Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Mária z Anjou (1382-1387/1395)

Vykupminci.cz
Numisargo

Mária z Anjou (1382-1387/1395)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 13 14 15 16 17

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jasne, štandardne by tam malo byt REGINE VNGARIE. Ja mam ale dojem, že takýto opis tiež mam ale pri inej značke. Ľalia? Pozriem, keď budem pri kompe.
Registrovaný uživatel
Stredo,tie prehodené opisové varianty sú bežné,preto to asi neriešil.
Registrovaný uživatel
On ich rieši a takmer všetky, len túto konkrétnu kombináciu nemá, počkajte odfotím vám ho...
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
myslel som toto

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Knihu mám,dík,tiež mám taký istý opis.Ale sú aj na iných minc.značkách prehodené opisy u tohto denára.
Registrovaný uživatel
Stredo na porovnanie,č.2 tam tiež nie je.

1, MARIA.R.UNGARI
+MONETA.MARIA
2,MARIA.R.UNGARTE
+REINA UNGARIE:
3,REGINE.UNGARI
+MONETA. MARIE

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Chvíľu som sa tešil že mám značku S ako Sr. Mitrovicz a nakoniet to bude "Bratislava" 😭

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ved3li by ste mi povedať, aká je toto značka, písmeko?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Já to vidím jako G.
Registrovaný uživatel
Len úvaha.
To "G" mne príde rovnaké alebo podobné ako v tejto značke, ktorú priraďujú Kremnici/ mňa to vždy miatlo, lebo som to čítal ako CM a evokovalo tu u mňa košickú mincovňu/.
Záver :) , takže by to potom mohla byť tiež kremnica.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jasný. Tohle je taky G. Akorát to první je gotické.
Registrovaný uživatel
Môže to byť pol ľalia v kríži?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
dula77 napsal
Môže to byť pol ľalia v kríži?

Áno. Vyzerá to, že pri výrobe razidla, tam niekto vypuncoval polľaliu z kráľovskej koruny. Podľa mňa nechcený úder. Zaujímavé, že nebol opravený a zahladený.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Registrovaný uživatel
Ahojte. Mne to skôr príde ako prvé známe použitie čekmarku v histórii. samozrejme môžem sa mýliť.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
moc hezke. zda se, ze dotycny mel mozna uz kus raznice hotovy a prohodil raznici averzu a revezu. coz by davalo smysl, kdyby mel hotovy opis a perlovec. pak by bylo i pochopitelne, ze to nevyhladil.
Registrovaný uživatel
Neviem aká bola technologická vyspelosť pri výrobe razníc za Márie, ale za Leopolda I. by to pravdepodobne opravili. Pri grajciaroch Leopolda dochadzalo často k prerazeniu novým puncom, oprave nepodarených detailov či zahladeniu drobných vád razidla a to aj na komplikovaných miestach.
Na druhej strane toto je malý denár, ktorý sa razil vo veľkom množstve. Asi by sa neoplatilo strácať s ním čas a opravovať ho. Aj tak si takýto detail nikto na denari nevšímal.
Ta polľalia je vypuncovaná veľmi presne, len na nespravnej strane. Musela byť puncovaná skôr ako dvojkríž, lebo to by si všimol, že puncuje nesprávnu stranu. Opis pravdepodobne prečítať nevedel, takže ten ho neupozornil. Zaujímave je, že začínal pravou polľaliou. Ja by som intuitívne ako prvú vyrazil kráľovskú korunu a až následne doplňoval ľalie.

Minca malá veľkosťou, ale veľká svojou zaujímavosťou. Vitajte v numizmatike bez plastovej krabičky a zalaminátovaného certifikátu originality. ;)
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Fidzi napsal
...Ta polľalia je vypuncovaná veľmi presne, len na nespravnej strane. Musela byť puncovaná skôr ako dvojkríž, lebo to by si všimol, že puncuje nesprávnu stranu. Opis pravdepodobne prečítať nevedel, takže ten ho neupozornil. Zaujímave je, že začínal pravou polľaliou. Ja by som intuitívne ako prvú vyrazil kráľovskú korunu a až následne doplňoval ľalie...


nevim, zda si rozumime nebo ne. mel hotove opisy a perlovec a mel uz jen do prazdneho prostredka vypuncovat kriz, ale misto toho zacal puncovat korunu (normalne z prava doleva, nemusel odprostredka, mel to uz v oku), a zacal krajni ("pul")lilii. uvedomil si svuj omyl, ze podle opisu puncuje spatnou stranu (podle mne je to prave dukaz, ze cist umel) a tak vypuncoval (uz spravne) dvojkriz. se zahlazenim lilie se pak uz netrapil, proste to mel na salamu. prijde me to desne logicke, ale mam pocit, ze to chapu asi spatne?
Registrovaný uživatel
Pravdepodobnejšie je, že mal okrem opisov vypuncovanú na jednom razidle aj korunu. Ako začal pucovať stred druhého razidla, po prvom údere mu došlo, že zasa puncuje korunu. V tomto prípade nemusel byť ani gramotný. Pri denároch Márie je veľa variantov opisov, často na seba ani nenadväzuje averz s reverzom (ako pri tejto minci) a taktiež bývajú zamieňané.
Registrovaný uživatel
Súhlasím so Sigurom. Jeho scenár mi príde ako najpravdepodobnejší.

Čo sa týka dohadov či rezač razidiel vedel alebo nevedel čítať - rezač musel byť silný, zručný chlap a mať dobrý zrak a aspoň určitý stupeň umeleckého cítenia. Myslím si, že schopnosť čítať tam ako podmienka zamestnávateľa nebola. V mnohonárodnostnom Uhorsku to mohol byť maďar, slovák, poliak, ukrajinec, rumun... v banských mestách aj nemec.
Podľa mňa by musel absolvovať cirkevnú školu - mal na to čas a peniaze? Bola dostupná v jeho oblasti, kde vyrastal? Vyučiť sa za rezača na to školy nepotreboval. Len šikovné ruky. Ale aj keby vedel čítať maďarsky, tak ten text sú pre neho nezrozumiteľné latinské skratky teda nejaký sled písmen alebo obrázkov, ktorý kopíroval podľa nejakej predlohy.
Takto to vidím ja.
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
jo ted uz to chapu, jak to bylo myslene. me to prijde skoro sul-nul (ale argument, ze to prohozene byva beru a uznavam, ze to nahrava tomu, ze korunu uz mel - ale osobne to necitim jako 100% argument ani omylem). a nedelal bych z nich uplne negramoty, ale kdyz vam to tak vyhovuje, proc ne :)

mam tu cest pracovat s gramotnymi cizinci. u piva bych vam tyhle vase predstavy o tom, jak tam negramot vysazi neomylne opis, rozmetal do 10 minut a jeste byste si museli jit urychlene vymenit pemprsky, abyste nepretekli. ale sem to psat fakt nemuzu ;) me to bohuzel nedohani ke smichu, ale k placi. tito lide, ac gramotni, by v zivote nedokazali vytvorit tak krasnou minci ani podle jasne predlohy, natoz jeste s bezchybnym opisem.

ale hadat se o tom, zda rezac byl ci nebyl gramotny se s nikym nechci. napsal jsem co si myslim a klidne sem i napisu, ze mate pravdu :twisted:

zaver je asi takovy, ze asi vime jak to vzniklo a je to zajimava mince.
Registrovaný uživatel
Sorry, ale to je taká oliverovská odpoveď - ak vám to vyhovuje... rozmetal do 10 minut a jeste byste si museli jit urychlene vymenit pemprsky.. ale hadat se o tom se s nikym nechci. :D

Zabúdaš na podmienku umelecké cítenie. To znamená vedieť niečo nakresliť alebo napodobniť obrazy, predmety a tvary. Tu skutočne nejde o pochopenie latinského opisu (na to jednoducho nemal predpoklady a aj tak mu to bolo šuma-fuk), ale o tie tvary písmen. Rezač primárne vytváral punce písmen, takže ich tvary dobre poznal a potom bol zodpovedný za ich vypuncovanie v správnom poradí na razidle.

Napríklad na denároch v košickej mincovni dochádzalo k častej zámene puncov "A" a obrátené "V", teda nakoniec vyrazili "Λ", pretože to bolo tvarovo zhodné. Rovnako to bolo pri písmene "N", na ktoré vyrobili nesprávny punc a nakoniec razili "И". Tento omyl bol častý aj v mincovni Nagybánya.

Prišiel som do styku aj s analfabetmi. Každý deň v prestávkach skladali veľké puzzle. Takže tvary a obraz na nich vedeli dobre posúdiť. A naopak ja síce viem písať a čítať, ale neviem maľovať. Moje deti nevedia písať písaným písmom, pretože ho už nepoužívajú. Takže prečo by mal v rokoch 1382-1395 rezač potrebu písať a čítať? Čo by čítal a komu by písal?
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 13 14 15 16 17

Sběratel.com » Uherské mince » Mária z Anjou (1382-1387/1395)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1