Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Matej Korvín (1458-1490)

Vykupminci.cz
Numisargo

Matej Korvín (1458-1490)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
No, pekná kolekcia a to pozadie skrátka nemá chybu. :D
Do jednotlivých typov sa tu zaraďuje podľa toho, či má madona závoj/šatku alebo korunu, či mám svätožiaru alebo nie, či je sprava alebo zľava, takže je jedno, kadiaľ text prechádza a už vôbec by som sa nezameriaval na opis. Tu ale môžeš nájsť veľa zaujímavých opisových variantov a chyborazieb.
Myslím, že tá posledná je K-V (K-P/V tam nevidím), madona so šatkou, takže zrejme Pohl 219-6.
Registrovaný uživatel
...ono ten opis ma pomýlil, ale našiel som obe varianty aj krátky opis a aj dlhý opis averzu
https://www.forumancientcoins.com/gallery/displayimage.php?album=2232&pos=32 + MOnETA • MAThIE • R • VnGAR
https://www.forumancientcoins.com/gallery/displayimage.php?album=2232&pos=33 + M • MAThIE • R • VnGARI
Registrovaný uživatel
Ako som spomínal, tých opisových variantov je veľa...napríklad na mojom je M.MAThIE.R.hVnGARIE
Zaujímavé je, že na averze je hVnGARIE a na reverze VnGAR

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pridám sem ešte pár: prví denár bude asi H 717 Košice, len škoda toho slabého stavu a druhí H 719 Kremnica

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pridám dva svoje kúsky:
Prvý je Sibiň.
Druhý Nagybánya, ktorá vyzerá ako kanadský žartík maturantov cechu minciarskeho :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Potřebuju konzultaci. Měl by to být denár Hus.717, Buda - město? značka n-kladívka. Vidím blbě, nebo tam je chyba v opise hvgarie?

Bohužel dostal trošku na zadek, takže to je hodně o věštění.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj Pavle, Husz. 717 to sedí, n-kladívka tak ako ten denár nad ním. Nagybánya. Podľa Pohla mestská razba z roku 1470. Na reverze je naozaj chýba jedno písmenko, takže ja vidím tiež "hugarie". V Nagybanyi to asi nebrali tak vážne :-).
Registrovaný uživatel
Je to spíše "NVGARIE". Normálně je tam přeci HVNGARIE, ale zde H vypadlo a N-V jsou prohozené, přičemž to "N" je v klasické majuskulní unciální formě. V opise je H (rovněž unciální) ve jméně panovníka a má zcela jiný tvar než to N.
Registrovaný uživatel
Pridám n-kladivká na porovnanie s opisom,nugarie-hugarie-hungare.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
no a ja pridám jeden "3/4" halier z Českých Budejovíc - no škoda toho vylomenia

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
janicek napsal
no a ja pridám jeden "3/4" halier z Českých Budejovíc - no škoda toho vylomenia

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

to není žádný haléř, ale peníz a určitě sa nerazil v Českých Budějovicách, ale někde na Moravě, protože nálezů z Moravy je v posledních letech až moc ;)
Moderátor
nazory jsou ruzne, pravda je, ze na zaklade starsich nazoru plati stale Budejovice, ale jsou pravem zpochybnovany v novejsich studiich. nalezy na Morave jsou bohuzel z podstatne casti neevidovane ci jen velmi povrchne (ostatne viz ted clanek v NS). tech minci se pritom v posledni dobe objevilo dle meho nazoru nekolik set (ty ofiko nalezene pomijim), horsi kusy uz jsou v podstate neprodejne. zaevidovat lokalitu se podarilo jen u zlomku z nich, zbytek se potlouka po aukcich apod. bez znalosti puvodu a tato informace je navzdy ztracena (pritom stacilo fakt malo). to, ze se to vi mezi detektorari je informace zcela bezpredmetna, nelze ji k argumentaci pouzivat, bohuzel.

osobne se, s ohledem na jednotlive oblasti a existenci pomerne velkych mnozstvi variant, priklanim k asi ne vseobecne podporovane domnence a to te, ze razba mozna neprobihala na jednom z uvazovanych mist (Budejovice, Brno, Olomouc, Znojmo), ale na vice nez jedne z nich, tj. min. na dvou ci trech a to klidne i na nekterych jeste neuvazovanych mistech. vybaveni k tomu slo snadno transportovat, duvody, proc tak delat by se nasly.
Registrovaný uživatel
Docela by mne zajímalo z jakého materiálu byly tyto peníze raženy. Dostal se mi do ruky níže uvedený a pokud to není falzum, tak mi to připadá jako postříbřená měď.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
V Numismatickem sborniku 30/1 je o techto penizcich rozsahly clanek vcetne materialovych analyz.
Registrovaný uživatel
Děkuji za tip.
Moderátor
Moje první Nagybánya Matyáše Korvína :) Stav nic moc, ale mám za to, že značka n-n je vzácnější. Pohl 216-12.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 4. 2. 2018, 12:58. »
Registrovaný uživatel
Ani si nepamätám, či som ju vôbec niekedy videl. :) Gratulujem, dobrá vec. Mimochodom, stav je na túto mincovňu v pohode, určite nad priemer.
Registrovaný uživatel
Veľmi pekná minca, tiež neviem, či som niečo podobné videl :D Gratulujem
Registrovaný uživatel
nepopísaná značka? K-PV

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Myslím, že by to mal byť Huszár 719, Pohl 221-3
Registrovaný uživatel
dík, tak som to zle pozrel. žiadny zázrak sa teda nedeje.
Registrovaný uživatel
Mne osobne sa najlepšie určujú mince najprv v katalógu Dr. E. Ungera, sú tam dobre nakreslené a popis si už pozriem u Huszára
Registrovaný uživatel
Pridám moje nové mince,stav je slabší, ale nakoľko sú to lepšie značky tak ma potešili, S-W a na n-n je zaujímaví opis R.MATHIE R HUGARIE.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
zuzi napsal
...stav je slabší...


...ale krajšieho vĺčka Zápoľských som asi ešte nevidel.
Registrovaný uživatel
zuzi napsal
..na n-n je zaujímaví opis R.MATHIE R HUGARIE.


Ak sa lepšie prizrieš, tak je to trochu zdeformované "M".

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Matej Korvín (1458-1490)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1