Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropské známky » Maďarsko po druhé světové

Vykupminci.cz
Numisargo

Maďarsko po druhé světové

Moderátoři: Akir, ikanek, Pavel_III, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Začal jsem se zabývat maďarskými známkami, ale maďarsky neumím ani slovo.

Jedna podivná věc je platnost známek. Všechny známky v měně forint-fillér jsou dnes platné. Katalog Michel například uvádí: Gültig bis 28.2.1950 und wieder ab 1.9.1971. To chápu, jako že od 1.3.1950 byly ty známky neplatné. Je to ale pravda? Opravdu normálně pozbyly platnost a ta pak byla obnovena 1.9.1971 pro všechny známky?

U výplatních známek MiNr. 1255-1260, které zobrazují nové budovy a vydány byly 15.7.1952, se píše, že od roku 1958 se tiskly v trochu menším rozměru. A hned za tím uvádí platnost do 10.8.1953. To je rozpor nebo chyba?

Zřejmá chyba je u výplatních známek MiNr. 1924-1937 s motivem dopravy a spojů z roku 1963, kde je uvedená platnost do 31.12.1965. Pokud je to vůbec pravda, pak nanejvýš pro oranžovou známku s hodnotou 1,20 Ft, která pak vyšla s jiným motivem a ve fialové barvě. Proč vlastně tu známku nahradili, je pro mě velkou záhadou - tuší to někdo?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Moderátor
dědek napsal
Začal jsem se zabývat maďarskými známkami, ale maďarsky neumím ani slovo.

Jedna podivná věc je platnost známek. Všechny známky v měně forint-fillér jsou dnes platné. Katalog Michel například uvádí: Gültig bis 28.2.1950 und wieder ab 1.9.1971. To chápu, jako že od 1.3.1950 byly ty známky neplatné. Je to ale pravda? Opravdu normálně pozbyly platnost a ta pak byla obnovena 1.9.1971 pro všechny známky?

Že jsou dodnes platné na tom není nic extra. U nás byly všechny známky po měnové reformě platné až do ČR a v Maďarsku zatím žádná měnová reforma nebyla (pravděpodobně s tím vydrží do €ura).
Ten údaj 28.2.1950 je datum do kdy se známky prodávaly na poštách. Ten 1.9.1971 nevím co to má být. Ale tehdy byla v Budapešti velká výstava, tak tam možná doprodávali zbytek?

dědek napsal
U výplatních známek MiNr. 1255-1260, které zobrazují nové budovy a vydány byly 15.7.1952, se píše, že od roku 1958 se tiskly v trochu menším rozměru. A hned za tím uvádí platnost do 10.8.1953. To je rozpor nebo chyba?

Ano, jsou 2 rozměry obrazu (21,8×18 mm a 21×17 mm) a dvě průsvitky (XII - malé hvězdy a XIII - velké hvězdy, pokud vím, tak Michel to nerozlišuje). Ty rozměry se špatně kompletují, pokud se to nekoupí v celku. 10. (nebo spíš 1.) 8. 1953 je datum vydání poslední hodnoty většího rozměru. Vydávali to postupně, asi jako teď u nás kytičky.
Obdobné to je i u emise MiNr. 1306-1311+1348-1350. A bacha, tady jsou navíc ještě hodnoty 20 a 60 fill bez průsvitky a hodnota 10 fill malého formátu má katalogový zápis -,- .

dědek napsal
Zřejmá chyba je u výplatních známek MiNr. 1924-1937 s motivem dopravy a spojů z roku 1963, kde je uvedená platnost do 31.12.1965. Pokud je to vůbec pravda, pak nanejvýš pro oranžovou známku s hodnotou 1,20 Ft, která pak vyšla s jiným motivem a ve fialové barvě. Proč vlastně tu známku nahradili, je pro mě velkou záhadou - tuší to někdo?

Ta první, to je zase datum prodeje na poštách (ale platí jen pro tu 1,20 Ft), ale proč tato hodnota z výplatní emise nebyla zařazena jako běžná výplatní, to nevím.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 11. 11. 2012, 17:28. »
Registrovaný uživatel
Zajímavé informace, díky. Když to shrnu, tak podle tebe jsou známky platné nepřetržitě od data vydání, a co Michel uvádí jako dočasný konec platnosti, bylo ve skutečnosti jen ukončení prodeje na poštách, nebo je to úplný nesmysl (10.8.1953). Co má znamenat 1.9.1971, budu ještě pátrat.

Jelikož sbírám použité známky, věřím, že se mi ty varianty, včetně malé 10 f Szombathely, podaří sesbírat. Na průsvitky jsem se ještě nedíval, zkusím je nejdřív rozpoznat na větších známkách.

Pátrám mimo jiné po tom, jestli výplatní z roku 1947 s osobnostmi byly přímo nahrazené vydáním z roku 1951 s novými budovami a nebo se nějaký rok jako hlavní a nejběžnější známky používalo vydání k první pětiletce (1950-1955).
Moderátor
Nevím, z čeho Michel vychází, ale tento údaj o platnosti známek uvádí už dlouho. A píše jednoznačně:
"Všechna vydání od Mi 947 jsou (opět) platná k vyplácení zásilek."
Nepřetržitě platné jsou všechny známky od roku 1964.
U emise Mi 1255-60 je chyba, známky platí nepřetržitě; údaj o platnosti patří následující emisi Mi 1261-2.
Registrovaný uživatel
Tak se omlouvám, že jsem to neudělal předem - prohledal jsem časopis Filatelie a v čísle 3/1972 nalezl následující článek:

Maďarsko - znovu platné známky
Často čteme, že ta či ona známková emise pozbývá od určitého data platnosti. Čili že pošta jednostranně odmítá plnit svůj závazek, který na sebe převzala prodejem poštovní ceniny. V posledních letech stále více poštovních správ ponechává platnost svých známek časově neomezenou (např. NDR, NSR). Domnívám se, že první poštovní správou, která vydala příkaz zcela opačný, je pošta Maďarské lidové republiky. U příležitosti 100. jubilea maďarské známky, vedena snahou upevnit důvěru v maďarskou poštovní známku v očích domácích i zahraničních filatelistů, vydala v úředním věstníku vyhlášku č. 67/1971, kterou nařizuje zpětnou platnost všech dosud vydaných maďarských poštovních známek ve forintové měně; tj. od 1. srpna 1946 (od Zumstein 967). Všech těchto známek lze nyní použít k vyplácení listovních zásilek. Známky vydané před tímto datem (v pengö) zůstávají pochopitelně i nadále neplatné. Toto nezvyklé a ojedinělé opatření v poštovní historii vzbudilo u maďarských i zahraničních filatelistů příznivý ohlas. Díky tomuto nařízení lze nyní použít k vytvoření tematických frankatur známek různých ročníků vydání, ale se shodným námětem (např. Béla Bartók, Zu 1354 + 2331).
F. J. PRAŽÁK
Registrovaný uživatel
dejvy napsal
U emise Mi 1255-60 je chyba, známky platí nepřetržitě; údaj o platnosti patří následující emisi Mi 1261-2.

To je řešení, díky moc. Mně bylo podezřelé, že u jiných, starších i novějších známek tohoto vydání žádný konec platnosti Michel neuvádí.
Moderátor
Maďaři to v jednom katalogu uvádí jako "postai árusítás időtartama" (doba poštovního prodeje = Dauer des Schalterverkauf), což mají i u zcela nových známek, a v jiném jako "forgalmi idő (érvényesség)" ("provozní doba", platnost = Gültigkeitsdauer = doba platnosti).
Registrovaný uživatel
Jak se jmenuje ten maďarský katalog, ve kterém je to "provozní doba"?
Registrovaný uživatel
Obrázek vložený uživatelem
Platnost maďarských známek.
Moderátor
dědek napsal
Jak se jmenuje ten maďarský katalog, ve kterém je to "provozní doba"?

To je ten slavný černý - MBK. Ten musí mít každý, kdo sbírá Maďarsko! 8)
Registrovaný uživatel
Obrázek vložený uživatelem

Tenhle? Ten jsem nikde ani nezahlédl.
Moderátor
Jo, ten. Možno dostati na aukcích ... Když se domluvíš, třeba na burze, s nějakým Maďarem, tak ti ho určitě sežene. Já ho mám koupený taky tímto stylem.
Registrovaný uživatel
Díky za rady. "Když se domluvíš s nějakým Maďarem..." mi zní skoro jako dobrý vtip. Dneska už toho nechám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
No, na burzách se vyskytuje partyja (partija? :)) Maďarů z Levic a s těma se domluvíš! A s některýma obchodníkama taky. I s Bodorem se domluvíš, on je z Pětikostelí a něco zná srbochorvatsky. Taky dělal (nebo furt dělá) archiváře nebo tak něco. A Szillárd umí anglicky, myslím že celkem slušně (což mi nepomůže).
Registrovaný uživatel
Ty dvě poslední známky mají špatná razítka. Kdyby tam byl ale horní půlkruh, tak bych to ani nepoznal. Ach jo.
Registrovaný uživatel
Zajímavé jsou svitkové známky. Tiskly se od sedmdesátých let v Lipsku (NDR), stejně jako první dvojice československých svitkových známek z té doby. Od archových známek tištěných v Budapešti je odlišuje jemnější zoubkování. Při výrobě vycházeli nejspíš ze stejné fotografické předlohy, přesto jsou vidět i malé rozdíly v obraze známek.

Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
K té knize A magyar bélyegek kézikönyve se asi v dohledné době nedostanu. Nejvíc mě zajímá výplatní série z roku 1963/64 s motivem dopravy a spojů. Můžeš mi prosím tě vypsat, jaké zásadní varianty se u ní rozlišují? Stačilo by mi jen například takto: "Rozeznávají se varianty papíru, průsvitky, zoubkování, odstíny." To abych věděl, jak moc po té knize toužit.
Moderátor
Pokud se nepletu, tento katalog či příručka je k půjčení ve svazové knihovně SČF.
Moderátor
ikanek napsal
Pokud se nepletu, tento katalog či příručka je k půjčení ve svazové knihovně SČF.

Což mne přivádí k otázce, jakým způsobem se ve svazové knihovně vlastně půjčují knihy (cokoliv), když člověk není z Prahe a jezdí tam tak nanejvýš 2× do roka a někdy ani to ne?
Moderátor
Info je třeba zde:
http://www.informace-scf.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=242&Itemid=66
Moderátor
Na tom seznamu je blbý to, že člověk místama neví, jestli by to či ono zrovna potřeboval, jestli je to to pravé.
Registrovaný uživatel
Díky. Je tam na seznamu. Jen já tam nemám přístup. Ale to už je můj problém.
Moderátor
Ohromný možnosti pro specializaci se dají najít u první emise (prvního vzoru) doplatních známek ve forintech. Ty velikosti obrazu jinde než v tom černém katalogu (a asi v monografii) nejsou uváděné. Ještě by se to dalo sbírat podle odstínu (sytosti) barvy, podle polohy průsvitky (což je na jedné malé známce spíš nezjistitelné, hlavně u té průsvitky č. 9) atp. Průsvitku XII a XIII rozlišuju občas spíš podle nálady. :? Jediná jednoduchost je u toho malýho formátu, To je jen v průsvitce XIII, poloha A. Ale nedá se to prakticky dohledat, nikdo z obchodníků to, aspoň u nás, nerozlišuje a já zatím našel jen ty 2 známky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Opravdu zajímavé, doplatním jsem se zatím nevěnoval. Dopoledne jsem marně hledal průsvitky s malou a velkou hvězdou, zdají se mi všechny stejné. Budu si muset pro porovnání koupit nějakou velkou známku s malou hvězdou. Objevil jsem ale jinou věc a to právě různou polohu průsvitky s hvězdou.

Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem

Na obrázku jsem naznačil převládající směr vláken papíru, který je (u známek které jsem prozkoumal) vždy orientován shodně s průsvitkou. Z toho plyne, že rozdílné polohy průsvitky jsou způsobené různou orientací známky na tiskovém válci rotačky! Žádný rozdíl ve velikosti obrazu známky jsem ale nenaměřil.
Registrovaný uživatel
Tak nemám žádnou doplatní v tom menším rozměru.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Evropské známky » Maďarsko po druhé světové

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1