Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropské známky » Maďarsko po druhé světové

Vykupminci.cz
Numisargo

Maďarsko po druhé světové

Moderátoři: Akir, ikanek, Pavel_III, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
K těm polohám průsvitky vlastně nevím, jestli se tisklo na roli papíru nebo na nařezané archy papíru, takže ten závěr o tiskovém válci byl hodně předčasný! Jestli se tisklo na archy, tak papírna mohla patřičný rozměr papíru dodat s různě orientovanou průsvitkou podle toho, jak se jim to zrovna hodilo.
Moderátor
Myslím, že to tiskli na už rozřezané archy.
A katalog praví, že není jasná četnost výskytu známek s menším obrazem. Myslím, že zřejmě bude vzácnější.

Jo a na malých hvězdách je ještě ta IV a to už je náhoda jak prase to najít!
Registrovaný uživatel
O hvězdě s IV uvnitř vím a myslel jsem si, že tak nejlépe poznám malou hvězdu, když ji najdu. Teď se tomu směju, asi není vůbec častá. Ty máš nějakou?
Moderátor
No, pár jich mám, ale na doplatní teda ne! :D To je opravdu velká náhoda, ale občas se v nějaké, samozřejmě maďarské, aukci vyskytne menší kolekce známek s IV. (To nekupuju, ne že bych nechtěl nebo se mi nelíbily, ale nemám ty příjmy) Někde je napsaný kolik těch IV je na archu (původním, nerozřezaném), nebo tak nějak. Je jich skutečně málo. Nejlíp jsou ty hvězdy vidět na velkých známkách, což nijak nepřekvapuje.
Moderátor
Jinak teda, ony se tyhle průsvitky na normálních burzách prakticky nedají ani hledat. Jednak tam bývá na to tma a dvak - strávit tam půl dne a nic nevzít, tě prodávající zakousne! ;)
Registrovaný uživatel
To si dokážu představit. Chybí mi ve sbírce nějaké varianty úplně laciných rakouských známek, ale prostým pohledem je nedokážu s jistotou určit, když nemám vedle vzory na porovnání. Když to vypadá, že by to mohla být hledaná varianta, tak ji vezmu, protože je to levné, a až doma zjistím, jestli půjde do sbírky nebo do přebytků.

Teď jsem objevil web popisující průsvitky na maďarských známkách.
Moderátor
Tak jsem si prošel svoje zásoby Maďarska a doplatní malý formát mám zastoupené celkem dost. Pokud by byl zájem, můžu nabídnout přebytky:
4 f - 3 ks
10 f - 1 ks
20 f - 7 ks
30 f - 1 ks
50 f - 2 ks
60 f - 3 ks
Moderátor
30 a 60 f už mám (jak vidno), ale klidně vezmu všechno! 8)

A jedna číslice na 400 známek, jestli jsem to správně pochopil. A to ještě kdoví jestli.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 17. 11. 2012, 22:02. »
Registrovaný uživatel
No a já tam vyčetl, že na průsvitce XII je hvězda protáhlá a cípy má ostřejší, kdežto na průsvitce XIII je hvězda pravidelná a cípy má tupější.

Obrázek vložený uživatelemObrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jo, takhle v ideálním stavu namalované se to pozná dobře a snadno. Realita mi však dělá problémy! Obzvlášť, když se známka "trefí" mezi hvězdy. A ono taky, ne každá hvězdička je zrovna vzorováa na těch "malých sviních", kterých jsou metráky ... Teď jste mi dali impuls, mám tu asi 3000 neprobraných známek (2000 jsem už probral - hlavně psaníčka a turuly) a ze 200 těch malých moderních staveb jsem našel jednu se stojatýma hvězdičkama a žádnou IV (nevěřím, že tam bude jedna a když, ztratí se ten kousíček v zoubkách).
Registrovaný uživatel
Nákres průsvitky XIII
Obrázek vložený uživatelem
z webu, na který jsem tu odkazoval, nejspíš neodpovídá skutečnosti. Největší rozdíl mezi průsvitkami XII a XIII by totiž byl různý posun protichůdných řad hvězd vůči sobě. Přitom všechny moje velké známky ze série hrady z roku 1960 odpovídají, podle toho kam směřují cípy hvězd, nákresu průsvitky XII.
Obrázek vložený uživatelem
Takže zase nic nepoznám.
Moderátor
Dyť říkám, že to není úplně jednoduchý, obzvlášť na malých známkách. Ale našel jsem i jednu vysloveně šikmou hvězdičku (ani nahoru ani vodorovně). Podle nákresu v černém katalogu by to mohla být průsvitka XII, i když na to ta hvězdička tak úplně nevypadá, ale tam jedna vysloveně našikmo byla. Ještě by tam taky měla být hvězdička obrácená, čili v poloze tete-beche (dvě horníma špičkama k sobě). Je to práce a bádání na dlouhé zimní večery, když není jiné činnosti. ;)
Moderátor
Takže, pokusil jsem se naskenovat průsvitku a krapet (krapet dost) upravit obrázek aby byla trochu vidět. To nahoře je podle mne malá hvězdička nastojato, i když trošku drclá, ale všimněte si té dole -> je našikmo! A je malá nebo velká? Podle obrázku (detail d) v katalogu by mělo jít o průsvitku XII, tedy velkou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ta horní je jasně na svislá a je trochu nakřivo. Podle mě ta spodní je vodorovná a úplně stejně nakřivo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ta otočená (protichůdná) hvězda se mi líbí, to je jasná chyboprůsvitka.
Registrovaný uživatel
Nyní už najít jen ty se IV...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Po mnoha vyčerpávajících hodinách se mi na jedné malé ta IV podařila najít!! Je to známka 3Ft Építómunkások Székháza. Ta druhá, velká, to je, shodou okolností, 3 Ft Népstadion (1953), tu jsem kdysi náhodou objevil na nějaké burze.

Jo a ty divný barvy, to jsem upravoval gamma korekci. Si myslím, že to je líp vidět.
Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 18. 11. 2012, 18:03. »
Moderátor
dědek napsal
Ta horní je jasně na svislá a je trochu nakřivo. Podle mě ta spodní je vodorovná a úplně stejně nakřivo.

I to je možný. ;)
Registrovaný uživatel
Skvělé, gratuluju. Teď ještě zbývá k ní najít tři zbývajících polohy IV a potom ještě čtyři převrácené (VI), jestli vůbec existují. Ale vážně jsem se tuze rád podíval, jak ta IV ve skutečnosti vypadá. Já ty malé a velké hvězdy prostě nerozpoznám.
Moderátor
dědek napsal
Skvělé, gratuluju. Teď ještě zbývá k ní najít tři zbývajících polohy IV a potom ještě čtyři převrácené (VI), jestli vůbec existují. Ale vážně jsem se tuze rád podíval, jak ta IV ve skutečnosti vypadá. Já ty malé a velké hvězdy prostě nerozpoznám.

Vždyť říkám, že to není vždycky tak jednoduchý!! 8) A tři zbývající polohy? Hledat špendlík na Sahaře? :shock: To se mi nemůže podařit. :|

No a když už mi to tak pěkně jde, to skenování :P , tak přidám jednu pěknou kompletní makkos vízjel. Ta už tak pěkně pravda vidět není, ale snad ju rozeznáte. Je naležato. Je to na těch kolcích přetištěných na doplatní, hodnota 8 f (MBK 202, Mi 188). Ty další dvě hodnoty mám na celém archu (tam ta 8 f je právě bez průsvitky).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Průsvitka je pěkně vidět. Gamma dolů a pak případně zvýšit kontrast. Tvou poslední větu v závorce jsem ale nepochopil.
Moderátor
No, že mám kompletní 3 archy, ale jen na 2 je průsvitka a ten arch s 8 f je bez průsvitky. Takže jsem si musel pořídit ještě navíc tady ten 12-blok.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 18. 11. 2012, 19:42. »
Registrovaný uživatel
Aha, a jak jsou ty archy velké a kolik je na nich sloupců a řádků známek a průsvitka je ve všech rozích?
Moderátor
A tohle sice není otázka poválečná, ale naprosto exklusivní průsvitka III na 12-bloku novinových známek orazítkovaná v Terstu (otočeno). Zakoupeno kdysi před mnoha lety u Stoška (to jsem kupoval dokonce v Praze v Libni):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Koukám také průsvitka s IV.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Evropské známky » Maďarsko po druhé světové

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1