Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
saracenov par najdem chces odvazit ?
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
Odváž ich a pošli mi údaje na mail, vďaka...
Registrovaný uživatel
...když byla řeč o těch saracénech... já vím, no, nejsou zrovna luxusní, ale mně prostě udělají radost i mincičky, které nejsou dokonalé :D Na mincovny jsem si je neurčovala.
numizmatikagal- některé z nich určitě poznáte ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekný saracéni
Moderátor
Hmotnosti na mail please... 8)
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
5. Ľudovítove svätoladislavské denáre sú ikonograficky takmer identické so svätoladislavskými denármi kráľovnej Márie, z čoho vyplýva, že tu musela byť absolútna kontinuita týchto razieb.


Archy, s týmto bodom (iba s týmto!) si dovolím polemizovať, teda vidím to práve naopak.
Svätý Ladislav na Máriinom denári (H-565) je ikonograficky podobný so starším typom Ľudovítovho denára (H-542), teda ruka s jablkom je pred ním. Na novšom (H-543) má Ladislav ruku natiahnutú vedľa seba.
Ďalej vidím kontinuitu medzi saracénskymi denármi a denármi Márie (H-566), kde v podstate sedia aj opisy ("MONETA LODOVICI - REGIS HVNGARIE" - "MONETA MARIE - REGINE VNGARIE", akurát namiesto hlavy saracéna je tam písmeno "M".
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem


A na pokukanie a porovnanie ešte pripájam jeden celkom zaujímavý denár, ktorý na prvý pohľad vyzerá na H-544 ale má iný opis a Ladislav by mal pozerať vľavo (na tomto to ale moc nevidno). Jedná sa o celkom vzácny denár H-544, komorský gróf Petrus Chimle.

Teraz som si ešte všilom, že na tom mojom je opis na reverze rozdelený LADIS-LAVS, na minci v Huszárovi je to LADI-SLAVS ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 17. 3. 2012, 22:38. »
Moderátor
sigur napsal
Archypov napsal
5. Ľudovítove svätoladislavské denáre sú ikonograficky takmer identické so svätoladislavskými denármi kráľovnej Márie, z čoho vyplýva, že tu musela byť absolútna kontinuita týchto razieb.


Archy, s týmto bodom (iba s týmto!) si dovolím polemizovať, teda vidím to práve naopak.
Svätý Ladislav na Máriinom denári (H-565) je ikonograficky podobný so starším typom Ľudovítovho denára (H-542), teda ruka s jablkom je pred ním. Na novšom (H-543) má Ladislav ruku natiahnutú vedľa seba.
Ďalej vidím kontinuitu medzi saracénskymi denármi a denármi Márie (H-566), kde v podstate sedia aj opisy ("MONETA LODOVICI - REGIS HVNGARIE" - "MONETA MARIE - REGINE VNGARIE", akurát namiesto hlavy saracéna je tam písmeno "M".


Máš výborné postrehy, ale dovolil by som si trochu polemizovať aj ja. ;)
Keď vezmeme do úvahy že podľa Pohla sa svätoladislavské denáre Ľudovíta I. typ 79 a 83 razili v podstate súčasne (ako príklad budínske razby Petra Chimleho z rokov 1365-68 (datovanie podľa Pohla) na denároch 79-2 a 83-3), tak v podstate rozbíjame otvorené dvere. V tomto prípade je jedno že Máriine denáre ikonograficky nadvezujú na Pohlov typ 79, je to v podstate irelelevantné, nakoľko Pohl kladie oba typy Ľudovítových denárov 79 a 83 do rovnakého obdobia.
Za druhé, veľmi nesúhlasím s kontinuitou saracénskych denárov s Máriinmi denármi H 566 (Pohl 112), aj keď opisy môžu sedieť. Je tu pomerne veľký ikonografický rozdiel v stvárnení dvojkíža:
na saracénoch pozorujeme dvojkríž s kratším horným driekom a konce kríža nie sú rozštiepené ako na denároch kráľovnej Márie; tam je naopak dĺžka ramien rovnaká a konce kríža sú rozštiepené do veľkej miery. Áno, opisy môžu byť položené podobne, ale absolútna rozdielnosť prevedenia dvojkríža napovedá, že kontinuita medzi týmito razbami nebude.
Samozrejme očakávam argumenty a teším sa na ne, netvrdím že moja teória je na 100% správna.
Registrovaný uživatel
Hmm, ďalšie argumenty nemám, bol to vlastne len taký postreh. Každopádne kontinuitu vo vývoji zobrazenia dvojkríža počas cca 150 rokov vidím. Dovolil som si z Ungerovho katalógu povyťahovať jeho vývojové štádiá, ak to tak možno nazvať.

Motív dvojkríža prevzal zo slavónskych denárov Karol Róbert, čo chápem ako určitý marketingový ťah. Tieto denáre sa začali raziť už za Bela IV. (1260), dlhodobo si udržiavali parametre a rýdzosť a preto boli medzi obchodníkmi obľúbené.
Na uhorských denároch sa udržal až do menovej reformy Mateja Korvína (1468 ), kedy bol nahradený Madonou s dieťaťom.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Po dlhšej dobe som si predsa len urobil malú radosť a niečo som si kúpil pre potešenie. Myslím že celkom slušný saracénik, keď príde domov, urobím lepšie foto a pochválim sa...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Archy gratulujem, pekná minca.
Moderátor
Myslím, že už som ho tu prezentoval, asi v Uhorských minciach grošového... ale aby nazapadol prachom a hlavne, nemám sa ničím novým pochváliť, tak dávam tento naozaj krásny denárik (tento je naozaj krásny, u Bela II. som sa teda sekol... :)). Svätoladislavský denár v krásnom stave, zaujímavá chyborazba, miesto LADISLAVS je LADIRLAVS!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ten je ale opravdu moc pěkný 8)
Registrovaný uživatel
Archypov napsal:
na saracénoch pozorujeme dvojkríž s kratším horným driekom a konce kríža nie sú rozštiepené ako na denároch kráľovnej Márie; tam je naopak dĺžka ramien rovnaká a konce kríža sú rozštiepené do veľkej miery. Áno, opisy môžu byť položené podobne, ale absolútna rozdielnosť prevedenia dvojkríža napovedá, že kontinuita medzi týmito razbami nebude.

.. trošku odbočím. Už několikrát mne zaujalo, jak vlastně byl kříž na saracénech do razidla vyražen. Dříve jsem si myslela, že ta nejdelší, středová svislá příčka, byla v celku a zatím mi to naopak připadá, že právě vznikla napojedním na sebe dvou křížků????
Moderátor
korunka napsal
Už několikrát mne zaujalo, jak vlastně byl kříž na saracénech do razidla vyražen. Dříve jsem si myslela, že ta nejdelší, středová svislá příčka, byla v celku a zatím mi to naopak připadá, že právě vznikla napojedním na sebe dvou křížků????


Myslím, že bol kríž vyrytý ako si spomínala, teda stredové zvislé brvno zvlášť a potom horizontálne brvná, prečo myslíš že ide o dva kríže na seba napojené? :shock:
Registrovaný uživatel
No, koukni schválně na saracény, jaké máš doma, i tento tvůj to má krásně vidět- ten podivný zásek na svislé příčce. Kdyby to bylo jen u několika kousků, myslela bych si, že je to jen nějaká vada, ale mám to skoro u všech. Jako by ta svislá příčka byla ze dvou částí... ale třeba je to nesmysl. Fakt je ale také ten, že kolem právě tohoto mista jsou i nerovnoměrnosti, což by mohlo tuhle teorii potvrzovat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 28. 3. 2012, 16:37. »
Moderátor
Nemám doma žiadne saracény, jeden mi má prísť, ale - že ty tam preboha vidíš pozostatok stopy po kružidle rytca? Myslím, že to by mohlo byť ono, skontroluj to doma a zistíš, že sa ten zárez môže podobať na polkrúžok, alebo celý krúžok a vždy je situovaný v strede perlovca, resp. kolopisu. Nehádam sa, ale toto by mohlo byť vysvetlenie.
Registrovaný uživatel
Nojo, ale ten kroužek kružidlem tam byl podle mne vyryt jako první, ne? I tak mi ten střed kruhu připadá kousek vedle od toho záseku. Také jsem si teď všimla další věci, která by tu teorii potvrzovala- kříž, ta svislá příčka, je u některých zakřivená. To by se přeci při ražbě jednou příčkou, nestalo. Počkej, zkusím sem dát lepší foto.
Registrovaný uživatel
PS: k tomu kružidlu- to to být vlastně nemůže. Vždyť by tam při oražení do mince nebyla "díra", ale naopak "výstupek"...
Moderátor
Daj lepši foto, na tom tvojom nevidím absolútne nič...
Moderátor
Ja si myslím, že o nič nejde, ešte to preskúmam, ale asi je to zhoda náhod, nič viac by som za tým nevidel. Má ešte niekto chuť sa k tomu vyjadriť? Aby sme nekecali sami... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pozri na tento "zárez", nemohlo by to byť od kružidla?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
.. to kružidlo udělá do razidla díru, ta se pak při oražení mince objeví jako "výstupek", ne? Už jsem z toho pitomá :lol:
Co toto? Je už bohužel šero na focení a můj materiál bohužel je v žalostném stavu. Kdyby sem tak ještě někdo dal fotky svých saracénů. Určitě by pomohly i z boku. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..PS: s tou dírkou po kružidle mi to stále vrtá hlavou, také to podle toho, co jsi sem dal nezní zle. No, jsem zvědavá, co ostatní, já už asi víc dnes nevymyslím :mrgreen:
Moderátor
A toto?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1