Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Marie Terezie (*13.5.1717 +29.11.1780)

Vykupminci.cz
Numisargo

Marie Terezie (*13.5.1717 +29.11.1780)

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
moc vasi poznamku nechapu. rocnik 1745 byl razen ve Vidni a v Gratzu, co je divneho na tom, ze tam vidite 1745?

no, jsem zvedav na krasnou zachovalost ;)

doufam je aspon takova:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
TAk častejšie sa ukazuje mincovňa Graz a cena je niekde od 100 Eur a viac, záleží na stave.
Moderátor
hmmm... scanner asi nekomunikuje. ze by nove windowsy a stare instalacky? :D
Registrovaný uživatel
Tak se mi to konečně podařilo, z blbosti jsem to šla vyšistit a lesklo se to, že nebylo absolutně nic vidět. Omlouvám se.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Stále se to leskne jako blázen, vypadá to rozmatlaně, ale mince je ostrá, fakt pěkná.
Moderátor
8) no comment
Registrovaný uživatel
Je to špatné?
Registrovaný uživatel
Má usko čo znižuje cenu na cca do 1000 kč.
Moderátor
ano, vsechno. budu trosku osklivy, tak se omlouvam. mince je zasadne poskozena pritomnosti zavesu (to sice neni vase chyba, ale mela jste to rozhodne uvest - mozna byste si tim usetrila i praci se scannovanim). to jeji cenu rapidne snizuje. scanny jsou tragicke, ale to vidite sama. do cisteni jste se jako laik nemela poustet, minci jste mohla POUZE ublizit.
Registrovaný uživatel
Moc děkuji za rady a omlouvíám se za zdržení.
Registrovaný uživatel
Dobrý den,prosím nevíte někdo cenu této medaile? Jeto M.Therezie,Fr.Lotrinský a jejich děti. r.1759,bronz,60mm.Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Do rúk sa mi dostali tieto dva denáre MT, razba z roku 1766. Všimol som si iné prevedenie erbu, chcem sa spýtať, uvádza nejaká literatúra takéto odlišnosti?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
khhhh napsal
To je všechno pěkné, ale když by měl začátečník sbírat jenom ty "sbírkové mince", tak s normálním příjmem by si koupil jenom pár do roka a tímto tempem se nedá nic sbírat a přestalo by ho to dřív bavit, než by vůbec začal...
Ve sbírce mám i "šroťáky" (zrovna mám po ruce tento pražský půlkrejcar 1755 (asi) - není sice měděný, ale na ukázku stačí) a vůbec mi to nevadí - až narazím na lepší stav, vyměním a tento pošlu dál do světa. A klidně si ty šroťáky i za symbolickou cenu koupím - sbírám hlavně pro radost a ne podle toho, co určuje trh. Mincí víc nebude, sběratelů přibývá, každý nemůže mít všechno :?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Při listování ve starších debatách, bych chtěl znovu oživit tuhle myšlenku a podepsat se pod ní...
Registrovaný uživatel
Pisatel měl pravdu v tom, že každý nemůže mít všechno. Naopak každý si ale může zvolit jen určitou oblast a rozsah sbírání úměrnou svým finančním možnostem(!) a ne se snažit sbírat za každou cenu vše bez ohledu na stav mincí. :|

No já si zase vzpomínám, jak jsem kdysi četl konstatování známého numismatika znějící přibližně takto:
Jsou sbírky, které se vejdou třeba pouze na 2-3 platíčka, na které je radost pohledět ať sbíráte cokoliv a skoro každá z mincí potěší i svou krásou už jen na pohled. Pak jsou také sbírky, které jsou nejednou značně rozsáhlé, ale ze kterých by se zaradoval leda tak kovošrot… :roll:
A je v tom hodně pravdy. :)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
No já si zase vzpomínám, jak jsem kdysi četl konstatování známého numismatika znějící přibližně takto:
Jsou sbírky, které se vejdou třeba pouze na 2-3 platíčka, na které je radost pohledět ať sbíráte cokoliv a skoro každá z mincí potěší i svou krásou už jen na pohled. Pak jsou také sbírky, které jsou nejednou značně rozsáhlé, ale ze kterých by se zaradoval leda tak kovošrot… :roll:
A je v tom hodně pravdy. :)


Parafrázoval jsi větu, která je součástí jedné publikace pro začátečníky.
V různých podobách jsem ji zde zmiňoval v mnoha případech, ale většinou jsem si vysloužil pouze odpor. Proto ji připomínat nebudu a nechám na každém, ať si sbírá cokoli.
Každý člověk, tedy i sběratel se časem vyvíjí a to byl také můj případ. Když jsem začínal, moje vzory byly vesničtí sběratelé, kteří měli ve sbírkách také převážně tuctový šrot. Bral jsem to jako normu k mému snažení a podle toho to také vypadalo. Postupen doby jsem se dostával do vyšších sběratelských sfér, viděl jsem, že se běžné mince nechají sehnat v hezkých stavech a je to samozřejmost takové mince sbírat. Časem jsem potkával i vzácné mince, které jsem do té doby mohl zahlédnout pouze v numismatické literatuře, které také splňovaly přísnější kriteria. Byl to pro mě šok, který způsobil, že se můj sběratelský svět zhroutil, protože byl budovaný na hliněných základech. Možná jsem i chvílemi litoval nových zjištění a nebyl jsem rád, že jsem opustil svůj malý a nedokonalý sběrateslký svět, ale to bylo jen v první chvíli.
To je můj případ, který nechci nikomu vnucovat, protože dnes již respektuji rozhodnutí každého jednotlivce.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 25. 8. 2013, 7:20. »
Registrovaný uživatel
MUDrAcula napsal
khhhh napsal
To je všechno pěkné, ale když by měl začátečník sbírat jenom ty "sbírkové mince", tak s normálním příjmem by si koupil jenom pár do roka a tímto tempem se nedá nic sbírat a přestalo by ho to dřív bavit, než by vůbec začal...
Ve sbírce mám i "šroťáky" (zrovna mám po ruce tento pražský půlkrejcar 1755 (asi) - není sice měděný, ale na ukázku stačí) a vůbec mi to nevadí - až narazím na lepší stav, vyměním a tento pošlu dál do světa. A klidně si ty šroťáky i za symbolickou cenu koupím - sbírám hlavně pro radost a ne podle toho, co určuje trh. Mincí víc nebude, sběratelů přibývá, každý nemůže mít všechno :?


Při listování ve starších debatách, bych chtěl znovu oživit tuhle myšlenku a podepsat se pod ní...


Sbírání mincí není závod, kde vyhraje ten, který shromáždí nejvíce kusů. Je to hlavně spousta naší, malé vědecké práce, která se zabývá spoustou informací a je v přímém rozporu se sběratelstvím typu nesplnitelného snu v dokonalé kompletaci.
Velkou chybou začínajících sběratelů je fakt, že si nekriticky otevřou široký sběratelský záběr a až dodatečně zjistí, že na něj nebudou nikdy finančně stačit. Každý máme nějaké finanční možnosti, které budou základem k našemu rozletu. Pokud je malý, i v tomto případě můžeme zvolit náš okruh zájmu, na který budeme stačit. Vždyť je na trhu tolik krásných běžnějších a poměrně lacinějších ražeb, ze kterých můžeme vybudovat krásnou sbírku a co je podstatné, můžeme jí dát velkou historickou hodnotu.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Zameril bych se na jednu vetu, ktera mne v predchozim prispevku zaujala:

Evropa1 napsal
Je to hlavně spousta naší, malé vědecké práce, která se zabývá spoustou informací a je v přímém rozporu se sběratelstvím typu nesplnitelného snu v dokonalé kompletaci.


Je to otazka hlavne pro starsi rocniky, tezko nejak oslovim mlade.

Vsimnete si, jak je se (napr. i zde) se mladym vytyka rada nesvaru (a netvrdim, ze nepravem). Ale je to stale plitke handrkovani se o nicem, stale se to opakuje, jen to zapadne o par prispevku, objevi se to znovu. Je to nuda. Uz to prosim vsichni nechte byt. V sekci navody sepiste navod a odkazujte na nej!

Paradoxne Facctoryho zajimavy a badatelsky prispevek zustal naprosto nepovsimnut! To tu nejsou odbornici na obdobi, aby dokazali posoudit styl prace rezacu, vyloucit mincovnu ve Velké Bani či Hallu? Je opravdu smyslem zde neustale resit, co a kdo v jake kvalite sbirat a nebo je naopak prinosne diskutovat o (mozna dosud?) nepopsanych a nepublikovanych podnetech, spojit se v tomto studiu a publikovat skutecne validni clanek v TISTENEM periodiku, nez si neustale jen vylevat mozek?

Starsi generace je ta spatna. Ma vuci mlade obrovsky dluh. Vite proc? Podivejte se, kolik kvalitnich periodik pred 20 lety existovalo. Jak casto vychazely a jak zajimave clanky v nich dodnes nachazime! A dnes? Vetsina techto pobockovych casopisu uz nevychazi. Proc? Asi nekdo stary umrel a pochodne se neujal zraly a uvazeny clovek ve veku 45-65 let. Dvacetiletej sopel, s prominutim, asi jen tak, bez vedeni zkusenejsiho, publikovat nezacne.

Tudiz ja se ptam - vy vsichni "starsi a zkusenejsi sberatele" - chcete si vzit sve vedecky ziskane znalosti s sebou do hrobu? Predate je mozna jen svemu vnouckovi, ktery po vasi smrti sbirku rozstreli a koupi si radeji mercedes, na kerej se daj balit baby o poznani lepe nez na motyly a mince?

Toto je dluh dnesni "odumirajici" generace, ktera uz od te "zemrele" tuto pochoden neprevzala, nechala ji uhasnout a ted se divi, ze ta mlada tape po tme.

Howgh!
Registrovaný uživatel
Bohužel máte pravdu.
Jde o to, aby probíhala nějaká činnost, které je smysluplnná a je jedno v jaké rovině se bude odehrávat, protože každý jí může cítit jinak. Samozřejmě souhlasím i s tím, že je morální povinností každého zkušenějšího sběratele, aby pomáhal začínajícím kolegům. Mě spíše vyhovuje rovina praktická, když beru kolegy, jako hosty na aukce, seznamuji je s dalšími sběrateli atd. Zde mohou získat základní přehled, který následně konfrontujeme v debatách. Mě samému tento způsob vyhovuje, protože například na celodenní aukci se nechá získat mnoho dalších informací, nejrůznějšího druhu, nové kontakty atd. Jedná se sice o malá společenství stejně založených lidí, ale vznikly nenásilnou formou, jako výsledek konkrétních potřeb jednotlivců. Pak se zde probírá vše, co s naší zálibou souvisí, i nesouvisí, ale co je důležité, utužuje to nějaké lidské vztahy. Pak můžeme v místní restauraci vidět různé skupinky, které řeší své problémy. Možná, že to není okázalá činnost, není tolik vidět, ale svoji roli si plní a to i ve vztahu k nově příchozím.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Je jasne, ze kazdy psat nemuze (at uz nechce nebo neumi). Ale urcite existuje rada lidi, ktera by stale mohla, ale proste tak necini.

Samozrejme setkavani, o nemz pisete ma svuj smysl - ostatne kdo byl na letosnim numismatickem srazu ze sberatele, myslim, ze si par zajimavych informaci (a zcela jiste ne jen z vecernich prednasek) odnesl. Zapomenout nejde ani na setkavani pobockova, na nichz se take uz tradicne delaji dokonce prednasky. A take se moc rad kazdorocne ucastnim dalsiho, jiz tradicniho, setkavani v uzkem krouzku spojeneho s burzou. Je jen skoda, ze pri techto akcich je predavani zkusenosti omezeno na velmi uzky okruh osob (ale je aspon nejake). Na poslednim setkani jsme dokonce vyrabeli raznice a vyrabeli pocinovana falza videnskych feniku :D :D :D


P.S. Kdyby nekdo mel jakekoliv ambice publikovat obycejne a jednoduche prispevky, dejte vedet. O znovu vydavani jednoho takoveho casopisu, co na radu let zapadl, se znovu uvazuje, sam urcite prispeju. Tato vyzva je pro ty jedince, pro nez z profesniho hlediska nehraje roli publikovani v recenzovanem periodiku. Vyhodou jsou mensi naroky na hloubku diskutovane problematiky (coz ovsem neznamena, ze hloubka nemuze byt srovnatelna nebo lepsi nez v recenzovanych - to je jen na pisateli).
Registrovaný uživatel
Pobočková činnost je také velice důležitá, protože každému začínajícímu sběrateli se zde dostane pomoci. Bohužel v případě některých přednášek můžeme zaregistrovat pouhou minimální odezvu od členů, kteří jí sledují. Většina si jí sice vyslechne, ale například z důvodu jiné preference jí nesledují a bohužel někdy dochází k extrému, kdy dané téma nezajímá absolutně nikoho. Samozřejmě je to hlavně velký problém v menších pobočkách, jejichž schůzky navštěvuje pouze omezený okruh lidí, ale i v těch velkých vždy bude docházet k přirozenému rozporu mezi potřebou účasti z důvodu koupě nějaké mince, nebo preferováním přednášky. Samozřejmě jde skloubit obě strany, ale za předpokladu tématu, které by zaujalo téměř všechny účastníky.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
V tom je vyhoda pobocky Prazske grose :D :D :D

Tam se proste s prednaskou nemate sanci minout a s nezajmem setkat. Nic nebrani nikomu v CR, aby zalozil spolek ci pobocku zabyvajici se jakymkoliv jinym obdobim ci nominalem...
Registrovaný uživatel
oliver napsal
V tom je vyhoda pobocky Prazske grose :D :D :D

Tam se proste s prednaskou nemate sanci minout a s nezajmem setkat. Nic nebrani nikomu v CR, aby zalozil spolek ci pobocku zabyvajici se jakymkoliv jinym obdobim ci nominalem...


To by bylo krásný, ale tento postup by musel být naplněn ve dvou rovinách.
1) Větší počet sběratelů, kteří by o této problematice za
2) něco věděli.

Když se shodneme, že se na velkých aukcích scházejí sběratelé, kteří o daném problému něco vědí, pak musím konstatovat, že by se v mém oboru nenapočítali lidé ani na prstech jedné ruky. Když si k tomu připočteme další, které neznám, nebo mince nesbírají, ale tuto problematiku znají, pak by nás moc nebylo.

Tedy :twisted:
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
oliver napsal
Je to otazka hlavne pro starsi rocniky....
Paradoxne Facctoryho zajimavy a badatelsky prispevek zustal naprosto nepovsimnut! To tu nejsou odbornici na obdobi, aby dokazali posoudit styl prace rezacu, vyloucit mincovnu ve Velké Bani či Hallu? Je opravdu smyslem zde neustale resit, co a kdo v jake kvalite sbirat a nebo je naopak prinosne diskutovat o (mozna dosud?) nepopsanych a nepublikovanych podnetech, spojit se v tomto studiu a publikovat skutecne validni clanek v TISTENEM periodiku, nez si neustale jen vylevat mozek?

Protože patřím mezi ty zmiňované starší ročníky, tak za sebe jenom pár slov. Pokud mi to moje i když chabé znalosti dovolily a nebo jsem měl k dispozici odpovídající uznávanou literaturu, tak jsem se ke zde nastoleným dotazům snažil dle nejlepšího svědomí poskytnout i svůj názor či poznatky z literatury. Věřte že i na minci od Facctoryho jsem se alespoň díval do literatury ale vzhledem k tomu že uherským mincovnictvím se apriori nezabývám a v mě dostupné literatuře jsem nic nenašel, nereagoval jsem.
A k tomu publikování. K tomu musí být téma, znalosti a další předpoklady. Přiznám se že já raději poskytnu bez žádných nároků potřebné informace či podklady někomu jinému kdo k sepsání a publikování článku má lepší předpoklady. V současné době například spolupracuji s jedním kolegou zde z fóra na možná i pro Vás zajímavém tématu do NL. A jen tak mimochodem, při studiu podkladů jsem i ve Vámi preferovaných recenzovaných periodikách objevil články se závažnými chybami které kdyby nebyly zveřejněny, nezpůsobily by matení sběratelů.
Moderátor
myslim, ze takovy leopold nebo marie terezie jsou v kurzu vic nez dost. dost zajemcu i dost odborniku. a prazske grose jdou s povrchni oblibou (bohudik !) uz dolu, ted se vic saskuje s malejma grosema :D co driv stalo par stovek, uz stoji tisic dva :)
Moderátor
Kucera napsal
Protože patřím mezi ty zmiňované starší ročníky, tak za sebe jenom pár slov. Pokud mi to moje i když chabé znalosti dovolily a nebo jsem měl k dispozici odpovídající uznávanou literaturu, tak jsem se ke zde nastoleným dotazům snažil dle nejlepšího svědomí poskytnout i svůj názor či poznatky z literatury. Věřte že i na minci od Facctoryho jsem se alespoň díval do literatury ale vzhledem k tomu že uherským mincovnictvím se apriori nezabývám a v mě dostupné literatuře jsem nic nenašel, nereagoval jsem.
A k tomu publikování. K tomu musí být téma, znalosti a další předpoklady. Přiznám se že já raději poskytnu bez žádných nároků potřebné informace či podklady někomu jinému kdo k sepsání a publikování článku má lepší předpoklady. V současné době například spolupracuji s jedním kolegou zde z fóra na možná i pro Vás zajímavém tématu do NL. A jen tak mimochodem, při studiu podkladů jsem i ve Vámi preferovaných recenzovaných periodikách objevil články se závažnými chybami které kdyby nebyly zveřejněny, nezpůsobily by matení sběratelů.


ale jiste - kdo nic nedela, ani nic nezkazi. i v recenzovanych periodicich jsou chyby a je jich hodne (a jen pro uplnost, ne vzdy za nimi stoji autori, nekdy je pekelna prace s grafiky, kteri proste pokazi clanek pri uprave do tisku). chyby jsou ostatne i v "uznavanych" knihach a to jiste sam dobre vite take. bohuzel to znamena, ze ani recenzovane periodikum pres to, ze by tyto chyby mel recenzent(i) vychytat, neni svatym gralem (o to zabavnejsi je, jak se nekteri faktu a znalosti takto ziskanych drzi jako svateho gralu).

verim, ze jste napr. Facctoryho prispevek a nejen jeho studoval, vzdyt zde komunikujete velmi casto a Vase prispevky jsou prinosne. jenze pro Facctoryho by bylo prinosne i toto tvrzeni "v dostupne literature (X, Y, Z) neni o uvedenem zadnych zminek" nebo "v X, Y, Z" nic neni, zkuste V, W...

muj nazor je ten, ze lepe publikovat rozumne alespon neco nez vubec. radeji sem tam udelat nejakou chybu, nez neudelat nic. vzdyt rada starych clanku je z dnesniho pohledu usmevna, ale drive poslouzily jako zaklad - polozena otazka, otevreni problemu... nebo byly tak spatne, ze vyvolaly kritiku a uvedeni informaci na spravnou miru. i to je lepsi nez nic. ostatne jak myslite, ze vznikaji uznavane knihy? mimo jine museji nutne cerpat z publikovanych (klidne i spatnych) clanku. chyby v publikovanych clancich nejsou omluvou ci duvodem k dalsimu nepublikovani. pokud o nich vite, bezne se to resi dvema formami: bud upozornenim autora, ktery sam opravu chyby opublikuje a nebo formou kratke zpravy (pisete velmi dobre, takovou jiste sepsat dokazete), ktera se otiskne ve stejnem periodiku pokud mozna co nejdrive jako doplneni ci oprava. pokud autor chyby neni prachsprosty hrdopych, bude za uvedeni skutecnosti na pravou miru vdecny.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Marie Terezie (*13.5.1717 +29.11.1780)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1