Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Vykupminci.cz
Numisargo

Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, HeliFox, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nováky.
F 51010-to bude číslo,ktoré je zodpovedné za to,že obrazy sú identické.... :roll:
-s-
Registrovaný uživatel
stani napsal
Veľmo pekné. ;)
Rovnaké a pritom iné.Z rôznych dôvodov.Raz adresa,raz vydavateľ.Rozdielne

Ďakujem. ;)

stani napsal
Nováky.
F 51010-to bude číslo,ktoré je zodpovedné za to,že obrazy sú identické.... :roll:
-s-

Tak, tak - pozri napríklad aj sem - príspevok #8 (číslo 5521 a 4615)
« Poslední úpravu provedl(a) Brett v 30. 11. 2016, 18:56. »
Registrovaný uživatel
Brett napsal
2. Nováky (Škola) sú od dvoch rôznych vydavateľov (archív 51010).

sranda, ja mam cislo 51063,51064,51065
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
A rovnaky obrazok?
Takú "sériu" mám aj ja,ale obrázky sú iné.
-s-
Registrovaný uživatel
Stani- načo by som mal ja nejaké Nováky? :D
Píšem O mojom meste ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Tak pridám ešte "sestričku" tej z príspevku #319 z vydavateľstva Tatran, ktorá prešla poštou v roku 1951.
Túto vydalo Grafo Čuda v období Slovenského štátu. Usudzujem tak podľa toho pola v ľavom dolnom rohu určenom pre nálepku Slovakotour a podľa ceny v Ks.

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

PS1: stani - inak, aby som ťa nedoplietol ... to číslo 4615, ktoré spomínam v príspevku #977 si moc nevšímaj - opakuje sa na viacerých pohľadniciach z toho obdobia (hlavne celinových / s natlačenou známkou).

PS2: Tom H - Vďaka za príspevok #768
« Poslední úpravu provedl(a) Brett v 30. 11. 2016, 21:38. »
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Stani- načo by som mal ja nejaké Nováky? :D
Píšem O mojom meste ;)

Ja som nemyslel na Nováky.Išlo mi o to,či sú na pohľadniciach rovnaké obrázky,keď sú rozdielne čísla.
Nemyslím si to.Podľa mňa sú rôzne.Tak by to malo byť.
Niektoré z tvojich čísel možno mám.Určite mám Leninov park.Číslo neviem,nie som doma. :D

Brett,to je sestra tej cenzurovanej?Mrkol som,je to ako som myslel.Dvojičky.
-s-
Registrovaný uživatel
stani napsal
Brett,to je sestra tej cenzurovanej?Mrkol som,je to ako som myslel.Dvojičky.
-s-

Tak, tak - veď píšem, že pridávam jej sestričku ;)
Registrovaný uživatel
Brett napsal
2. Nováky (Škola) sú od dvoch rôznych vydavateľov (archív 51010).
Prvá je z vydavateľstva Tvar Bratislava, vydaná 08/1954 a odoslaná 12/1954
Druhá je z vydavateľstva Osveta Martin, vydaná 05/1958 a odoslaná 09/1958


Podle toho, co jsem "vyčetl" ze slovenských pohlednic ve své sbírce, přešla výroba pohlednic z vydavatelství Tvar Bratislava asi v r. 1955 (nebo 1956? - nechce se mi teď prohledávat celou zásuvku) do Osvety Martin, aby pak v 60. letech pokračovala ve Vydavateľstvu politickej literatúry Bratislava, které pak následně ještě několikrát změnilo jméno.
Na pohlednici z Osvety stojí za zmínku razítko vlakové pošty; bohužel z obrázku není dobře čitelný kurs (Nové Zámky - ...?)

K tématu dvojic si taky dovolím přispět ukázkou ze své sbírky. Na obou pohlednicích je pohled na olomoucký dóm sv. Václava přibližně z místa, kde Dómská ulice ústí do Václavského náměstí. První pohlednice nemá uvedený rok vydání, odeslaná je v červnu 1932. Druhou vydal Orbis v době, kdy taky neuváděl datum vydání, což bylo přibližně od měnové reformy v červnu 1953 do roku 1958 nebo 1959. (O tom, že je pohlednice vydaná po měnové reformě, svědčí i uvedená cena Kčs 0,70.) Negativ pro výrobu nové pohlednice zřejmě vznikl ofotografováním původní předlohy nebo opakovaným kopírováním původního negativu, jak je vidět na tom, že se ztratily polotóny a některé detaily. Ale podle větví a listí na nich i podle dvojice holčiček v pravém dolním rohu je zřejmé, že původní snímek je tentýž. Mezi vydáním obou pohlednic tak uplynulo nejméně 21 let, ale možná i více než čtvrt století...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A někdy se ze stejného základu nechá udělat i zcela jiný obrázek!Stačí když se hezky vykoloruje.Předpokládám stejné časové období-jedna není prošlá,bez jakékoliv datace,ale rovněž dlouhá adresa,jako ta první.
Jinak jsem viděl sbírku,ve které bylo třeba i deset pohlednic ze stejného základu,které se lišily právě tím vybarvením,eventuelně popisem.Jednou byl černý,červený,modrý ,český ,německý atd.Zajímavá sbírka,ale mně stačí většinou už jen jeden kousek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
,,Brett,, to je Prievidza ?
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
sranda, ja mam cislo 51063,51064,51065

Tak nemám.Mám 51067.
-s-
Registrovaný uživatel
a co to je? ja som pozrel len tak povrchne
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Tom H napsal
Podle toho, co jsem "vyčetl" ze slovenských pohlednic ve své sbírce, přešla výroba pohlednic z vydavatelství Tvar Bratislava asi v r. 1955 (nebo 1956? - nechce se mi teď prohledávat celou zásuvku) do Osvety Martin, aby pak v 60. letech pokračovala ve Vydavateľstvu politickej literatúry Bratislava, které pak následně ještě několikrát změnilo jméno.
Na pohlednici z Osvety stojí za zmínku razítko vlakové pošty; bohužel z obrázku není dobře čitelný kurs (Nové Zámky - ...?)

A prečo? Veď nebolo ani pol druhej.... :mrgreen:
Dám sem tie Hágy.Pohľadnica je z Hágov,preto si myslím,že je to aj na razítku,nedá sa to dobre prečítať.(Viem,pečiatka.. ) To je zrejme staničné razítko.Nové Zámky-XXX,Žilina-Košice a podobné sú raz.vlakovej pošty.Tak?
Je tam asi napísané Vyšnie( :) )...asi Hágy.
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
a co to je? ja som pozrel len tak povrchne

Gymnázium.Máš to tam na svojom W.
Asi 03.1955,vyd.Tvar.
-s-
Registrovaný uživatel
moze byt ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
stani napsal
To je zrejme staničné razítko.Nové Zámky-XXX,Žilina-Košice a podobné sú raz.vlakovej pošty.Tak?

Tak. Na první pohled je poznáš podle toho, že je v nich uvedeno více jmen různých obcí. (Snad nemusím zdůrazňovat, že to neplatí o případech, kdy se dvě obce spojily do jedné, jako třeba Frýdek-Místek :) ) Správně bychom měli mluvit o ambulantních poštách, protože kromě vlakových pošt jezdily i autobusové, a mám dojem, že dokonce existovaly i letecké poštovní kursy, které měly svá razítka. Po většinu doby razítko obsahovalo i číslo kursu, viz 870 v horní části toho razítka na Brettově pohlednici. (Autobusové pošty měly čísla kursu od 1000 výše.) Ale někdy v 70. letech se začala používat razítka bez čísla kursu. (Když jsem např. jedinkrát v životě použil vlakovou poštu - v Pardubicích na nádraží jsem v roce 1977 jako čet. abs. čekal na vlak při návratu ze služební cesty, sepsal jsem tedy dopis manželce a pak jej vhodil do košického rychlíku - dopis dostal razítko "Praha - Žilina" bez čísla.)
Pokud máš o toto téma hlubší zájem, podívej se na Exponet, je tam více různých sbírek razítek vlakových pošt: http://www.exponet.info/exhibit_select_by_subject.php?category_SUB_ID=1000000&subcategory_SUB_ID=1004000&subsubcategory_SUB_ID=1004003
Registrovaný uživatel
Ďakujem.Samozrejme,že si to "prelistujem",ale musím počkať na víkend.
Takže Brett má autobus? NZ-PD-??-vice.
Frýdek-Místek nie je trať? :D
Budem si musieť poprezerať tie razítka.Je to celá veda. :roll:
Možno mám €skvost a ani o tom neviem.. ;)
-s-
Registrovaný uživatel
Tom H – ďakujem za reakciu a príspevky!
Pridávam detailnejší scan razítka. Jedná sa o vlakovú poštu Nové Zámky – Prievidza (Bojnice). Číslo vlp je 876. Je to trať NOVÉ ZÁMKY – PRIEVIDZA. Prievidzská stanica už v časoch RU niesla názov "Privigye – Bajmóc fürdó".

Obrázek vložený uživatelem


starky3 napsal
,,Brett,, to je Prievidza ?

Ak myslíš pohľadnice z príspevku #319 a #981, tak áno je to Prievidza (na zadnej strane oboch to je dokonca uvedené). Je na nej Piaristický kostol a vľavo kde sú tie domy dnes stojí obchodný dom Vtáčnik.
Registrovaný uživatel
sorry ale neviem čo tu riešite sú to bežné pohľadnice ako aj pečiatky tej doby.....
Registrovaný uživatel
Veď sú,ale aby reč nestála. ;)
-s-
Registrovaný uživatel
tomos napsal
sorry ale neviem čo tu riešite sú to bežné pohľadnice ako aj pečiatky tej doby.....

tomos - pre väčšinu zberateľov pohľadníc to je nezaujímavá debata... A naopak - pre väčšinu filokartistov to je zasa debata zaujímavá... Tak asi tak ;)
Registrovaný uživatel
Objavil som pohľadnicu s razítkom miesto známky.A už ako skoro "odborník" si myslím,že je to razítko vojenskej nemocnice,pretože tam vidím spital. :D
Iné nič tam neprečítam,feldpost tam nevidím.Je to asi niečo podobné.A možno to na tom razítku aj je,ale...nem vidím to.To tretie (nie kruhové) tiež neprečítam.
Mne sa to páči. :D
Nechcem dovoliť,aby sem začal padať prach.Aj preto to sem dávam...
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
stani napsal
Objavil som pohľadnicu s razítkom miesto známky.A už ako skoro "odborník" si myslím,že je to razítko vojenskej nemocnice,pretože tam vidím spital. :D
Iné nič tam neprečítam,feldpost tam nevidím.Je to asi niečo podobné.A možno to na tom razítku aj je,ale...nem vidím to.To tretie (nie kruhové) tiež neprečítam.

Domnívám se, že text toho třetího razítka je "Militärpflege", což by taky vysvětlovalo, proč je pohlednice posílaná nevyplaceně. Pošta vojáků byla porta prosta, ať už dotyčný psal z fronty nebo z nemocnice.

Ještě se vrátím k jiné pohlednici, na které bylo razítko "Divisní soud v Popradě", kterou jsme tu "řešili" před časem: Dodatečně mi došlo, že vlastně i soudce, který psal od soudu své paní, mohl mít nárok na osvobození od porta, protože to nebyl vojenský soudce. Buď ještě nebyl demobilizován po skončení války, nebo byl znovu povolán do armády - v té době probíhaly boje mezi čsl. a maďarskými jednotkami na Slovensku - a jako soudce byl přidělen k vojenskému soudu.
Registrovaný uživatel
Ďakujem Tom H.Keď si tam to militärpflege napísal,už ho tam aj vidím. ;)
Preložilo sa mi to ako vojenská ošetrovňa.Keď som začal hľadať toho sudcu tak som si všimol,že som ten spital(Kassa) sem už raz dal,opakoval som to nechtiac,zabudol som,že to tu už bolo. :roll:

Takže by som sa mal p.sudcovi ospravedlniť,právomoc nezneužil,mal na porta prostú pohľadnicu (jej poslanie) ako zamestnanec armády nárok.Tak som to pochopil.

Dám sem jednu,kde zneužitie právomoci je zrejmé,ale to len tak pre zábavu.Ona pohľadnica je prešlá,ale len v tom zmysle,že poštárka PREŠLA z dediny do dediny a babke pohľadnicu doniesla.Keď už nie so známkou,tak aspoň s razítkom,aby to malo šmrnc a babka mala radosť.Tie dediny sú skoro spojené,nemala to ďaleko. :D Ale ten pravopis....
Viem,kto bola tá babka.Mama mojej svokry. :shock:

Včera som sa pozastavil nad pohľadnicou,kde je známka natlačená.
Videl som to na nejakej ruskej (sovietskej) pohľadnici,ale na našej doteraz nie.Až včera.Tak som to začal pred chvíľou hľadať a našiel som toto.
http://www.postoveznamky.sk/co-zbierame-celinove-pohladnice
Je to celinová pohľadnica a zas je to skoro "veda" :)
Je to tá s Gottwaldom.
Rozumiem tomu dobre,že to bolo niekoľko sád,po niekoľko kusov,z niekoľkých rokov,čiže konečný počet nebol vysoký?
Tak to asi nebude,aký by to malo zmysel v priebehu niekoľkých rokov vytlačiť(vyrobiť)len niečo nad 1000-1500 ks pohľadníc?
Tu je tá babka :D
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... > »

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Máš zajímavou pohlednici?Pochlub se!

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1