Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Vykupminci.cz
Numisargo

Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, HeliFox, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
smith napsal
a) V rámčeku na známku je číslený kód
b) Apríl 1974

smith - výborne - získavaš sľúbenú pochvalu ;)

smith napsal
Brett toršku off topic, ale dobrá rada: Ak chceš dávať odkaz na konkrétny príspevok v nektorom vlákne tak klikni na číslo príspevku, a ten link potom kopíruj. Keď následne klikneš na odkaz, tak ťa hodí na konkrétny príspevok, a nemusíš potom točiť kolieskom na myši aby si sa tam dopracoval.

Ďakujem za upozornenie. Polepším sa ;)

paully napsal
A protože se každý rád podívá na něco zajímavého s historií,tak dnes dva pohledy s historie plzeňské Škodovky.

paully - NÁDHERA! Pokochal som sa krásnymi pohľadnicami.

stani napsal
Dnes som riešil aj fialového Zápotockého,mince sú pod stolom,zajtra prídu ďalšie,no hrôza.Blbnem. :D
-s-

Zvykne sa hovoriť - "Neviem, kde mi hlava stojí" :)
Registrovaný uživatel
paully áno jeto taký široký záujem vetčinov už mám ale pomaličky daľej zájdem niekedy je aj lacnejší pohľad pekný,táto pohľadnica je pekná ja mám jeden letecký záber na Plzenské závody celkom ujde.....
Registrovaný uživatel
tiez plzenske zavody ale len ako falosne kulisy, k pomyleniu americkych bombarderov :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Jano velice zajímavý záběr.Ta Škodovka stávala nedaleko místa kde bydlím.Po válce si prý místní lidé tu dřevěnou Škodovku rozebrali na volné použití.
Při posledním náletu 25.4.1947 na Plzeň,ale ta atrapa moc nepomohla.Škodovka byla z větší části zničena,hořela pak více jak týden.Dodnes jsou na toto bombardování různé názory,zda bylo nutné.Vždyť armáda USA byla v Plzni již 6.května!
Registrovaný uživatel
Nebolo to skôr?
Ten nálet.
-s-
Registrovaný uživatel
Ten moj záber som stiahol raz Z nejakého amerického webu. Mal vtedy akciu zadarmo A otvorený archív. Tých záberov je viac...
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
stani-těch náletů bylo více,ale poslední byl ten 25.4.1945
. 2012
Názor dnešní oficiální a druhý ,jenž má názor poněkud jiný
Nálet amerického bombardovacího svazu na Prahu z února 1945 byl tragický omyl, došlo k záměně s Drážďany. Další letecké útoky na sklonku války však byly většinou přesně cílené. Ať už se jedná o plzeňskou Škodovku, tehdy poslední funkční zbrojovku Wehrmachtu, pražskou Kolbenku, různá letiště, rafinerie a důležité dopravní uzly. Z pohledu vojenské strategie šlo o logické urychlení německé agónie. Z pohledu nacistické a později komunistické propagandy o nechutný banditismus, respektive snahu americké buržoazie zlikvidovat československý průmysl. Zcela specifickou kapitolou jsou fatální omyly sovětského letectva v posledních dnech války. Komunistická historiografie je neváhala na dlouhá desetiletí přisoudit nacistům. Přes tisíc zbytečně zabitých Čechů a Moravanů, ale i samotných sovětských vojáků se totiž do obrazu osvoboditelů nehodilo.
Názor č.2
Plzeň - bombardování (nejen) Škodových závodů
Plzeň byla díky Škodovým závodům jedním z nejdůležitějších měst v Československu.
Společně s německými koncerny Krupp a Rheinmetall patřila mezi tři nejdůležitější zbrojní továrny, pracující v době války pro Třetí říši.
Před válkou továrnu vlastnila francouzská společnost Schneider Creuzot a americká Morganova kapitálová skupina.
Po tři předchozí roky byla Škodovka terčem celkem 6 spojeneckých náletů, aniž by došlo k většímu poškození. Zřejmě ani o to nebyl zájem. Spojenci si mysleli, že po válce Škodovku získají oni, takže "si ji přece nebudou ničit".

Proč se však, pouhých dvacet dní po vyhlášení Košického vládního programu,
25. dubna 1945, stala plzeňská Škodovka terčem jednoho z posledních spojeneckých náletů, si lze jen těžko vysvětlit jinak, než jako snahu oslabit český poválečný průmysl.

Několik set amerických bombardérů tedy svrhlo přes pět tisíc tříštivých, fosforových a zápalných bomb, 29 objektů závodu bylo úplně zničeno, 21 velmi těžce poškozeno a 33 poškozeno těžce. Závod byl bez proudu, komunikační spoje prakticky neexistovaly. V té době, těsně před koncem války, nacisté nemohli z Plzně odvézt již ani šroubek pro frontu. Přesto byl tento průmyslový gigant fakticky zničen.

Předtím (17. dubna 1945) americké bomby zabíjely v dělnických čtvrtích Škvrňany a Karlov, které byly téměř zničeny, fakticky zničeno bylo plzeňské seřaďovací nádraží.
Přes těžké ztráty na majetku se podařilo již v květnu 1945 obnovit některé základní funkce Škodovky, na něž později navázal další rozvoj výroby.
Registrovaný uživatel
Len na doplnenie,mne zname no pre niekoho možno nove fakty,aj s tou maketou škodovky.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/archiv/1187926-proc-nas-spojenci-bombardovali
http://technet.idnes.cz/plzen-skoda-bombardovani-0hd-/vojenstvi.aspx?c=A150424_122045_vojenstvi_kuz
_______________
Registrovaný uživatel
Ok paully.Preštudoval som si to.Bolo to určite vedomé a prešpekulované svinstvo.
To je jasné.Ale máš tam 1947.Ide o to,aby to nejaký študent nezahlásil v škole. :D
Ja viem,že je to preklep.. ;)
-s-
Registrovaný uživatel
stani-ano,je to překlep.Vůbec sem nezaregistroval,že mám špatně letopočet!Myslel jsem,že se tě nezdá to datum 25.4.No,aspoň jsem po dlouhé době zase nakoukl do ,,chytrých" knížek.
Tady vidíte,že sbírání čehokoliv,tedy i pohlednic,není jen bezduché zandavání exponátů do sbírek.Vždy se dá něco vypátrat a dozvědět něco,co nevím.
Stejně ta technika pokročila.Američané potřebovali tuny bomb,aby tu Škodovku vyřadili a i pak vyráběla nadále.A dnes to šlo i bez bomb a ještě na tom řada jedinců zbohatla!
Abych nekřivdil,něco tam snad ještě jede,ale nejúspěšnější je tam toto
http://techmania.cz/
Přiznám se však,že jsem tam nebyl,bylo by mně asi trochu smutno.Ale třeba se tam také někdy podívám.
Registrovaný uživatel
paully jednu plzenskú mám aj já, plus dalšie peknú som našiel s vojenským razítkom a tiež pekný text čo vojak písal..... :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tomos-ten letecký záběr je pěkný.Pohled Bratislavy s razítkem polní pošty rovněž.Řekl bych,že to razítko ten pohled silně vylepšuje.
Dám sem ještě jeden pohled Škodovky,který mně se líbí nejvíce ze všech těch Škodovek,a že jich je!.Evokuje ve mě tvorbu Kamila Lhotáka.Malíře,jehož tvorba se mně moc líbí a vždy když někde zaregistruju jeho obrázek,vzpomenu si na oblíbenou knížku mého mládí od pana Clemense,neboli Marka Twaina.Lhoták u jednoho vydání dělal obálku a myslím,že i ilustrace.Na ohradě mimochodem reklama na známého fotografa pana langhanse..
A pak druhý pohled mého města,který považuji za nejhezčí,jaký Plzeň má.Je tak hezký,až je to skoro kýč,jak mně pravil jeden sběratel.Ale já mám i kýče rád!.Teprve teď jsem zaregistroval,že tu probíhaly jakési soutěže,a měl bych tedy další téma pro soutěž.Nejhezčí starý pohled mého bydliště-okolí!A tam bych ten můj přihlásil!
Pak třeba nejhezčí pohled,a to jakýkoliv.Další téma.To bych prubnul něco najít.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zapomněl jsem napsat jméno té knihy kterou ilustroval Lhoták.Ale protože se tu nevyskytují žádné trubky,tak jistě ten název jeho nejznámnější knihy všichni ví!
Registrovaný uživatel
Súťaž končí dnes o 23:59.
Ešte máš čas...
-s-
Registrovaný uživatel
paully, tie pohlady nemajú chybu sú pekné a v zbierke len vyniknú! Ten plot je parádny s tú reklamu, poviem pravdu ani som takýto záber nevidel. Ja ked niečom kupujem do zbierky tak nech to má hlavu aj pätu ako sa ľudovo povie..... Ak si vyberám pohladnicu tak ma zaujíma pohľad teda záber, odosielateľ ,adresár, a aj pečiatky plus známky myslím s filatelistického hľadiska.
Registrovaný uživatel
Na pohľadnici Plzne by nemala chýbať iná fabrika... :roll:
-s-
Registrovaný uživatel
Plzen bez fabriky.Zaujimave je aj adresna strana s dlhou adresou poslana z Golniczbanya /Gelnica/

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Stani,ty asi myslíš toto,že?Ono těch ,,fabrik"bylo v Plzni povícero.A poslední pohled je i s návodem,jak to pivo pít.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
m1234-mně by ta adresa nic moc neřekla.Na té litografii je zajímavý ten obrázek vlevo dole.vzadu vykukuje synagoga a tam co je to jezírko stojí dnes toto.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
paully,áno tú som myslel.
Kuááá,ale to tu frčí. :D
Ja mám len takúto,ale to mi nevadí,dôvody sú jasné.Ale ako je zrejmé,nemám problém hovadiť sa tu. :mrgreen:
Aj tak je to už 44 rokov.Dnes tam asi parkujú iné SUVéčka.
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tu tiež ešte 26.04.45 nemali kľud...
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Stani,a to je kde?
Moderátor
Já bych jen k tomu údajně zbytečnému a barbarskému náletu na škodovku podotkl asi 2 věci:
Jednak si troufám pochybovat že by vojenské velitelství bylo natolik pružné, aby si jeden den přečetlo Košický vládní program (už jen kde by se k němu dopracovali, navíc přeložené do angličtiny) a druhý den by bombardovali; a dvak, 26. dubna bylo osvobozené Brno a velká tanková bitva u Ořechova skončila jen o dva dny dřív (padlo v ní přes 1200 vojáků, z toho cca 960 Rusů, určitě bylo zničeno přes 30 tanků - tetička Wiki uvádí vícero variant počtů, asi to nikdo přesně nespočítal). A tou dobou probíhala i bitva o Berlín a Němci se bránili ... no, jak kdyby jim šlo o život a taky že šlo. A ještě o několik dní (5.V.) později Němci vypálili Javoříčko.
Registrovaný uživatel
Tak tzv.Košický program byl už původně sepsán koncem března 1945 v Moskvě.5.dubna 1945 byl schválen a podepsán v Košicích.A protože ten nejničivnější nálet na Škodovku byl proveden 25.dubna 1945,tak ani v nejmenším nepochybuji o tom,že Američané tento dokument znali a vyhodnotili.Zda to bombardování bylo či nebylo nutné nechci posuzovat.Každopádně bylo divné.Celou válku skoro nic a na konci téměř likvidace celé továrny..
Registrovaný uživatel
Dobré ráno... :roll:
Velká Polom
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... > »

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1