Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Evropské známky » Maďarsko po druhé světové

Vykupminci.cz
Numisargo

Maďarsko po druhé světové

Moderátoři: Akir, ikanek, Pavel_III, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5

Autor Příspěvek
Moderátor
Já nevím, ale bylo mi kdysi řečeno (a někde to je i napsáno), že poloha se posuzuje z líce, takže doufejme, že to tak má být a že je to správné! :) (A netvrdím, že není lepší na to koukat z rubu, to určitě ne.) Luštit to z té maďarštiny není žádná sranda.

Včera jsem rozluštil polohy typů a a polohu chybějícího trojúhelníčku u III. emise Lajtabánságu a byla to místama dost fuška. Myslel jsem si, že se to ani pořádně neví, ono to není nikde zmíněno, ale ve specializované příručce jsem ten text nakonec přece jen odhalil. Co jsem tam neodhalil je (a myslím, že to tam fakt nezmiňuje), ve stejné emisi, chybějící "j" (La tabánság) a to toho mám 3 známky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jeden extrovní dopis (ano, i tohle už je po druhé válce!! :twisted: ) z Nyíregyházy odeslaný 8. května 1945, vyplacený v hotovosti a s provizorně upravenou R-nálepkou z "vedlejší" pošty. Je k tomu dlouhý atest, to si budu muset nějak překdákat nebo nechat přeložit (a to zase není tak blbý nápad, že? Skener, kopírku mám, adresu taky, s poštovným se nějak vyrovnám). Jednu věc jsem ale nepochopil - dopis byl podle všeho asi poslán jako otevřený, protože pod zadní chlopní je příchozí razítko, které atest ovšem, kupodivu, nezmiňuje (Budapest, 15. (? - poslední číslice nejasná) května 1945), ale dole je přitom otevřený, rozříznutý.
Mimochodem - Filep László má, pro nás, docela žertovnou hlavičku atestu!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dlouho tu nic nebylo, tak zde jeden čtyřblok s průpichem od pošty jako Ajandéka (dárek) - místo našeho černotisku.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jedna zajímavost o které se, myslím, moc neví. Emise Hortobágy z roku 1968 (MBK 2465-73, Michel 2423-31) vyšla ve dvou nákladech - první jako na obrázku s jediným kupónem na celém TL (toto je celý TL, chybí jen pravý okraj) a druhý, kde se na TL střídají řádky kupónů a známek (9 kupónů a 9 známek). Jeden kupón prokazatelně z prvního vydání (tedy vlevo nebo ve 4-bloku) je pochopitelně dražší, ale čtyřblok (K+K-Z+Z či obecně kupón dole) nebo čtyřpásku (K-Z-K-Z) kupodivu nemám.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pokud je pravda, co uvádí Michel, tak dotisk nebyl oficiálně ve větším celku v prodeji.
Moderátor
Maďaři píšó, že "teljes ívek nem ismertek", ale ne že by nemohly existovat čtyřbloky nebo čtyřpásky. I když "černý katalog" udává, že byly (roz)trhány na jednotlivé kusy. Náklad byl ovšem 192650 sérií (z toho zničeno 77 414 sérií), takže kdoví. Rozhodně by to byla dost náročná práca. Je teda fakt, že jsem nikdy větší blok neviděl a že spojky katalog neoceňuje, takže je možné, že to existuje jen v muzeu (možná).
Moderátor
Pánové, myslím, že tohle jste asi ještě nikdy neviděli (já taky ne). Nezoubkovaný velký most. Vyvolávací cena pakatel - 1 500 000 Ft.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ved v zubkovanom stave ho poriadne nevidno a je dost aj mastny :-)
_______________
Moderátor
Takže, na přání, jedna zcela moderní věc. Maxiznámka (6×8 cm!!) pro malé balíčky. Je z roku 1998, ale překvapivě dost blbě se shání. Používalo se to snad do roku 2002, vzácně 2003, jestli jsem to správně pochopil (zase až tak podrobně jsem to neštudoval, nějak nebyl důvod). Použitou katalog cení 3000 - 7000 Ft dle razítka (data). Jeden můj známý Maďar mi tvrdí, že on sám má jednu na balíčku (výstřižku). Použitou na celistvosti (a ani odlepenou) jsem ji dosud neviděl a to ani v aukci. V aukcích bylo jen pár čistých a dokonce jeden celý TL (ten má 4×4 známky).
(Časem snad vynajdu další zajímavosti. Zajímaly by vás i známky s kupóny pro přítisky?)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
hroza az az...
_______________
Moderátor
V Maďarsku se, v mnohem větší míře než u nás, vyskytují meziarší a kupóny. Ale zase ne tak, že by byly naprosto běžné. Konkrétně tento kupón u soudruha Lenina zase až tak často vidět není a to přitom katalogová cena není nikterak ohromující. Na kupónu lep končí, je to prostě velký okraj s jedním úderem navíc.
I přes to, že tyto věci katalog běžně uvádí ("üres mezővel", tady konkrétně "bal", tedy levý), u nás to snad ani nikdo moc nezná, na burzách to nenajdete.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
no to uz je zaujimavejsie :-)
_______________
Moderátor
Takový Maxim Hořký (Gorkij :twisted: ) má "üres mezővel" bal i jobb (levý a pravý). Ovšem zde doklad, že to není materiál "na každé burze". Levé bych měl všechny (60 fill i s částí čísla archu), pravý mám jen jednou. Na té 60 fill v dolní řadě je vidět, že kupón je ve skutečnosti jen okraj s jedním úderem zoubkovací lišty navíc. Katalog všechny kupóny oceňuje stejně s jedinou výjimkou a tou je 1 Ft známka vpravo. V ** stavu ji cení 5× víc než ty ostatní. Z čehož je patrné, že i když nedbám na nezoubkovaná vydání* (až na výjimky), ještě pořád mám co shánět. Pochopiteně mi chybí většina těchto kupónů.
*U nezoubkovaných ale kupóny nejsou pochopitelně vůbec, takže v tomto ohledu jsou nezoubkovaná jednodušší.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pro úplnost - sem: https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/zajimave-arsiky_post_-269524#post269524 jsem dal aršíček z ultranové doby.
Moderátor
Dvě raritky z poslední aukce. Tu první, raketa bez červeného tisku, znám z aukcí, tu druhou, neviditelného koně, jsem viděl poprvé. Možná mi to neuvěříte, ale nekoupil jsem si to. ;) K obrázkům jsem přidal originální popisky i s cenou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ta s koňmi je vůbec vtipná, jako že ten jezdec-duch mu toho koně ukradl.
Moderátor
zaujimave
_______________
Moderátor
Sice to není po druhé světové, ale nové téma zakládat nebudu.

Zajímavé dopisy, tyhlety a to ani nejsou inflační (teda až na ten první):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
V září se bude dražit tato pěkná známka. Vyvolávací cena pouhých 12000 €. Pravda, má pár kratších zoubků, ale přiznejme si, že pokud na to mám, není to známka u které platí "v příští aukci (tak do půl roku) bude jistě lepší".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Sice taky před druhou válkou, ale krásný dopis, že?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ilustrativní obrázek k situaci po druhé světové v Maďarsku. Se muselo teda blbě počítat!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5

Sběratel.com » Evropské známky » Maďarsko po druhé světové

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1