Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Mince Leopolda I.

Vykupminci.cz
Numisargo

Mince Leopolda I.

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdarvím všechny sběratele,
zalíbíli se mi mince Leopolda I., nevím však, zda je to vhodné období pro sbírání do začátku. Můžu investovat okolo dvou tisíc měsíčně, sem ješte student a víc peněz nemám, proto by mě zajímalo, zda jsem za tyto peníze schopnej udělat pěknou sbírku, aby až se na ní za dset, dvacet let podívám, tak jsem si neřekl, že jsem vyhodil peníze z okna.
Dále bych byl rád, kdyby jste mi doporučili literaturu, kterou stojí za to si koupit a to nejenom k tomuto období, ale i pro sbírání mincí obecně. Jako lajk nejsem schopný rozhodnou, která kniha je kvalitní a která stojí za prd.
Děkuji všem za odpovědi.
Registrovaný uživatel
určitě to vhodné období je.. díky dlouhé vládě Leopolda I. a množství mincoven je spousta a spousta drobné mince, kde si budeš dělat radost za pár stovek každý měsíc ..... s literaturou bych asi pro začátek začal s Nechanickým nebo Halačkou ....
Registrovaný uživatel
myvalek007 napsal
Zdarvím všechny sběratele,
zalíbíli se mi mince Leopolda I., nevím však, zda je to vhodné období pro sbírání do začátku. Můžu investovat okolo dvou tisíc měsíčně, sem ješte student a víc peněz nemám, proto by mě zajímalo, zda jsem za tyto peníze schopnej udělat pěknou sbírku, aby až se na ní za dset, dvacet let podívám, tak jsem si neřekl, že jsem vyhodil peníze z okna.


Jestli dovolíte, napíši pár svých postřehů, které považuji za důležité.
Nikdo, kromě Vás, nemůže rozhodovat o některých otázkách spojených se sběratelstvím. To je pouze ve Vaší kompetenci, která bude především vycházet z preferování daného historického období. Mince pak na jedné straně budou v první chvíli trochu v pozadí, aby se časem staly třešinkou na pomyslném sběratelsko- numismatickém dortu. Tedy nyní zapomeňte na mince, jako takové, volné finanční prostředky si dávejte stranou a udělejte si pořádek v otázce, které historické období Vám je nejbližší. Tímto postupen se vyvarujete některých, stále se do kola opakujících omylů, spojených se změnami preferencí. Velmi důležitou skutečností je i rovina znalostí. Je dobré pochopit danou historickou dobu, její politické a ekonomické zákonitosti, které vyústily do monetárního systému. Dále to je otázka vzácnosti a výskytu daných mincí v návaznosti na cenové hladiny. Neméně důležitým hlediskem je i otázka pochopení konstrukce jednotlivých stupňů hodnocení zachovalosti mincí, protože zákonitost kvalita verzus cena je velmi důležitá.
Na numismatice a sběratelství je právě nejkrásnější její různorodost. Od každého oboru musíme mít zvládnuté alespoň určité základy. Tedy od historických vědomostí dané doby, přes sběrtelské, až po obchodní náležitosti.

O tom, jestli vytvoříte solidní sbírku, budete rozhodovat pouze Vy sám. Představte si, že jí za dvacet let ukážete některému kolegovi. Ta sbírka ho musí zaujmout z hlediska, že se nebude jednat pouze o soubor náhodných mincí, ale naopak se bude jednat o sbírku, které dáte určitou myšlenku, jako celek bude působit solidně z pohledu zachovalosti atd. Když si pak sednete u kávy, budete schopen si svoji koncepcy obhájit, budete mít spoustu znalostí z nejrůznějších vědeckých a sběratelských okruhů.

I za vcelku malé peníze se nechají i dnes kupovat některé drobné, hezky zachovalé mince. Například kremnických ražeb je na trhu nadbytek a v mém případě se tato nabídková inflace stala inpulzem ke skončení sbírání mincí Leopolda I. Na druhé straně některé ražby z jiných mincoven jsou naprosto nedostupné a pokud ano, pak za velmi vysoké ceny, které v některých případech vzácnosti neodpovídají.
Závěrem: Mince Leopolda I jsou velmi oblíbené, sbírá je mnoho sběratelů v celém středoevropském regionu a z toho budou vycházet i cenové relace. Pokud jste se rozhodl tyto mince sbírat, pak bych spíše doporučoval drobnější ražby, například do XV krejcaru. Vyšší nominály již v dnešní době stojí spoustu finančních prostředků.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
1/ V zásadě by každý asi sbírat to, asi co je mu po výtvarné, historické či jiné stránce blízké.
2/ V průběhu let se z různých důvodů asi změně sbíraného oboru mnozí(spíše většina) z nás nevyhnou, sbírat proto pouze minimálně mírně naprůměrné stavy nebo ještě lepší zachovalosti, u kterých většinou při případném nuceném prodeji s menší pravděpodobností proděláte.Také nevím jak jiní, ale já se rád podívám po výtvarné stránce na krásně zachovalou mince než na značně ošoupaný plíšek mince za supernízkou cenu.
3/ Při omezených zdrojích pokud nemá jít pouze o ukázkový průřez období po nominálech a mincmistrech ale podrobnější sbírání na ročníky, varianty apod., je lepší si zvolit užší úsek(časový nebo např. mincovnou) sbírání než je celý Leopold I., i když to pak možná pomaleji přibývá, ale u omezených financí je to také lepší ve schopnosti zaplatit zajímavý či kvalitní materiál.

Drobná rada(soukromý názor) na závěr. Pokud jsou vám blízké ražby Leopolda I. a s omezeným rozpočtem, asi bych uvažoval o zaměření na po mnoha stránkách podobné a mnohdy dle mého názoru i výtvarně hezčí krátké a možná i trochu méně sbírané období Josefa I. (1705-11). ;)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Protože mám polovinu rodiny na Slovensku v Kremnici a mnoho z předků i v mincovně pracovalo, chtěl bych sbírat především mince z této mincovny. Jak psal Evropa1 mincí z kremnické ražby je dost, proto bych snad mohl i s omezeným rozpočtem udělat pěknou sbírku.
Registrovaný uživatel
myvalek007 napsal
Protože mám polovinu rodiny na Slovensku v Kremnici a mnoho z předků i v mincovně pracovalo, chtěl bych sbírat především mince z této mincovny. Jak psal Evropa1 mincí z kremnické ražby je dost, proto bych snad mohl i s omezeným rozpočtem udělat pěknou sbírku.


V tomto případě to jsou pádné argumenty pro Vaše konečné rozhodnutí.

Pokud se chcete věnovat mezinárodní tržní nabídce, pak se podívejte na stránky www.sixbid.com, na nabídku budoucích i skončených aukcí. Zde jsou průběžně zveřejňované aukce, ve kterých také najdete mince Leopolda I.

Závěrem jedna podstatná rada, kterou zde někteří účastníci neradi slyší. Většina drobných kremnických mincí je na trhu dostupná, proto se snažte je sbírat ve velmi pěkné zachovalosti. Nejdříve se snažte dostat někam na aukce, kde si prohlížejte nabídku, zjišťujte které mince jsou běžné, které zajímavější, jejich ceny a zachovalost. Až získáte nějaký, alespoň základní přehled, pak můžete teprve začít nakupovat.
Vyvarujte se sbírání všemožných pididetailů, protože jich je strašné množství a sbírání mincí není filatelie.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
To myvalek007: z Kremnice se při rozpočtu 2000,- měsíčně dají asi začít sbírat drobáky všech panovníků. Já osobně mám radši typové sbírání průřezově než hned jednoho panovníka na varianty. Navíc pokud u sbírání vydržíte, k variantám se časem dostanete i při sbírání všech panovníků.
Co se kvalit týče pak doporučuji podívat se na fotky co největšího prodávaného množství mincí a sbírat tak, aby se vám mince líbila. Většina sběratelů dnes říká, že pod kvalitu 1/1 by nešla a přitom v životě minci ve stavu 1/1 neviděli. Zásadně nevěřte popisu kvality ani u velkých aukčních firem a řiďte se jen osobním dojmem. Mnohdy je i mince v horším stavu, ovšem hluboce a rovnoměrně vyražená hezčí než stejná ve stavu 0/0, kdy je nedoražená a zničená korozí. Popisy bývají obvykle až o stupeň horší a vady jako nedoražení, dvojráz nebo koroze se neuvádí.
Příklad níže - správně určená kvalita jako -1/1- (případně řekněme téměř 1/1)
http://www.mcsearch.info/record.html?id=28410
Moderátor
Přesně tak. Mít každej měsíc 2litry na vyhození za mince, tak jsem šťastnej, jak alosaurus nad játrama z bronotsoaura. :lol:

Ne, vážně. Je třeba si rozhodnout, co chci sbírat. Leopold je dobrá volba, protože jsou stovky variant za pár kaček. Tak se to krásně sbírá. Otázkou je, co má moje sbírka splňovat. Pokud to má být průřez, abych se s tím mohl pochlubit známým, tak doporučuju si spíš udělat takový průřez vším. Protože po ukázce deseti stejnech mincí už to nikoho nezajímá ( mezi námi, když Vám někdo ukáže 500 fotek ze svatby, kdy jste přestal vnímat??? Já po necelé minutě. Zákeřný jsou pak ty zasvěcený otázky. Akorát to zarazí zábavu na celej večer).

Pokud si chcete udělat sbírku pro sebe, tak po pár měsících úspěšného sbírání najednou zjistíte, že si vlastně nic nového nekoupíte. Teda mimo pořádný literatury.

A je to čistě na Vás. Zkrátka platí jediné pravidlo. Sbírku si dělá každý sám ( ostatní ať mi políbí 4kvadrant ). Takže, co se líbí, do toho jdi, a uvidíš, co z toho vzejde. :P
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
Takže, co se líbí, do toho jdi, a uvidíš, co z toho vzejde.

to je myslim urcite dobra rada.

na zaciatok sleduj ponuky tuna na fore, zopar ludi tu leopolda obcas ponuka, a myslim ze za prijatelne ceny.
nemusis sa hned na zaciatku prehadzovat na svetovych aukciach s kdejakym nemcom alebo americanom s neobmedzenym rozpoctom.
az si zadovazis zopar minci, uvidis ako ta to bavi, a co a ako.
ono to casom vykrystalizuje samo.
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Mince Leopolda I.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1