
Čo sa týka vystavovania pohľadníc. Svitá na lepšie časy, lebo zväz už umožňuje aj súťažne vystavovať exponáty pohľadníc.

P.S.: Jansvi ďakujem za pochopenie
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
Napr. tu v mennom zozname študentov 2. ročníka U3V Žilina odbor Zberateľstvo si môžete pozrieť niekoľko ročníkových prác zberateľov pohľadníc.

https://www.postoveznamky.sk/studenti-u3v-akademicky-rok-2021-2022-ii-rocnik#Zoznam_kontaktov
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Myslim, ze ti co tu publikuju su voci sebe navzajom ustretovy. Ved mame jrovnaku zalubu. V nej by podla mna nemalo ich o prieky.
Zaujimave postrehy su na tych publikovanych exponatoch.

Smith - teraz len take osobna otazka. Je mozne sa na niekoho z tych studentov priamo obratit?
Moderátor
Ak kontaktné údaje majú tam zverejnené tak nevidím v tom problém.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Trosku sa zahrajem. Zatial so slovickarenim.

Definícia pohľadnice.
Oficialny text: Pohľadnica je dvojrozmerný poštový objekt s ilustráciou, resp. obrázkom určený na poslanie krátkych správ bez obálky.
Môj postreh: ak tomu dobre rozumiem, tak pod tými dvomi rozmermi je chápaná obrazová strana a adresna strana. Keďže tu nečítam nejaké rozdiely v ponímani dôležitosti obrazovej a adresnej strany tak, majú obe rovnakú zberateľskú a výstavnú hodnotu.
Oficialny text: nepoužité (poštovo nespracované) pohľadnice musia mať vytlačený text alebo adresné linky, napríklad vo forme oblasti pre poštové údaje, ktoré ukazujú, že pohľadnica bola určená na poslanie bez použitia obálky;
Môj postreh: znamená to, že vystavovateľ „MUSÍ“ v popise uviesť, že pohľadnica je nepoužitá. Zároveň, ale otázka: ako skontroluje porota, že tá pohľadnica je ozaj nepoužitá. Trochu predbehnem sled, niekde v kritériach sa píše, že musia byť použité originálne pohľadnice, čo by podľa mňa znamenalo, že vystavovateľ „MUSÍ“ mať aj druhý obrazovo totožný exemplár pohľadnice, aby splnil podmienky pre nepoužitú pohľadnicu.

Oficialny text: Okrem toho...• použité pohľadnice (také, ktoré prešli poštovou prevádzkou alebo boli iným spôsobom poštovo spracované) musia obsahovať atribúty preukazujuce poštové použitie;
Môj postreh: znamená to, že vystavovateľ „MUSÍ“ v popise uvieť, že pohľadnica je použitá. Zároveň, ale otázka: ako skontroluje porota, že tá pohľadnica je ozaj použitá. To by podľa mňa znamenalo, že vystavovateľ „MUSÍ“ mať aj druhý obrazovo totožný exemplár pohľadnice, aby splnil podmienky pre použitú pohľadnicu.

Oficialny text: 2.2 Pohľadnica
Veľkosť, tvar a materiál pohľadníc sa môžu líšiť. Dôraz sa kladie na obraz, a nie na použitie alebo filatelistické zvláštnosti (ak nejaké sú). Pohľadnice môžu byť nepoužité alebo použité (posielané prostredníctvom poštového systému). Nepoužité pohľadnice by mali mať vytlačené riadky pre adresu, rámček pre známku alebo iné označenia, ktoré ukazujú, že sú určené na odoslanie bez obálky.
Oficialny text: nepoužité (poštovo nespracované) pohľadnice musia mať vytlačený text alebo adresné linky.
Moj postreh: tu je zásadný rozdiel v popise ako má vyzerať nepoužitá pohľadnica. Lebo v jednom paragrafe sa hovorí, že „MUSÍ“ mať vytlačený text alebo adresné linky.
V druhom paragrafe sa píše, že „BY“ mali mať vytlačené riadky pre adresu, rámček pre známku alebo iné označenia, ktoré ukazujú, že sú určené na odoslanie bez obálky.

Tak to sú teda dve navzájom si odporujúce podmienky a podľa mňa aj s dosahom na hodnotenie materiálu.
« Poslední úpravu provedl(a) jansvi v 22. 7. 2022, 12:37. »
Moderátor
jansvi napsal
Trosku sa zahrajem. Zatial so slovickarenim.

Definícia pohľadnice.
Oficialny text: Pohľadnica je dvojrozmerný poštový objekt s ilustráciou, resp. obrázkom určený na poslanie krátkych správ bez obálky.
Môj postreh: ak tomu dobre rozumiem, tak pod tými dvomi rozmermi je chápaná obrazová strana a adresna strana. Keďže tu nečítam nejaké rozdiely v ponímani dôležitosti obrazovej a adresnej strany tak, majú obe rovnakú zberateľskú a výstavnú hodnotu.

Podľa mňa zle pochopené. Dvojrozmerný objekt predsa má šírku a výšku, a nie prednú a zadnú stranu.

jansvi napsal
Oficialny text: nepoužité (poštovo nespracované) pohľadnice musia mať vytlačený text alebo adresné linky, napríklad vo forme oblasti pre poštové údaje, ktoré ukazujú, že pohľadnica bola určená na poslanie bez použitia obálky;
Môj postreh: znamená to, že vystavovateľ „MUSÍ“ v popise uviesť, že pohľadnica je nepoužitá. Zároveň, ale otázka: ako skontroluje porota, že tá pohľadnica je ozaj nepoužitá. Trochu predbehnem sled, niekde v kritériach sa píše, že musia byť použité originálne pohľadnice, čo by podľa mňa znamenalo, že vystavovateľ „MUSÍ“ mať aj druhý obrazovo totožný exemplár pohľadnice, aby splnil podmienky pre nepoužitú pohľadnicu.

Podľa mňa toto je podmienka toho, aby sa v exponáte nepoužili fotografie s rovnakým rozmerom ako sú pohľadnice. Nechápem prečo by musel mať ešte jeden totožný exemplár vystavovateľ.
jansvi napsal
Oficialny text: Okrem toho...• použité pohľadnice (také, ktoré prešli poštovou prevádzkou alebo boli iným spôsobom poštovo spracované) musia obsahovať atribúty preukazujuce poštové použitie;
Môj postreh: znamená to, že vystavovateľ „MUSÍ“ v popise uvieť, že pohľadnica je použitá. Zároveň, ale otázka: ako skontroluje porota, že tá pohľadnica je ozaj použitá. To by podľa mňa znamenalo, že vystavovateľ „MUSÍ“ mať aj druhý obrazovo totožný exemplár pohľadnice, aby splnil podmienky pre použitú pohľadnicu.

Podľa mňa opäť zle pochopené. Do exponátu predsa sa môže dať zmenšený scan zadnej strany. A koniec koncov, porotcovia si môžu nechať otvoriť vystavovací panel a skontrolovať, či to je alebo nie je pohľadnica. Porota vždy hodnotí exponáty deň pred otvorením pre verejnosť, teda kľudne si viem predstaviť, že ak majú pochybnosti tak si tú pohľadnicu aj fyzicky "ohmatajú".
jansvi napsal
Oficialny text: 2.2 Pohľadnica
Veľkosť, tvar a materiál pohľadníc sa môžu líšiť. Dôraz sa kladie na obraz, a nie na použitie alebo filatelistické zvláštnosti (ak nejaké sú). Pohľadnice môžu byť nepoužité alebo použité (posielané prostredníctvom poštového systému). Nepoužité pohľadnice by mali mať vytlačené riadky pre adresu, rámček pre známku alebo iné označenia, ktoré ukazujú, že sú určené na odoslanie bez obálky.
Oficialny text: nepoužité (poštovo nespracované) pohľadnice musia mať vytlačený text alebo adresné linky.
Moj postreh: tu je zásadný rozdiel v popise ako má vyzerať nepoužitá pohľadnica. Lebo v jednom paragrafe sa hovorí, že „MUSÍ“ mať vytlačený text alebo adresné linky.
V druhom paragrafe sa píše, že „BY“ mali mať vytlačené riadky pre adresu, rámček pre známku alebo iné označenia, ktoré ukazujú, že sú určené na odoslanie bez obálky.

Tak to sú teda dve navzájom si odporujúce podmienky a podľa mňa aj s dosahom na hodnotenie materiálu.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Domnívám se, že smith má pravdu:

"Dvojrozměrná" znamená, že pohlednice nemá třetí rozměr, tj. tloušťku. Přísně vzato, pohlednice je samozřejmě trojrozměrná, ale ten třetí rozměr je zanedbatelný. Připusťme, že by tloušťka papíru (nebo jiného materiálu) mohla být důležitá např. při rozhodování o různých vydáních / nákladech nějaké pohlednice, ale nemá vliv na rozhodnutí, zda jde o pohlednici nebo ne.

Ty požadavky na zadní (adresní) stranu podle mého názoru mj. řeší otázku tzv. "real photo" - nějaký artefakt (fotografie, grafika, kresba, tištěná reprodukce apod.) vhodného formátu se považuje za pohlednici, pokud byl jako pohlednice vydaný (tj. má patřičně upravenou zadní stranu) nebo prokazatelně prošel poštou bez použití obálky. Tedy, např. z vlastní fotografie lze vytvořit pohlednici tím, že ji jako takovou pošleme poštou.
Mimochodem, vznikne pohlednice podle této definice použitím služby PohledniceOnline, nabízené Českou poštou (viz https://pohledniceonline.cz/)? Pošta sice tuto pohlednici vytiskne a doručí do schránky, ale není na ní nic, co by to nezpochybnitelně dokládalo - žádná známka, razítko apod. (ostatně jako na většině poštovních zásilek, které dnes nacházíme v poštovních schránkách).

A smith má pravdu i v tom, že na filatelistické výstavě má jury možnost posoudit i zadní stranu vystavovaných známek a celistvostí. Nevím jak je tomu dnes, ale přinejmenším v době, kdy jsem jako mládežník vystavoval, musely být známky a celistvosti / celiny připevněné k listům tak, aby je bylo možné takto zkontrolovat.
Registrovaný uživatel
Tom H napsal
Mimochodem, vznikne pohlednice podle této definice použitím služby PohledniceOnline, nabízené Českou poštou (viz https://pohledniceonline.cz/)? Pošta sice tuto pohlednici vytiskne a doručí do schránky, ale není na ní nic, co by to nezpochybnitelně dokládalo - žádná známka, razítko apod

Známka aj razítko sú tam vytlačené. teda aspoň v SK verzii 👍
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Známka aj razítko sú tam vytlačené. teda aspoň v SK verzii 👍

OK, ale je to skutečná poštovní známka a skutečné razítko? Různých tiskovin, které mají formát pohlednice a je na nich vytištěno "něco jako" známka a razítko, mívám ve schránce docela dost, hlavně před volbami :-) A vytisknout si je může kdokoli, kdo má k dispozici vhodnou laserovou tiskárnu.
Pravda ovšem je, že pošta nabízí tuto službu i do zahraničí, takže přinejmenším tam by měla na tyhle pohlednice tisknout něco, co budou zahraniční poštovní správy uznávat.
Registrovaný uživatel
Tom H napsal
OK, ale je to skutečná poštovní známka a skutečné razítko?

Máš pravdu. Ani nie 😅
Ale je to podľa mňa jednoduchý spôsob ako vydávať vlastné oficiálne tematické pohladnice

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Tak, atribut rozmeru mame vyrieseny. Zrejme ani o obrazovej strane netreba pochybovat.
Zostava pre mna ta adresna.
Pre tieto dve slova: „MUSIA“- pohľadnice musia mať vytlačený text alebo adresné linky. Toto je v definicii pohladnice.
„BY“ - nepoužité pohľadnice by mali mať vytlačené riadky pre adresu, rámček pre známku alebo iné označenia, ktoré ukazujú, že sú určené na odoslanie bez obálky. Toto v 2.2 Pohľadnica
Tak to sú teda dve navzájom si odporujúce podmienky, podľa mňa aj s dosahom na hodnotenie materiálu.
Registrovaný uživatel
Teraz k tomuto: Bod 3.4 Pri prezentovaní adresnej (neobrazovej) strany pohľadnice sa odporúča použiť zmenšenú farebnú kópiu so zodpovedajúcim popisom.
Toto ustanovenie som si dost dobre neozrejmil a poukazal nan aj smith. Tym som ja, ale aj ostatni zberatelia – buduci vystavovatelia usetrili.
Uz skor som si pripravil nieco, bez toho aby som vyuzil tu moznost o prezentovani adresnejk strany kopiou.
Prikladam moje dva listy s touto temou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jansvi, prečo si myslíš, že tá pohľadnica- prvý náklad- bola vydaná až po Zimných športových hrách vo februári? Ten obrázok predsa nie je zo športovej súťaže. Také pohľadnice som videl až z neskoršieho obdobia. Táto mohla byť vydaná pred Hrami, ako je bežné aj dnes, aby bolo z akcie poslať pozdrav s názvom na pohľadnici
Registrovaný uživatel
Len teraz som sem znova zabruslil a odhalil tento prispevok. A je dobry.
Dotyka sa ozaj temy pohladnica – jej obrazovej aj adresnej strany.
Aspon v tomto mojom pripade. Mna doteraz vobec nenapadlo, ze by fotografia ako podklad pre tuto pohladnicu, mohla vzniknut pred Zimnymi hrami vo februari 1920.
Podla toho co viem, tak na tych Hrach nemali byt ziadne preteky nielen v zjazdovom lyzovani, ale ani na svahoch Ostervy. Chytil ale mal partu priatelov s ktorymi podnikal mnohe svoje turisticke akcie. On fungoval coby fotograf, pricom vzniklo vela fotografii, neskor pouzivane pre podklady na vydavanie pohladnic.
Budem musiet zacat novy „vyskum“, aby som dostal litery vystavneho poriadku. Zatial tolko k obrazovej strane.
Registrovaný uživatel
JAROF napsal
Také pohľadnice som videl až z neskoršieho obdobia.

Tato veta ma zaujala. Ake pohladnice si videl? S obrazkami so sutazi na Zimnych hrach vo februari 1920? Boli vydane Chytilom?
Registrovaný uživatel
Cize. Prezrel som mne dostupne pohladnice vydane Chytilom v roku 1920. Len na dvoch sa vyskytuje text na adresnej strane: Zimni sportovni hry 1920. Jedna su ti lyziari na Osterve a druha zobrazuje skokana na lyziach. Dokumenty o tychto hrach publikuju tiez tento obrazok s tym, ze sa jedna o skokana pocas hier, na mostiku umiestnenom na svahu Klat, povyse Noveho Strbskeho plesa s dojazdom pretekara na hladinu plesa. Po tom konstatovani od jarof, nebudem tvrdit, ze su to absolutne skutocne udaje, ale priklanam sa k tomu, ze to fotil Chytil v tej dobe. Pohladnice s tymto obrazkom poznam len s grafickou upravou s textom 20 halerova znamka v grafike znamky. Tato tarifa platila od 15 marca 1920. Takze nemozu byt pochybnosti, ze bola vydana po Hrach.

Prešiel som si aj clanky napísane o priebehu hier, kde sa konstatuje, ze zial, pre velmi zle pocasie sa nemohli uskutocnit vsetky sutaze. Toto by nasvedcovalo tomu, ze fotografia lyziarov na Osterve bola urobena v inu dobu ako pocas hier. Uvedena pohladnica s poukazanim na datum vydania po zavedeni postoveho tarifu 20 hal. zo dna 15 marca 1920, je urcite vydana po tomto datume.

Identifikovat vseobecne datum vydania Chytilovych pohladnic s grafickym prevedenim bez znamky zatial nedokazem. Mam aj smolu, ze vacsina mojich pohladnic je cista, ale aj pohladnic pouzitych v roku 1920 je pomalo.
« Poslední úpravu provedl(a) jansvi v 18. 8. 2022, 8:18. »
Registrovaný uživatel
Toto je asi tá, čo spomínaš, so skokanom, ale rok vydania je 1923.
http://www.antikvariatcz.com/shop/vysoke-tatry-zimni-sportovni-hry-1920-p-71963.html

Mám taký dojem, že som videl s týmto rokom aj tých lyžiarov na Ostrve, ale neručím, bo som si nepoznačil.
Páči sa mi tvoje zanietenie v pátraní.
Registrovaný uživatel
Nuz bavi ma to. Cim viac do toho vrtam, tak je toho akoby viacej. Ten tvoj postreh, stal zato. Prisiel som na nove datumy uverejneni Chytilovych pohladnic vo vtedajsej tlaci z roku 1919, zaciatku 1920. Len nikde nie je zmienka o tejto edicii, v ktorej su tie hry.
Ano, je to ten zaber. Chytil ho publikoval este vo vydaniach v roku 1921, 1923 a 1924 uz s inou gra-fickou upravou znamky a celej adresnej strany, v troch farebnych odtienoch.
Dopracovat sa k relevantnym udajom o datumoch vydania bude trochu trvat, ale casu mam dost.
Snad sa najde este niekto, co do toho vnesie viacej svetla.
Registrovaný uživatel
Odbocim od Chytila.

Znacka BRETT uverejnil 16.7.2013 prispevok Urcovanie pohladnic. To v plnej miere suvisi aj s pravidlami vystavovania pohladnic. O tom urcovani sa dalej nic nepisalo, tak sa opytam. Ma niekto v zbierke, alebo pozna niekoho kto ma vacsi pocet pohladnic vydanych vydavatelstvom TATRAN? Z toho co mam ja, je mozne rozdelit graficku upravu adresnej strany na min. 10 - 15 variant. Mozno porovnanim udajov vytlacenych na pohladniciach zisteme nejaky system a zaroven aj datumy vydania.
Registrovaný uživatel
Ešte jedna zaujímavosť k tým Chytilovým pohľadniciam. Na tejto. vydanej 1923, je, podľa mňa, záber z toho istého dňa ako na tej Lyžiari na Ostrve. Porovnal som rozsah zasneženia na štítoch v pozadí a sedí to.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak naozaj ma prekvapujes tymi zaujimavostami. Priblizuje to dianie okolo vzniku fotografie.
Lenze priznam, najprekvapujucejsim zistenim pre mna bolo cislo 26, vlavo hore. Zobral som svoje podklady a take cislo nielen ze nemam, ale ani som doteraz nevedel co sa za tymto cislom skryva, lebo som ho este nikdy nevidel. Takze si ma jarof s tym obrazkom potesil. Zmizlo dalsie biele miesto.
Co sa tyka grafiky adresnej strany, tak neviem poriadne zistit zo scanu to, co sa nachadza v okoli a pod vylepenou znamkou.
Registrovaný uživatel
Čo je pod známkou sa mi nedá zistiť, nič neprečnieva a odlepovať nebudem. Môžeš napísať ktoré čísla Chytila máš aj s rokom vydania?
Registrovaný uživatel
No to nie, nicit to netreba. Na dialku sa teda dohodnime, ze pod znamkou nie je grafika znamky a ziaden text. To by bolo pre moje poznanie novy poznatok, lebo na pohladniciach z roku 1923 co mam ja, su aj take, kde v znamke je text "Dale vydal......"

Posielam chybenku Chytilovych pohladnic co nemam: 9, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 33, 34, 35, 37, 38, 42, 43, 45, 46, 49, 50, 84, 85, 86, 87, 91, 92, 93, 96, 98, 99, 100, 101, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 126, 138, 139, 140, 147, 150, 151, 152, 154, 155, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 176, 178, 179, 181, 183, 184, 187, 190, 192, 193, 195, 198, 202, 203 – 254, 255 – 262, 263, 264, 266, 268 – 300.

Su to, ale len tie ktore, su vydane tou technikou hlbkotlace v troch farebnych odtienoch, Na roku vydania nezalezi.

Co sa tyka pohladnic vydanych po roku 1925 ako fotopohladnice, maly format, velky format, zubkovany okraj, nezubkovany okraj, cierny text, biely text v obraze atd, tak to zatial nema spracovane.
« Poslední úpravu provedl(a) jansvi v 22. 8. 2022, 11:14. »
Registrovaný uživatel
Tu chybenku chceš kúpiť, či hľadáš zo zvedavosti aký tam je motiv a stačí ti len nejaký scan... ?
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Kupovanie, zbieranie, vystavovanie a viac okolo pohladnic

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1