Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Mince a doba Františka II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Mince a doba Františka II.

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
A ještě jeden scan k této tématice, bohužel u této aukce nebyl zveřejněn obrázek.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To numismatik-fji.

I toto je dobrá informace. Je zde váha a popis kvality, která upozorňuje na zásadní vady.
Registrovaný uživatel
to dracek to byl ten z MA shops-foto mám někde v počítači
Registrovaný uživatel
Ten na MA jsem znal(tuším byl tam za 50€ a foto mám někde asi také), ale ten o kterém jsem psal byl jinde a dříve...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To vassilij.

Mohl byste prosím zdělit další okolnosti kolem tohoto exempláře. Výskýt, rok atd.
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 4. 8. 2011, 19:58. »
Registrovaný uživatel
to je ten z MA shops asi 2010 za 60 euro
Moderátor
Pred nekolika dny zde byl zminen krizovy pultolar 1795 C bez opisu na hrane. Dnes jsem nahodou narazil na jinou drobnou zajimavost. Pri listovani katalogem od E.Polivky na me vypadl vystrizek (asi z informaci CNS) kde je popisovana varianta krizoveho pultolaru 1797 B s obracenym opisem na hrane: LEGE ET FIDE. Davam to sem proto ze zminovanou variantu jsem v zadnem katalogu popsanou nevidel.
Registrovaný uživatel
To Kucera.
Kremnické mince mají oproti jiným křížovým ražbám obrácený opis na hraně FIDE ET LEGE. S touto, z kremnického pohledu, variantou jsem se také ještě nesetkal, i když popravdě, kdo si správnosti opisu v tomto případě všímá. Maximálně, z pohledu křížových tolarů, to jsou milánské ročníky 1799 a 1800, které si sběratelé prohlížejí, ale zde jsem katalogizované opisové varianty zatím nikde nezaregistroval.
Registrovaný uživatel
10 krejcar 1795 C.

Když shrnu poznatky z této diskuze, pak jsou zde určitě dva kusy, které jsou vyfotografované.

První z MA shops, někdy z roku 2009 v zachovalosti 3.
Druhý z aukce ebay z července 2011 v zachovalosti 4.

Další skupinou jsou důvěryhodné mince, které ale nejsou zdokumentované fotograficky.

Kolem roku 1995 se vydražily v šumperských aukcích dva rozdílné kusy.
V roce 1998 se vydražil v pražské pobočce ČNS desetikrejcar, který je popsán takto: Váha 3,66 gramu, kvalita 2/2- ( ? ) s vadou materiálu a na rubu 3x škr.
Dracek zde zmínil další kus z Německé prodejny.

V této skupiny je těžké zjistit, jestli se jedná o další čtyři kusy, nebo se tato skutečnost týká pouze některých a jiné zdokumentované desetikrejcary rotují častěji trhem a máme je zde zanesené na více místech. Zdokumentování prodejní historie jednotlivých kusů, pokud se nepřihlásili majitelé některých mincí a neposkytnou nám okolnosti nákupu, je již v dnešní době asi nemožná, ale je to začátek snyhy o podchycení budoucího vývoje. Proto, pokud bude někdo znát nové informace, které zde nezazněly, nebo v budoucnu bude mít možnost zjistit nové, pak by bylo dobré, pokud by je zde poskytl.
Registrovaný uživatel
Tady je jeden pěkný měděný krejcar
http://cgi.ebay.com/Austria-1812-Kreutzer-CHOICE-TONED-UNC-/200634338043?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D1874074251184743547
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 6. 8. 2011, 18:27. »
Registrovaný uživatel
ten už prodávají as rok
Registrovaný uživatel
Zajímavé jsou ražby pro lombardsko- benátsko z vídeňské mincovny. Všechny jsou hodnocené velmi vysoko, ať už více, či méně zaslouženě, ale jsou mezi nimi velice vzácné ročníky, téměř u všech nominálů.
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 9. 8. 2011, 10:20. »
Registrovaný uživatel
Myslel jsem, že se někdo chytí a začne diskuzi na velice zajímavé téma mincovnictví FrantiškaII. Bohužel se zatím nikdo nepřidal a proto musím začít sám.
Království lombardsko- benátské bylo zřízeno Vídeňským kongresem po Napoleonských válkách, spojením území lombardska a benátska do jednoho samostatného celku podřízeného císaři.
Velice zajímavými ražbami jsou mince ražené ve vídeňské mincovně, kdy v každém nominálu můžeme nalézt velmi vzácné ročníky. V případě měděných mincí to je 5,3 a 1 centesimi s letopočtem 1822. Zřídka se nechá zahlédnout pouze nejvyšší nominál, zbylé dva jsou na úrovni zkoušek a zatím jsem od každého viděl pouze po jednom kusu.
Sříbrné mince odpovídají svým obsahem drahého kovu, mincím konvenční měny. Scudo tolaru, lira dvacetikrejcaru atd. Problém je v katalogovém ohodnocení, kdy některé ročníky jsou podstatným způsobem podhodnocené a některé běžnější, naopak nadhodnocené. Samostatnou, katalogově uváděnou skupinou téměř u všech stříbrných ražeb je ročník 1835 A, v jiném typu. Zajímalo by mě jaký máte na tuto možnost názor, jestli se nejdná náhodou pouze o katalogovou pohádku, protože jsem zatím nikde nic podobného nezaregistroval.
Sem dávám odkaz na 1/2 liru 1823 A. Jedná se o ročník, který se nechá v pěkné kvalitě občas vidět, i když bohužel v našich končinách ho neseženeme. Katalogově je trochu nadhodnocený, ale jak bývá v poslední době zvykem, kupci se mu v aukcích přizpůsobili a jeho cenu respektují. Naopak velmi podhodnocený je ročník 1822, který moc často neuvidíme a pokud ano, tak za několikanásobnou cenu literatury.
Tento exemplář je v docela pěkné kvalitě a stojí si ho prohlédnout.

http://cgi.ebay.de/MK-Osterreich-Franz-I-1-2-Lira-1823-A-selten-/230506617822?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D1939619937141353559
Registrovaný uživatel
Toto vlákno jsem zde zakládal s vědomím, že doba konce osmnáctého a začátku devatenáctého století patří z historického, ale samozřejmě i numismatického pohledu k těm nejzajímavějším obdobím rakouské a samozřejmě i české numismatiky, i když to je doba nedávno minulá.
Vždy mě přitahovali historické etapy, ve kterých se měnily vinou okolností monetární systémy. Celý průřez naší měnové historie je protkán velkými očekáváními při zavádění nových platidel, aby postupem času skončily na smetišti dějin, v lepším případě, že již nemohly plnit nároky doby, v horším pak vinou nehorázného rozkrádání členy nejvyšší společnosti, včetně panovníka. Tak skončily české stříbrné denáry, které se postupem času staly měděnými platidly a přes krátkou dobu brakteátů, nastoupil věčný pražský groš. Ale ani on si neudržel svoji neměnnost a došlo tak daleko, že i dvě německá města na území českého státu dali panovníkovi na vědomí svojí nedůvěru a groše kontramarkovali. Velké předsevzetí měl například Jiří z Poděbrad, který nechal pranýřovat pokusy o zavádění nekvalitní mince, ale postupem času to byl právě on, který se o rozšíření téměř měděných mincí nejvíce zasloužil. Takto bychom mohli pokračovat dále a vždy bychom se dostali ke stejné skutečnosti.
Proto mě vždy přitahovala doba zavádění Pražského groše, kdy Václav II zavedl reformy, za které bychom se nemuseli stydět ani dnes. I když jsou jeho mince celkem běžné, z numismatického pohledu je tato doba převratná. Zajímala mě ražba dlouhých mincí de Wittova konsorcia v českých a moravských mincovnách, kdy pár jedinců, za přispění panovníka rozkradlo, co se dalo.
Proto jsem si oblíbil i dobu Františka II, ve které sice žádné zásadní monetární změny nenastaly, ty zavedla Marie Terezie o několik desetiletí dříve, ale až v této době se projevila neblahá role kreditních platidel v období válek a prospěšná v dobách míru. V těchto časech došlo ke změnám, kdy se kurantní platidla staly pouze doplňkem platidel kreditních, které při špatném používání zavinily v roce 1811 státní bankrot. Byla to i doba konce osvícených reforem doby Marie Terezie a Josefa II a nastoupila éra Metternichova politického absolutismu, který se stal obranou proti výstupům francouzské revoluce.Doba se začala měnit i náznaky začátku kapitalismu a vědecké revoluce. V politické oblasti se začalo probouzet české obrozenecké hnutí atd. Byla to doba velkých změn, která měla vliv na monetární politiku státu. Proto je tato doba ve všech směrech velmi zajímavá, od té numismatické, až po tu sběratelskou. Proto mě docela mrzí, že se mě nepodařilo přilákat k diskuzi více lidí a to hlavně v otázce pochopení doby. Podle mého názoru, pokud chceme poznat mince, musíme nejdříve pochopit dobu ve které vzniky. Já si dělám svůj katalog a zaznamenávám si v něm výskyt jednotlivých ročníků, ale až když jsem pochopil některé souvislosti doby, pak jsem poznal, proč některých ročníků je dostatek a jiných naopak málo. Už to není jenom o technické stránce záznamů, ale je to o částečné vědecké práci, která nám ve sběratelství může dát nejvíc. Mě neuspokojuje jenom sbírání různorodých koleček a zaškrtávání katalogového seznamu. Koupí mince sice částečně přicházíme o část jejího kouzla z její nedostupnosti, ale to si ale můžeme zachovat v jiné, například vědecké podobě.
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Koupí mince sice částečně přicházíme o část jejího kouzla z její nedostupnosti, ale to si ale můžeme zachovat v jiné, například vědecké podobě.


Trošku off topic, lebo o tejto dobe sa priznám, že viem prd a zbieram vlastne niečo úplne iné. Na druhú stranu, vaše príspevky sa veľmi dobre čítajú a človek sa dozvie veľa nového.
Reagujem na tú poslednú vetu, lebo to presne sedí na mňa. Mňa vlastne zaujíma minca, ktorú ešte nemám a akonáhle ju získam, stráca pre mňa z veľkej časti svoje kúzlo. A vlastne aj preto mám v albume taký bordel... :D
Registrovaný uživatel
Celkem Ti i rozumím, ale... Na můj vkus (a možná ne jen na můj) jsi zaměřen na hóódně úzké období, což by nebylo až tak nejhorší, ale hlavně se snažíš ukázat, že mince jakosti od 1+ jsou už šunt, nepatřící do sbírky. Vím, že tady někdo napsal: kdo na to nemá peníze, ať nesbírá mince... :shock: Já osobně jsem se k numismatice dostal až po té, co jsem si zakoupil detektor. Sice jsem před tím sbíral naše mince, ale vžycky jsem si je začal ukládat, až když některá měla končit v oběhu a nahrazovala ji třeba bankovka, nebo jiný nominál. Také jsem sbíral bankovky, ale né ročníkové sady, jen abych měl od každého kusu jeden. Takže mám, samozřejmě mimo r. 1919 , na který bohužel finančně nedosáhnu, téměř všechny. Ale vraťme se k numismatice. Jak jsem napsal, začal jsem je sbírat až po té, co jsem koupil detík. Také jsem si napřed liboval, jaké mám pěkné kolečko, bez nějakých souvislostí. A ten svátek, když jsem našel první stříbrňák. Pak jsem měl dva, pět, patnáct... Jenže, musel jsem si to určit. Začal jsem shánět literaturu. Vzhledem k tomu, že jsem socka :mrgreen: , na knihy se v rozpočtu rodiny jaksi nedostávalo, tak jsem si je půjčoval v knihovně a sám skenoval. Dnes mám hóóódně rozsáhlou databázi skenů. Jenže s tím skenováním jsem se dostal i ke čtení a hlavně k poznávání historie a také k poznání, že najít minci nestačí. Je třeba si k ní vytvořit určitý vztah, pochopit, proč a kdy asi byla na tom místě ztracena (zakopána), dát tomu trochu děj. Takže pro mě středověké mince, v kvalitě 2 i 3, jsou kusem historie a mám pro ně určitě jiný vztah, než když Ty minci někde na aukci zakoupíš, nedejbože pověříš svého obchodníka, ať Ti konkrétní minci někde v Evropě sežene. Jasně, máš potom velikou radost, že máš ve sbírce nádherný špek, ale já mám možná větší radost, když v lese najdu PG v kvalitě 3 :lol: :lol: :lol: Ale abych se vrátil k Tobě. Je strašně chválihodné a také prospěšné, že se tou dobou skoro až věděcky zabýváš, jen si myslím, že je tady asi málo lidí, s tak jednotným a úzkým zaměřením s Tvými znalostmi a možnostmi. Sem tam se někdo najde, kdo k tomu sem tam něco přidá. Někdo míň, někdo víc, záleží, jak úzce se specializuje právě na toto období. Ale z těch příspěvků, které tady různě pročítám, tak je tady strašně málo lidí, kteří se zabývají jenom dobou Františka II. Pro mě je sbírání mincí koníčkem, kdy mě udělá větší radost mince s příběhem, než na aukci (či jinde) zakoupená mince. Sice jsem si také několik mincí už také zakoupil, ale je to jen takové doplnění, abych např. doplnil jednou mincí panovníka, od ktrého mi chyběl např. krejcar a ostatní tak nějak mám... Snad jsem to napsal srozumitelně a nikoho neurazil, jen se zrovna doma plácám a tak jsem cítil potřebu napsat tak trochu něco o sobě :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
To krokodill.

Ale celý můj článek se nesl hlavně v duchu sbírání mincí z pohledu vědecké stránky a příběhů kolem okolností jejího nákupu. Přeci zde nezáleží vůbec na penězích. I za pár korun můžeme vytvořit sbírku, která bude mít velkou přidanou hodnotu, v podobě historicky cenného souboru. Tato sbírka pak bude hodnotnější, než soubor všemožných vzácností bez myšlenky. Nesouhlasím s tím, že jenom nalezená mince musímí mít příběh a koupená již nikoli. Můžu Vám říci u každé mince příběh jejího získání, ať se bude jednat o ražbu získanou před rokem, nebo dvaceti lety, znám. Za jedním známým jsem najezdil například na kole mnoho kilometrů, než jsem získal jednu ražbu a dodnes si pamatuji pocity, které jsem při nákupu cítil. To samé v aukcích. Každá lepší mince nespadla z nebe, ale putuje aukcemi a nechá se vystopovat její historie. Proto každá moje mince má příběh jejího nákupu a u některých znám i její putování sbírkami.
Co se týká kvality, já zde presentuji pouze svůj pohled, ale nechávám druhým jejich názor. Říká se, že numismatikem se může stát i člověk, který v životě nevlastnil jedinou minci. Mě se ale líbí a proto je rád sbírám, ale zajímá mě i umělecká stránka doby, která vtiskla do mincí svoje umělecké směry. Já na nich obdivuji hlavně detaily a proto mě uspokojí pouze ražby, které je mají. Mě nezajíma zaškrtávání seznamů, mě zajímá hlavně krása mincí.
Moderátor
Pribeh o tom jakymi probehla mince aukcema. To musi byt velmi zajimave :D.
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
Jak jsem napsal, spíš jsem mluvil o sobě. Tvoje příspěvky a poznámky mají i pro mě velkou hodnotu a rád si je pročítám. Tuto dobu totiž nedělám, snad z ní nemám ani jednu minci, takže jsem se ani o tu dobu až tak moc nezajímal. A najednou to tady začneš rozebírat. Pro mě paráda, fakt se z tvých článků dovídám hodně nového. Jak o těchto mincích, tak o té době, o které toho až tolik moc nevím. Vlastně skoro nic. Měli jsme tak nepříjemného učitele na dějepis, že snad každému ve třídě tento předmět znechutil.. Takže až to nalézání a sbírání mincí mě vrátilo k poznání tak perfektního předmětu, jakým historie našeho státu je. Akorát, díky tomu, že sbírám mince do r. cca 1925, tak jsem se spíš zaměřoval na toto období. Proto si rár Tvoje příspěvky pročítám, jelikož bych se prakticky jinak nepřinutil o tomto období něco studovat. Je fakt, že pokud bych našel z této doby nějakej malej depůtek, tak to by byla jiná :lol: :lol: :lol:
Registrovaný uživatel
Některé mince se nechají vystopovat. Někdy nás může jejich výskyt svádět k doměnce, že jich je dostatek, ale pokud si budeme vézt záznamy, pak občas zjistíme, že se opakuje stále jenom pár stejných kusů. Pokud se jedná o vzácné ražby, ty pak mají opravdu svojí historii. Někdy na dlouhé desítky let zmizí do sbírek, aby se někde znovu objevily a pokud se o ně nepokusíme, zmizí nám opět.
Padla zde i zmínka, že období jednoho panovníka musí být velice úzké a specifické. S tímto tvrzením také nesouhlasím, protože nic neexistuje bez příčiny, ale právě na určitém vývoji, který musíme pochopit. Proto vím, které události vedly k vytvoření konvenční měny a které k jejímu zkončení. Nežijeme ve vzduchoprázdnu, ale vše se vším souvisí. Dnešní věci vznikly na základě mnoha navazujících skutečností minulosti a z dnešní reálná skutečnost bude základem budoucího vývoje. To samé platí v životě, i v monetarismu. Proto i když mě nyní zajímají mince historického období 43 let, znám politickohospodářský vývoj století před a století po tomto období.
Registrovaný uživatel
Jak jsem řekl sbírání mincí není jenom o hromadění různorodých koleček, o kterých toho nebudeme moc vědět, ale hlavně o pochopení určitých souvislostí naší historie a mince pak budou pouze třešničkou na dortu.
Pokud se zde budou chtít scházet lidi stejného zaměření, je naprosto jedno, kolik mají peněz, kolik mají mincí a co sbírají, ale že chtějí poznat dobu, ve kterých mince vznikly a mince samotné. Budou chtít diskutovat, předávat jiným svoje skušenosti, od jiných sběratelů přejímat ty jejich, poznávat je atd. To je ten hlavní důvod.
Registrovaný uživatel
Tyto stránky by měly být naším pískovištěm, kde se budeme pokoušet dělat bábovičky a přemýšlet o tom, aby se nám při svitu slunce nerozpadly. Každý se zajímá o jiný sběratelský směr, ale toto pískoviště je dost velké na to, aby jsme se na něj vešli všichni. Každá skupina si múže zabrat ten svůj kousek a zde řešit svoje problémy. Když kliknu na tyto stránky, většinou zde není moc nových příspěvků, ale dole je v řadě mnoho přezdívek, nebo hostů, kteří mě připomínají sedící děti kolem pískoviště, které se nechtějí zapojit a jen pozorují pár jedinců, jak se snaží něco vytvořit a čekají, že jim spadně zadarmo něco z nebe. Musím je ale sklamat, protože okukováním se nic nenaučí. Musejí se do tohoto procesu sami zapojit a skoušet i řadou omylů svoje technologie výroby báboviček. Čtení je pouze jedna forma získávání vědomostí, ale mnohem důležitější je psaní, protože nad tím už musím přemýšlet, aby text k něčemu vypadal a článek měl nějakou věcnou hodnotu. Pokud napíši něco nesprávně, druzí se mnou budou polemizovat a tím se budu učít také. Aby tyto stránky žili, musí zde probíhat diskuze, jinak nebudou plnit svoji funkci a možná časem lidé, kteří sem píší, odejdou, protože monolog je k ničemu a nakonec to dopadne, že pískoviště osiří, ale kolem budou davy, čekající na zázrak.
Moderátor
Evropa: na tomto foru jsem rok a pul a nemam pocit, ze by tu neprobihaly diskuse a ze by sem lide mene psali :) Samozrejme, asi jen malo lidi ma asi cas psat sem kazdy den nekolikastrankove prispevky...
Registrovaný uživatel
Já jsem tyto stránky dříve trochu sledoval a musím řící, že sem píše většinou stále stejná skupina lidí a většina je naprosto pasivní skupina přihlížitelů. Nejde o to, aby tady každý byl přítomen hodně času, protože dokážu pochopit, že na to někteří nemají čas, ale když zde už jsou přítomni, pak bude určitě smysluplnější, aby sem psali, než že budou sledovat tlachárny a číst si vtipy. Možná, že kdybychom zde založili sex shop, slavili bychom s ním větší úspěchy, než s diskuzemi o mincích.
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 13. 8. 2011, 12:53. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Mince a doba Františka II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1