Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Mauritius

Vykupminci.cz
Numisargo

Mauritius

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 11 12 13 14 15

Autor Příspěvek
Moderátor
Pro oživení vlákna vkládám můj nejnovější přírůstek, Mauritius POST PAID 2 pence "early", ZP 8.
Myslím si, že kvalitou je srovnatelná se známkou, která se u Burdy prodala za 348.000,-Kč. U Burdy je trochu ranějšího tisku, ale zase má horší okraje i celkovou kvalitu. Známka z aukce u Burdy je zde: https://www.burda-auction.com/cz/aukce-66/show/2974/filatelie-afrika-severni-a-vychodni-afrika-mauritius/
A ta moje je zde-viz skeny:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tak se dívám, že se můj poslední příspěvek nezobrazuje, což je zpravidla při načínání nové stránky. Nevím, jestli je to jen u mne, ale nyní by to mělo být v pořádku u všech.
Registrovaný uživatel
Ako je to s nemenovaným aukčným domom B?
Môže sa zverejňovať foto položky?
Majú tam špecialitu. Položka 905, za 18.000€
18.000€ :D :D :D
Známka je gumovaná a prekreslená, ešte k tomu zle.
Aspoň to prekreslenie si RPSL všimlo, ale uznať to za UNUSED je hlúpe.
Prečo by niekto gumoval známku? Kvôli razítku čo tam bolo :roll:
Moderátor
Bohužel, tady se od B nic zveřejňovat nesmí.
Registrovaný uživatel
V aukcii Schuyler J. Rumsey Philatelic Auctions Sale - 103
sa objavilo niekoľko nádherných známok Maurícia.
Vrátane tohoto modrého. Je super, ale! slepecké oddelenie BPA sa opäť predviedlo. Aj v roku 1938 a čo je smutnejšie aj v 2022, asi to overovali tí istí :mrgreen:
Známka bola použitá v PLAINS MAGNAN a vypraná. Keďže tam používali na razítkovanie obyčajný atrament a modrá na modrých Maurícioch je veľmi odolná. Takmer dokonale sa dala vyčistiť. Pre BPA dokonale :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Já jsem si říkal, že to čistá nebude. Ta šmouha z razítka je ale docela dobře vidět. :roll:
Registrovaný uživatel
Presne tak. Je to vidieť aj na tom malom obrázku. Poslali mi väčší a je to jasné.
Vraj sa na to pozrú.... uvidíme...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Též mne napadlo hned na první pohled, že známka není čistá. Jsem zvědavý, co odepíšou.
Registrovaný uživatel
Už o tom vedia pár dní a nechali to tam. Už sú tam prihodenia. Tiež som zvedavý. Prachy sú prachy...

Mimochodom tuším skoro všetky majú zle určené. Buď v type, opravách alebo razítku.
« Poslední úpravu provedl(a) shareman v 9. 8. 2022, 12:14. »
Moderátor
Tak asi staženo z prodeje. :)
Registrovaný uživatel
Pánové - Jaromír, shareman - no neříkejte mi, že není /nemáte nic nového... takové prima vlákno, tolik zajímavých věcí, takoví dva znalci a odborníci Mauritiů a od srpna to tu spí... :(
Co máme dělat mi "čtenáři"? :mrgreen: ...
Moderátor
Ono se toho od srpna na trhu moc nevyskytlo a pokud ano, tak za příliš vysoké ceny. Teď se mi konečně podařilo získat díky Radkovi Novákovi knihu The Postal History of Mauritius od E. B. Prouda, což určitě stojí za vložení do Chlubírny. Má 448 stran a jde opravdu o úžasné dílo, takže ještě jednou díky Radku Novákovi!


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Není to sice zrovna emise Mauritius POST PAID, ale možná i tyto ZT stojí za vložení do Chlubírny

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Po delší době přidávám svůj nejnovější přírůstek modrý Mauritius POST PAID ZP 5 - kvalita tisku "intermediate".
Toto známkové pole mi chybělo do úplné rekonstrukce tiskové desky (3x4). Zatím sem sken této rekonstrukce nebudu dávat, bude mít premiéru na výstavě Bratislavafila 2023, kde bude tato rekonstrukce vystavena společně s rekonstrukcí Mauritius POST PAID 1 penny červená.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jaromíre gratuluji!
Už jen speciálně kvůli tomuto Vašemu exponátu se do té "Blavy" chystám!
Moderátor
MikyM napsal
Jaromíre gratuluji!
Už jen speciálně kvůli tomuto Vašemu exponátu se do té "Blavy" chystám!

Můžete se těšit na pětirámovku Mauritia, tedy 80 listů A4 se všemi vydáními královny Viktorie do roku 1900. Kromě obou rekonstrukcí 1 a 2 pence POST PAID tam bude unikátní obálka s 1+2 pence POST PAID, 5 dalších obálek s červenými i modrými Mauritii POST PAID, z dalších emisí královny Viktorie i zkušební tisky, obrácené průsvitky, SPECIMENY , celistvosti, celinové obálky, dopisnice, použití známek jako novinové atd.
Kromě toho tam ještě budu vystavovat vylepšený osmirámový exponát Afghánistán 1871-1900 a knihu Mauritius POS PAID dopisy vydání 1848.
Registrovaný uživatel
Jaromíre,
přijměte gratulaci k zisku velké zlaté a dvou zlatých.
U Vašich exponátů jsem strávil mnoho desítek minut a mohl na nich oči nechat.
Ty rekonstrukce POST PAID, obálka 1+2, Viktorie - prostě nádhera...
...a o Afghánistánu ani nemluvím! 👍👍👍

Je něco zásadního, co Vám ještě uniká?

Hezký den přeje Miki 🙂
_______________
Nad blbostí se nedá vyhrát, ale nikdy s ní nesmíme přestat bojovat.
Moderátor
mikimar napsal
Jaromíre,
přijměte gratulaci k zisku velké zlaté a dvou zlatých.
U Vašich exponátů jsem strávil mnoho desítek minut a mohl na nich oči nechat.
Ty rekonstrukce POST PAID, obálka 1+2, Viktorie - prostě nádhera...
...a o Afghánistánu ani nemluvím! 👍👍👍

Je něco zásadního, co Vám ještě uniká?

Hezký den přeje Miki 🙂

Děkuji za přání, škoda, že jste se mi neozval, byl jsem v Bratislavě po celou dobu výstavy. V případě Mauritia mi unikají např. dopis se známkou Sherwina (o rekonstrukci ani nemluvím), nebo dopis se známkou Dardenna 1 penny, popř. nepoužité POST PAID 1 a 2 pence. Na INCHEBA jsem sehnal Mauritius s razítkem B65 = použití na ostrově Rodrigues.
U Afghánistánu mi chybí ještě 3 archy ke kompletnosti 19. století a nějaké vícenásobné frankatury. Jinak je Afghánistán v podstatě kompletní.
Registrovaný uživatel
Po dlhšom čase sa mi podarilo získať niečo netradičné.

Evansov čierny reprint.

Obrázek vložený uživatelem

V roku 1876 bol armádny poručík Edward B. Evans poslaný na Maurícius. Tento uznávaný filatelista (Vlastnil aj obálku s červenou Post Office) vo voľnom čase skúmal známky ostrova a podarilo sa mu nájsť okrem zaujímavých známok (zväčša ranných POST PAID) aj dve medené platne (1877). Boli to tie, ktoré pôvodne vyryl Barnard pre emisiu "Post Paid" a neskôr ich znovu preryl pravdepodobne Sherwin (prípadne niekto z jeho blízkeho okolia) pre vydanie nesúceho jeho meno. Štočky boli predtým použité na tlač reklám Grand Hotel d'Europe v Port Louis. Platňa One Penny bola vyrytá na zadnej strane reklamy vo francúzštine a Two Pence na tej istej strane v angličtine.

Takto vyzerá platňa pre 2d z oboch strán dnes:
Obrázek vložený uživatelem

K tomu ako vznikli tieto čierne pretlače sa viaže aj príbeh, ktorý spísal Georges Brunel (Brunela treba brať s rezervou, nie všetko je pravda):

"Pán Thompson, vtedajší koloniálny poštmajster, dal povolenie Evansovi urobiť, pod dohľadom, pár kusov známok Maurícia z objavených štočkov. O tlač požiadali Alcide Lafleur L'Ortanz, úradníka zamestnaného v obchode na Chaussée Street a amatérskeho grafika a rytca v jednej osobe. Tlač sa uskutočnila za prítomnosti poštmajstra pána Thompsona aby štočky neboli zneužité. Tlač sa uskutočnila u klenotníka Groema, ktorý mal tlačový stroj."
Podarilo sa urobiť len asi tucet odtlačkov, z ktorých boli mnohé chybné. Hlavnou chybou bolo pravdepodobne použitie farby nevhodnej konzistencie pre hĺbkotlač. Odtlačky tak obsahujú množstvo nedotlačených miest alebo na druhú stranu, množstvo fľakov.

Jedna z tlačí:
Obrázek vložený uživatelem

Dosky sa opäť objavili až o 34 rokov neskôr. Sir Cavendish Boyle, guvernér Maurícia v rokoch 1904 - 1911, počas svojho pobytu na ostrove dosky znovu objavil. Pri návrate domov v roku 1911 dosky bez oprávnenia vzal z ostrova a daroval ich kráľovi Jurajovi V. Kráľ, ktorý bol sám známym filatelistom, ich zas daroval 15. júna 1911 (Kráľovskej) filatelistickej spoločnosti v Londýne. Platne boli následne poškriabané zvislými čiarami aby sa nedali zneužiť na tlač fálz. Z týchto poškriabaných dosiek bolo vytlačených niekoľko kusov reprintov pre členov a zbierku RPSL. Údajne 20 kusov z každej.
Moderátor
Co taková, v podstatě unikátní, sranda stála?
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Co taková, v podstatě unikátní, sranda stála?


Naposledy (čo viem) sa Evansov reprint (Robert Marion collection) dražil v 2013 . A to 1d aj 2d za 1200GBP . Od vtedy cena Maurítiou vzrástla. Takže takmer 3-násobok je ťažké zhodnotiť ako veľa alebo málo.
Ako môžete vidieť, opäť kvalita nič moc, nešlo im to.
Obrázek vložený uživatelem

Tento môj je teda naozaj vydarený. Okrem týchto troch kusov 2d a jedného 1d o iných neviem.

A nie je to vec, ktorú si kúpite keď na to máte. Hiroyuki Kanai mal 6ks Post Office ale tento reprint sa mu zohnať nepodarilo.
Registrovaný uživatel
velmi pěkné!!!!
Moderátor
shareman napsal
Pavel_III napsal
Co taková, v podstatě unikátní, sranda stála?


Tento môj je teda naozaj vydarený. Okrem týchto troch kusov 2d a jedného 1d o iných neviem.

A nie je to vec, ktorú si kúpite keď na to máte. Hiroyuki Kanai mal 6ks Post Office ale tento reprint sa mu zohnať nepodarilo.

No dyť. Ale zase, člověk na to musí mít, když už se to jednou nabízí. Když na to nemá, je mu to prd platný, že to je v aukci (nebo se vyskytne prodejce).
Moderátor
Literatura uvádí, že v roce 1877 byly provedené novotisky v černé barvě, které se nepodařilo zdokumentovat ani Kanaimu. Uvádí se, že z těchto novotisků bylo zhotoveno autotypií 600 reprintů v červené a modré barvě (viz str. 2 Chlubírny), které tvořily přílohu knihy "British Africa in 1900." Skutečné tiskové desky potom byly znehodnocené v roce 1911 a bylo provedeno 20 sad novotisků v černé barvě, které jsou vzácné.
Na druhé straně těchto reprintů je ručně perem nápis "facsimile".
Velká gratulace, myslím si, že jde o jedny z nejzajímavějších materiálů celé Chlubírny. A rozhodně o nejvzácnější materiály z vydání MAURITIUS POST PAID.
Moderátor
Po delší době nový přírůstek.
Vydání Mauritius - Britannia 1858 v zelené barvě s přetiskem FOUR PENCE. Je uváděno, že jde o první přetisk známky na světě. Nepoužité známky se vyskytují minimálně, určitě jsou vzácnější než nepoužité Mauritius POST PAID 2 pence - kvalita tisku earliest (zdokumentoval jsem jich doposud 24). Tuto nepoužitou známku jsem neviděl ani ve sbírce Vikrama Chanda. Tři tyto nepoužité známky prodával Kanai u Feldmana v roce 1993, dvě se vyskytly u Feldmana v roce 2017 v aukci Adamastor. Dvě nepoužité jsem viděl v Essenu na exponátu Josepha Barnarda. Něco v aukcích Spink.
Katalog 1.800 GBP pokládám za podhodnocený. Jinak, známka je ve velmi dobré kvalitě s téměř neznatelnou stopou po nálepce.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 19. 11. 2023, 14:55. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 11 12 13 14 15

Sběratel.com » Chlubírna - filatelie » Mauritius

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1