Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Vykupminci.cz
Numisargo

Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, HeliFox, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
paully napsal
Tak tzv.Košický program byl už původně sepsán koncem března 1945 v Moskvě.5.dubna 1945 byl schválen a podepsán v Košicích.A protože ten nejničivnější nálet na Škodovku byl proveden 25.dubna 1945,tak ani v nejmenším nepochybuji o tom,že Američané tento dokument znali a vyhodnotili.Zda to bombardování bylo či nebylo nutné nechci posuzovat.Každopádně bylo divné.Celou válku skoro nic a na konci téměř likvidace celé továrny..

Problém Plzně byl taky v tom, že byla v hlubokém týlu, po většinu války cesta daleká a tehdejší technika a navigace nebyly na té úrovni co dnes (a i dnes se umí fatálně felit). Když bombardovali Ostmarku tak první bomby našly cíl, zapálily a další letadla shazovala "tam, kde to hořelo", jenže dým šel kus vedle a tak vybombardovali kus dědiny. Dost pochybuju že by nepřátelská (pro Říši) armáda nechtěla zrušit výrobu v důležité fabrice, ale zkrátka se jim to nepovedlo. Zlikvidovat jednu ze zbývajících fabrik stále chrlící zbraně, byť na konci války, určitě nebylo nesmyslné. Navíc, kdyby ji nechali vcelku, tak po osvobození by tam měli volné ruce k tomu aby získali technologie. Stejně tak bychom mohli tvrdit, že bylo zbytečné bombardovat prakticky cokoliv. Tahleta "kdyby" nikam nevedou, lepší by byl věrohodný důkaz toho, co celou dobu tvrdil bolševik, že ti zasraní imperialisti chtěli zničit naše hospodářství, tak vybombardovali škodovku a po válce z letadel shazovali amerického brouka!
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 24. 11. 2016, 15:19. »
Registrovaný uživatel
Tak každé mesto má nejakú historiu. Paully ty chceš teraz robiť nejakú sutaž?
Registrovaný uživatel
tomos-já myslím,že by tu soutěž měl provozovat jeden člověk.Já se na to moc necítím.Ale klidně se může se mnou spojit a já pošlu pár pohledů do fondu pro soutěžící.
Registrovaný uživatel
Paully to je v pohode ved uvidíš sám aké súťaže tu budú a potom sa rozhodneš😁
Registrovaný uživatel
Já myslím, že by si soutěž měl vyzkoušet kdokoliv (jako pořádající), jen by bylo dobré opravdu stanovit jasná pravidla. Jinak prima zábava :-))
Registrovaný uživatel
Tak to áno človek sa veľa dozvie😁
Registrovaný uživatel
Len taká minizaujímavosť,aj to asi len pre mňa.
Názov mesta bol "zabielený",tak som ho alpou odbielil.
Prečo to tak bolo,tomu celkom (vzhľadom na dátum) rozumiem.
Koho iniciatíva to bola,netuším.Pisateľky?
Alebo sa "staré" pohľadnice museli takto upravovať?
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zabielený byl preto lebo bolo už po válce a deutsch tak nějak nebylo IN a COOL.
Registrovaný uživatel
Ja viem Pavle,viď tretí riadok.
Len som nevedel,či to nebol nejaký "predpis".
Takže prejav radosti nad tým,že už to tam nemusí byť,že je koniec.
-s-
Registrovaný uživatel
Sorry. :roll:
A pohľadnica (nie fotka),ktorá nemá na adresnej strane absolútne nič?
-s-
Registrovaný uživatel
Túto považujem za zaujímavejšiu...(Mukačevo 1918-1938-ČSR,to viem ;) )
Pohľadnica ukrajinského Mukačeva, maďarská,poslaná zo Svaľavy do Sajrelova na Morave (nemôžem to nájsť :roll: ),s československou známkou,s razítkom v azbuke.
Je to zrejme všetko v poriadku,len sa mi páči,že je taká "medzinárodná."
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
stani napsal
Pohľadnica ukrajinského Mukačeva, maďarská,poslaná zo Svaľavy do Sajrelova na Morave (nemôžem to nájsť :roll: ),s československou známkou,s razítkom v azbuke.


Správně má být Sajlerov, což jsou dnes Kraličky - součást Kralic na Hané, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Krali%C4%8Dky_(Kralice_na_Han%C3%A9). S přesmyčkou "l" a "r" se na Hané lze setkat třeba i u jména Florián, lidově Floriš - v hanáčtině se říká "Froleš".

A pokud se týká azbuky, resp. cyrilice: Dvojjazyčná razítka se v meziválečné ČSR používala všude, kde počet obyvatel jiné národnosti než "československé" dosahoval tuším 20 %. Tam, kde tu kvalifikovanou menšinu tvořili Rusíni, byl název obce (resp. pošty) psaný cyrilicí. Samozřejmě na Slovensku byla tím druhým jazykem zpravidla maďarština a v českých zemích němčina nebo (na Ostravsku) polština.
Moderátor
Tom H napsal
A pokud se týká azbuky, resp. cyrilice: Dvojjazyčná razítka se v meziválečné ČSR používala všude, kde počet obyvatel jiné národnosti než "československé" dosahoval tuším 20 %. Tam, kde tu kvalifikovanou menšinu tvořili Rusíni, byl název obce (resp. pošty) psaný cyrilicí. Samozřejmě na Slovensku byla tím druhým jazykem zpravidla maďarština a v českých zemích němčina nebo (na Ostravsku) polština.

Je škoda, že se nikde nepoužila hebrejština (jidiš), i když byly obce s relativně vysokým počtem židovského obyvatelstva. To by byly dneska sumy za štempl! :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Mohol som toho Froleša (Sajlerov) hľadať....
Kralice sú malé a na Kraličky si pamätajú snáď len starší,alebo skôr starí domorodci.
Ďakujem za ochotu. ;)
-s-
Registrovaný uživatel
Ked už si začal s tym Mukačevom.Pridam aj ja aspon tieto dve.Mukačevsky hrad Palanok patril dlhe roky rodine Františka Rakociho a je to dominanta Mukačeva.Adresna strana doslova vzorova .

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Paráda.Je aj niečo,čo nemáš? :D
Nemáš razítko v cyrilike..
(1917-RU,viem..)
Adresná strana.Pekné sú.Keď je adresná strana podobná tým tvojim a na druhej strane nie je priestor pre text,tak čo s tým?Kam sa písalo? Cez obrázok?
-s-
Moderátor
Pri "dlhých adresách" (do roku 1904) vždy bolo miesto na obrazovej strane na písanie, aspoň pri 99,9% pohľadníc.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Krásné a zachovalé, jako včera tištěné.
Registrovaný uživatel
smith napsal
Pri "dlhých adresách" (do roku 1904) vždy bolo miesto na obrazovej strane na písanie, aspoň pri 99,9% pohľadníc.

Mám jednu (zrejme 1907) a miesto tam nie je.Otázka je,či je to dlhá adresa. :D
Podľa roka 1904 by už nemala byť,ale neviem kde by sa písalo.
-s-
Registrovaný uživatel
Stani takých je plno. Smith chcel napísať určite namiesto 99.9 percenta slovo väčšina. ..
Najlepšie spravíš ak nám ju ukážes.
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
stani - pozri napríklad "Oravu" príspevok #167
Moderátor
jano7B9 napsal
Stani takých je plno. Smith chcel napísať určite namiesto 99.9 percenta slovo väčšina. ..
Najlepšie spravíš ak nám ju ukážes.


Áno máš pravdu, že väčšina. A mal som na mysli vydanú do 1904. Takáto pohľadnica mohla byť kludne poslaná aj v roku 1907.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
To som rad že sa vam pačili a ešte trocha exotiky ako chcel stani,mslim že mohla byt v sutaži aj s lodkami aj ako rozhladna ;) .Niečim je však zaujimava.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Nie som doma,nedá sa.Pošlem zajtra.Ale bude to asi tak ako hovorí (píše link) Brett.
A na tej čo tu dal m1234 je dlhá? Nestačím gúľať očami... :mrgreen:
-s-
Registrovaný uživatel
smith napsal
Pri "dlhých adresách" (do roku 1904) vždy bolo miesto na obrazovej strane na písanie

preco ten rok 1904? a nie 1906?
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... > »

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1