Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Vykupminci.cz
Numisargo

Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 35 36 37 38 39 40 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ok, ďakujem za Váš záujem
Registrovaný uživatel
Je to klasický saracénsky denár cca 10€+ ak by vás zaujímala cena, opis má v poriadku, bez mincovej značky, ale nie je škaredý ak zbierate mince určite si ho odložte
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Ďakujem
Registrovaný uživatel
Tu si ho porovnaj.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dlouho jsem si nekoupil žádnýho Anjuovce, až na jinak nezajímavým veletrhu Sběratel jsem narazil na tohohle opuštěnýho chudáčka. Uznejte sami, že jsem ho tam nemohl nechat. :lol:

Ludvík, denár, mincovna Krakov?, Hus 560.
12,660x13,280mm 0,212g

Konečně je absťák zažehnanej. :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
"O" nad štítom je evidentné, takže podľa literatúry je to Ľudovít. Vždy som sa zamýšľal, čo by to malo symbolizovať, že to priraduju jemu. Myslím, že ešte tam býva "L", čo mi príde logické a "H" pre denáre Hedvigy. Nemám pri sebe teraz katalógy.
Moderátor
Braňo: A ten Krakov sedí? V Huszárovi jsem zmínku o Krakovu nenašel. Ale taky jsem ještě neprolezl všecko.
Registrovaný uživatel
Tadeusz Kalkowski píše, že je to krakovský denár Hedvigi, Ludovítovi pripisujú poznanské denáre s P a prekrížené kľúče.
Registrovaný uživatel
Na prvy pohlad bezny a nicim zaujimavy svato Ladislavsky denar. Ludovit vsak mal malokedy v opisoch neporiadok a nenajdete na nich tolko skomolenych napisov ako na neskorsich denaroch volenych kralov, kde je snad kazde razidlo opisovy variant. Tu je na strane so stitom napis LODOVIDI-R-VNGRE namiesto klasickeho LODOVIDI R VNGARIE, rezac strizku totiz pouzil malo pouzivane ozdobne D ktore zabralo tolko miesta, ze si musel text upravit.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Ked sa k minci nikto nevyjadril skusim rozvinut dalej svoje uvahy. Svato Ladislavske denare poznaju toto ozdobne D len pri mincovej znacke ktore vyzera ako take cudne G, kto mate Lengyela je to pri nom pekne vidiet. Na inom type denara som toto D este nepozoroval. (ak vy ano prosim opravte ma) Zaujimave je na nom to, ze pri tomto type dokonca Lengyel uvadza kratsi opis tak isto ako je na minci ktora je na fotke.

Pri tejto znacke (G) Lengyel a myslim ze ani Pohl nepriraduju ziadnu mincovnu, ja si dovolim predpokladat, ze by to mohlo naznacovat ze to bude BUDA, nakolko mincova znacka Francisca Bernardiho je jasna a rezac si vybral zo sufliku D ktore prave nasiel....
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Prešiel som všetky moje denáre, niektoré D sa tvarom podobajú na toto, no nie sú až také výrazné, ako na tvojom kuse. Btw. nadrozmerné mi príde aj to E.
Registrovaný uživatel
A nasiel si niekde kratsi opis ako LODOVIDI R VNGARIE ?
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Nie, všetky majú štandard, akurát občas s preklepom.
Registrovaný uživatel
Po dlhej dobe volený kráľ. Na túto mincu v peknom stave čakám presne 10 rokov, odkedy som zohnal Karolovho anjela. Btw. predajca mal aj tento parvus priradený Karolovi. Uznávam, že z polovičných písmen opisu sa LODOVICI ťažko dedukuje, ale L pred anjelom je evidentné.
Pohla radí razby do mincovne Szeged a to do období 1330-1336 a 1345-1353. To sa mi zdá logickejšie ako to uvadza Lengyel (1308-1322 a 1342-1345), pretože ikonograficky sú to naväzujúce razby.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekná zostava,ja mám len Karola,máš tam aj dva krát písmeno I,LODOVICII.
Registrovaný uživatel
Áno, všimol som si.
Registrovaný uživatel
Pridám na pokuk denáre Ľudovíta,kríž korunka pochádzajú z rovnakého razidla.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To nie je prvýkrát, čo si tu dal takéto dvojičky, čo idú storočia od razidla pekne spolu až do albumu. ;)
Registrovaný uživatel
Niekedy sa zdarí,ale vždy potešia. :)
Registrovaný uživatel
MarcelKO, takže tu je Homer "Saracén" Simpson... :)
Pridám ešte dve oveľa zaujímavejšie.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Síce Karol Róbert, ale už ho nechám tu. Je to budínska mestská razba. Aj keď chýba druhá strana, tak je tam jasne čitateľné "K" ako začiatočné písmeno emitenta a v opise (CIV)ITAS BVDE(NSIS).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A tu je ešte Ľudovít, ktorý je podľa mňa najzaujímavejší. Kto identifikuje, ktorý je to typ, tak je u mňa frajer. Mne to trvalo dokonca zopár rokov.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vidím tam tiež Mon (eta) Budensis. Teda Budinska mestská razba. Nemám tu Pohla aby som urcil napresni, ale niekto sa isto nájde.
A propos Anjelský denár zo Szegedu je naozaj pekný.
Karolove sú bežné varianta s okružím (varianta bez okružia okolo korunky sa vidí o dosť menej), ale Ľudovitove sú zriedkavé a väčšinou neporiadne vyrazené. Nájsť pekný dá zabrať.
Registrovaný uživatel
a tam vidím MONETA REGIS a som presvedčený, že patrí k tejto minci, ktorá v dobe, kedy som ju získal, ešte nebola publikovaná v katalógoch. Lengyel ju má ako 25/13/1. Rovnaká korunka je aj na budínskej razbe, ktorú spomínaš.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Súhlasím a opravujem opis na averze je naozaj "moneta regis".
Tým reverzom si nie som istý, je pre mňa úplne nečitateľný. Ako keby jednostranná razba?? Ale možno v realite sa tam dá niečo vidieť..

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 35 36 37 38 39 40 >

Sběratel.com » Uherské mince » Ľudovít I. z Anjou - Ľudovít Veľký (1342-1382)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1