Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Matej Korvín (1458-1490)

Vykupminci.cz
Numisargo

Matej Korvín (1458-1490)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Štefan Zápoľský (otec Ján Zápoľského, neskoršieho uhorského kráľa) sa z kapitána vypracoval až na paltína Mateja Korvína. Za zásluhy v bojoch proti rakúskemu cisárovi Fridrichovi III sa po dobytí Viedne (1485) stal gubernátorom tejto oblasti. Matej Korvín mu udelil aj právo raziť mince - denáre. Na prvý pohľad sa od bežných Korvínových denárov nelíšia, ale sú tam 3 podstatné rozdiely:
1. pri madone je značka S - W, teda Štefan - mincovňa Viedeň
2. pod štítom je umiestnený erb rodiny Zápoľských
3. je to jediná minca Mateja Korvína, kde v opisoch nie je spomenuté jeho meno (MONETA VNGARIE, PATRO VNGARI)

Môj denár nie je zrovna krásny, nedávno tu v inom vlákne bol omnoho krajší, ale: nesprávna kategória + otrasná fotka + žiadny popis = výsledná cena < poštovné ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) facctory v 1. 2. 2014, 11:43. »
Registrovaný uživatel
Pridám aj ja jeden Korvínov denárik, nech sa to tu rozrastá.

Mathias Corvin 1458-1490 denár; Unger 558.
Kto vie, môže doplniť :D .

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nedarí sa mi určiť mincovňa podľa Pohla. Čo je to prvé písmeno?
Registrovaný uživatel
Zdá sa mi to ako "n". Čiže, ak sa nemýlim, sa jedná o medený inflačný denár Unger 558 l; Huszár 710; Pohl 210-11, Nagybanya, Emericus Szapolyai, rok ražby1465.
Registrovaný uživatel
Ešte doplním, že v MAThIE.DEI G chýba "h".
Registrovaný uživatel
Na úvod citujem z Nechanického:
"V roce 1468 obsadil Matyáš větší část Moravy, kde mu byla hlavní oporou
německá katolická města Brno, Olomouc, Znojmo a Jihlava. Zá oveň se
k němu přidalo mocné slezské katolické město Vratislav a později i slezská
knížata. Po určitém váhání přistoupili k uherskému králi i Lužičané . Po svém
zvolení českým králem začal razit své mince také ve Slezsku. Zde bylo jeho
mincování bohatší a především pestřejší než v Čechách . Ačkoliv Slezsko
ovládal až do své smrti v roce 1490, razil ve značně omezeném množství
pouze v letech 1470-1471 a 1475."

Aj keď tento groš uvádza Huszár vo svojom katalógu, jedná sa skôr o sliezsku mincu razenú v meste Vroclav (Wroclaw, Vratislav, Boroszló).

A: uhorsko-česko-lužicko-sliezsky štít s havranom uprostred, opis MAThlAS PRIMVS D.G.R. BOhEMIE

R: sv.Ján s baránkom v ruke (na vzácnejšej variante je pod baránkom rúška), opis GROSSVS WRA-TISLAVIENSIS

Trošku nedorazený, ale dokonalých som videl len zopár a tie boli minimálne 2-krát drahšie ako tento. Skrátka, mám z neho ohromnú radosť. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Chápu Tvoji radost, bězná mince to není, i když před pár lety sem proudily z nějakého nálezu v Polsku. Půlgroš je tuším trochu lepší a ještě vzácněji se vidí podobný krnovský(kamarád ho před pár roky získal a lebedil si i pri cene tušim 20000Kč), vratislaké chodily dle stavu cca za 4000-10000Kč.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dráčku, klasika, máš výborný prehľad a je to tak, ako píšeš. A tie ceny stále platia. Radosť mám aj preto, lebo vzhľadom na dosť dobrý stav, cena bola tesne pri dolnej hranici tvojho intervalu.
Registrovaný uživatel
No snažím se sledovat trh, abych moc zbytečně nepřeplácel.
Jeden jsem měl ukázkově jako zastoupení panovníka se lvem ve znaku kdysi také ve sbírce... :)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Přidám taky něco z Korvínovy kolekce grošů

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
[quote=ermanarich]
Přidám taky něco z Korvínovy kolekce grošů

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

[/quote
pěkné[/quote=ermanarich]
Registrovaný uživatel
chlapi, proč když někoho citujete, tam necháváte i ty fotky, kdyby to dělal každý, tak se díváme 20x na jednu minci na jedné stránce ... :(

jinak mince samozřejmě pěkné ...
Registrovaný uživatel
V pohode, alarich tým chcel medzi riadkami naznačiť, že sa mu páčia len ermanarichove groše. :twisted:
BTW. ten vrchný vyzerá byť na polgroš s "W" vedľa sv. Jána. Ak si dobre spomínam, tak Nechanický ho označuje ako mestský, zatiaľ čo ten môj by mal byť kráľovský. Doma na to kuknem.

Aby som nezabudol...gratulujem, krásne grošíky ;)
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 16. 5. 2012, 7:40. »
Registrovaný uživatel
Nno, neberte to prosím, že bych se tím chtěl chlubit, mně se moc líbí i ten "kráľovský"...
Pro úplnost přidávám ještě obolus K-V/A a denár K-V/A (ten obolus je focen při umělém osvětlení). Bohužel mně chybí korvínův kremnický dukát K-V/A, snad naň časem z platu našetřím... :lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Len sa pekne pochlub, máš čím. ;)
Každopádne som rád, že na toto fórum zavítal zberateľ Uhorska, ktorý je navyše spoza rieky Moravy. A to sa tu často nevidí ;)
Registrovaný uživatel
Dík Sigur. Nicméně, a ačkoliv se to na hodinách dějepisu na českých školách moc neuvádí, tak část uherských panovníků vládla zároveň i v Čechách a na Moravě, Lužici a Slezsku... M. Korvín je toho příkladem - např. tento korvínův obolus s českým lvem v erbu...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ale nejen to jsem chtěl říct - mám možná pár hezkých kousků ve sbírce, ale chybí mně větší znalosti z historie, a právě v této diskusi už mně mnohokrát kolegové poradili...
Třeba teď jsem mezi fotkami vyhrabal tyto dvě mince o kterých nevím lautr nic...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
horní je :
Slezsko, haléř knížectví Olešnice, XV. století
Registrovaný uživatel
ta druhá mince je groš města Goslar
Registrovaný uživatel
Pánévé, děkuji za Vaší pomoc a promptní určení. Na oplátku přidávám tři tématicky stejné denáry M. Korvína...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ermanarich napsal
Pánévé, děkuji za Vaší pomoc a promptní určení. Na oplátku přidávám tři tématicky stejné denáry M. Korvína...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


ermanarich: Prosím ozvite sa na moj e-mail. Mám "technickú" otázku nas Vás. Ďakujem . ;)
Registrovaný uživatel
Pridám aj ja jeden denár. Prosím o presné určenie.Ďakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Reverz je slabučký, ale averz je veľmi fajn. Je to Huszár 720; Pohl 222-9 - mincovňa Nagybánya, značka n - dve skrížené kladivá. Ako zaujímavosť by som spomenul absenciu písmena I v hVnGARIE.
Registrovaný uživatel
Fakt pekný averz a zaujímavá chyborazba. Ako tak pozerám, tak to "I" chýba na averze aj reverze...a meno panovníka tiež nie je úplne košér ;)
Registrovaný uživatel
Možno keby sa reverz šetrne dočistil,tak výsledný dojem bude lepší. Ale je to fuk,som spokojný aj s takou aká je...Dík za info

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Matej Korvín (1458-1490)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1