Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše mince » Malé groše a bílé groše

Vykupminci.cz
Numisargo

Malé groše a bílé groše

Moderátoři: Charon, Guldiner, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
... no vim, ze to spolu uplne nesouvisi, ale tyhle mince nejsou vylozene stredem zajmu jako jejich predchudci (a zaplat panbuh za to a doufejme ze to tak zustane)...

presouvam sem pripadnou diskusi odtud...

a prikladam svoje ulovky... oba Rudolfy uz mam par let, na Maxmiliana jsem si nechal prihodit a poridil si ho tedka k vanocum za nemaly peniz, ae kdyz me se opravdu libil...

Obrázek vložený uživatelem

Malý groš 1582, Rudolf II. (1576 - 1611), České Budějovice, mincmistr Kryštof Schönfeld (20. 10. 1578 - 1584), značka: šesticípá hvězda v kruhu, Hal. 304, MKČ 452 (? - jiná orientace lístků u "R")
opis líc: RVDOL·II·D·G R·I·S·A·G·H·B·R·
opis rub: R / MALEY / GROSS / ·1582·


Obrázek vložený uživatelem

Bílý groš 1586, Rudolf II. (1576 - 1611), Jáchymov, mincmistr Pavel Hofmann (10. 7. 1584 - 17. 2. 1599), značka: půlměsíc s tváří a pěticípá hvězda, Hal. 276, MKČ 404 (? - líc odlišnost v opise)
opis líc: RVDOL·II·D·G·RO·IM·S·A·G·E·H·B·REX
opis rub: 86·ARCHIDVX·A ·DVX·B·MA·M·15


Obrázek vložený uživatelem

Bílý groš 1574, Maxmilian II. (1564 - 1576), Jáchymov, mincmistr Jiří Geitzkofler (1562 - 1576), značka: hlava kamzíka, Hal. 176, MKČ 239
opis líc: MAXI·II·DE·G·RO·IM·S·AV·GER·HV·BO·REX
opis rub: ·ARCHI·DVX·AVS·DVX·BVRG·MAR·MO·74
Registrovaný uživatel
Ale ten třetí je opravdu pěkně zachovalý a hlavně rovnoměrně doražený ;) ;) ;)
Registrovaný uživatel
Halačka řeší pouze pořadí titulů ne jejich rozdělení nedělá rozdíl mezi např. MAR.MO. nebo M.M.
_______________
Registrovaný uživatel
Oliver: Malý groš dle Hanibal/Novák je typ 15a, opis 7a. Velmi nepatrná odchylka je pouze u stonku pravého lístku kdy u mince trn na stonku jde doprava a v publikaci doleva.
Dle MKČ bych se přiklonil k typu 455 kde na minci je pravý lístek mírně odlišně pootočen a v opisu mezi R a RVDOL je místo růžice pouze tečka.
Registrovaný uživatel
Bílé groše jsou určeny správně, v aukčních katalozích by bylo u obou pouze uvedeno varianta opisu.
Moderátor
diky vsem... prostuduju jeste dalsi literaturu :)

Dracek napsal
Ale ten třetí je opravdu pěkně zachovalý a hlavně rovnoměrně doražený ;) ;) ;)


tj. proste sem ho musel mit, jak sem ho videl poprve, vedel sem, ze ho chci


nerva81 napsal
Halačka řeší pouze pořadí titulů ne jejich rozdělení nedělá rozdíl mezi např. MAR.MO. nebo M.M.


Aha, to je dulezita informace pro me, dik. Ta odchylka u toho bileho rudolfova grose byla minena v tom, ze je tam tecka mezi G a E (...A·G·E·H·B·REX), coz predpokladam by byt nemela - ze je to vlastne jako chyba. Netvrdim, ze je to nejaka vzacnost nebo neco... jen konstatuji


Denarius napsal
Oliver: Malý groš dle Hanibal/Novák je typ 15a, opis 7a. Velmi nepatrná odchylka je pouze u stonku pravého lístku kdy u mince trn na stonku jde doprava a v publikaci doleva.
Dle MKČ bych se přiklonil k typu 455 kde na minci je pravý lístek mírně odlišně pootočen a v opisu mezi R a RVDOL je místo růžice pouze tečka.


jsem ted mimo a MKC s sebou nemam... mrknu na to. vim, ze jsem tam nasel jeden typ podobnejsi, ale nesedel me k tomu typu rok (dle MKC byl razen az pozdeji). Nevim, zda se jedna o toto, mrknu na to... diky.
Moderátor
Oli : Ten Geintkopfler je supr. To se Ti povedlo. Bledá závist :'(

Doufám, že se na ně nedáš. Stačí, že musím zápasit s Mad-Rab. :lol:

Jinak Dráček ohledně tej knížky na b.groše mě řekli na Sběrateli pouze informaci, že se připravuje. Jestli to bude rok, či více, to opravdu netuším. Měl jsem tam na určení jeden b.grošík Gebharta, u kterýho jsem nevěděl, jestli je z Č.Budějek, nebo z Prahy. Bohužel neúspěšně. Ale asi to bude Buděják. i když s velkou značkou.
Moderátor
Ježišmarjá. Mincmistr se obrací v hrobě. Takhle mu zkazit jméno. Samozřejmě Geitzkofler. Omluva všem i mrtvým. :lol:
Moderátor
pavelgregor napsal
Oli : Ten Geintkopfler je supr. To se Ti povedlo. Bledá závist :'(

Doufám, že se na ně nedáš. Stačí, že musím zápasit s Mad-Rab. :lol:


:) dik, pochvala od tebe coby znalce drobnych penizku me tesi :)

no vis, ze mam zaber sirokej, takze nebudu zapasit o speciality... chtel bych alespon typove co nejvic techto razeb, ale musim porad jeste setrit... koupil sem ted jen trochu neco a zas se asi budu mirnit... ae kdyz uvidim neco peknyho, tak o tom premyslet budu... moji konkurence schopnost snizis tim, ze me posles nabidku svych prebytku ;) ja se vyradim na nich a nebudu si muset nechat kupovat veci na tom zpropadenym aukcnim serveru :mrgreen:
Moderátor
Neboj, něco do kupy dáme.

Dneska se mě povedla pěkná haluz ( i když trochu řízená ). Před pár dny jsem koupil fenik z mincovny neu-öetting, ale něco se mi na něm nezdálo ( na psa se stromem to nevypdalo, spíš na měsíčky ). Tak jsem zariskoval šel do toho. No a dneska mi přišel drobáček. Tak ho rozbalím v očekávání, jestli jsem koupil předraženej fenik, nebo to bude to co si myslím ( spíš jsem se bál, aby to nebyla podvodná aukce, kde se na fotce ukazuje lepší mince a v popisu je horší a pak Ti pošlou tu bezcenou ).

A ejhle. Pes to opravdu nebyl. Opravdu tam byly měsíčky. Takže mám pěknej penízek se čtyřrázem ve dvou kroužcích. Čili nejspíš Venda. Ještě ho nemám přesně určenej, ale je supr. Bohužel hořejšek hlavy, zadní tlapu a ocas poškodil čtyřráz, takže s přesnějším určením to bude horší. Až budu mít čas, tak ho ofotím a dám na web.
Moderátor
sice me to zni, jako bys mluvil madarsky, ale zda se ze mas radost, takze ti gratuluju :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Doputoval ke mě bílý groš Maxmiliána II z roku 1576. Nedaří se mi jej však blíže určit. Mé snažení je na obrázku níže. Dokáže někdo poradit?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kutná Hora ,mincmistr Šatný
Registrovaný uživatel
Podle značky mincmistra samozřejmě ano. Jenomže se mi jej nepodařilo přiřadit k žádnému typu. Proto jsem také uvedl ty ilustrace. Z každé má něco..
Jeví se mi jako mě varianta, kterou Janovský nebo Halačka neuvádí.
Moderátor
Nejblize bych to videl na vyobrazeni z Cermak/Skrbek c.69. Ja urcuji podle Halacky (Janovskeho kartoteku nemam) a zde bych to videl na typ MKC 203. Jsou tam drobne odlisnosti (napr. paraty orla) ale to Halacka jako ruzne typy nerozlisuje.
Registrovaný uživatel
Čermak/Skrbek 69 mi také přišel nejpodobnější, proto jsem jej uvedel. To je ale Hanuš Harder (znamení obráceno) Navíc nesedí opisy u lva.

Rozdílů oproti MKČ 203 je opravdu mnoho
- místo G je obrácené D
- chybí M u značky mincovny
- místo GE je D
- AVS .. AVST
- jiný štít ...
Moderátor
- ruzne zkracena slova opisu Halacka neresi, je jedno je-li tam AVS nebo AVST, to u Halacky na jiny typ nema vliv
- zamena pismen (G/D) take u Halacky nema na typ vliv, bere se to jako chyborazba a Halacka to vetsinou uvadi v poznamce
- drobne odchylky v kresbe (napr.stit) take vetsinou Halacka za zmenu typu nepovazuje
Moderátor
Nejblíž mu je b.groš popsaný ve Šmerdovi Mince zemí Koruny České - Květoňově sbírce na str.97 pod číslem 283.

Ta tvoje se liší pouze absencí M ve zkratce RO.IM. Ostatní je shodné. I ten vyjukáný lev

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Nejblíž mu je b.groš popsaný ve Šmerdovi Mince zemí Koruny České - Květoňově sbírce na str.97 pod číslem 283.
Ta tvoje se liší pouze absencí M ve zkratce RO.IM. Ostatní je shodné. I ten vyjukáný lev


Bingo! Máš pravdu. To je přesně to co jsem hledal. Halačka se s variantami opravdu moc nepáře, ale přišel mi dost odlišný i od Janovského.

"Doma" mě hledat nenapadlo :oops: Děkuji za pomoc pánové!
Moderátor
Jo,jo. Znojmo je Znojmo. :lol:
Moderátor
Jeste mala poznamka, o chyborazbu se zamenou pismen (obracene D misto G) se pravdepodobne jednat nebude. Na vasi minci je to asi setrele, ale stredovy drik by tam mel byt obdobne jako na tomto z Prahy:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Vypadá to tak. Chce to ale notnou dávku fantazie v tomto vidět G :)
Asi to nebude žádná sranda vytvořit mezírku do raznice. Je snažší pouze naznačit dřík. Srovnával jsem to hlavně s pérovkou, kde je mezera.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nedávno jsem vyměnil s kolegou za jinou droboť...stav nic moc,ale radost z nich mám :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Celkom pekné mincičky , nemusí byť všetko ako priamo z mincovne.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Jo. Ten CS by se mi taky líbil. Nemám na něj nějak kliku.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Naše mince » Malé groše a bílé groše

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1